Katedrála přehled

Katedrála
https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82763/katedrala-82763.jpg 4 47 47

Původní text této knihy vznikl v roce 1994, kdy se přiblížilo 650. výročí položení základního kamene svatovítské katedrály a vypukl spor o to, komu vlastně chrám svatého Víta patří. Zdeněk Mahler tento klenot gotické architektury vidí jako nedotknutelné rodinné zlato a svým esejem připomíná historii vzniku a osudy v průběhu následujících staletí. Podává jasné argumenty pro to, že katedrála — jako křesťanský chrám, ale i symbol české státnosti — by měla spojovat, nikoli rozdělovat. Autor nové vydání poutavě napsané knihy na podzim 2010 doplnil o poslední kapitolu. ... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Katedrála. Přihlašte se a napište ho.

LadaLil
11.07.2023 5 z 5

Nadherna kniha. Obdivuji lidi, kteri maji hluboke znalosti v mnoha umeleckych a vedeckych oborech, kteri vladnou mimoradnymi znalostmi a jsou schopni je predavat ctenarum. Takovym clovekem byl i Z. Mahler. Opet jsem se dozvedela informace, o kterych jsem nemela tuseni, o tom, jak historie ovlivnovala tisiciletou stavbu teto katedraly, jake zasadni okamziky ceskych dejin se v ni odehravali. Autor pouziva fakta, ale spojuje je s legendami a myty a to dela z jeho knih opravdove zazitky. Jsem nadsena. Doporucuji shlednout i dokument, kde vse i uvidite.

Sandik
16.10.2021 odpad!

Klasický Mahler, nikoli historik ale fabulátor a pohádkář... Kniha není plná fakt, ale Mahlerových představ a domněnek, často založených na údajích nepochopených či silně zjednodušených, případně úplně vymyšlených. Jako literatura je to samozřejmě silné, pravdu v tom ale rozhodně hledat nelze... Bohužel přesně tohle je něco, co "literatuře faktu" moc neumím odpustit.

666Jitka
16.05.2021 5 z 5

Tento stručný, ale hodnotný průřez událostí souvisejících se stavbou a celou historií katedrály Sv.Víta, Sv.Václava a Sv.Vojtěcha přináší informace spojené nejenom s jejím založením, počínaje výstavbou rotundy Sv.Víta knížetem Václavem, až do konce 20. století, ale také jejím plundrováním, rabováním, znesvěcováním a ničením v různých dobách naší minulosti na pozadí mocenských a politických bojů a válek, jak světských tak církevních, které málokdy přinesou něco dobrého. Je paradoxní, že člověk je schopen vytvořit neuvěřitelná, překrásná díla a zároveň dokáže tyto skvosty bez zaváhání barbarsky zničit, čehož bohužel musela být naše nejslavnější katedrála němým svědkem :-(

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Katedrála v seznamech