Dobrodružstvá kapitána Hatterasa přehled

Dobrodružstvá kapitána Hatterasa https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43959/dobrodruzstva-kapitana-hatterasa-43959.jpg 4 129 129

Kniha rozpráva o britskej výprave k severnému pólu vedenej kapitánom Hatterasom. Ten je presvedčený, že okolo pólu je voľné nezamrznuté more. Po vzbure posádky a zničení lode. Pokračuje s niekoľkými odvážlivcami ďalej. Veľkú zásluhu na ich prežití má predovšetkým doktor Clawbony, ktorý dokázal zapáliť oheň pomocou šošovky vyrobenej z tvrdého ľadu, pre boj s medveďom vyrobil náboje zo zmrznutej ortuti a masový útok medveďov zastavil výbuchom pušného prachu, odpáleného elektricky. Keď sa počasie zlepší, cestovatelia zistia, že more je skutočnej voľné. Objavia sopečný ostrov, ktorý je celý tvorený doteraz činnou sopkou. Tú nazvú Hatterasovou horou. Úbočím padá tak prudko do mora, že ostrov nemá žiadne pobrežie. Po dosiahnutí vrcholu sopky zistia, že geometrický priesečník poludníkov leží v jeho pažeráku. Kapitán Hatteras preto do krátera skočí, aby stál presne na póle. Tento svoj neuvážený čin síce prežije, ale pri spiatočnej ciest jeho druhovia konštatujú, že zošalel.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

Voyages et aventures du capitaine Hatteras , 1866

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dobrodružstvá kapitána Hatterasa. Přihlašte se a napište ho.

VáclavSuk
16.05.2024 5 z 5

Za mě osobně je tato kniha dost podceňována, pro mě to byl skvělý zážitek a ukázka toho jakou lidé mohou mít sílu, když mají nějaký sen po kterém touží. John Hatteras je dokonale napsanou postavou a jeho chladnokrevnost byla za mě jeho hlavní předností. Kniha se mi líbila a jako milovník geniálního Julese Verna jsem si její čtení skutečně užíval. Vřele všem doporučuji. VS

RoBertino27
19.02.2024 3 z 5

Jedna z těch Verneových knih, které řadím do takzvané druhé řady. Neříkám, že Hatterasova posedlost není zajímavá, neshazuje ji ani současné poznání o krajích stále méně trvalého sněhu a ledu. Spíš je tak nějak schématická a místy tak trochu samoúčelná. Nelze ji ale upřít tradičně výborné vypravěčské mistrovství, takže ač nepatří mezi moje nejoblíbenější, dopustit na ni nedám.

jan7113
16.02.2023 3 z 5

Příběh sám o sobě je velmi slušný (i když zrovna titulní hrdina je více než nesympatický), jen by mu prospělo výrazné zeštíhlení. Ty desítky průlivů, desítky ostrovů, ale hlavně neskutečně nudná vyprávění o spoustě předchozích polárních výprav - a v nich desítky průlivů, zálivů, ostrovů...
Zkrátka jsem rád, že jsem se ke knize dostal, ale ještě radši, že jsem ji zdolal.

Knižní novinky (37. týden)

12.09.2021

Kniha Dobrodružstvá kapitána Hatterasa v seznamech