Yunnan - Komentáře

KlíčKlíč

Výborný, vynikající Džuničiró. Nobelovu cenu za literaturu by si skutečně zasloužil. Už se těším na jeho Sestry Makiokovy. Miluji jeho dar a schopnost popisu a děje. Mám moc rád tenhle vypravěčský dar japonských autorů, jako je právě Džuničiró Tanizaki, Jasunari Kawabata a další. Vtáhnou vás plně do děje a nepustí dřív než na poslední stránce knihy. A někdy ani potom ne... :o)

Parfém bláznivého tanceParfém bláznivého tance

Dokonalá kniha, vtipná, moudrá, okouzlující a velmi k zamyšlení. Deset hvězdiček z pěti :o). A navíc darovaná mému srdci drahou bytostí.

Vlčí ostrovVlčí ostrov

Kniha si mě přitáhla svou nádhernou obálkou i zajímavým názvem a musím říct, že jsem ani jednou nezalitoval, že jsem po ní sáhl. Je trochu podobná svým stylem (akorát se tak úplně nejedná o pouť) knize Divočina od Cheryl Strayedové. A musíte si trochu zvyknout na autorčin styl psaní bez přímé řeči. Kniha mě okamžetě pohltila a s úžasem jsem sledoval životní cestu autorky v kanadské divočině a musel jsem několikrát hluboce smeknout před její odvahou a silou. Kniha je útlá svým rozsahem, ale hluboká svými myšlenkami a dala mi opravdu hodně.

Poprask v sýrové uličcePoprask v sýrové uličce

Úžasný pan Fulghum, který pohladí svými slovy duši. "Copak by sis dal, brouku, k večeři?" :o))

Podpis všech věcíPodpis všech věcí

Pro Stromy: Když, jak píšete, "po všech stránkách snad nejkrásnější kniha ze všech, co jsem kdy četla", proč potom hodnotíte knihu jako "odpad"?

19.06.2015

Podoben mraku život plyne...Podoben mraku život plyne...

Krásná sbírka básní, mně dosud neznámého autora, doplněná nádhernými obrazy japonských umělců.

02.06.2015

DivočinaDivočina

Velice zajímavá kniha, která ke mně přišla v naprosto dokonale pravou chvíli. V době, kdy jsem si řešil lehce podobné rodinné a osobní záležitosti (ne, heroin a jiné drogy, to opravdu nebyl :o)) a díky ní si uvědomil pár, pro mne, velmi důležitých věcí. Mimo jiné to, jak jsem vlastně šťastný a bohatý. A kdyby nic jiného, tak u mne tato kniha zafungovala na 120%. A za to patří Cheryl můj neskonalý dík.
A kromě toho jsem se u čtení moc bavil a prožíval její cestu, radosti a útrapy. Asi ve mně nevyvolala takovou chuť vyrazit na pouť, ale to v mém případě nevadí.

01.06.2015

Mistr Sun o válečném umění / Mistr Sun o básnickém uměníMistr Sun o válečném umění / Mistr Sun o básnickém umění

Výborná a nádherně zpracovaná kniha Mistra Suna v excelentním překladu pana Oldřicha Krále, s jeho kaligrafií. A navíc, pro mne milovníka básní a poezie, opatřené básnickou replikou na Mistra Suna básníkem Jiřím Kolářem.

01.06.2015

TvarytmyTvarytmy

Další výborná kniha od pana Duška s jeho neuvěřitelnou lehkostí. Moc jsem si ji užíval. A musím se smát, jak si mě Tma "přitahuje" :o). Uvažuji o vstupu už docela dlouho a vždycky, když na to přestanu myslet, připomene se mi - (Holger Kalweit, Andrew Alois Urbiš a teď i Jaroslav Dušek :o)).

24.03.2015

Kdyby tak na mě někdo někde čekalKdyby tak na mě někdo někde čekal

Výborné to bylo, moc mě to bavilo, škoda jen, že některé povídky byly tak krátké, zasluhovaly by si i delší rozsah.

20.01.2015

Levandulový pokojLevandulový pokoj

Výborná kniha! Čte se úplně sama. Příběh volně plyne a těšíte se na každou další stránku až se dozvíte víc. Mně, coby knihkupci, byla ještě o to bližší :o). Nebylo by špatné mít schopnost Jeana Perdua, nahlédnout do duše zákazníka a dokázat odhadnout jaká kniha je pro něj nejlepší :o). Ovšem tu situaci s dopisem bych zažít nechtěl. Jak už bylo v jedné recenzi napsáno, občas kniha čte vás :o). A navíc, je z mé oblíbené Francie a dokonce Provence, takže jsem si příjemně vychutnal. Obálka knihy je příjemně sametová, takže se velmi příjmně drží v ruce :o).

13.01.2015

Hledání přítomného okamžikuHledání přítomného okamžiku

Velmi zajímavá kniha. Jak píše petaSk, dějová linka Naoko je podstatně zajímavější a také mnohem děsivější, když si uvědomíme, co se pravděpodobně ve školách a jinde odehrává (a určitě ne jen v Japonsku), než děj Ruth. Navíc mě potěšily dialogy a věty v japonštině a jejich hlubší vysvětlení. Co mě ale zamrzelo, že si překladatelka (případně nakladatel) nedal tu práci a nenechal zkontrolovat přepis "výslovnosti" japonských slov a názvů či jmen. Stalo se tak, že i v jednom slově (jméně) byl zkombinován anglický a český přepis dohromady, což působí velmi rušivě. Správně měl být použit, podle českých pravidel, přepis český a nebo případně nechat všude přepis anglický, což by ale ideální nebylo. Aspoň by to však nebylo matoucí, pro člověka neznalého.

05.01.2015

Lepší životLepší život

No páni!! Tak to bylo něco! Už první část o Mathilde byla docela hustá, ale to, co přišlo v druhé části knihy o Yannovi, to se nedá slovy vůbec popsat. Ta kniha mě úplně rozbourala. Aby mě vzápětí složila zpátky. Jiného, "nového". Kdo jste Anno Gavalda, že svého čtenáře rozložíte na atomy a zase ho dáte dohromady změněného? Ze srdce Vám za to děkuji! A jak už tu bylo řečeno, nenechte se odradit prvním příběhem o Mathilde, budete odměněni v druhém příběhu :o).
Možná jsem ale jen měl "štěstí", kdo ví...?

06.11.2014

Poslední aristokratkaPoslední aristokratka

Moc se mi to líbilo. Už dlouho jsem se u knihy tak nenasmál, jako zde nad Aristokratkou. První třetinu jsem četl ve vlaku cestou do Jižních Čech a vlak byl naštěstí poloprázdný, protože smát se potichu, či v duchu prostě nešlo :o)).

03.10.2014

Norské dřevoNorské dřevo

Ach Haruki Haruki, co jsi mi to zase udělal...? Napřed Kafka a teď Tóru :o)). Nemá smysl zde opakovat to, co už mnohokrát a lépe napsali druzí čtenáři. Pro mne dokonalé. Stýská se mi po Tóruovi, Naoko, Midori a Reiko...

28.08.2014

Kafka na pobřežíKafka na pobřeží

No, tak to byl mazec! Ještě teď asi 14 dní po přečtení se z toho vzpamatovávám. Můj první Murakami a hned taková síla! Nemá smysl opakovat, co zde již mnohem lépe popsali ostatní. Ale jsem naprosto uchvácen stylem psaní pana Murakamiho. A moc se mi stýská po slečně Saeki, panu Óšimovi, Kafkovi a panu Nakatovi. Mohlo to být klidně delší :o)). A už se těším, až se do toho začtu znovu...

20.08.2014

Po otřesechPo otřesech

Opěk skvělý Murakami, který mě ani v nejmenším nezklamal a často v povídkách překvapil. Nejlepší jsou pro mne Medovníky, ale potěšily i ostatní povídky. Jen mi občas bylo líto, že jsou tak krátké :o).

16.08.2014

Kolo lží: Pád Lance ArmstrongaKolo lží: Pád Lance Armstronga

Přesně! Naprostý souhlas s reader.007. Jako by byl jediný, kdo užil doping. Ale hezky se na něm vydělává... Už ho nechte na pokoji!

09.07.2014

Nádherné troskyNádherné trosky

Mazec! Neskutečná kniha! Jsem z ní úplně hotový! Právě jsem jí dočetl, je ve mně hluboce uložena. Musím si ji přečíst znovu...

22.05.2014

Do slov má láska odívá seDo slov má láska odívá se

Naprosto souhlasím s uživatelem dynamo, jedním slovem, nádhera...

Do listů slov má báseň odívá se...

A nakreslím-li slovo žal,
jako by z listů kapky rosy nabíral.
Anebo ještě spíše,
to pro lásku tak dávno ztracenou
mé slzy kutálejí se tiše.

16.07.2013

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Pro mne vynikající kniha, od začátku až do konce, plná napětí a "milých" situací. Temná mně nepřipadala vůbec. Zůstala po jejím přečtení velká nostalgie... Těším se na pokračování.

05.03.2013

Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün SongHlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song

Kniha je od 28. ledna v prodeji a je velice zajímavá. Jsem zatím na začátku, ale jsem jí docela uchvácen. Feng-yün Song mám moc rád a tahle kniha vypadá opravdu dobře :o).

31.01.2013

Ze mě : cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava DuškaZe mě : cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška

Vynikající kniha. Úplně mě nadchla :o). Jarda dokáže mluvit o spoustě věcí tak jednoduše a srozumitelně a zároveň čtivě, že se vám vryjí do paměti a jste schopni si je zpětně vybavit a použít, což je u tohoto typu knih velmi důležité.

12.11.2012

Vrátka z bambusuVrátka z bambusu

Zajímavá sbírka devíti japonských próz od japonských spisovatelů, velmi dobře přeložených naší přední japanoložkou Vlastou Winkelhöferovou, ze kterých se, čtivou formou, dozvídáme něco málo (zas tak málo toho není) o způsobu života v předválečném Japonsku.
Povídky se čtou velice dobře, ovšem zůstala mi po nich nostalgie a smutek v srdci.

21.08.2012

Oznamuje se vraždaOznamuje se vražda

Vynikající (jako ostatně každá, kterou jsem doposud četl) detektivka. Jak už přede mnou napsali jiní, skvěle vykreslená atmosféra anglického venkova, člověk jako by tam přímo byl :o). A jak se to ke konci vystupňovalo, to bylo vážně něco.

12.08.2012

Kniha proměnKniha proměn

Nový, celkem zajímavý překlad Knihy proměn, psaný v dnešním jazyce a poměrně čtivě a srozumitelně. Její zřejmě největší slabinou je absence "Deseti křídel", komentářů k věštebné "první části" Knihy proměn. Knihu bych tak doporučil jako "doplněk" ke Knize proměn mistrně přeložené naším sinologem Oldřichem Králem, která je už samozřejmě ke "čtení" mnohem náročnější :o).

26.07.2012

Tajemná země NipponTajemná země Nippon

Vynikající kniha našeho známého japanologa a koreanisty Jiřího Janoše, který nás čtivou formou seznamuje s Japonskem, jeho historií a současností. Ale také s životy běžných lidí.

24.01.2012

Čínsko-český, česko-čínský slovníkČínsko-český, česko-čínský slovník

Výborný čínsko-český, česko-čínský slovník, který tu dlouhá léta chyběl. Velká pomoc pro všechny studenty čínštiny a rovněž pro Číňany, žijící zde v Čechách. Používám jej k velké spokojenosti.

09.01.2012

Cesta k lásceCesta k lásce

Vynikající malá knížečka s neskutečným obsahem.

01.12.2011

Reiki - metoda přírodního lečeníReiki - metoda přírodního lečení

Této nevelké knížečce vděčím za setkání s metodou Reiki a za vším, co mne později potkalo. Spoustu přátel a zážitků.

18.11.2011