Mravenci přehled

Mravenci https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89132/bmid_mravenci-F3G-89132.jpg 4 130 130

Povídkový soubor Mravenci (1949) představuje Vianovy texty, jejichž motivy se nedostaly do jeho velkých románů, jakými jsou například Pěny dní či Podzimu v Pekingu. Jednotlivé texty vznikaly v prvních poválečných letech, a tak bylo jen samozřejmé, že do nich dolehl bezprostřední prožitek válečného i poválečného období – povídka Mravenci je inspirovaná spojeneckým vyloděním v Normandii a povídky Rak či Leklé ryby jsou pro změnu obrazem degradace života v poválečné éře všeobecné chudoby a nedostatku… Doslov napsal Jiří Pelán.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Volvox Globator

Les Fourmis , 1949

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mravenci. Přihlašte se a napište ho.

Česneksmedem
dnes 4 z 5

Co bychom asi tak od Borise mohli čekat, že? Samozřejmě je to úleťárna, ale nutno dodat, že velmi čtivá a velice dobře vypointovaná. To je hodnocení prvních dvou povídek. Ty následující, to byla ještě větší úleťárna a pointy se už jevily poněkud méně vymazlené. Přesto jsem si je celkem užil. Díky za uvedený životopis, který mnohé objasňuje a má přesah i do dalších knih BV.

Leona333
18.05.2024 4 z 5

,,Všechny barvy Ti slušely, jak obloze duha po dešti."

Všechny povídky, příběhy v Mravenci jsou tak emočně barevné, barevně podbarvené od jasně světlých - zářících, až po temné - neproniknutelné..., jako všechny odstíny duhy na obloze...
Některé mě zasáhly více a některé trochu méně. Každopádně se jedná o velice zdařilou, tragikomickou knižní mystifikaci, k neotřelému pohlazení čtenářovy duše.

Tvurce001
05.03.2024 5 z 5

Kdo jednou šlápne na minu, má o čem do konce života přemýšlet. Nemyslel tím autor náhodou to efektní dělení buněk po aktu stvoření? Inu, náhle se zdá, jako by smrt byla pouze nevyhnutelnou součástí našich úsměvů. Doporučuji čísti v průběhu dorůstání končetin ega, ale až po šestému pivu. 5*

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mravenci v seznamech

v Právě čtených3x