Praha černá a zlatá - Výjevy ze života jednoho evropského města přehled

Praha černá a zlatá - Výjevy ze života jednoho evropského města https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371736/bmid_praha-cerna-a-zlata-vyjevy-ze-zivot-vrn-371736.jpg 5 8 8

Autor sleduje významná období dějin svého rodného města od založení města po smrt T. G. Masaryka, a to především z hlediska vztahů a vzájemného působení příslušníků čtyř národnostních skupin, podílejících se na společenské, duchovní a kulturní atmosféře centra Evropy - Čechů, Němců, Židů a Italů. Práce je zároveň vědomou, jemně ironickou polemikou s Ripellinovou Magickou Prahou, neboť oproti mystickému, romantickými mýty opředenému městu zdůrazňuje Prahu racionální, Prahu exaktních věd a byrokratických úředníků. Text je doplněn obsáhlou bibliografií a jmenným i věcným rejstříkem. Z anglického originálu přeložil Zdeněk Hron. V českém jazyce vydání 1.... celý text

Literatura naučná Pragensia
Vydáno: , Prostor

Prague in black and gold , 2004

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Praha černá a zlatá - Výjevy ze života jednoho evropského města. Přihlašte se a napište ho.

jarmik
13.02.2016 5 z 5

Zcela speciální kvalitu tato kniha přináší díky osobnímu zaujetí autora: p. Demetz je pražským rodákem. Pochází ze smíšeného manželství německého otce (původem z rétorománské rodiny přistěhovalé z jihotyrolských Alp) a židovské matky, kteří ho doma vedli též k české kultuře. Narodil se roku 1922 a v mládí ho formovala Republika a p. Masaryk. Z Československa uprchl přes Šumavu v r. 1949 a dále pracoval jako literární historik na Západě.

Vlastní osobou a osudem tedy jedinečně spojuje naši současnost s kulturním vrcholem v období mezi světovými válkami.

Daydreamer
25.08.2012 3 z 5

Je to pozoruhodná kniha. Tak trochu méně běžný pohled na české dějiny - někdy až příliš, což mne přimělo
opatřit si jiné autory, abych mohl srovnávat.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Praha černá a zlatá - Výjevy ze života jednoho evropského města v seznamech