ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Líbil se mi styl. Přeskakování z jednoho žánru do jiného, denikový záznam, který se mění více či méně a téma bolestně připomínající zkušenost podobnou, naštěstí nikoli tak zničující a (pro mne) bolestnou.
Ani žánrem, ani tématem to není kniha pro každého, ale spoustě lidí by mohla pomoci, ať už jsou na kterékoli straně (a nejsou jen dvě). Ovšem s výjimkou těch, kterých se téma týká především. Těm bohužel tato kniha, ani spousta jiných, nepomůže (i kdyby ji snad náhodou přečetli).

12.09.2022

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Muž jménem Ove v podání Jana Vlasáka byl skvělý spolucestující! Těšila jsem se na každou další společnou cestu a to přesto, že je v příběhu spousta neuvěřitelné laskavosti a pochopení ze všech stran. Vlastně mám pocit, že je ta kniha plná klišé, jenže je tak skvěle napsána, nebo spíše načtena, že mi to až tolik nevadilo.
Všem morousům (a že jich znám) bych přála, aby se jim podařilo přitáhnout do svého života svou Sonju a, nebo alespoň, Parvaneh (bohužel pro ně, ani jednou nejsem).

26.04.2022 4 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

S lety vůbec neztrácí na vtipnosti. Báječné oddychové čtení (případně i poslech, jako dramatizace na ČRo - doporučuji obé).

09.05.2023 4 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Nevím, zda bych byla schopná knihu dočíst v papírové formě, ale jako audiokniha na cestování do/z práce byla skvělá. Bláznivý příběh, finská mentalita, zimní Laponsko a spousta lidských vlastností, které spíše neoceňujete, tvoří zábavné čtení, potažmo skvěle a zajímavě zpracovaná audiokniha příjemný poslech.

04.04.2023 4 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Nebudu zastírat, občas jsem musela některé odstavce číst i dvakrát a i přesto mi přišlo, že si věta sama sobě odporuje, ale celkově je to kniha přínosná. Jednotlivosti seskupené do zajímavých souvislostí, které přináší nový pohled na problematiku i zajímavé možnosti, kam se může svět i my ubírat.
Doporučuji však nečíst unavený, rozhodně na začátek knihy je lepší být více vnímavý, vyhnete se tím opakovanému čtení některých částí knihy (ale možná to je jen můj problém), každopádně to může být kniha na dovolenou či do vlaku a bude to nejen příjemně, ale i rozumně strávený čas. S chutí do čtení.

24.02.2022 4 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Sekorovy ilustrace mě vždy dostanou a knihu významně pozvednou.

15.12.2020

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Ani tato kniha nevybočuje z vysokého standardu T. Snydera.
Občas významně pozdvihnete obočí, věci a dění do sebe najednou zapadnou, dozvíte se spoustu zajímavých informací a souvislostí ... Tato kniha vaše emoce dozajista rozjitří, rozhodně inspiruje nejen k pozorování toho, co se děje ve světě i u nás, jak vše spolu souvisí a nutí klást si otázky, co s tím/proti tomu můžeme a měli bychom dělat, jak se bránit, jak hodnotit všechny informace, které se k nám dostávají, tedy nebýt pasivním přijímatelem informací, ale ověřovat.

04.08.2020 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Velmi dobré. Seriozně přátelsky dobré. Žádná špína ani přehnaný obdiv, ale fakta více či méně líbivá, i atmosféru a situace dovysvětlující komentáře. Celistvé, nepřikrášlující, nedehonestující, bohaté na fakta.

18.12.2023

Okresní město Okresní město Karel Poláček

U Poláčka mi nejde ani tak o příběh, který vůbec nebývá a ani v tomto případě není špatný, ale téměř vždy jej zastíní naprosto úžasný jazyk. Je to čirá radost ze čtení, avšak v tomto případě čirá radost z poslechu, díky (opět) skvělému Janu Vlasákovi na ČRo.

17.03.2023

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Zasáhne vás. Nenechá vás bezmyšlenkovitě obracet stránku za stránkou. Skvělá kniha.

17.02.2023 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Posloucháno na ČRo. Děj, styl, téma, postavy, přednes, hudba, všechno to do sebe krásně zapadlo. Zaujalo, upoutalo, líbilo.

09.02.2023 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Moje první setkání s A. Bolavou a určitě ne poslední.
Skvělé, poutavé, uvěřitelné, lidské, reálné, smutné i humorné, jako život sám. To vše i díky povedené dramatizaci na ČRo.

21.11.2022

S úžasem jsem sledovala, co vše NNN vymyslel a co se dnes běžně používá. Kniha na můj vkus a věk poněkud rozvleklá, ale stejně jako eM nyní, ani mě to jako dítěti nepřišlo.
Pro mne samotnou trochu překvapivě i v dnešní době může být kniha pro děti zajímavá z té stránky technicko-vědecké, i co po stránce politické, kdy i ve Slunečném socialismu vždy musí někdo pracovat a při troše správně mířených otázek děti pochopí sami, že to takhle skvěle fungovat ve skutečnosti prostě nemůže.

05.05.2022

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Nejsem přesvědčená o všem, co PW píše, protože pár názorů mi přišlo podložených pouze přáním, nebo by byly snadno rozporovatelné odlišnou metodikou hodnocení, přesto knihu hodnotím jako velmi přínosnou. Určitě by mnohé z ní mělo být předáno už dětem a pak znovu a znovu opakováno dospělým.

05.04.2022

Pohádky Pohádky Karel Jaromír Erben

Klasické pohádky s nádhernými ilustracemi Cyrila Boudy (ale jsem zaujatá, protože patří k jednomu zmých nejoblíbenějších ilustrátorů).

08.11.2021

Kombinování rostlin – Smíšená kultura v praxi Kombinování rostlin – Smíšená kultura v praxi Christa Weinrich

Praktický, přehledný a hezky zpracovaný rádce pro pěstitele, co to chtějí zkusit jinak, barevně, zdravě, trochu pracně a zároveň si to vše trochu ulehčit a mít radost z užitkové a přitom báječně barevné a dokonce i úrodné zahrádky.
Některé postupy už mám ověřeny a opravdu fungují (dokonce i mně :)

04.10.2021 5 z 5

Devatero pohádek a ještě jedna jako přívažek od Josefa Čapka Devatero pohádek a ještě jedna jako přívažek od Josefa Čapka Karel Čapek

Deset (potažmo dvanáct) úžasně rozmanitých pohádek, ale úplně nejlepší je za mne první "O začarovaném tulákovi" (která není v každém vydání, ale v uvedeném ano).

15.01.2021

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Jestli toužíte pracovat v nadnárodní společnosti, tohle je kniha pro vás! :)

Mám ji ráda, pro její absurditu, bezradnost, humor, naději a nutnost znovu a znovu hledat řešení, naději, pro její lidský rozměr, kdy postavy máte rádi a zároveň vám lezou na nervy, protože nejsou černobíle, ale plasticky lidské se všemi našimi nedokonalostmi (mírně řečeno), přesně jako váš nejlepší kamarád, soused od vedle, nebo kolegyně z vašeho oddělení.

06.08.2020 4 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a že jsem se k ní nedostala dřív, protože by pro mne byla špatně stravitelná i čitelná. Přišla v pravý čas, kdy jsem mohla pochopit spoustu toho, co v ní je. A určitě její čas znovu přijde.

04.08.2020 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Pokud jste neměli osvíceného učitele, možná máte pocit, že toho vlastně o soudobých dějinách v Evropě mnoho nevíte, protože vás to ve škole nejspíš, pro nedostatek času, protože všechny ty Egypty, Mezopotámie, starověk, středověk i pravěk, nestihli naučit, pak tato kniha je povinná četba. Pusťte se s chutí do toho. Ač má stránek mnoho a informací je v ní spousta, skvěle se čte (díky za překlad D. Výbornému).

08.07.2020 5 z 5