Zdekat Zdekat komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Sice velmi čtivý, napínavý příběh, trochu love story, ale hrůzy holokaustu jsou popisovány hodně zjednosušeně oproti jiným knihám s tímto tématem, až zlehčeně. A mám v příběhu navíc problém s věrohodností, příběh je sice sepsaný podle „skutečnosti“ - ovšem vzpomínek starce, které už nejdou nijak v popisovaných každodenních událostech ověřit. A tak jsem měl při četbě silný pocit, že je celý příběh tatéra docela vylepšovaný, přikrášlený.

04.03.2021 3 z 5

V knize se mně dostalo přehledného vysvětlení řady konfliktů a pnutí mezi státy. Proč musí být v nějakých konfliktech velmoci neústupné, proč státy potřebují bojovat o určité území, proč hranice velmocí jsou utvořeny zrovna takto. Třeby blízký východ, vůbec jsem nevěděl, že jde o umělé narýsované státy po I. sv. válce Francouzi a Angličany, úplně bez nějakých dějinných souvislostí. Navíc do nich dosadili často i cizí vládce jako vděk za pomoc ve válce. Jak pak můžou místní ke státu cítit nějakou sounáležitost?

24.11.2020 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Autor musí asi hodně milovat středověk, z knihy na mě čiší zarputilá snaha povznést středověk nad dnešek. Nechápal jsem mýtické odbočky (např. s jednorožcem). Zajímavý je hlavně popis Nového města a kostelů, člověk cítí potřebu se jít kolem projít.

23.11.2020 3 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Jedná se o první román autorky, která je ovšem expert na Severní Koreu. Velmi působivý román.
Nikde jsem v knize nenašel zcela jasně řečené, to co jsem dohledal až z rozhovorů, že se totiž jedná o skutečný příběh, jenž vznikl na základě rozhovoru autorky s uprchlicí. Žádná fikce! Jen údajně lehce anonymizované z důvodu ochrany Severky. A dvou přimyšlených kapitol, které z rozhovoru nemohly vzniknout.
Občas neuškodí připomenutí nacistických a komunistických hrůz, a taky neuškodí občas si připomenout, že i v této době jsou místa, kde se stejné hrůzy dějí i dnes.
A čtením se podbízí navíc otázka, je li možné vůbec odsuzovat všechny protagonisty těchto hrůzných režimů, když třeba opravdu ve výchově a od blízkých autorit měli vštípené, že jen takto je správné se chovat a žít. Nic jiného poznat nemohli a ze svého pohledu žili správně.

05.02.2024 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Velmi silné, sarkastické. Tato kniha určitě lepší k četbě, asi se poslouchat nedá jak hodně recenzentů hodnotí, musel jsem se v textu zastavovat, vracet, obsah chvilku vstřebávat. Navíc k poslechu možná i velmi intimní svým až pornografickým obsahem. Přesně odpozorované a popsané skryté touhy, které nás ovládají a ubližují. Překlad skvělý.

14.07.2022 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Knihu jsem dlouho nechtěl číst, čišela pro mě z knihy povinnost, které jsem se bránil. Tomu povinnému, hromadnému a až komerčně vyjádřenému nesouhlasu s hrůzami holokaustu.
Pravda, o knize jsem kromě nejzákladnějších informací nic nevěděl - jen že jde o deník mladého židovského děvčete, o skrývání před nacisty, o jejím tragickém konci.
Při samotné četbě se člověk může kriticky zamýšlet nad tím, jak mohla Anne díky bohatým rodičům téměř pohodlně přežít válku, jiní židé přitom neměli šanci. Možná i samotné zápisky jsou někdy dětinské výlevy rozmazleného fracka, někdy naopak filozofické úvahy, které snad ani nemohla psát dospívající dívka.
Důležitý je známý fakt, že autorka autentického deníku nepřežila válku a zemřela nakonec po prozrazení skrýše v koncentráku. Jde tímto pohledem o velmi, velmi silnou výpověď. Anne přes svůj věk dokázala plasticky popsat spolubydlící, pomáhající, celý dům, měnící se atmosféru, své vlastní pocity dívky dospívající ve skrýši. Občas mně připadalo, že jsem v úkrytu schovaný také, tak dobře zná čtenář všechny skrývající se, i ty co jim hrdinně pomáhají.
Ke konci už se mi číst ani nechtělo, bylo jasné, že zápisky nemohou dál pokračovat a přijde jen doslov, kde zjistím kdo přežil a kdo jak zemřel. Dočetl jsem až po sedmičce vína.

28.11.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moc pěkná kniha, po Velkých maličkostech druhá kniha autorky, kterou v okolí všem doporučuji. Postavy baví, tam, kde se popisují hrůzy holocaustu je vše popisované přesvědčivě a nenásilně s přesahujícím poselstvím. Důležitá je v knize otázka viny a odpuštění u pachatelů dávných zločinů na sklonku života.

22.11.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Po prvních dílech trochu nuda, zdlouhavé. Víc se děj věnuje milostným zápletkám obou detektivů a snaží se ne úplně úpěšně vytvářet milostné napětí mezi Robin a Cormoranem při mimochodném vyšetřování vraždy.

25.04.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha krásně řemslně napsaná, jen vypravěčský styl po přečtení všech předchozích knih paní Mornštajnové už trošku nepřekvapivý. Ale kdybych četl napoprvé až tuto knihu, tak jsem z ní určitě nadšený.

16.10.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Překvapivě dobré sci-fi, které mě hodně pohltilo. Škoda jen, že kniha není uzavřená, ale jak jsem zjistil až po dočtení, má další díly. Asi se do nich budu muset pustit.

Chování a popis postav, jejich sociální interakce a řešení situací bylo hodně uvěřitelné.
Celá hlavní zápletka by se dala zasadit i do libovolného reálného prostoru a kniha by byla zajímavá i tak - vytažení mladé Julliet do vysoké funkce z nejnižších pater (doslova), kde pak zůstane osamocená, její čestnost a nakonec boj o přežití po ohrožení vládnoucích struktur.

Promyšleně zpracovaný životní prostor a opět jeho přesvědčivý a uvěřitelný popis dává knize ještě rozměr navíc.

18.04.2019 4 z 5

Kolika hvězdičkami se má hodnotit kniha o holokaustu? U této knihy je zajímavá část o způsobu, jakým poválečné německo mařilo snahy o odškodnění. Jsou ale asi i čtivější nebo působivější knihy k tomuto tématu - Svědkové z továrny na smrt, Děti které přežili Mendeleho, Chudí v Lodži...
Občas šáhnu po podobné knize a v pokoře čtu. Moje lidské snažení pak dostává na chvíli jiný rozměr. Od věci není ani zamyšlení nad tím, proč si dokázal národ tak nadšeně a nekriticky zvolit do svého čela podobný systém a proč nebránil jeho proměně v čisté zlo. Historie se může opakovat.

17.02.2019 3 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Zajímavý nápad, napětí a vcelku překvapivé odhalení, ale také určité nevěrohodnosti a nelogičnosti. Na začátku se iluzionista rozhoduje, jestli vyhovět policii s prosbou o pomoc s případem, u kterého si polici neví rady a hned je u pitvy první oběti. Jiní autoři, Nesbo nebo Christie, mají příběhy do detailu propracovanější.

27.04.2024 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Strhující příběh - umělá inteligence, jak nadčasové a aktuální

28.07.2023 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Popis důležité práce tajných služeb před zahájením skutečných bojových operací, někdy až hodně faktografický. Začátek knihy je obzvlášť zdlouhavý, ale díky detailnímu popisu prostředí si čtenář hlavní fiktivní dějové linky užije skutečně do hloubky. Není to ale žádná odpočinková literatura.

22.12.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Ideální kniha pro odpočinkovou, ale ne úplně nenáročnou četbu. Love story ale s fundovaným přesahem do neznámých témat zapojení žen letecetva v době 2. světové války, historie oděvní módy. Líbila se mně i Pařížská švadlenka, tato kniha asi o kousek lepší, uvěřitelnější.

12.10.2021 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Mašínové byli pro mně kontroverzní osobnosti, po přečtení knihy to už tak nevnímám. Jednali podle svého vštípeného přesvědčení, nemohli jinak. Nutilo mě to po přečtení dohledat další fakta a fotografie - to je pro mně známka dobré knihy. Jen škoda, že pak svůj svobodný život - vykoupený utrpením dalších - trochu promrhali.

22.11.2020 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Zajímavý pohled na válku z pohledu němců. V knize je patrná otázka, jestli každý kdo bojuje na špatné straně, musí být už jen proto špatný? Nebo může být i dobrý člověk donucen k tomuto boji okolnostmi, výchocou, nevědomostí nebo jen nerozvážností. Za mě lepší kniha s podobnou tématikou je Zemřít na jaře.

22.11.2020 4 z 5

Toyen: První dáma surrealismu Toyen: První dáma surrealismu Andrea Sedláčková

Nádherná kniha. Nádherná. Po všech stánkách.

28.03.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Zábavné a nápadité, od začátku mě drželo očekávání jak se vše rozuzlí, třetí přečtený a pro mě nejlepší román od Hartla. A je to kniha možná i víc pro kluky než pro holky - trochu takový "návod". Jen bych chtěl vidět, jestli se dá opravdu vše stihnout a ustát i ve skutečném životě tak, jak se to děje gazelám...

31.01.2024 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Tato se mi zdála lepší první knihy rozhovorů ze Šumavy, hlubší příběhy a osudy. I kniha rozhovorů může připoutat čtenáře jako románový bestseler.

22.02.2022 5 z 5