Worbitka89 Worbitka89 komentáře u knih

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Taky Vám Beruška a Pytlík lezli i v dětství tak na nervy? :-D

25.05.2020 4 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

Krásná kniha plná netradičnch milých dětských příběhů společně s roztomilými obrázky , ráda se k ní vracím

18.09.2022

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

(SPOILER) Než jsem knihu otevřela, pomyslela jsem si, bude to jiné než ty knihy z války, kdy je psali pamětníci po válce ve svých vzpomínkách, kniha bude tady a teď. A bylo! Anne svoji knihu nazvala také jako: Výlevy srdce ošklivého kačátka. Kdyby v pozadí nebyl život a skrývání se před válkou, byl by to běžný deník náctileté dívky, o vlastních pocitech, vztazích, těle, myšlenkách a žití s lidmi z okoli. Zde však figuruje život na malém prostoru v neustálém strachu na pozadí války, což mě zaujalo nejvíce.
Jeji popisy sexuality, vztahu s rodiči, střídání nálad, vidina sama sebe, hledání svého místa, touha po dospělosti, lpění na otci, první láska, neshody s matkou a zároveň touha po jeji přízni a obdivu okoli, by jistě interpretovali pocity všech adolescentů, a proto by knihu měli číst i oni, nejen dospělí a odbornici z psychologie a sociologie.
Na závěr: ,,Chci žít po své smrti.", se ji podařilo, ale za jakou cenu...

01.03.2022 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Běžně se lékařské tématice vyhýbám, hledala jsem humornější podání do čtenářské výzvy. Tento černočerný humor (který já mám velmi ráda) ukázal však mnohem víc - od absurdit, uchylnosti, omylnost a hloupost az na samotnou lidskost a pocit štěstí, ze můj vlastní porod dopadl dobře.

01.08.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Běžně thrillery nectu, ale tato kniha me chytla tzv. všemi deseti. Skvělý styl vyprávění. Střídavě jsem fandila jedné, druhé či třetí hrdince, s každou mě něco pojilo.... U Rachel jsem si i tu sklenku dala.... nic prostě není takové, jak se (z vlaku) zdá. Konec s Annou se mi líbil nejvíc! Asi zkouknu i film.

22.03.2021 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Jsem tu prvni u takove autorky?? No, tak tedy - J.K. Rowling prostě umí psát!
Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, je psaná jejím typickým stylem, plná zvratů, napětí, ilustrovaná obrázky od českých dětí. Také prolog byl velmi sympatický. Jediné, co bych vytkla, je určení věkové kategorie čtenářů. Kniha určitě není vhodná pro 7leté děti, když se v ní ve většině děje píše o vraždách nevinných lidí, týrání dětí (někdy i zvířat), šikaně, násilí, smrti hlady a nářkem malých dětí a nafouklych brisek u miminek, zoufalství rodičů, hladomoru... Nehledě na propracované intriky a jistou symboliku se skutečným světem, kterou malé děti těžko pochopí. Je ideální pro generaci dospělých, která vyrůstala na Harrym Potterovi a pro děti od cca 9-11let, pokud jsou již na to zralé, protože v tomto království by jistě nechtěli žít. Závěr mi také připoměl známou naší Werichovskou pohádku, třeba se jí J.K.R. inspirovala :-)

01.12.2020 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Tak známá a pro me teprve druhá kniha od A. Christie, kterou jsem četla. Styl psaní mi přesně vyhovoval, akorát bych potřebovala francouzské překlady na výkřiky, které v e-knize nejsou. Kniha byla parádní. Opět se v ní sice zase hledal vrah vraha, což mě celou dobu lehce odrazovalo a nechtěla jsem, aby ho vypátrali. Podobnost s Lindberghem příběhu ubíralo na originalitě. Od půlky knihy jsem si říkala, že asi už vím, jak to celé bude ( a taky že jo). Nicméně se jedná o výbornou detektivku plnou zvratů a čte se jedním dechem. Nakonec jsem byla překvapena a nadšena samotným morálním závěrem a rozhodnutím policistů. Doporučuji a řadím k oblíbeným knihám.

16.10.2020 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Čteno na doporučení jako první dil ke čtenářské výzvě a možnost stáhnout jako e-knihu. Ocenila jsem pohledy dalsich postav, nejsem fanda těchto románů, ani me příliš neoslovil styl psani. Pracovala jsem se seniory i ztp lidmi, takze mam zrejme jiny pohled, nez vetsina čtenářu a nic moc me nepřekvapilo. Příběh má však něco do sebe, především přirovnání dnů blbcu, sakrasmu a historek ze života me pobavilo + hledání sama sebe u Lou + krásné přebaly knih! Také jsem rada, ze čtenáře upozorní na téma mozne asistované sebevraždy. Těším se na pokračování. Doporučuji všem, co tento styl čtou rádi.

27.09.2020 4 z 5

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Jedno slovo stačí: dětství.... :-)

29.05.2020 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Knihu mi dali číst jako velmi malé, vůbec jsem ji nerozuměla, v 10letech jsem se k ní vrátila a to už byla pecka!

28.05.2020 4 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Taková nostalgie! Jako malá jsem vždy v obrázkách hledala určité postavičky a obdivovala jejich úbory, nápady, dobrodružství...

26.05.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Četba z prvních školních let, tak nejak zlidověla, ale stojí za to si jí přečíst.

26.05.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Takový malý dětský národní poklad - rozmilá knížka pro děti se známými obrázky, se kterou jsem se seznámila na prvním stupni. Už se těším, až ji budu číst svým dětem.

25.05.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem, jako většina z nás, četla a prohlížela v dětství. Patřila v té době k mým nejoblíbenějším, doporučuju ji všem rodičům a prarodičům malých dětí. Je plná milých příběhů a roztomilých obrázků, které dokreslují krásu dětství. Některé příběhy si pamatuji i po 25 letech.

25.05.2020 5 z 5

Pohled na Annu coby naivní dívku, plnící očekávání mužů ve svém okolí, měnící se v cílevědomou feministku- reformátorku, která chce všechno,jde za tím a rovná se s muži, přes pomstychtivou egoistsku, která má hlavu až moc nahoru. Nakonec je z ní kající se žena, která pozdě lituje hry ve vysoké politice i v lásce.Tak ji vykreslila netradičně autorka, nový pohled na pocity žen, které neměly tehdy tolik na vybranou a Anna dělala to,co považovala za správné. Přiznám se, že první polovina knihy byla trochu nuda- od svatby uz to mělo spád, hodně se samozřejmě primyslelo, protože nikdo neví,jak to tehdy bylo...

17.03.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Další povedený díl ze serie, Irsko je krásná země, která stojí za návštěvu. Oceňuji popisy krajiny, drama s pravnicinou, i romanticke chvilky, atmosfera Dublinu a chutě jídla se četli jedním dechem ikdyz kniha ma hluchá místa. A odkazy na Minu a anglickou vs. Irskou Hannah mi přišlo zbytečné, zvlášť pro ty, kteří Chatu ve Švýcarsku nečetli a tudíž se jim prozradil děj.

31.07.2022 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

(SPOILER) Je mi lito, ale tohle je zklamání a snad nejslabší kniha série, po Islandu taková nuda a klišé nad klišé. Spíš než romantický útěk, je to počteni pro náctileté do 15ti let. Několikrát jsem knihu chtěla vzdát, tak moc mě hlavní hrdinka a její foceni ala asijsky turista nebavila. S ostatními knihami se nedá srovnávat. Vlastně se do výletu na horu Fudži nic nedělo. Věčně ukňourana, zakomplexovaná naivní valkýra s pocitem méněcennosti, která neví co chce v životě ani v lásce, řeší roky starý trapas, aby se nakonec stala muzou a polomodelkou a milenkou s fotakem, kde většinou udělá nahodnou fotku, získala přátelé na druhé strane světa (též dost nereálné charaktery třech japonek). Bod za krajinu a jidlo, Jumi a Avril.

10.12.2021 2 z 5

Návrat Sherlocka Holmese Návrat Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Génialni - alfa a omega všech dalších detektivek pozdějších autorů.... knihu je třeba číst pozvolna, abysme si příběhy vychutnali a neprecetli vsechny případy moc brzo, protoze dalsi nepribudou.
P.S. Watson je sice trubka, ale kdo by vedle Sherlocka nebyl!

19.09.2021 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Nenáročná romanťárna, kde předem víte co a jak, není třeba o tom moc přemýšlet. Druhý díl o malinko slabší než Kavárna v Kodani. Sympatické prostředí + jídlo! Střed knihy mě celkem nudil, rozjelo se to až od pláže. Konec mi přišel takový odfláknutý, nedostatučující a taky chybělo, co bylo s dalšími týpky v knize. Největší koule tam měla Anna, která ten prostor nedostala, zajímalo by mě, jak to s ní dopadlo...

23.06.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

První kniha od autorky. Příjemná oddechovka ze vzpomínkou na Kodan a Londýn. Konečně vím, co je to hyggie. I kafe a něco sladkého jsem si k tomu udělala. Zkusím její další knihy.

29.04.2021 4 z 5