yaoiyuri yaoiyuri komentáře u knih

Ledová země Ledová země John Flanagan

Hmm... v rámci série takový průměr (hlavně po dějové stránce). Minulý díl - za mě celkem překvapivě - uzavřel jeden větší tematický celek a naznačil nový, který tenhle díl (občas až moc) pomalu rozvíjí.
Willovo živoření ve skandijském otroctví je místy solidní depka, Haltovo a Horácova putování Galikou je pak víceméně pojistka, aby hoši nedoputovali k cíli "příliš brzy", což se odráží i na kvalitě (ne)rytířského záporáka. Další díl však tento vleklý "úvod" do Skandijských reálií a věcí kolem bohatě vykompenzuje.

18.10.2021 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

O chlup lepší než minulý díl, protože se konečně začala rozvíjet pořádná zápletka a přestože Celtika nebyla sama o sobě nijak závratně zajímavá. Hrdinové teda mají neuvěřitelné štěstí na (ne)šťastné náhody, ale což... U záporáka - i přes jeho naprostou klišoidnost a plochost charakteru - jsem čekala větší trvanlivost. Naprosto mě dostalo, že největší badass ze všech je nakonec Horác, s tím se srovnávám doteď. :D

24.09.2021 4 z 5

Moje první říkadla Moje první říkadla Edita Plicková

Líbivé ilustrace, praktický je obsah na začátku i to, že všechna říkadla mají název / nadpis, který u jiných podobných publikací často chybí (a vám nezbývá než zmateně listovat sem tam, dokud nenajdete, co hledáte).

Problém je, že paní Plicková je „jen“ ilustrátorka, nikoliv autorka a že je to sbírka nejen lidových říkadel – jsou tam „úryvky“ z delších písní, dokonce i z Erbenovy Kytice, někdo tu zmiňoval i Hrubína – a v celé publikaci o těchto autorech není jediná zmínka, což je dost zvláštní přístup vydavatelství.

19.09.2021 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Nenáročné, jednoduché, dějově dost přímočaré – a některé postavy jsou sbírka chodících fantasy/dobrodružných/hrdinských klišé… případně aspirují na to se jimi do budoucna stát (Horác a jeho linka se šikanou proto byla „příjemným“ překvapením :). Přesto – velmi čtivé a zábavné.
Pro cílovku naprosto skvělá záležitost, pro zkušenější a náročnější čtenáře milá oddechovka. Doporučuji číst ušima, Matouš „Lexa“ Ruml knihu skvěle namluvil.

13.09.2021 4 z 5

Nině se „poštěstilo“ něco „úžasného“ – dvakrát se mohla jako studentka vydat do KLDR, země opředené tolika mýty, spekulacemi a bizardními zkazkami, které jen občas prosáknout mimo tuhle přísně střeženou část Korejského poloostrova.

Pokud člověk o KLDR načteno alespoň něco, faktograficky mu kniha moc nových informací nepřinese. Vše navíc komplikuje neuspořádaná forma a žánrová neukotvenost – podivně se skáče od jednoho tématu k druhému, něco zajímavého se jen povrchně nakousne, něco se naopak rozebírá do úmorných podrobností akademického textu. Jakoby autorka při psaní nevěděla, jestli chce předat subjektivní zážitky či objektivní informace, které „našprtala“ a pak porovnala s realitou.
Informace na navíc často opakovaly (v dané kapitole, u popisů fotek a ve slovníčku pojmů na konci – šlo většinou o 3krát doslovně zkopírovaný text).

Nepřehledně působil i obsáhlý poznámkový aparát, protože část byla jen odkazy na zdroje, mezi které ale byly „náhodně“ zasunuty komentáře rozšiřující některá témata. Z průběhu autorčiných pobytů toho nedozvíme tolik, kolik bych od publikace postavené marketingově především na těchto pobytech čekala.

Bohužel, kniha je pro mě jako celek docela zklamání – druhá (ale dříve přečtená) autorčina knížka vyhoupla laťku do nebeských výšin a bude ji těžké překonat (či se k ní minimálně přiblížit).

02.09.2021 3 z 5

Zvířata Zvířata Stella Baggott

Kdo až do nedávna netušil, že novorozenci vidí 30krát méně než dospělý a nejlepší jsou pro ně velké vzory a kontrastní barvy, jako je bílá a černá? Hehehe… Pro cílovou skupinu naprosto skvělá knížka. :)

02.09.2021 5 z 5

Jak zvířátka chodí spát Jak zvířátka chodí spát Marina Rachner

Takové to „lepší“ leporelo. Verše vesměs funkční a líbivé (občas to v některých verších malinko drhlo), ilustrace krásné / roztomilé.

24.08.2021 4 z 5

Předčítánky pro mrňata Předčítánky pro mrňata Radek Malý

Verše celkem jednoduché-prostoduché (od Malého bych čekala víc), styl ilustrátorky mi taky úplně nesedl. Ale jako dárková startovací knížka od městské knihovny pro rodiče novorozenců, proč ne.

24.08.2021 3 z 5

Čí je to zadeček? V zoo Čí je to zadeček? V zoo Heath McKenzie

Totožný formát jako díl na farmě, jen s tím rozdílem, že tentokrát se zabrousilo k poznávačce mnohem exotičtějších zvířecích zadečků – přijde mi to proto náročnější než předchozí kniha (s tím, že lemur a surikata jsou dle mého už dost hardcore, ale kdoví, třeba malé děti skutečně tahle zvířata bez problému poznají). Já bych tam dala spíš „klasičtější“ žirafu, tygra nebo nosorožce.

03.08.2021 4 z 5

Čí je to zadeček? Na farmě Čí je to zadeček? Na farmě Heath McKenzie

Opravdu vtipně a originálně pojatá kniha „o zvířátkách“. :D Jen mám trochu obavu, aby menší děti knížečku při otáčení nerozškubaly, stránky nejsou tak bytelné jako u jiných typů leporel.

03.08.2021 5 z 5

Pandova úžasná výprava Pandova úžasná výprava Ulf Stark

(SPOILER) No, knížka napsaná vlastně jen aby podpořila prodeje pandích plyšáků made in IKEA (osobně tyhle černobíle medvědy považuji za evoluční omyl, kterému je věnovaná nemístná pozornost ochránců přírody, aktivistů, čínské vlády aspol.).

Příběhově dost přímočaré a myšlenkově nepříliš hluboké povídání o putování, důležitosti přátelství a toho „nebýt stále sám“. Nesedělo mi to, že Pandu maminka na začátku doslova opustila… a už se nevrátila. A Pandovi to vlastně moc nevadilo, protože si našel kamarády. :D Konec byl takový… eww, ok, jak jinak něco takového zakončit než utopickým happy endem, ale vlastně to moc nedávalo smysl. Knížka s vláčkem byla rozhodně lepší.

31.07.2021 2 z 5

Expres Lillabo Expres Lillabo Sophie Holmqvist

No, nemělo by mě překvapovat, že nábytkářský gigant vydává vlastní dětské knížky, když vám čtivo v dnešní době přibalí i k jídlu z jistého fastfoodového řetězce.

Ale stejně mě to překvapilo.

Tak jsem si poseděla na pár vystavených pohovkách a početla si. Z těch 2 knih, co jsem stihla přečíst, mi tahle přišla povedenější. Milý nenáročný příběh o Markétce a síle dětské fantazie (s rozhodně-ne-skrytým product placementem na ty pěkné dřevěné vláčky, které IKEA prodává).

31.07.2021 3 z 5

Růže a meč Růže a meč Albert Uderzo

Strašně hloupý díl bez špetky vtipu či nějaké invence, postavený jen na genderových stereotypech a zesměšňování feminismu a boje za rovnoprávnost. Už z předchozích dílů je patrné, že autor/ři neumí pracovat s ženskými hrdinkami, a co teprve se silnými ženskými hrdinkami, aniž by sklouzli k otravnému vraťsedokuchyně-ismu a drobným hintům, že obyvatelky vesnice jsou vlastně jen hádavé slípky, co bez svých mužských a Asterixe nic nezvládnou - ale tady je to dovedeno do absurdního extrému. A římská genderbender legie (a její "porážka") byla doslova špatný vtip.

29.07.2021 1 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Dějově nezajímavé, předvídatelné, místy nejen naivní, ale naprosto stupidní. Ať si autor sežene několik betareadrů, rozhodně ne řad kamarádů, rodiny a lidí, co mu tady psali pochvalné komentáře, a korektora přes stylistiku. A celé to přepíše.
Za mě je to ne.

1) Stylisticky velmi chatrné – opakují se myšlenky, popisy i slova / slovní obraty, často i v rámci souvětí, odstavců (iritující jsou hlavně několikrát recyklované kecy o lásce a svobodě). Některé věty nedávají smysl / vyznívají úplně jinak, než autor zamýšlel, např.:

„Dozorci a stráže, složené z chortojů a lidských vojáků hlásících se k uctívačům temnoty s otroky zacházeli krutě a nemilosrdně, mnoho jich zahynulo vysílením.“
ta představa stráží padajících vysílením z toho, jak moc krutě a nemilosrdně zachází s otroky.

„Nebylo nakonec jedno, kdo ho stíhá? Pořád to byl někdo.“
??? you dont say

2) Tuny ubíjejících a zdlouhavých popisů, nemístně nadnesených a lyrických. Místy mi připadalo, že se autorovi do středoškolského líčení (fantastické) krajiny omylem připletl hlavní hrdina se svou dějovou linkou. Všeho moc škodí.

3) Kupí se jedno klišé na za druhým. Hrdina je podle všeho testosteronem nabušená Mary Sue s mečem. Nezastaví ho otroctví, roky strádání v nelidských podmínkách, zima, zranění, pád z velké výšky, přesila nepřátel, šípy, meče, údajně neporazitelná magická monstra nic z toho se na něm nijak nepodepíše. Ale jeho síla / slabost osciluje v naprosto neuvěřitelných extrémech. Jeho „tragická“ minulost je tuctová, motivace nepřesvědčivé a povrchní.
Spolu s hlavní (ne)hrdinkou sype magický motivační citát pokaždé, když se jim děje nějaké příkoří. Ospravedlňuje se tím jejich nesmrtelnost a odolnost vůči jakýmkoliv psychickým strastem.

Postavy jsou dokonale černobílé. Žádná snaha o psychologický vývoj whatever Prostě jste buď životem zkroušený otrok = ctnost sama (Nikdo nedonáší, nešmelí apod. Všichni si pomáhají, povstalci zrovna tak jo, jasně.), nebo sadistická zrůda, která se tak chová... prostě proto???

A obávání chortojové jsou neporazitelní a nebezpeční, jen když se to zrovna hodí.

4) Svět nedává smysl. Na první pohled to má – nějaké dějiny, rádoby mytologii, mapu, spoustu zemí, národů ale nic z toho pořádně nefunguje. (Vymýšlení místních názvů taky nedalo moc práce.)
Temný kult je zlý víceméně jen protože má v názvu “temný, krom toho, že jim otroci rubají kámen jsem nějak nepochopila, KDO jsou a CO je jejich cílem, PROČ staví chrámy atd. Co budou dělat až zotročí celý kontinent? Jak vůbec můžou jako společnost fungovat, když mají jen otroky, lidské dozorce a chortoje?

Důvod proč Taar neútočí na Jer-nahm nedává ani v nejmenším smysl. Ono vlastně celé království Jer-nahm s tím, jak se podle všeho místní chovají k sobě a k uprchlým otrokům nedává smysl.

Hlavní hrdinové jsou údajně „drsní a zkušení horalové/ky“, ostřílení zkušení bojovníci ale vůbec se tak nechovají a dělají stupidní chyby. Hrdince je přes 20, jak to, že už dávno není vdaná a nemá 4 děti? Jak může její bratr žít po 30 u rodičů? V rádoby středověku, s předpokládanou průměrnou dobou dožití???

5) Ne, znásilnění opravdu NENÍ empowering moment pro ženské hrdinky. Autor se sexuálním násilím zachází necitlivě a naprosto pitomě, bagatelizuje následky, hlavně, že násilníci prohodí nějaký dvojsmyslný urážlivý humr směrem k oběti. Hnus.
A ani s konsensuálním sexem evidentně moc zkušeností nemá, stejně tak jako s myšlením žen / ženských hrdinek. Navíc se s tou hromadou nechráněných styků nijak neřeší těhotenství (jsme v rádoby středověku). „Romantická“ linka je špatný vtip, ale to už je jen třešnička na konec.

27.07.2021 odpad!

„Stolař Zátopek se před válkou stal přesvědčeným komunistou. Svého syna Emila však poslal do učení k největšímu kapitalistovi v zemi.“

Příjemná komiksová jednohubka o jednom z „největších Čechů“ moderních dějin. Je sice plná dějových zkratek a umělecké nadsázky, ale poskytuje alespoň základní vhled do života našeho sportovního velikána. Po grafické stránce povedené, barvy i styl „ladí s dobou“, hezkým detailem jsou i měnící se fotečky pohlavárů na zdech.

Líbilo se mi zobrazení vztahu s (budoucí) ženou, útržky z rodinného života, užití Zátopkových „hlášek“ – i to, že autoři neopomíjeli, že občas musel být Zátopek poplatný režimu, holt daná doba byla ryzí socialistický hnus. Ale vážně by se k tomu hodil druhý díl, ty Helsinky jsou takové useknuté. :/

24.07.2021 4 z 5

Asterixova odyssea Asterixova odyssea Albert Uderzo

“To jméno jsem přijal z obchodních důvodů! Ve skutečnosti se jmenuji Rosenblumenthalovič.”

Celá ta myšlenka s podvratným druidem/agentem mi přišla v rámci tohohle univerza dost přitažená za vlasy a nakonec i dost nevyužitá. Ale jinak - příběh je čtivý, cestuje se po Blízkém východě, potkáme i chudáky piráty... Za mě to splnilo to, co by mělo, i když ne 100%. V téhle sérii existují i mnohem slabší díly.

13.07.2021 4 z 5

Asterix u Belgů Asterix u Belgů René Goscinny

Obelix: Tak to ne! Druid povídal, že jestli s tebou nepůjdeme, nemuselo by to dobře skončit… a když to neskončí dobře, nebudou na konci příběhu divočáci…

Díl, který nijak výrazně nevybočuje ze schématu “Asterix v / na / u” - se všemi klady i zápory.

Belgové jsou sympaťáci a hlavně - dokážou Římanům zatopit i bez kouzelného lektvaru, na což naši hrdinové ve své honbě za titulem nejudatnějších bojovníků nějak neberou zřetel. Hm.
Pobavilo tajemné neutrální loďstvo. :D

13.07.2021 4 z 5

Nesvár Nesvár René Goscinny

Caesar: Kde máš toho rozsévače nesváru?
Senátor: Pořád ještě ve vězení. Když ho vypustili do arény, lvi se požrali mezi sebou navzájem!

Skvělý a zábavný díl, má vše, co mi v souboji náčelníků chybělo. Za mě rozhodně jeden z nejlepších.
Zápletka chytřejší, než je obvyklý průměr – navíc má v dnešní době fake news, hoaxů, trollích farem a nejrůznějších štvavých kampaní hodně co říct. Postavy mají alespoň špetku charakteru a nejsou jen prvoplánoví / generičtí zlouni, intrikář, "římští velitelé" apod. sloužící pouze potřebám scénáře. I staří známí se vzhledem k okolnostem pěkně vybarvují. Jen jsem podle obálky čekala, že svár mezi Asterixem a Obelixem bude trvat déle.

10.07.2021 5 z 5

Souboj náčelníků Souboj náčelníků René Goscinny

Not great, not terrible, ale že bych slzela smíchy z nějakých důmyslných vtípků a narážek, to se říct nedá.

Naivní a podle mě už i scénáristicky neobhájitelné je, jak i skoro po dvaceti dílech spoléhají Galové jen na druida a jeho lektvar – a bez něj, žádný záložní plán, nic, jen vidina nevyhnutelné porážky. K tomu se přidá generický velitel římského ležení s generickým pobočníkem, který má zaručený plán, jak vesnici porazit… a máme tu další generický nemastno-neslaný díl. Pár vtipných momentů především díky „Galořímanovi“, druidovi-terapeutovi a několika letícím menhirům.

10.07.2021 3 z 5

Asterix na Korsice Asterix na Korsice René Goscinny

Klasika ve stylu Asterixe v Helvétii / Hispánii. Příběh, víceméně kopíruje Hispánii a stojí především na snaze našeho dua pomoci místním od Římanů. Přitom do příběhu vplouvají humorné vsuvky ve formě stereotypů a kulturních libůstek, potěšili i věční smolaři piráti. :D

Pěkným detailem byli i návštěvníci z jiných vesnic, kteří na začátku přišli na oslavu a které všichni známe z předchozích dobrodružství.

10.07.2021 4 z 5