Kniha osudu přehled

Kniha osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535347/bmid_kniha-osudu-6607f129717c8.jpg 4 2 2

Pět bouřlivých desetiletí íránských dějin vyprávěných prostřednictvím života obyčejné ženy v nejprodávanějším íránském románu, dokud nebyl tamní vládou zakázán. Kniha osudu se stala jedním z nejprodávanějších románů v Íránu, přestože ji tamní vláda dvakrát zakázala. Tento silný příběh o přátelství, vášni a naději sleduje osud íránské ženy od dospívání po stáří v průběhu pěti desetiletí, od doby před revolucí v roce 1979 přes období Islámské republiky až po současnost. Masúme je obyčejná dívka s vášní pro učení. Na cestě do školy potká mladého muže, do kterého se zamiluje. Její bratři však objeví jeho dopisy a obviní ji, že na rodinu uvalila hanbu. Po krutém fyzickém trestu jí rodiče rychle domluví sňatek s mužem, kterého nikdy neviděla. V letech, které Masúme prožívá v manželství, probíhají v Íránu zásadní politické změny. Její manžel Hamíd je politickým disidentem a hrozbou pro despotický šáhův režim. Když ho přijde zatknout tajná policie, znamená to počátek děsivého období v Masúmině životě. Její osud, tak dlouho určovaný tradicemi a loajalitou k rodině, je teď svázán s politickými událostmi a proměnou celé země. Kniha osudu je pozoruhodným příběhem a výjimečně zasvěceným pohledem na íránskou společnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Sahme Man

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kniha osudu. Přihlašte se a napište ho.

Nina
předevčírem 5 z 5

Celkem chápu, proč je kniha v Íránu zakázaná. Životní příběh Masúme zahrnuje pád vlády Šáha a nástup islámské republiky, válku s Irákem a léta po ní. Na pozadí politických dějin jsme svědky života ženy sevřené mezi tradice a požadavky rodiny, kde jsou běžné domluvené sňatky, kde o osudu své sestry rozhodují nejen rodiče, ale také její bratři, kde jsou dívky zahrnovány násilím a nuceny k něčemu, co nechtějí. Poměry v rodině jsou na západní poměry vlastně celkem strašně. To se se sňatkem změní, ale jen do určité míry. Vzhledem k zapojení manžela do revoluční činnosti zůstává výchova dětí cele na Masúme, ale i přesto dokáže kromě toho ještě studovat a pak dokonce i pracovat. O to smutnější je na konci rozhodnutí, vynucené dětmi, kterým věnovala celý život. Konec knihy má tak celkem hořkou pachuť, aspoň pro mě.

Holly, Stříbrné hrdlo a další knižní novinky (20. týden)

12.05.2024

Kniha Kniha osudu v seznamech