ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nejsem si jistá, zda bych knihu neodložila, kdybych ji četla. Ovšem pro poslech při řízení je to kniha velice příhodná. Je v ní téměř vše. Od historie, erotiky, detektivky, přes romantiku a honičky, až po tajemno, nadpřirozeno i s nemalou dávkou humoru. Směsice, která překvapivě drží pohromadě. děj plyne, příběh nenudí, baví. Někdy byste si hlavu ukroutili, jindy se nestačili divit, abyste se záhy začali smát. Je to divné, ale tak nějak hezky.

19.05.2023

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Skvělé zpracování na ČRo skvělé knihy J. Rudiše.

19.05.2023 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Velmi dobře zpracováno na ČRo s O. Kaiserem a dobovými záznamy. K tomu poetika Pavlova stylu. Úplná pohádka.

14.04.2023

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Je příjemné, když zpovídající nechá zpovídaného mluvit a ten má co říci. Když se dozvím nové souvislosti, když je osobnost zajímavá a zároveň s ní nemohu ve všem souhlasit, když jsou nározy jasně vyjádřené a argumenty logické a srozumitelné, když mám víc otázek než odpovědí, ... Výčet by byl ještě dlouhý, ale raději sáhněte po knize. V tomto případě však doporočuji audioknihu - nejen pro autenticitu, ale třeba i pro lehkou logopedickou vadu obou protagonistů, která činí poslech velmi příjemný.
Kvalitní komentář: @Chesterton.

24.02.2023

Ptáci našich zahrad v životní velikosti Ptáci našich zahrad v životní velikosti Daniela Strauß

Přehledný a skvělý průvodce ptáčí (naší zahradní) říše. Jak se píše níže, není to žádný obsáhlý atlas, ale pro základní určování naprosto skvělý.

13.01.2023 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Slyšeno skvěle obsazeno, na ČRo, kde upozorňují, že se jedná o zkrácenou verzi, která mi bohatě stačila jak s mírou vulgarismů, tak humoru i hlubokých myšlenek. Pohodová, oddychovka.

14.12.2022

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Pohodovka, děj má spád a není překobinovaný. Jazykově i stylově příjemné.
Slyšeno na ČRo.

24.11.2022

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Vždycky mi přišlo, že A. Christie své příběhy zbytečně překombinovávala. A tohle mi přijde nemlich totéž, jen Poirot měl jistou noblesu, H. Hole má být správňák drsňák s drobnou vadou ohledně sebekontroly (ale, kdo na něčem neujíždí?).
Něco mi na těch příbězích vadí čím dál víc.

10.11.2022

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ne. Je to už příliš překombinované, přehnané, neuvěřitelné.
Možná je to tím, že to byla 5. audiokniha v řadě o H. Holeovi, ale vlastně mám stejný pocit od první knihy. Je to docela fajn, ale vlastně pořád dokola. Jen víc krve a víc správňáka drsňáka. Víc nic.

10.11.2022 3 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

A mne toto mnohovrstevnaté čtení bavilo. Snad i pro tu lehkou podobu s J. Barnesem, který propojuje realitu s fikcí (jako např. The noise of time), ale Kundera k tomu přidal ještě další příběhy. Výsledkem je čtivá kniha, vše plyne, neškobrtá, přestože je děj hrbolatý jak dlažební kostky. A tak to mám ráda.

26.08.2022 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Kniha, která ve vás určitě zanechá silný pocit. Jaký to bude, to záleží čistě na vašem vnímání světa a aktuálním rozpoložení.

04.08.2020 4 z 5

Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Tony Judt

Kniha plná úžasných myšlenek, postřehů, vhledů a informací.
Trochu mi vadila jen forma otázek, ze kterých snad až příliš sršel, jakkoli oprávněný, obdiv T. Snydera k T. Judtovi. I přesto kniha, kterou můžete přečíst několikrát a vždy si odnesete něco nového.

09.06.2020 4 z 5

Holky ze severu Holky ze severu Šeng Kche-i

Jako spousta dalších, ani já s s knihou neumím úplně popasovat.
Nebylo to špatné, ale na zadek si z toho člověk nesedne. Rušivě mi zněly české přezdívky, ale zároveň se tím příběh stal trochu přehlednější, z čínskými jmény bych nejspíš neudržela nit už vůbec, takže bych se přikláněla k něčemu mezi.
Předsudky, touhy, bezohlenost, tíživost, malověrnost a machismus z knihy sálají tak nepříjemně, že i když zvednete oči od knihy a naproti vám v MHD bude sedět nepříjemný spolucestující, který na Vás nepokřikuje a nesahá, bude Vám vlastně fajn :)

25.04.2024

Lékařem mezi pouští a minami Lékařem mezi pouští a minami Kristina Höschlová

Deníkové záznamy se spoustou přesahů, myšlenek a postřehů pod povrch věcí a situací. Podnětné. Čtivě podáno.
9/10

29.02.2024 4 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Zpracování na ČRo skvěle načteno J. Vondráčkem jsem slyšela už podruhé a pořád nějak nevím.
Ten typ, kdy autor je spravedlnost a upřímnost sama, přitom se snaží být i nesympatický, ale tak "správňácky", ze svého úhlu pohledu, tedy vše je v pořádu a do sebe zapadá, ale někde vzadu mi tam něco nehraje ...
Každopádně ale další, literárně kvalitní, díl do řady důležitých náhledů do doby, ve které nechcete žít.

14.02.2024

Měsíční pahorek v dlani Měsíční pahorek v dlani Henri Bosco

Poeticky temné, o lidech, přírodě, prostředí, tajemnu ... Báječné čtení na temné večery.
Skvěle zprácováno na ČRo.

02.02.2024

Jak už bylo napsáno níže - kniha je skvělá, autor se jeví ještě lepší, což je jedna z věcí, která mi na knize vadila. Sic o sobě psal, že je nepříjemný, ale bezchybný. Fakt žádné chyby? Přesto je skvělé, že se o tématu píše a jsou lidé, které tu práci berou vážně.

31.12.2023 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Čtěte Čapka! Nebudete zklamáni.

30.12.2023

Slyšeno se synem (9) při cestě autem. S občasným dovysvětlením to bylo pro eM stravitelné zpodobnění Alzheimerovi choroby. Vlastně fajn. Krátké, nenáročné.

10.10.2023

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Četlo se se to dobře, to nemohu říct. Řemeslně skvěle zvládnuté. Děj i námět byl, co do žánru (určitě ne horor), zajímý, ovšem občas se to celé zbytečně táhlo. Této knize pro ženy by zeštíhlení (klidně o 1/6) slušelo.

04.09.2023