Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

Možná si řeknete - "taková špionážní pohádka, jsou tam dobří i zlí, nevinní i syčáci, ženy krásné i zapálené pro věc, schopní muži i patolízalové, trocha erotiky, trocha akce, nějaké napětí" - pod tím vším je ale holá zkušenost ze světa a taktik nejen vlastní špionáže, ale i politiky a těch, kteří existenci příslušných složek vynucují. Z posledních stránek knihy , kde autor shrnuje Putinovy myšlenky, jeho pohled na svět, mocenské zájmy atd, pak úplně, úplně mrazí! Kniha vydaná v roce 2016 - ale jako bych četl dnešní článek v novinách! Tak přesně (bohužel) se autor trefil!
Třetí díl mám v knihovně a už se na něj těším.

17.09.2022 5 z 5

Až do nejdelší smrti Až do nejdelší smrti Ed McBain

Moje první kniha od Ed McBaina, ve výprodeji jsem jich koupil 10.
Taková detektivní jednohubka. Na počet stran a délku příběhu poměrně dost postav, nic extra rafinovaného. Nicméně do těch dalších devíti se pustím...

24.06.2022 3 z 5

Plán úniku Plán úniku Steve Hamilton

Nekomplikovaný, odpočinkový, lehce čtivý thriller, přímo navazující na předchozí díl. Postavy nevykreslené, napětí průměrné, konec předvídatelný. Žádná rafinovanější myšlenka či zápletka. Ale děj se odvíjí v tempu, bez nudných popisů či pasáží, přiměřeně akční. Jestli se mi do rukou dostanou další osudy Nicka Masona, pravděpodobně si je přečtu.

03.04.2022 3 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Váhám mezi 3 a 4*.
Začátek byl velmi kostrbatý, nemohl jsem se začíst, nerozumněl jsem autorovi, to vše až do strany cca 80. Vadily my přesuny v časech, které nebyly ani odsazeny odstavci.
Sotva na 2*.
Děj se potom ale rozeběhl, odvíjel se na několika rovinách a začalo to být zajímavé, velmi zajímavé. Napětí vzrůstalo, otevřelo se několik zápletek a osobních příběhů, po jejichž vývoji a rozluštění jsem začal být přímo dychtivý. Tato část za 5*!
No a poslední část knihy už byla fádní, zlosyn odhalen velmi záhy a už to tak nějak dosměřovalo k jasnému konci. Se zavřenýma očima 3*.
A tak ve finále, když nejdou půlky a porovnám s jinými knihami, kde jsem dal 4*, dávám 3*. Ale za přečtení určitě stojí :-)

15.01.2022 3 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Jasných 5 hvězdiček. Kniha vtáhne čtenáře do děje během prvních dvou stránek. Přehledně popsaná praxe prostředí špionážních služeb a aktuální zpravodajská činnost v Rusku, Putinovo vidění světa a směřování vývoje Ruska. Trefná charakteristika vlastního vnímání Ruska a pozice ve světě jako velmoci a na druhé straně frustrace jednotlivců vyplývající z jejich osobního nerespektování.
To pro začátek. Pak se odvíjí věrohodný špionážní příběh, přiměřeně akční, inteligentně pojatý, odhalující techniky špionáže a kontrašpionáže, životů a práce agentů a dvojitých agentů dávající čtenáři prostor pro odhad vlastních vývojových scénářů, z nichž ten správný je potvrzen skutečně až v posledním odstavci.
Kniha je tak napínavá od samého začátku do konce a vede čtenáře k zamyšlení nad světem, vztahy a mocí některých zemí, jejich zájmů a priorit.
Děj není překombinovaný, počet postav přiměřený, příběh ve mě vytvářel celistvý a zorientovaný pohled. Doporučuji nejen příznivcům špionážní literatury.

16.02.2019 5 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Ačkoli posledních 50 stránek bylo výrazně lepších než předchozích 350, byla pro mne kniha celkově zklamáním. Nemohl jsem se začíst, děj mne nedokázal vtáhnout. Na dané téma mohla být kniha daleko více akční a poutavěji psaná. Příliš mnoho slov, aniž by se něco dělo. Jazyk knihy má poměrně daleko do poutavých historických románů, jaké píší Ken Follett, Vlastimil Vondruška či Ben Kane. Jako by autorovi samotnému docházelo, že je vyprávění poměrně prázdné, snažil se jej občas "zdrsnit" jadrnými výrazy či větami, ale to na mě působilo velmi lacině. Nejzajímavějším čtením knihy byla pro mne závěrečná Historická poznámka. Téma Vikingů mne stále láká, ale místo dalších dílů Lasse Holma se poohlédnu po jiném autorovi.

03.02.2019 3 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Velký autor a velké dílo. Stejně tak jako 1. díl Přemysl I - Otakar, je i toto pokračování úžasnou sondou do našich dějin. Faktické, naučné a přitom poutavě a čtivě psané. Přehled jednotlivých osob daného období v závěru knihy usnadní celkový přehled a orientaci ve vztazích. Členění do přiměřeně dlouhých (krátkých) kapitol usnadní čtení poměrně rozsáhlého díla. Další díl mám již připravený v knihovně :-)!

02.01.2019 5 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Impozantní dílo. Je téměř neuvěřitelné, jak se autorům podařilo shromáždit takové množství více méně utajovaných skutečností do takových detailů, souvislostí, jmen, časových a místních dat a poskládat je do čtivých příběhů jednotlivých operací. Kromě poutavého a napínavého čtení kniha přináší vysokou informační hodnotu.

12.11.2018 5 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Velice zajímavá kniha! Předkládá čtenáři několik témat, zdánlivě nesourodých. Začíná jako špionážní román, do něj se vmísí politicko-ekonomicko-sociální situace světa, vztahy národů a národností a to, co stojí v pozadí a 'tahá za šňůrky". V těchto pasážích mne až mrazilo, jak za ta léta od napsání knihy jsou popisy stále velmi aktuální a v některých směrech asi ani nezměnitelné! To je velmi přesné a trefné. Je tam trochu akce, trochu dobrodružství, trochu humoru, výborné dialogy. Pěkné vykreslení válečné a poválečné situace v Japonsku. Lehce pomalejší byla pasáž 3 let Nikolaje ve vězení, to mi připomnělo Tuláka po hvězdách od J.Londona a pak mi přišla zbytečné dlouhá pasáž průzkumu jeskyně v Baskicku. Má sice následnou návaznost, ale nemusela být tak dlouhá. Hvězdičku za to ale neubírám, podnětnost uvedených myšlenek a pravd v průběhu celého příběhu to výrazně převáží. ŠIBUMI řadím na svoji VIP poličku.

28.10.2023 5 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Velmi silný příběh, na podkladě skutečných událostí, z období druhé světové války, v závěru doplněný dobovými fotografiemi osob hlavních postav, důkazů, dokumentů i berlínských ulic vztahujících se k popisovanému případu.
Kniha o životě a strachu "obyčejných" Němců, o Hitlerově režimu napříč tehdejší společností, praktikách Gestapa, SS, SA i Hitlerjugend, kniha o nadějích i zmaru mezi obyvatelstvem ale i ve strukturách Gestapa, SS a pod.
Pokud měl někdo po druhé světové válce tendence "házet" všechny Němce do jednoho pytle, jistě by svůj názor po přečtení této knihy změnil.
Vývoj a popis příběhu je psán velmi lidským jazykem, který od první stránky vtáhne čtenáře do děje a není třeba velké obrazotvornosti, aby se člověk vcítil do atmosféry té doby.
Faktická stránka událostí, tedy snahy boje Otty a Anny za správnou věc, odkrývá nebezpečí nepromyšlených akcí, kdy dobře zamýšlený účel svým způsobem provedení může napáchat výrazně více škod, než užitku, přivodit zcela jiný efekt a ohrozit mnoho lidských osudů a životů.
Hlavní i vedlejší postavy a jejich pocity velmi dobře popsané, perfektní dialogy.
Kniha "Každý umírá sám" míří na mojí VIP poličku.

16.04.2023 5 z 5

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Příběh knihy mne pohltil, vtáhl do děje a bavil až do poslední stránky. Hlavní a několik vedlejších dějových linek vzbuzovaly napětí, jak a kdy se protnou a autor to zpracoval parádně. Postav není příliš mnoho a byly pěkně vykresleny, jejich osudy zaujaly. Členění do kratších kapitol umocňovalo dynamiku vývoje.

09.02.2022 5 z 5

Poslední stanice Hamburk Poslední stanice Hamburk Martin Vopěnka

Podepisuji komentář Ivanie níže. Markovy vzpomínky na život u nás před revolucí ve mně vyvolaly živé obrazy a situace z dané doby, uvedl to přesně :-)
Trochu jsem se obával závěru, ale autor jej zpracoval dobře.

21.12.2021 3 z 5

Indiáni na válečné stezce Indiáni na válečné stezce Miloslav Stingl

Velice zajímavý přehled o boji indiánů za obranu svých území proti kolonizátorům, faktografické, zároveň poutavé až dobrodružné. Poklona autorovi za shromáždění takového množství informací! Velmi se mi líbilo závěrečné shrnutí a "kategorizace" jednotlivých kmenů, jejich území i způsobů života / obživy / používaných zbraní. Moje první kniha od autora, určitě ne však poslední :-)

10.11.2021 5 z 5

Druhý život Nicka Masona Druhý život Nicka Masona Steve Hamilton

Pěkně čtivá oddychovka, začátek vypadal dokonce na 4 hvězdičky, ale pak se objevilo pár naivních maličkostí, které jednu hvězdičku umazaly. V knize je několik zajímavých myšlenek, nad kterými stojí za to se zamyslet. Poutavé prostředí, rychlý dějový spád. Druhý díl si určitě přečtu.

21.02.2021 3 z 5

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Skvělá, výborně psaná kniha. Historický, dobrodružný román, který na osudech a příbězích nejen rodáků dánského přístavního města Marstalu popisuje 100 let vývoje a proměny nejen dánského námořnictví, života námořníků a jejich (osamělých) rodin. Příběhy plachetnic, zámořských plaveb, exotických destinací, lidských zkušeností a zážitků, přes ekonomické důsledky vývoje rejdařství a námořní dopravy s příchodem parníků až po první a druhou světovou válku, lidské utrpení, návraty, shledání a odpuštění. Výborný vypravěčský styl, bohatý jazyk, poutavě psané. Oči letí nad stránkami. Kniha ve mně zanechala hluboký dojem a vzbudila mnoho emocí. Škoda že od autora nejsou v češtině vydány další knihy. Řadím na svoji VIP poličku.

13.10.2020 5 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Druhý díl trilogie Vikingové se mi líbil více než ten první. Příběh založený na skutečných událostech mi přišel daleko přehlednější, přímější a poutavější než díl první. Vypravěčský styl je dobrý, kolikrát mne vtáhl do děje tak, že jsem těm severským bastardům dokonce fandil, než jsem se na chvíli zastavil a srovnal si to v hlavě. Pěkná sonda do dané doby a dobrý historicko-dobrodružný román. Třetí díl určitě přečtu :-)

12.06.2020 4 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Překvapující až šokující příběhy to skutečně jsou. Mám s hodnocením ale trochu problém. Neoslovil mne smysl těch příběhů. Je to sonda do duší zvrácených či úchylných lidí? Co nám to ale chce říci? Že takoví jsou? Máme je nějak soudit či se jim stranit? Kniha ve mně zanechala spíše otazníky než nějaký závěr či dojem.

02.06.2020 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kunderův román Žert je kritikou kultu padesátých let, je lidským dramatem, kde se nevinný žert vyvine do netušených, ale v rámci režimu doby předvídatelných důsledků.
Celý román je psán barvitým, pestrým, bohatým jazykem, je velmi sofistikovaný, podnětný, ale též je celou dobu provázen vývojovým napětím. Velmi pozitivně hodnotím Kožmínův doslov a také autorovo zpětné ohlédnutí a hodnocení svých děl.

15.10.2019 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Tak já ta předchozí výrazně kladná hodnocení nesdílím. Člověk by se měl k životu postavit tak, aby se do popisované situace vůbec nedostal. A pokud se tak stane, není to nic chvályhodného. Mohlo by to být leda odstrašujícím případem. Jiný přínos či myšlenku jsem nenalezl.
Za hranou jsem viděl některé pasáže popisující zoofilii či pedofilii, až mi přišlo, že se to snad autorovi dokonce líbí.
Mnoho zbytečných odstavců popisujících např. jídelní lístky, problematiku hnojiv, exportu sýrů z Normandie, anamnézu bývalého stínového tchána a další.
Jednu hvězdičku dávám za strany 111(k zamyšlení) a 156 (k pobavení) a druhou za to, co mi mohlo potenciálně utéct, ale na víc to není.

23.06.2019 2 z 5

Padrino Krejčíř - Gangster Padrino Krejčíř - Gangster Jaroslav Kmenta

Kniha mapuje "podnikatelské" začátky Krejčíře, divoká 90tá léta až po rok 2002, kdy se dostal Krejčíř poprvé do vazby a jeho otec byl unesen a zlikvidován. Epilog pak přináší informace o vývoji jednotlivých kauz a některá vysvětlení Tarka Bechary z vězení, obojí k roku 2014, což má samozřejmě zajímavou hodnotu. Přečetl jsem všechny 3 díly - Žralok, Afričan a Gangster a je až neuvěřitelné, jak dokázal autor detailně zmapovat činnost nejen RK, ale i ostatních osob šedo/černé ekonomiky a podsvětí, policie, politiků i informátorů. Ve své podstatě se divím, že po odhaleních publikovaných v těchto knihách je autor "živ a zdráv". Krejčířovi se ta popularita líbí, on se prostřednictvím Kmenty vlastně chvástá, vlastně celou svoji kariéru si na mafiána rád hrál, ale co ostatní? Starka? Spěvák? Politici a policisté, BIS, státní zástupci atd popsaní v ne zrovna dobrém světle???
Obzvláště poutavá kniha pro pamětníky doby.

05.06.2019 5 z 5