wiix wiix komentáře u knih

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Veľmi dlho som knihu takto nezhltla. Knihu, ktorá bola tak nežná a poučná zároveň.

15.09.2019 5 z 5

To je otázka To je otázka Jostein Gaarder

Toto rozhodne nie je len kniha pre deti! I ja som nevedela ani len náhodou odpovedať na tieto otázky, plus mi prihrávali rôzne zamyslenia sa a pohľady do steny.

17.07.2019 5 z 5

Alica v krajine zázrakov Alica v krajine zázrakov Lewis Carroll (p)

To bola taká spleť zážitkov, príbehov a fantázii, že to bolo na hrane toho či sa mi to páči alebo je to priveľmi divné. Každopádne to malo myšlienku a čítalo sa to dobre.

10.05.2019 4 z 5

Vianočné mystérium Vianočné mystérium Jostein Gaarder

Tento adventný kalendár ma bavil viac ako ten čokoládový, to je pravda. Miestami to bolo náročné čítanie, no väčšinou mi to otváralo možnosti, ako zmýšľať nad Vianocami :)

02.01.2019 5 z 5

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh Expedícia: Môj ľúbostný príbeh Bea Uusma

Ešte dlho sa budem spamätávať z tejto úžasnej knihy. Informačne bola na tom veľmi dobre, rozšírila mi obzory. Čo sa týka grafické spracovanie tak je to top tohto roka. Napätie, zaujímavosť, sarkazmus autorky vzhľadom na názory z minulého storočia, jednoducho úžasné! Úplne som pochopila jej posadnutosť Andréeho expedíciou.

22.12.2018 5 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

Vôbec by som to do tejto útlej knižočky nepovedala, že ma takto ohúri. Veľmi zaujímavý nápad, ten štýl písania a rozprávača ani neviem pomenovať, ale úplne si ma získal. Ja rozhodne vrelo odporúčam tohto Vonneguta.

27.10.2018 4 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Stále neviem, koľko z knihy je výmysel a koľko pravda no autor ma presvedčil a dostal. Príbehy neboli prekvapivé, keďže som nedávno videla divadelnú hru Vzkriesenie, kzorá zjavne čerpala z tejto knihy. No zato som sa pobavila i rozčarovala zároveň.

01.07.2018 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Kniha pri letmom čítaní pôsobí ako súbor rozprávok so spolčonou témou a postavami no rozličným rozprávačom. Spája v sebe príbehy, magickosť, čarovnú náhodu, na začiatku aj víťastvo dobrého (alebo aspoň čo pôsobí ako dobro) nad zlým. Je plná emócii, vzťahov a problémov sveta.
Ak sa však ponoríte hlbšie, zistíte, že ide o hlboko emocionálny až vážny príbeh dvoch súrodencov, Abdullah a Pari, ktorých rozdelili. Na pozadí a možno zároveň tohto príbehu sa autor venuje tomu, čo tejto udalosti predchádzalo, širšiemu záberu života rodiny, ulice, mesta, komunity, tiež problémom a vojne Afganistanu a chudobe, ktorá v ňom vládne.

10.04.2018 5 z 5

V orechovej škrupinke V orechovej škrupinke Ian McEwan

Musela som sa dosť zamyslieť nad tým, čo to malo byť. Či sa mi to páčilo, alebo to bolo až príliš. Nakoniec musím uznať, že dielo bolo originálne a pritom s odvekým motívom intríg, odplaty, životného nešťastia a zúfalstva. Bolo to odvážne a vzhľadom na rozprávača aj originálne.

10.03.2018 4 z 5

Nezvěstný (Amerika) Nezvěstný (Amerika) Franz Kafka

Asi sme si s Kafkom nesadli.

13.12.2017 2 z 5

Medvěd, který nebyl Medvěd, který nebyl Frank Tashlin

Niečo medzi detskou rozprávkou a metaforou pre dospelých o tom, aké je náročné byť sám sebou, ako je ťažké odolávať tlakom a nájsť správnu, vlastnú cestu životom.

26.07.2017 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Tieto reportážne knihy napísané pútavo i poučne a fakticky zároveň mi neskutočne rozširujú obzory a bavia ma. A téma Breivika (a iné od vydavateľstva Absynt) je toľko prepieraná a rozvláčna, že som jednoducho musela do nej načrieť. Autorka ma však nenechala bádať len po povrchu, vtiahla ma to vnútorného sveta veľa postáv z tejto udalosti a novinárskym, posudzujúcim fakty štýlom mi objasnila brutalitu jeho konania a situácie v Nórsku.

26.07.2017 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Pre mňa absolútne nečakaný zážitok! Knihu som dostala od kolegyne, na stôl položenú, absolútne bez slov a vyjadrení, nevedela som čo očakávať. Po prvých stránkach si hovorím: česká klasika, príbeh ako každý iný, no čím viac som čítala, tým sa dej stával zapeklitejším a pritom vetné skladby boli také prirodzené, priam na hltanie. To prepojenie jednej poviedky (Zmizel) s tými ostatnými, v ktorých tiež niekto zmizol, neviem či bolo len v mojej hlave, alebo autorkin cieľ. Tiež v každej poviedke cítiť problémy v súrodeneckej konštalácii a rivalite. Jednoduché a pritom dobre napísané. Neviem ako to autorka urobila, že si ma získala, môžem viac než len odporúčať.

20.03.2017 5 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

To bolo také nežné a detské. Tie príbehy a témy, ktoré sa zamotali a nerozuzlili a každý si mohol dôvod "prečo sa to pánovi Sovovi stalo" vysvetliť sám.

10.02.2017 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Veľmi príjemne sa to čítalo, môžem odporúčať ako pohodovku, takú "našu". Vydarený bol aj štýl písania cez chlapcove oči a vnímanie, niektoré vety boli dokonalé, úsmevné, pravdivé. Celý dej a situácie su tak tragikomické, že musia byť reálne.

15.01.2017 4 z 5

Kde žijú divé zvery Kde žijú divé zvery Maurice Sendak

Jooj, keby boli takéto knihy, keď som bola malá! Aj keď teraz aspoň viem oceniť ilustrácie a tiež námet i spracovanie príbehu. Tak jednoduché, pár vetami povedané tajomsvo dospelosti, pričom deti si môže doplniť a dofantazírovať príbeh ako len chcú.

28.11.2016 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Podivuhodne a konečne slovenské čtivé dielo a dokonca detektívka! Medzi vyšetrovaním a klasickými klišé vetami boli pútavé opisy života postáv a doby a snaha ponúknuť čitateľovi viac.

28.11.2016 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Ejha. To bola smršť pre moju logiku, na druhej strane pohladenie pre všetky poetické a iracionálne cítenie čo v sebe mám. Popravde som sa strácala vo význame viet, nevedela som prísť na to, čo ktorá časť môže metaforicky označovať . Preto som si tam mohla vložiť hocijakú tému, ktorá mi tam sedela, od materialistického sveta, kedy chudobní a zlí sú ešte horší a bohatí a krásny sú ešte lepší až po reálne zobrazenie života človeka, náhody, osudu, choroby a bolesti. Veď taká menlivá je láska ako tá pena.

28.11.2016 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Stránky som si vychutnávala dlho, priznávam. Nenastala fáza hltania jednej kapitoly za druhou, pretože už od prvej stránky kniha netají, čo sa s Einarom deje, to ani nie je cieľom tejto takmer biografie. Je jasné kam Einar smeruje. Preto mi stále išli na rozum otázky. A čo Greta? Prečo ho v tom podporuje? Toto je láska? A čo na to ľudia? Veď sú dvadsiate roky dvadsiateho storočia!
A čo Einar? Kniha nám ponúka príbeh človek s vnútornou ťažobou a potrebou, ako vrstvy cibule predostiera jeden problém za druhým a odhaľuje tak pravú podstatu ich manželstva a ich samotných. Je to pravá láska “v čase cholery” alebo v inom nečase. Silná. A priznávam, že mnou nepochopená aj keď obdivovaná.

13.09.2016 5 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Celý čas ma udivovalo, ako to autor dokázal, že je to celé vo veršoch a v rýmoch, s dejom a hĺbkou. Už chápem, prečo príbeh odoláva času a kritike čitateľov. Je nadčasové, má dušu a človek musí načrieť hlboko do seba aby sa dovtípil, o čo Faustovi ide a čo sa vlastne s ním deje.

21.06.2016 5 z 5