W123 W123 komentáře u knih

Proměna Proměna Franz Kafka

Absurdní. Velice absurdní, Kafkův styl.
Řehořova netečnost k jeho proměně, žádná panika. Prostě jsem brouk a prostě takový normální "život brouka". Hrdina naivní, jeho bezmocnost a nulová šance ke komunikaci a také žádná snaha ze strany Samsových. Nezáviděníhodná situace, kterou by nikdo nechtěl zažít.
Stále jsem doufala, že se jeho situace změní k lepšímu, ale bylo to stále horší a horší, což mě někdy vedlo k lehkému šílenství.

24.03.2015 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tuto knihu jsem dostala do ruky ještě před velkým "boomem", takže jsem nebyla příliš ovlivněná takovou masovou vlnou kritiky. Na knihu jsem byla zvědavá a chtěla si jí přečíst.
Moje nadšení po několika stránkách opadlo a Anastasia mi začala pít krev. Taková naivní šedá myška s myšlenkovými pochody na úrovni šestnáctileté dívky (bez urážky). Její neustálé kousání do rtu, které s panem Šedým dělalo divy a bůhvíjaké činy. Kniha měla nulový děj a sexu tam bylo požehnáno. Platí však pravidlo, co je moc to je příliš. Každá "scéna" jak přes kopírák, stejné věty, stejné kousání, "bejby" a hlavně ta její otravná vnitřní bohyně . Nikdy jsem nepřeskakovala stránky. V této knize jsem udělala výjimku a přece jen jsem to vzdala u stránky 400 (a kus), možná to bylo způsobeno velice tragickým překladem, kdoví.
Tato kniha je přesným příkladem toho, co dokáží media. Vyšlo mnohonásobně lepších knih se stejnou tématikou. Toto hodnotím jako naprostý brak. hvězdička z lítosti.
Co se týče filmu, usnula jsem v posledních 30 minutách. Naprostá nuda. Však není divu, když předloha také není výkvětem literatury.

25.03.2015 1 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krásná, čtivá a smutná knížka.
"Lidé ho vidí rádi přicházet, ale ještě raději odcházet."
Krysař je velice tajemnou a samotářskou postavou. Svojí práci odvedl, ale nedostal za ní to, co si zasloužil. Byl vlastně podveden. Pomocí své kouzelné píšťaly mohl tyto nevděčné lidi potrestat. Jenže krysař našel lásku v dívce ze stejného města, a díky ní pocítil touhu se usadit a potlačit svojí touhu po pomstě.
Vedlejší postavou je zpomalený Sepp Jorgen, který hraje v této knize svojí roli.
I přes špatný konec, stojí tato knížka k přečtení.

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Satirické dílo o úplatkářství a zkaženosti lidí z malého města.
(Trochu mimo) Připomíná mi to něco, jako některé restaurace, když přijde kontrola. Najednou je všechno, jak má. Zaměstnanci se vnucují a chtějí se ukázat v tom nejlepším světle.
Také je tady samozřejmě žalování a pomlouvání. Vtipné, čtivé a Chlestakov opravdu lišák podšitý.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Nejsem milovnicí povinné četby, ale tato kniha mě velice zaujala a mile překvapila.
Kopfrkinglova fascinace smrtí a posmrtným životem byla místy až děsivá. Zajímavě zpracováno, jak takový člověk, který se jeví jako dokonalý muž, lehce podivínský, dokáže propadnout takovému fanatismu a ideologii. Vše pro lepší svět s pocitem jedinečnosti a nadřazenosti.
Film jsem zhlédla hned po přečtení knihy. Výborný stejně jako kniha.

24.03.2015 5 z 5

Tajná láska Tajná láska Lenka Lanczová

Nejoblíbenější lanczovka, ke které se vždycky strašně ráda vracím.

25.03.2015 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Vhodná poezie k maturitě. Taková pohádka. Tento příběh má snad v podvědomí každý.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knížka s tragickým koncem. Dialogy mezi Petrem a Lucii, se mně jako romantické duši velmi líbily. Velmi příjemné čtení na jedno odpoledne.

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Pěkná knížka.
Pohled do společnosti tehdejší doby, jak byla naprosto povrchní, plná předsudků.
Kulička hlavní hrdinka (nevěstka) , která se dokázala obětovat pro ostatní. Setkala se poté jen s opovržením.
Takové je to i dnes, většina lidí hledí jen na to, co je zvenku a nezajímá je za jakých okolností, je ten člověk takový a makový - jdou za davem.

Román pro ženy Román pro ženy Michal Viewegh

Kniha mě bavila, četla se lehce a byla docela humorná. "Podvádíme, a jsme podváděni", tak bych shrnula celou knihu.