Yorika Yorika komentáře u knih

Čtivá literatura faktu. Příběh, jsem jako člověk pocházející ze Slezska, v povědomí měla. Tato událost rozhodně není tak známá jako třeba Lidice i když lidská tragédie v Životicích není o nic menší. Soudruhům se prostě nehodil - možná i kvůli složitosti tohoto kraje, kde se vždy prolínaly, české, polské i německé vlivy - tento příběh do jejich chápání světa.
Je dobře, že ho Karin Lednická znovu připomíná. Takové události by nikdy neměly zapadnout pod nánosem prachu.

29.05.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Mladá žena zdědí dům. Náhodou nemá zrovna kde bydlet a do kapsy má víc než hluboko. Dům má však své tajemství. Krvavé tajemství. A to se příchodem jeho nové obyvatelky pomalu probouzí...
Že vám to něco připomíná? Nedivím se. Na podobné téma byla napsána řada knih a natočeno nemálo filmů.
Člověk nesmí nad knihou příliš přemýšlet. Proč když.... Vždyť přece....Jak to...
Některé věci vytušíte, kvůli jiným se budete plácat nevěřícně do čela. Autorka kombinuje několik hororových žánrů. Vysledkem je pak trochu příliš neuvěřitelný příběh. Jeden duch bohatě stačí. To doporučuje jedenáct z deseti dědiček starých domů po tetičce.

26.06.2020 3 z 5

Rekviem za Nanking Rekviem za Nanking Cha Ťin

Člověk je nejkrutější tvor na této planetě. Nezabíjí totiž pouze z hladu ale i pro svou zábavu a potěšení.Nejlépe členy svého vlastního druhu. To bývá nejvíce vynalézavý. Pokud přežije, stále nemá ještě vyhráno. Má totiž city a emoce. A také paměť. Ta je jeho štěstím i prokletím.
Kniha mi zase trochu rozšířila obzory, neb o této události mnoho nevím. Je důležité si tyto události ale připomínat. Aby k nim už znovu nemohlo dojít. Alespoň na čas.

28.05.2020 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Po přečtení této knihy, se už nikdy nebudu na internetové diskuze dívat tak jako dřív. Kniha doslova otevírá oči a člověk si dává věci do souvislosti tak, jak by ho předtím ani nenapadlo. A přitom se to zdá tak jasné.
Jen se potvrzuje, proč je dnešní globální svět tak propojený a proč se nás věci, které se odehrávají těsně vedle nás, dotýkají stejně jako ty za oceánem.
Výborná kniha.

27.09.2021 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Vůně a šustot bylin. Úzkost. Strach. Tíživý pocit na prsou. Bolest jedné nemocné duše. To všechno je cítit ze stránek knihy. Tíseň se vkrádá do srdce vnímavého čtenáře, jako mlha z bažin. Tiše. Nenápadně.... Až ho pohltí úplně.
Atmosférická kniha, která pokud ji to dovolíte, dokáže mrazit.

18.10.2020 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Díky knize jsem získala nový pohled na slony. Slon je zajímavé zvíře. Inteligentní. Empatické. Toto se mi líbilo. Samotný příběh však už méně. Celé to vyprávění o ztracených matkách a dcerách mě příliš nenadchlo. Je to detektivka? Spirituální seance? Psychologické drama? Není těch dílků příliš mnoho, aby se z nich dal slepit dobrý příběh? Pak i ten závěr je takový chaotický a těžko uvěřitelný.
Má první kniha od této autorky. I přes menší rozpaky, ji dám ještě šanci.

11.06.2020 3 z 5

Jako amatérská běžkyně jsem nadšená. Autor mi často mluvil z duše. Těší mě, že podobné pocity prožívají zřejmě všichni běžci na světě.
Nesmírně mě to bavilo. Netroufám si ale odhadnout, jestli kniha působí podobně na lidi během nepolíbené.

08.03.2020 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Prostředí věznice na smrt odsouzených viníků.Už jen to napovídá, že půjde o silný příběh.Příběh o předsudcích, zaslepenosti a lidské krutosti.
Je v něm však i něžnost, laskavost a dojetí.
Tato kniha se mi zaryla pod kůži.

26.01.2019 5 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Autor je má krevní skupina. Popis pocitů, které člověk zažívá v horách, daleko od civilizace dobře znám a není nic krásnějšího, než splynutí s okolní přírodou a toulky po horských výšinách. Alespoň pro mě. Pokud patříte k podobně postiženým jedincům, kniha se vám bude líbit. Pro ostatní bude možná trochu nudná. Toto se totiž musí zažít.

12.12.2021 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Jedním slovem americké. Všechna ta kýčovitá prvoplánovost do sebe přesně zapadá, jako vrstvy v hamburgeru. Monology o lásce pronášené do diktafonu či starým pilotem v letadle, mě zanechaly naprosto chladnou. Mnohem víc mě zaujal příběh přežití v zimních horách. Téma natolik zajímavé, že by se jistě obešlo i bez té sentimentální omáčky kolem.

18.10.2020 3 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Psychologický horor. Když máte pocit, že ztrácíte kontrolu nad svým životem. Když nemůžete nikomu věřit. Svým nejbližším a nakonec ani sami sobě. Znepokojivá kniha s neméně znepokojivým koncem.

02.03.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nechápu.Nechápu popularitu knihy.
Na toto téma jsem přečetla již desítky knih
A Hanu bych zařadila spíše k průměru.Takový román pro ženy.Nic ve zlém.

26.10.2018 2 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Na těch Verneovkách prostě něco je. Četba mi umožnila vrátit se v čase a být zase malou holkou která snila o dobrodružstvích v dalekých krajích, které Verne dokázal tak poutavě popsat. V dospělosti si čtenář už více všímá těch drobných nedokonalostí, které sem tam z knihy vykukují. Být tak znovu malým dítětem a umět snít. Příjemná nostalgie.

30.05.2022 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Na knihu je potřeba si udělat čas. Rozhodně to není rodokapsová četba. Kniha se čte dlouho a její stránky vyžadují plnou čtenářovu pozornost.
Konflikt na Blízkém východě je komplikovaný a pro nezaujatého pozorovatele těžko pochopitelný.
Autor se snaží přiblížit příčiny i historii konfliktu. Dělá to lidskou, srozumitelnou formou. Po četbě knihy jsem konečně alespoň trochu pochopila souvislosti. Kvalitní literatura faktu.

05.12.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Ke knize jsem přistupovala s despektem. Čekala jsem jen další červenou knihovnu, plnou vzdychání a milostného tokání.Autorka mě však mile překvapila.Na svou dobu psala velmi osvíceně a nechybí ji ani smysl pro humor.
I když tuto literaturu příliš nevyhledávám ,,Pýcha a předsudek" tvoří vzácnou výjimku.

02.03.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha, která mě zaujala svým názvem. Přesně tak to bylo, když mě její obal udeřil v knihkupectví do očí. Tušila jsem, že se jedná o Karvinou a šachty.
V podstatě to tak je. Jen bych čekala trochu víc propracované charaktery postav a pestřejší popis života v hornických koloniích.
Naopak oceňuji vykreslení polsko-českého konfliktu v závěru knihy, neb na tuto část historie se trochu zapomíná.Zajímavý debut.

28.02.2020 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Pro mě překvapivý King.Král hororu umí zabrousit i do detektivního žánru a jde mu to dobře.
Příběh mě bavil.Měl spád a události z pohledu detektiva i vraha dostaly zase jiný náboj.
Další plus vidím v tom, že detektiv působí jako normální člověk, narozdíl od některých svých kolegů, kteří asi spolkli na předpis pilulku s nadpřirozenými schopnostmi.
Dobrá detektivka.

08.09.2019 4 z 5

Co člověk, to pozoruhodný příběh. Říkejte si co chcete ale myslím si, že to chce kus odvahy takto žít a kašlat na to, co si o tom myslí ostatní. Odvahy nebo šílenství. U některých jedinců, to nebylo tak zcela jasné.
Vlastně je tak svým způsobem chápu. Také ráda utíkám do lesů, pryč od lidí.Chci trávit čas jen tak sama se sebou.
Nejsem však natolik odvážná (šílená), abych tak učinila natrvalo. Prozatím.

31.08.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Věděl to už Viktor Dyk.Lidé jsou jako ovce.Stačí jen zapískat a stádo se bezhlavě vrhá do propasti.Někdo omámen zvuky píšťal, jiný za sladkou koblihu.

05.04.2019 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Oddychová četba. Natolik oddychová, až mě ukolébala ke spánku. Sníh. Dorty. Princ na bílém koni. Sníh. Dorty. Princ na bílém koni. Citlivější jedince můžou z té sladkosti rozbolet zuby.
Jedna hvězdička za povedenou obálku

11.12.2022 1 z 5