Zemlja Zemlja komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Není to snadné čtení. Ale stojí za to. Knížka mi pomohla vytvořit si představu o životě v pravěku. Ilustace také pomohly.

30.08.2023 4 z 5

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

Autor umí psát knihy pro mládež. Tlustá holka jako hlavní postava byl dobrý počin, a nechat ji v něčem vyniknout ještě lepší. Bezva čtení.

28.08.2023 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Jsem z vesnice. Knížka přesně popisuje prázdniny u prarodičů na vsi. Družstevní vajíčko a koza, které chutná akátové listí.

27.08.2023 3 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Krásné příběhy přibližující pravěký život s nenahraditelnými ilustracemi Z. Buriana. Nádherná kniha.

27.08.2023 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Bavilo mě to. Sranda. Různé typy chlapů, hlášky. Asi jsem v tom nic hlubokého nehledala. Prostě chlapi, se vším, co k nim patří. Ale doma bych chtěla mít typ, který v sauně nebyl.

26.08.2023 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Tatínek, který lumpačí, užívá si života, a pak takový sešup. Vykrmit kluky na cestu do reichu. Krásný, citlivý příběh.

08.10.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Temné, poučné. Přežít v hradu. Strašně mě to bavilo. Chtěla bych mít hrad!

25.09.2023 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kdysi jsem si myslela, že budu žít někde daleko od lidí jen se svým milým. Časem mě to naštěstí opouštělo. Není nad výdobytky civilizace. Knížka mě bavila. Sem tam trochu sexuální scénka...

25.09.2023 4 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Ženská hrdinka, která předběhla dobu. Přála jsem jí toho šviháckého myslivce.

24.09.2023 4 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Mnohokrát čtená, milovaná knížka. Nemůže zestárnout, je dokonalá.

03.09.2023 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Neopakovatelný jazyk a humor.

30.08.2023 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Milé postavičky. Ale je to celé takové křesťansky utažené a mravokárné. Už jako dítě mě vyžadování poslušnosti a služby opravdu naštvávalo.

27.08.2023 2 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Prostě krásné.

26.08.2023 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Četla jsem ji jako dorostenka na útesu v Chorvatsku. Svítilo slunce, bylo vidět do daleka a kolem se smáli lidi. Naštěstí. Příběh je děsivý, mistrně napsaný.

26.08.2023 4 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

V dětství jsem toužila mít ty malé lidičky doma a pozorovat je naživo.

26.08.2023 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Na čtení jsem se těšila. Líbí se mi jak P. Soukupová píše. O úplně obyčejných každodenních věcech. Dokáže vystihnout pocity, trefně popsat jednání, v dialozích odhalovat povahy postav. Její novou knížku si vždycky jdu koupit.

28.02.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Vánoční dárek, sama bych si ji nekoupila. Už jsem četla autorovy jiné dvě, jako ukázka mi stačily. Ale Gazely přišly v pravý čas po náročné četbě. Je to v dobrém slova smyslu odpočinková kniha. Dobře odpozorované a odposlouchané situace, životné, uvěřitelné, lehce optimistické. I takové knihy jsou potřeba. Děj pěkně plynul, vyjadřování obratné. Autor má asi k ženám lepší vztah než např. Viewegh. Hartlovy ženské postavy nejsou schématické figury hodné politování. Oceňuji. A jako by člověk sledoval film. Ten asi vznikne, ne?

22.01.2024 3 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Napínavé čtení pro starší děti. Udrží pozornost i dospělého čtenáře.

08.10.2023 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Slušné. Drsné. Takový návod, co s někým, kdo se potácí životem a neví, co s ním, nebo dokonce fňuká.

05.10.2023

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Docela veselá, laškovná knížka. Zábavná a poetická.

04.10.2023 5 z 5