zazvorek zazvorek komentáře u knih

Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou - Živly v lesní škol(c)e Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou - Živly v lesní škol(c)e Peter Houghton

Už se těším, až se s dětmi pořádně vyrácháme v bahenní skluzavce!
O tom, jak se chovat v přírodě, jak zacházet s pracovními nástroji, jak si užít každé počasí a uvolnit tělo i mysl akčními i klidnějšími aktivitami.

09.08.2021 5 z 5

Jižní louka Jižní louka Astrid Lindgren

Na Astrid teda dost velká depka. Nejsem zastánce toho, aby dětský svět byl jen růžový obláček a abychom se před dětmi tvářili, že smutné věci neexistují, ale takhle koncentrovaný smutek, bída a neštěstí mi přišly asi až moc. A to miluju Astrid i melancholické příběhy. Jenže si představuju, co by to asi udělalo s útlocitnou dušičkou mé dcery...

Oceňuji krásné ilustrace.

09.08.2021 3 z 5

Ptáček a lev Ptáček a lev Marianne Dubuc

Vždy mě moc potěší, když děti zaujme poetická, krásně ilustrovaná kniha, pochopí její příběh a chtějí si ji číst a prohlížet opakovaně. Uchovávám si tak aspoň na chvíli dojem, že mají vkus, empatii a cit pro krásno (než to rozbije nějaká Disneyovka) :-D Tahle je chytila hned stejně jako mě. Příběh se dá vyprávět daleko za obzor ilustrací. A ty jsou úplně nádherné.

03.08.2021 5 z 5

Ženské příběhy Ženské příběhy Lilia Khousnoutdinova

Nemohu hodnotit hvězdami, to bych musela ohvězdičkovat lidské životy.

Ačkoliv rozhodně nejsem cílovka téhle knížky, po jednom dlouhém, velmi ženském rozhovoru jsem si ji od kamarádky ze zvědavosti půjčila.
První část věnovaná menstruaci mě překvapivě asi oslovila nejvíc, kéž by to mohly číst náctileté dívky ještě před tím, než dostanou první měsíčky. A kéž by si to přečetly i jejich matky. Část o porodech mě zaujala naopak nejméně, tam jsem asi našla nejvíc příběhů, se kterými jsem se nedokázala ztotožnit. Vrchlabí a touhy po přirozeném porodu pořád dokola...
Bylo mi líto, že zkušeností zralých žen bylo tak málo, ukázalo by mi to jiný svět a třeba i tu hledanou ženskou moudrost.
Ilustrace mě upřímně úplně minuly.
Jako celek rozhodně dobré čtení pro každou ženu. I méně esoterické typy jako já v tom najdou zajímavou inspiraci a popud k přehodnocení některých svých záležitostí. A třeba i odvahu poznat sama sebe, a to se cení.

28.07.2021

Útěk do Budína Útěk do Budína Vladislav Vančura

(SPOILER) O mnoha podobách lásky, v tomto příběhu skoro vždy lásky nešťastné. Kdyby některé věci nebyly až moc rychle utnuté a některé postavy tak slabě naznačené, šla bych s hodnocením určitě výš, tohle bylo takové rychlíkové vyprávění. Vančurova vzletná košatá čeština může někoho ohromovat, někoho naopak otravovat. Povětšinou se řadím k první skupině, tentokrát jsem na to ale asi nebyla patřičně naladěná. Dramatický závěr jsem si skoro přála, ostatně hned od začátku jsem si říkala, že láska starého Barányho stojí milionkrát za víc než láska jeho syna. Štěpán mě jednoznačně dostal, jeho syn iritoval.

27.07.2021 3 z 5

Noc plná křídel Noc plná křídel Pavel Šrut

Mimo jiné třeba o tom, jaké to je, když se vám místo strýce vrátí jen zabalená vydesinfikovaná košile... Spousta bolavých intimních věcí.

18.07.2021

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Moc jsem se těšila, až děti dorostou do věku, kdy už aspoň trochu bude mít smysl číst jim knihy Astrid Lindgren. Děti z Bullerbynu nezklamaly, milé vyprávění o dobrodružstvích jedné party dětí je asi natolik univerzální a nadčasové, že dokáže zaujmout s naprostou samozřejmostí. Starší tak přivedla ke hře na Annu, Lízu a spol. kamarády ze školky, mladší si zase pořádá vlastní exhibici, když se dokola snaží opakovat jména statků (Mellangarden, Sörgarden a Norgarden). Moc by mě zajímalo, kolik generací ještě Bullerbyn přetrvá...

14.07.2021 5 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Novela na mě působila spíš jako lehce rozvedený scénář filmu, což odpovídá tomu, že vyšla až po jeho natočení. Z filmu jsem si pamatovala spíš obrazy než příběh, Vláčil je režisér mojí duše. Körner mi zase začíná velice sedět jako autor, výběr prostředí i způsob vyprávění u jeho knih dost oceňuji, oproti Zániku samoty Berhof tu ale vystupovala na povrch moc ta "filmovost", nebo mi tu zkrátka něco docela malého chybělo (snad ten delší rozsah?). Každopádně z fanatismu řádového rytíře slušně mrazí a středověk rozhodně není žádná idylická pohádka.

11.07.2021 4 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Autora mám ráda, jeho výběr osob a témat pro rozhovory obecně mě moc baví. Tohle mnou ale tak nějak proplulo bez hlubšího zásahu. Ne že bych s ním ve většině těch věcí nesouhlasila, také se mi líbí vlídné vyznění rad namísto brblání, ale forma krátkých zlepšováků mě nestihla víc oslovit.

05.07.2021 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Já vím, že to má mouchy. Ale četlo se mi to tak dobře, že nedokážu rejpat. Nebo jen trochu. Třeba že obraz vesnice v roce 2005 v autorových představách odpovídá spíš tak raným 90' nebo že dialogy jsou někdy lehce krkolomné.
Na krajinu, domy a stopy po lidských osudech se dívám dost podobně jako hlavní hrdina, při popisech archivního bádání jsem se musela pousmívat. Hluboce mě oslovilo téma i prostředí, popisy dusného horka a krajiny se do počasí posledních dní přesně trefily. Mistr Karásek a Kennedy mě dost bavili, zato Daniela byla na pěst už od prvních řádků a nebyla pro mě moc uvěřitelná. Jenže ani těch Karásků člověk už dneska moc nepotká...

20.06.2021 5 z 5

Dům strach Dům strach Jan Zahradníček

Je to asi první básnická sbírka, kterou odkládám nedočtenou. Vůbec ne proto, že by byla špatná, naopak, ale je tak trýznivě pochmurná a obrazy ze Zahradníčkova vězeňského pobytu tolik depresivní, že ji teď nedokážu číst. Snad se k ní vrátím v budoucnu, případně si zatím "odpočinu" u autorových odlehčenějších sbírek...

17.06.2021

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Hvězda dolů vlastně jen za to, že to bylo tak krátké. Delší Marquezovy věci mi vyhovují víc, neb mám čas a prostor se do nich ponořit. Ale příběhu samotnému nemám co vytknout. Tabu padají...

10.06.2021 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

(Post)viktoriánský předobraz Pipi Dlouhé punčochy v překrásných kulisách kanadské přírody. Prostý příběh o holce, kterou by si musel zamilovat i ten největší cynik a realista. O holce, která má v sobě tolik citu, že by jím dokázala obejmout celý svět, a tolik fantazie, že by se zastyděli i největší básníci. O holce, která přijímá život se vším všudy a nenechá se ničím sejmout. To je prostě hrdinka. Chce se mi napsat, že je pro mě hrdinkou víc, než uměle vykonstruované charaktery feministických bojovnic. Pardon...
Původně to je určitě pro náctileté holky - lehce naivní a s perfektním vhledem do duše dospívajících holčin, ale způsob podání, humor a lehký sarkasmus uspokojí i starší ročníky. Čte se to krásně, dělá to dobře na duši. Ke konci knihy už jsem byla pořád tak dojatá, že i slza sem tam ukápla. Má to prostě všechno.
"Je hezké jíst občas v 11 v noci zmrzlinu v přepychové restauraci, ale jinak jsem v 11 v noci radši v posteli v Zeleném domě a i ve spánku vím, že nade mnou svítí hvězdy a že ve větvích jedlí za potokem hučí vítr."

23.05.2021 5 z 5

Rok v pohádce Rok v pohádce Maciej Szymanowicz

Děti baví moc a moc. Já čekala trochu jiný koncept, ale od stejného autora máme doma Skřítky a líbí se mi, že zůstává věrný svému humoru i vyskládání situací.

05.05.2021 4 z 5

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Našla jsem si to náhodou a dostala jsem mnohem víc, než bych čekala! Film jsem ještě neviděla, jsem ráda, že mi nic nezkreslilo představu Berhofu a jeho zvaných i nezvaných obyvatel.
První polovina na mě působila skoro hororově. Popis Jeseníků, lesů, cest, samot, počasí i lidí bezprostředně po válce v kombinaci se zprvu záhadnými postavami obsazujícími statek mě úchvatně zdeptala. Druhá polovina vzhledem k událostem trochu ztrácela na atmosféře, ale zase přidávala na charakterech, navzdory očekávání ne černobílých. Někdy je to trochu zkratkovitě vyprávěno, aby se vzápětí zase člověk mohl pohroužit do lesního ticha.
Skvělé. Jen to teď musím naředit něčím veselejším.

04.05.2021 5 z 5

Nevídaná podívaná Nevídaná podívaná Daniela Fischerová

V jednoduchosti je síla. Leporelo s verši a ilustracemi na cirkusové téma je zábavné, ilustrace pěkné, verše rychle zapamatovatelné. Čteme pořád dokola.
Edice Repolelo od Meandru je povedená celá, díky za ni!

04.05.2021 5 z 5

Odbila dvanáctá hodina Odbila dvanáctá hodina Otfried Preussler

Krásně tajemné, ale nikoliv temně a hororově, spíš čtivě pohádkově - už jen pro povětšinou dobré konce. Letem pohádkovým světem Německa, Čech a Lužice.

29.04.2021 4 z 5

Holčička a déšť Holčička a déšť Milena Lukešová

Nádherné ilustrace. Kudláček to uměl vždy udělat nepodbízivě, poeticky, něžně, ale srozumitelně i pro nejmenší. Příjemně mě překvapilo, kolikrát po sobě chtěly děti knihu číst.

06.04.2021 5 z 5

Kdyby lidi byli stromy Kdyby lidi byli stromy Jan Kršňák

Kniha je překrásně výtvarně zpracovaná a její koncept se mi moc líbí. Různá tělesná a smyslová cvičení založená na propojení s přírodou a prohloubení vnímání u dětí jsou vymyšlená moc pěkně. Přesto se nedokážu ubránit tomu, že to je na mě asi až moc esoterické, či nevím, jak to lépe popsat. Mám sice "zelené" srdce i duši, ale stromolidé a Srdce přírody jsou asi ještě o level výš. Nedokážu ohodnotit hvězdami. Každopádně díky za to, že taková kniha existuje.

03.04.2021

Lidové tradice Lidové tradice Dagmar Šottnerová

Výborná zásobárna tradic, pranostik, říkadel, písní, her a činností pro významné dny po celý rok. Ideální pro mateřské a základní školy a podobné dětské kolektivy.

03.04.2021 4 z 5