Zdekat Zdekat komentáře u knih

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Pěkná kniha nejen pro mládež. Dojemný, smutný a hlavně milostný příběh dotýkající se otázek smyslu bytí...

11.02.2021 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Murakami nikdy nezklame, kniha která ve mně vyvolává nutkání vyhledávat další informace o popisovaných věcech a poslouchat hudbu z knihy mě baví. Reálný děj se proměňuje do fantastického i u této knihy tak přirozeně, že se hranice mezi realitou a fantazií stírá. (Na Spotify jsem objevil playlisty se soundtracky Murakamiho knih)

10.02.2019 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Napínavé, přečteno za pár večerů. Jen kniha už mě připadla trošilinku zastaralá , v této době nedávají reálie románu, hrůzostrašné situace i celkové vyznění a atmosféra příběhu ten správný drive. Schází nadčasovost klasických děl. Jsou lepší horory i lepší knihy od S. Kinga.

31.01.2024 4 z 5

Některé vysvětlující teorie jsou nepřirozené, dost nepravděpodobné, až konspirativní. Popis účastníků a jejich posledních dnů před smrtí byl zajímavější částí knihy.

28.07.2023 3 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Surový milostný příběh, jakoby mimochodem a o to silněji poukazuje na nesmyslnost války, ztracených životů - toto klišé mně knihu prostě vystihuje. Navíc zajímavý pohled na životní styl před sto lety. Zůstává mi v hlavě už čas...

05.02.2022 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Silný příběh a výpověď o nešťastném poblouznění mladé slečny ke staršímu, obdivovanému muži. To že jí bylo 13 v době seznámení, dělá vztah jednoznačně příšerným a jasně protizákonným.

Autorka ale svým příběhem ukazuje na to, že takový vztah bude špatně i u starší teenagerky, že se bude i tak jednat o zneužití dospívajícího, hledajícího člověka. Stárnoucí muž určitě může a asi i bude toužit po vztahu s mladou dívkou, nebo po jejím těle. Odpovědnost za zneužití pak bude ležet na starším muži, i když takový vztah nezkušená dívka sama hledá ...

05.02.2022 5 z 5

Holoubek Holoubek Jindřich Šimon Baar

Krásné, klidné, starosvětské čtení...
Životní pouť duchovního Holoubka je zároveň zdrojem poznatků o chodu katolické církve na počátku minulého století.

14.05.2021 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Ta kniha měla pro mě tři rozdílné části. Do ukončení studií doktorů na Harvardu je četba skvělá – spousta zajímavých a vykreslených postav, které se přitom vůbec nepletou, vhled do fakt náročného studia budoucích lékařů, klobouček. Po té se vše točí hlavně kolem páru hlavních postav. Je zřejmé, že vše spěje k jejich soužití, ale až bolestně, zdlouhavě. Závěr byl už jen rychlý, zbrklý, neuzavřené dějové linky - třeba rozepsaná kniha o doktorech.

18.03.2021 4 z 5

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Kniha koupena do čtečky už dříve, rozečtena a odložena. Přišla mi (mylně) zmatečná, roztříštěná s řadou nesourodých postav. Vrátil jsem se k ní jen a jen díky recenzím na těchto stránkách a zakousl jsem se do ní silněji - nejprve se stejnými pocity, vydržel ale déle a vše začalo dávat smysl, objevil se barvitý a plastický obraz pozoruhodného osudu Jakuba Franka a jeho následovníků. Bonusem je, že část příběhu je zasazená do mého rodného Brna, a že jde o románový popis skutečných událostí plný historických osob. Ve čtečce bohužel bez krásných obrázků (staženo i v pdf). Doplnil jsem bakalářskou prací Petry Čtvrtníkové Frankismus na Moravě z roku 2006.

13.01.2021 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Velmi zajímavý pohled zvenčí na události v 68. roce. Pozorný čtenář najde pár nepřesností, to ovšem vynahradí čtivý příběh. Dva trochu lehkovážní angličtí studenti se náhodou ocitnou ve středu dění v Praze a vnímají svým pohledem boj Čechů o svobodu, která je jim tak samozřejmá. Do toho milostná zápletka, pohled na fungování západních ambasád v komunistickém státě, mně se to líbilo víc než Skleněný pokoj nebo díky českým reáliím i víc než Provazochodkyně.

23.11.2020 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Příjemné odpočinkové čtení, hlavní postava každého příběhu je jiná, zajímavá a vykreslená tak, že se chcete dozvědět více. Propletení osudů postav jednotlivých příběhů člověk musí brát s velkou autorskou licencí, to ale nesnižuje čtivost knihy. Časem se vrátím k jiné knize autorky :-)

02.02.2020 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Opulentní historický román, jen trochu až pohádkově přímočarý - postavy jsou buď dobré nebo špatné - nic mezi. Děj je lineární, řada situací v příběhu už dopředu napovídá jak se bude asi dál odvíjet. Přes svoji obsáhlost se přesto čte velmi snadno a čtenáře pohltí. Druhý díl série na předchozí díl odkazuje jen lehce.

19.03.2022 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Výběr do avizované hry o život a první část útěku ještě docela čtivé a zajímavé, pak děj autor posunul a situace se stávaly nelogické, konec trochu tápavý. Sci-fi neprožívám, ale na tuto knihu jsem si po měsíci od četby nedokázal ani vzpomenout - píši recenzi s odstupem...

05.02.2022 3 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Druhý díl trilogie, četl se lépe než první, už jsem se orientoval v postavách a jejich vzájemných vztazích, děj věrohodnější ve smyslu historických událostí a známějších míst - aspoň pro mě. Prvně jsem do druhého dílu nechtěl jít, teď přečtu i třetí...

26.11.2021 4 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Emotivní popis genocidy v Bosně s řadou osobních svědectví. Obava z válečných hrůz a s nimi související strach o holý život se nás pořád ještě týkají, nemusí jít jen o vzdálenou minulost nebo místa v jiných částech světa. Soubor velmi autentických reportáží, které vznikly bezprostředně po ukončení bojů před téměř třemi dekádami.

26.11.2021 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Já nevím, moc jsem se do děje nedostal, hodně postav, náhod, komplikované vyšetřování vedené farářem místo detektivů... Ale kriminálky moc rád nečtu.

01.03.2021 3 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Seriál jsem neviděl, hodnotím jen na základě četby a nevím, nejsem úplně nadšený. Celý příběh Rolfa mi přišel nevěrohodný, s řadou nepravděpodobných situací, které posouvaly děj kupředu. Ale napětí a styl vyprávění nutí knihu dočíst, akční, bojové scény vtáhnou čtenáře do děje, krásné jsou také plány měst a určitě plusem snaha o zachování trochy známých historických faktů. Dvojku ale už asi ne.

06.02.2021 3 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

"Čas, který strávím se ženou bych nevyměnil za nic na světě. Snažíme se jeden druhého pochopit. Často zkoušíme empatické naslouchání, abychom dokázali komunikovat s našimi dětmi. Často hovoříme o tom, jak odlišně vidíme tu či onu situaci, a na modelových situacích, při hraní rolí hledáme a ověřujeme postupy umožňující efektivněji zvládat složité mezilidské problémy v rodině. Představuji některé z našich dětí, které od nás něco chce, i když nesplnilo své každodenní domácí povinnosti. Manželka hraje sama sebe. Přehráváme si tyto situace znovu a znovu."
Nezní to šíleně? Nebo není to šílené?
Kniha má naučit efektivněji využívat čas, cílí na pracovníky v managmentu. Možná pomůže utřídit a pojmenovat některé, dovednosti, vlastnosti a návyky, doporučí priority - člověk si může vlastní postupy ověřit a porovnat, případně i vylepšit - to je výhoda. Určitě se ale po přečtení knihy nestanete sami od sebe úspěšným lídrem - emocionální inteligenci, charakter a selský rozum nezískáte podle návodu v knize. Natož aby člověk celý svůj čas, včetně volnočasových aktivit, sledoval jen pohledem na svoje sebezdokonalování a dosažení úspěchu. Ani skvělým operatérem se asi nestane člověk po přečtení učebnice chirurgie i když se ji naučí nazpaměť :-).
Navíc je někdy text nepřehledný až nejasný, dlouhé nelogické souvětí se nedají dobře uchopit. Možná toto způsobil nevydařený překlad, to ale neumím posoudit.
Doplnění o den později: možná jsem byl příliš příkrý a cítím potřebu napsat, že je v knize spousta přínosných věcí - třeba denní plánování s týdením zásobníkem nenaléhavých úkolů je velmi funkční. Důraz na principy a hodnoty. A s citací použitou v knize "Služba druhým je nájemné, které platíme za čest žít na této zemi" se plně ztotožňuji. Přidávám proto i hvězdičku:-)

05.12.2020 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Čteno jen pro čtenářskou výzvu, po nesourodých Úsměvech smutných mužů jsem už jinak neměl potřebu číst dalšího Formánka. Teď ale musím přečíst aspoň Mluviti pravdu. Díky výzvo.

03.12.2020 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Severská detektivka není můj šálek čaje, Nesbo je ovšem mistr ve stupňování napětí. Nejde o díl dlouhé série, zajímavé je nahlédnutí do způsobu hledáním vysokých manažerů do velkých firem.

29.11.2020 4 z 5