Kambriová moře přehled

Kambriová moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154658/bmid_kambriova-more-vE7-154658.jpg 4 2 2

Novelistická prvotina mladé autorky (nar. 1952) rozvíjí příběh dvou mladých lidí z moravského městečka, kteří svádějí boj s maloměšťáctvím a lidskou lhostejností.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kambriová moře. Přihlašte se a napište ho.

BabaJaga11
19.10.2018 4 z 5

Knihu jsem získala zdarma jako vyřazenou z knihovního fondu a jelikož jsem zjistila, že autorka pochází z mého rodného kraje, usoudila jsem, že než ji odvezu do některé nádražní knihovny, mohla bych si ji přečíst. Na začátku jsem měla trochu problém se začíst, je tam až příliš mnoho popisů vnitřních prožitků a úvah mladého geologa Vítězslava Marka, který je jedním z hlavních hrdinů příběhu. Avšak jak jsem se knihou postupně prokousávala, byla mi čím dál sympatičtější tím, jak jsou její hrdinové obyčejní a jejich starosti asi občas řeší každý z nás. Jak skloubit práci a soukromý život? Co když vysněné pracovní místo nakonec nesplňuje naše očekávání a je zdrojem zbytečného stresu? Jak přijmout jiný názor a jak přiznat, že jsme udělali chybu? Máme vždy hájit vlastní názor, i když nám to přináší nepříjemnosti, anebo raději splynout s davem? Máme se zachovat správně, i když nám to přinese nepohodlí a posměch okolí? To jsou otázky, s nimiž si mnohdy nevědí rady učení profesoři. Dva mladí lidé, ale i jejich nejbližší jsou s těmito otázkami konfrontování a je zajímavé sledovat, jak se postupně odhaluje jejich pravá charakter. V knize se hodně píše o výzkumu nalezišť ropy (po moravsku "nafty", viz také název firmy Moravské naftové doly), geologii a pravěké i současné přírodě. Asi se mi líbila i proto, že moje povolání je dost příbuzné. Myslím, že může zaujmout i další přírodovědce, ale spíše ty narozené v 60. a 70. letech dvacátého století, protože děj knihy se odehrává právě v tomto období. Pro mladou generaci asi bude výzkum bez počítačů, internetu, GPS a dalších vymožeností znít velmi nepravděpodobně :-).

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kambriová moře v seznamech