Dievča a šťastie přehled

Dievča a šťastie https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258825/bmid_dievca-a-stastie-258825.jpg 4 1 1

...zase by sa dalo povedať, že ide o záznamy z každodenného života. No akoby sa zmenilo už poetično alebo akoby sa autorka naučila otvárať aj ďalšie dvere, rozširuje svoj register, no takým nebadaným spôsobom, že menej citlivý čitateľ by mohol namietnuť, akoby tu šlo o autentické záznamy a akoby bolo možné takúto knižku napísať ľahko. Keby to však bola pravda, autorka by písala hrubšie knižky. Za zdanlivou jednoduchosťou skrýva sa vždy práca, ale môžeme to aj ináč povedať, spisovateľ môže aj vyberať, vyberať aj z toho, čo sa nám zdá všedné, spisovateľ vie predsa uplatniť svoj vkus aj v každodennom živote a vie, čo má vyberať.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dievča a šťastie. Přihlašte se a napište ho.

BabaJaga11
09.05.2019 4 z 5

Příjemná kniha do vlaku, kterou si možná spíše než dospívající dívky přečtou dospělé ženy. Třetí a částečně i první povídka obsahují různé fantaskní prvky, které lze interpretovat různě – například jako fantazii dítěte, ale třeba také jako "kouzla" dějící se v tajemné oblasti slovenské Oravy. Zejména třetí povídka mi tajuplnou atmosférou trošku připomíná Žítkovské bohyně. Každopádně obě uvedené povídky mě přiměly vzpomenout si na "záhady" a "taje" prožité během mého vlastního dětství.

Prostřední povídka je psána zcela střízlivě a realisticky. Hrdinkou je dospívající dívka ve svém prvním zaměstnání. Zezačátku naráží na různé překážky - asi jako každý v nové práci. Ale vše se dá překonat... povídka je celkem pěkné povzbuzení pro lidi v podobné cituaci.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dievča a šťastie v seznamech

Oľga Feldeková
slovenská, 1943