Zdendin Zdendin komentáře u knih

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Kniha líčí autorův život za Rakouskouherska a mezi válkami. Je odpůrcem války obecně. Zmiňuje velký počet jmen známých i méně známých autorů a osobností doby se kterými se většinou přátelil. Historicky i osobně popisuje změnu doby napříč celou společností v přelomu 19. a 20.stol. V knize rozebírá příčiny i důsledky I.světové války. Nepoukazuje pouze na zbytečnost válečného konfliktu, nýbrž čtenáři jako očitý svědek nenásilně podsouvá otisk tehdejších událostí a hořkost nastávající doby, jinak než je známo z učebnic dějepisu. Žil v letech 1883-1942. Svůj život zakončil sebevraždu. Toto je jeho poslední kniha.

04.12.2011 5 z 5

Zlatá šachta Zlatá šachta Hammond Innes

Kniha se na můj vkus jaksi vlekla. Celou dobu jsem čekal na nějaké to tajemno, které na mě začne někde hluboko v podzemí zlaté šachty doléhat. To se však nekonalo a děj se ubíral jinam. Trochu bych ho přirovnal k deníku, nebo postupně sepsanému sledu událostí. Gradace děje by mohla být trochu více opepřená a konec nemusel být tak rychle, na pár stranách rozřešen. I když do sebe nakonec vše pěkně zapadlo a samotný příběh se četl a představoval hezky, tak mi něco....malinko chybělo.

30.07.2013 3 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Pro mě rozhodně nejlepší Foglarovka jakou jsem jako malý četl. Pocity z četby se mi vybavují i po nějakých 15 letech. Čtivé a poutavé. Kdo chce zkusit Foglara nesmí tuto knihu minout!

02.07.2012 5 z 5

O ptácích O ptácích Jaromír Zpěvák

Zajímavá kniha o ptácích. Díky pestrým ilustracím a menšímu množství textu vhodná zejména pro menší a mladší čtenáře.

03.06.2012

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je jistě kultovní kniha, mě však jeho příběh nějak nedokázal přikovat a vtáhnout do děje. Příběh u mě nedokázal vyvolat ani špetku hororovosti a napětí také mnoho nepobral . Když jsem doufal alespoň v zajímavé zakončení, kterým měl být závěrečný souboj s Draculou, byl jsem zklamán jak jednoduše se vše událo. Jistě kniha je vydaná koncem 19.století , nemyslím si však, že ona strohá hororovost a chudost na napětí je zakopaná v této časové propasti. Vždyť pokud si vzpomenu na ještě starší dílo Edgara Allana poea: Jáma a kyvadlo vyvstane mi na mysli hororová atmosféra a strach hlavního hrdiny i roky po přečtení. Přesto jsou první kapitoly od příjezdu hlavního hrdiny do Transylvánie, přes jeho pobyt na Draculově hradě, napsány s krásně pochmurnou atmosférou záhadného místa nabytého tajemnem. Vše se však ztrácí s příchodem dalších kapitol...škoda

03.06.2012 3 z 5

Panika v Las Vegas Panika v Las Vegas Wolfgang Hohlbein

Hohlbein pokračuje dál ve svém tempu. Jak se policie vypořádá s útokem pravěkých potvor, které přišly na návštěvu do Las Vegas? Jak se k celé situaci postaví hlavní hrdina Littlecloud po kterém jde nejen policie ale i několikametrový Tyranosaurus?

České země v době husitské České země v době husitské Petr Klučina

Čtenář této knihy si dokáže krátkou a nenásilnou formou udělat obrázek o průběhu husitské revoluce. Dozví se o bojových technikách, důležitých bitvách, diplomaticko-zahraničních stycích s okolními zeměmi, ale i o tom jak se v těchto těžkých časech žilo šlechtě či obyčejným poddaným.
Kniha je bohatě ilustrovaná a doplněna různými schématy a popisky. I když je její cílová skupina zejména mládež od 10 let, dokáže obohatit i straší čtenáře zajímající se o tento úsek dějin, zvláště díky stručnému vyzdvižení nejdůležitějších informací.
Pro jasnější zařazení jednotlivých jmen a dějů, je velmi praktickou pomůckou malý slovníček osobností a přehled nejdůležitějších událostí.

10.12.2011 4 z 5

Bratrstvo modrého racka Bratrstvo modrého racka Tone Seliškar

Kniha je určena mládeži, přesto mě upoutala natolik, že jsem ji přečetl na jeden zátah za několik hodin. I když je z příběhu často vidět, které věkové skupině je určen, má co nabídnout i ostatním. Dobrodružství chlapců jenž se vydají na lodi za rybolovem, ztroskotají potýkají se s pašeráky a navíc odhalují minulost hlavního hrdiny, je napínavý, ale zároveň trochu naivní. Trocha socialismu, nebo spíše utopismu se nese celou knihou. Zde však myšlenka společné práce a společného sklízení jejich plodů funguje a nekazí požitek ze čtení. Jde však spíše o pohádku než o příběh podobný skutečnosti.

27.12.2012 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Pro mě ještě lepší a zábavnější než první díl. Akce, napětí, vtip, neznámo, prostě super nášlap k dalšímu vyprávění o Temné Věži.

10.08.2012 5 z 5

Jak číst rychleji a lépe Jak číst rychleji a lépe Wolfgang Zielke

Zajímavá kniha o tom jak zlepšit svoje čtenářské schopnosti. Spoustu zajímavých postřehů a rad jak zlepšit nejen rychlost ale i efektivitu čtení. Pro skutečné výsledky je však třeba nejen knihu přečíst, ale také poctivě provádět přiložená cvičení na konci knihy.

Pohádky Lanšperského hradu Pohádky Lanšperského hradu Radim Dušek

Pohádky Lanšperského hradu vyprávějí o kouzelných a nereálných bytostech, stejně jako o vítězství dobra nad zlem, ale jasně se váží ke konkrétnímu místu, kterým je hrad Lanšperk. Z této knihy se tu a tam dozvídáme i nějakou tu historickou skutečnost, např., že hrad nechal založit na obranu přilehlého okolí Přemysl Otakar druhý. I když jde o nové pohádky, jež vznikly před několika málo lety, přesto tyto pohádky vycházejí ze starších pověstí o místech v okolí Lanšperka, a tak se mísí pohádka s pověstí. Pohádková kniha je zaměřena především pro nejmenší čtenáře.

Ve stínu mešit Ve stínu mešit * antologie

Kniha plná nzepomenutelných vpomínek na dětství, kdy jsem knihu dostal a skvělých povídek zejména pro děti a mládež.

Koule Koule Terry Pratchett

Ani po 60 stranách mě to nechytlo. Příběh tam je, ale těch zbytečných vědeckých, nudných blábolů je tam asi víc a to mě odradilo. Možná jindy...

03.03.2012 1 z 5

Posvátné kameny Posvátné kameny Matthew Reilly

Tento příběh je mix. Jamese Bonda, Ramba a Indiana Jonese.
Dobrodružství se odehrává téměř po celém světě. Používá se snad všech dopravních prostředků (auto, vlak,letadlo, loď, ponorka...) Skoro všude se bojuje a krve není také málo. Autor umí překvapit neuvěřitelnými kousky, které hrdinové dovedou(vykolejení vlaku a následné klouzání se po sněhu ve vagonech až k propasti kde pak vlaková souprava visí a odpadává dolů). Příběh je nabitý a o dobrodružství není nouze. Přesto mi tam něco chybělo. Hrdinové mi byli jaksi lhostejní a když někdo umřel nevadilo mi to. Srovnání stylem psaní, vidím trochu s Jiřím Kulhánkem. Zde mi však připadá, že autor bere věci někdy až moc vážně což je trochu škoda.

06.02.2012 3 z 5

Útok ze vzduchu Útok ze vzduchu Frank Rehfeld

W. Hohlbein nasadil laťku v příchozích třech dílech výš než dokáže jeho následník Frank Rehfeld udržet. Přesto se dál drží předloh a nejde o špatné čtení i když v něm již jaksi něco chybí.

17.01.2012 3 z 5

Stanice v pravěku Stanice v pravěku Wolfgang Hohlbein

Bohužel poslední díl v sérii který napsal W. Hohlbein. Děj je poutavý stejně jako v minulých dvou dílech. Nepustí vás než jej dočtete do konce. Umí skvěle a jednoduše popisovat nejen napínavé scény, ale nenásilně dokáže čtenáři poodhalovat problém o tom jak k celé záležitosti s dinosaury v současnosti došlo.

Sedmnáctiletí vojáčci z hor Sedmnáctiletí vojáčci z hor Bohumil Černík

Líčí život, strádání a skutečné osudy mladého vojáka a jeho přítel, pocházejícího z Dolní Dobrouče, který musel narukovat do jednoho z největší bojových konfliktů našich dějin. Popisuje jak si tehdy obstarávali jídlo, když byl problém zásobování, morálku mužstva a různé chování důstojníku k obyčejným vojákům. Vykresluje bídu obyčejných lidí postižených válkou a vůbec vše na co při své vojenské službě narazil.

17.01.2012 4 z 5

Proroctví a jiné novely / Vraždy v ulici Morgue; Studně a kyvadlo Proroctví a jiné novely / Vraždy v ulici Morgue; Studně a kyvadlo Edgar Allan Poe

Pedro Antonio De Alarcón a Edgar Allan Poe se v této drobné knize krásně doplňují. První z autorů i když téměř neznámý. Drží v příbězích tajemno a napětí podobně jako slavný Poe, kterého není nutno představovat.

17.01.2012 5 z 5