ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Kniha se mi líbila jako dítěti, a možná víc se mi líbí teď. Kniha se příjemně čte i začínajícím čtenářům, nejspíše i díky překladu T. Sýkorové-Řezáčové. Zábavné, snad proto, že tak blízké "normálnímu" rodinnému životu.

08.03.2023 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Je příjemné, když zpovídající nechá zpovídaného mluvit a ten má co říci. Když se dozvím nové souvislosti, když je osobnost zajímavá a zároveň s ní nemohu ve všem souhlasit, když jsou nározy jasně vyjádřené a argumenty logické a srozumitelné, když mám víc otázek než odpovědí, ... Výčet by byl ještě dlouhý, ale raději sáhněte po knize. V tomto případě však doporočuji audioknihu - nejen pro autenticitu, ale třeba i pro lehkou logopedickou vadu obou protagonistů, která činí poslech velmi příjemný.
Kvalitní komentář: @Chesterton.

24.02.2023

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

(SPOILER) Začátek velmi dobrý. Ale pak to nějak začalo drhnout. Navíc jsem měla pocit, že čtu americký dokument - opakování již řečeného po krátké reklamní pauze - a ten konec, kdy se vše semele a co hůř, zase přesně v tu správnou chvíli, aby ...
Hvězdu navíc bych dala za jmého Joona Linna, to se mi libí.

24.02.2023 3 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Zasáhne vás. Nenechá vás bezmyšlenkovitě obracet stránku za stránkou. Skvělá kniha.

17.02.2023 5 z 5

S orlem na zádech S orlem na zádech Iva Pekárková

Je dobře, že se do tohoto tématu pustila právě Iva Pekárková. Je to silné, upřímné, lidsky to bolí. Snažím se je pochopit, ale nemohu. Je to jiný svět, jiná kultura. Skvělý počin.
Děkuji ČRo za tohle zpracování s A. Veldovou. Její přednes knize přidal na autentičnosti.

17.02.2023 4 z 5

Zlatý dům Zlatý dům Salman Rushdie

S. Rushdie psát umí. Nápaditě, napínavě, řemeslně skvěle, jeho postavy jsou plastické, reálné, příběh neztrácí dech, je hutný a přesto přehledný.
Za mne hodně povedené dílo nejen díky překladu D. Petrů, ale i skvělému přednesu L. Hlavici.

17.02.2023 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Posloucháno na ČRo. Děj, styl, téma, postavy, přednes, hudba, všechno to do sebe krásně zapadlo. Zaujalo, upoutalo, líbilo.

09.02.2023 4 z 5

Charlotta: Žena T.G.M. Charlotta: Žena T.G.M. Lenka Slívová

Životní příběh silné a zároveň tak křehké ženy, jejíž emancipovanost v pozitivním slova smyslu a odhodlání je udivující a inspirativní.
Zajímavý komentář @hanavka

09.02.2023

Chyťte Žida! Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom

Tohle bylo o mnoho lepší, než Všechny jejich lži. Jenže ... budu vypadat jako věčný kverulant, jenže ... ač autor navšívil obě strany, jsou jeho postřehy, opět zasvěcené, nápadité, někdy vtipné, ale závěr příliš jednostranný. Rozhodně je to kniha zajímavá, poučná, popisované události (z jistého úhlu pohledu) věřím, že pravdivé v tom smyslu, že je tak autor vidí, lidé skuteční, přesto ... černobílé. Cítím z toho jednostranné zaujetí, plán obhájit svůj záměr, což může být přínosné do té míry, pokud si uvědomíme, že forma je stejná, jakou používá i protistrana.
Snad je to tak nejen správně, ale musí to tak i být, aby byla zachována "jakože" rovnováha. Celkové zhodnocení situace je pak na bystrém čtenáři samotném. Otázka je, zda je takový názor nezbytně nutný. Což, pokud jsem četla vědomě, sám autor tuto otázku klade. Jenže ač se podivuje nad tím, proč evropanům tolik tento konflikt leží na srdci, zároveň mám pocit, že by mu to tak nevadilo, pokud by byly i na druhé straně barikády. A opravdu je vnímání evropanů tak jednostranné? Jenže to už se trochu cyklíme ve výše uvedeném.

09.02.2023 3 z 5

Ptáci našich zahrad v životní velikosti Ptáci našich zahrad v životní velikosti Daniela Strauß

Přehledný a skvělý průvodce ptáčí (naší zahradní) říše. Jak se píše níže, není to žádný obsáhlý atlas, ale pro základní určování naprosto skvělý.

13.01.2023 5 z 5

Stopy zvířat v životní velikosti Stopy zvířat v životní velikosti Frank Hecker

Skvělá kniha. Už proto, že neukazuje pouze stopy ve sněhu, ale všechny stopy, které po sobě zvířata zanechávají, tedy okusy, trus apod.

13.01.2023 5 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Nejsem na tu knihu asi správně naladěná a to jsem ji dala opravdu dost času. Nečekala jsem internetový článek s 12 jednoduchými pravidly, ale vlastně ani zevruvný rozbor bible. Myslím, že se ke knize vrátím, znovu, od začátku, teď mne to trochu míjí. Asi jsem se ke knize měla dostat mnohem dřív, stejně jako k Citadele.

13.01.2023 2 z 5

Jak pán Bůh dá... Jak pán Bůh dá... Josef Vojtěch

Je mi líto, ale kniha mne nezaujala, možná to bylo i na mne poněkud mdlou interpretací J. Somera na ČRo. Nicméně, čekala jsem nějaký přesah, ale toho tam bylo poskrovnu. 2,5*

13.01.2023

Petr, Ida a miminko Petr, Ida a miminko Grethe Fagerström

Zajímalo by mne, zda by dnes tato kniha mohla znovu být vydána, ale za mne dobrý počin, jak dětem přiblížit sex a početí. Snad jediná výtka se týká slova "pusinkování", brr.

12.01.2023 4 z 5

Všechny jejich lži Všechny jejich lži Tuvia Tenenbom

Kniha mi byla doporučená jako "must read". Nebylo to rozhodně špatné, je to čtivé, je to vtipné, má to spád, zajímavé postřehy, ale wauv efekt se nedostavil.
Najdete pár bystrých postřehů, dobrých poznámek, hodně vtipných poznámek, ale cekově je to povrchní, spíše pro efetk. Uvidím, co další Tenenbomovi knihy. Něco na nich být musí :)
2,5*

11.01.2023 3 z 5

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Čtivé, poučné, srozumitelné, obsáhlé, přehledné. Jedním slovem skvělé!

09.01.2023 5 z 5

Dogman a Superkotě Dogman a Superkotě Dav Pilkey

Já to tedy napíšu: je to vtipné i pro dospělého (když se mu to trefí do nálady). Po řádění se synem se to do nálady trefilo.

07.01.2023

Vánoční knížka Vánoční knížka Tereza Říčanová

Ani část o narození Ježíše, ani část Vánoční mi nepřišla dobrá a co hůř, ani synovi. Tohle je naprostá minela.

06.01.2023

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Nebylo to špatné, ale ... myslím, že popsat složitost, svéráznost a tíhu života bývalo bylo šlo i s polovinou vulgarismů, pokud by autor věřil alespoň trochu v intelekt čtenářův. A to je vlastně to, co mi vadilo vejvíc. Nadbytečnost (nejen vulgarismů), příliš "zveličení", ale spíše sebe dobrého a zlého okolo.
Knihu bych nejspíš odložila, ale přednes N. Lichého mne u audioknihy udržel.

06.01.2023

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nebudu zastírat, také jsem se několikrát hodně zasmála, ale úplně to "my cup of tea" není. Každopádně určitě dobré pro nudné čekání, letní a nebo i zimní posedávání, nebo "než se něco ..." a podobné aktivity.

05.01.2023