vvikingg vvikingg komentáře u knih

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Poslechl jsem jako audio knihu, namluvil skvěle Pavel Chovanec a poslech jsem si rozdělil vždy denně 2 měsíce celá audio kniha trvá přes 8 hodin. Svérázné figurky francouzských vesničanů byli naprosto skvělé. Z knihy se posluchač doví mnoho zajímavých věcí nejen o Provenci, ale i Francii a Francouzech. Francouzi jsou posedlý jídlem a při poslechu jsem často dostával hlad.

07.04.2024 5 z 5

Jací jsou? – Němci Jací jsou? – Němci Stefan Zeidenitz

Světový bestseller jak je psáno na obálce to rozhodně není , autoři se snaží vtipně popsat národní povahu Němců, když se to vezme z historického pohledu před sjednocením Německa Bismarkem se skládalo z mnoha samostatných knížectví, každý Němec měl nějaký specifický rys , autor zde zmiňuje jen bodré Bavoráky, šetřivé Šváby, marnivé Prusy. Co se nedá Němcům upřít je smysl pro pořádek - Ordung. O Prusku mi utkvěl citát od francouzského politika G.R. Mirabeau , Prusko není země, která má armádu, je to armáda, která má zemi. Z historického pohledu pravdivé, dějiny Pruska jsou historii válek, intrik, loupeží. Oddechové čtení na 2 hodinky občas se musí člověk zasmát, Němci nejradši chovají psy, kdo chová kočku je podezřelý že je komunista :-) :-)

22.03.2024 3 z 5

Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 David Irving

Kdysi jsem četl před 20 lety , tehdy mě kniha celkem zaujala, když má ale člověk načteno o druhé světové válce pár stovek knih , zjistí že to je slátanina, která se neopírá o historické zdroje, Irving si prostě píše to co se mu hodí a v knize Lži o Hitlerovi R. J. Evans je uvedeno 19 příkladů falšování historie. Knihu jsem přečetl po letech znovu a nesmysly se jen hemží bitevní loď Bismark spuštěná na vodu v únoru 1939 o výtlaku 30 000 t , měla ve skutečnosti 41 700 tun. Adolfa vítal jeho skotští teriéři , ve skutečnosti měl fenku německého ovčaka Blondi :-) . Některé pasáže jsou jak z červené knihovny , Adolf měl syna Helmuta, kteréh zplodil s Magdou Goebbelsovou na dovolené v roce 1934 u Baltu, Adolfa také zaujala ztepilá Lída Baarová :-), Geli Raubalová , Hitlerova neteř našla v Adolfově kabátě milostná psaníčka od Evy Braunové , proto spáchala sebevraždu :-), podobných lahůdek je zde opravdu mnoho. Irving píše i výroky, které zmiňované osoby v knize nikdy nevyslovily, Jan Masaryk : Němci ty pitomci mají jen 15 torpedoborců :-) no sepsat vše co je zde uvedeno zabralo by pár stránek. Irving si psaním těchto nepodložených nesmyslů a výroků snažil zvýšit publicitu, ale spíše si uškodil. Tahle kniha je toho příkladem, takhle se historie nedělá.

21.03.2024 2 z 5

Černá je řeka legionářů Černá je řeka legionářů Otto Janka

Příběh českého mladíka, který po vítězství komunistů ve volbách v únoru 1948 jako 18 letý s kamarádem opustí republiku. V utečeneckém táboře v Německu se nabízí možnost vstoupit do cizinecké legie, které oba mladíci využijí. V knize poutavě popsána celá anabáze v legii až do porážku Francie v Indočíně v roce 1954. Zajímavé je setkání Jana v Indočíně s plukovníkem Karlem Horou jeden ze slavných českých příslušníků francouzské cizinecké legie. Na podobné téma napsal Karel Hora výbornou knihu Moje matka cizinecká legie.

20.03.2024 5 z 5

Moje vlast!: Proč jsem byl neonacistou Moje vlast!: Proč jsem byl neonacistou Christian Ernst Weißgerber

Po sjednocení Německa se v bývalé NDR vyrojily v 90. letech skinhead a skinhead kapely jako houby po dešti, podobná situace byla v 90. letech i u nás .Christian jako východní Němec,, Ossies,, byl zvyklý celý život jako všichni Osses si jen stěžovat, to potvrdí každý Wessies , bývalý západní Němec, Christian si v knize stěžuje opravdu na vše :-) ať je to na otce, sestru, hnutí skinhead atd. Kniha je takový malý průřez hnutím skinhead v 90. letech ve sjednoceném Německu očima východního Němce. Kniha není žádný literární skvost, ale svým způsobem zajímavá, kdo pamatuje subkulturu skinhead a kapely Landser, Lunikoff atd. Je zajímavé že kniha nevyšla v Německu, ale byla vydaná v Curychu ve Švýcarsku 2019. Na téma hnutí skinhead v bývalém NDR byl natočen zajímavý třídilný seriál Teroristé hákového kříže (2016), propojení bývalé STASI, BND a vazby na neonacistická hnutí ve sjednoceném Německu.

18.03.2024 4 z 5

Bachmač - březen 1918 Bachmač - březen 1918 Václav Cháb

Kniha z pozůstalosti po dědovi o českých legionářích v Rusku. Bachmač byl ukrajinský železniční uzel na Ukrajině, odkud odjížděli na východ směr Vladivostok ešalony českých legionářů. V březnu 1918 se zde objevili německé vojska a chtěli Bachmač dobýt, bránil jim v postupu na Gomel. Legionáři Němce úspěšně v ústupové obranné bitvě zastavili a do 13. března úspěšně odjely všechny ešalony z Bachmače na východ. Situace byla v tehdejším Rusku velmi složitá po podepsání brest-litevského míru zastavili německá a rakouská vojska bojové akce na východní frontě. Na Ukrajině byla situace jiná, Ukrajina vyhlásila v listopadu 1917 samostatnost a autonomii v rámci Ruského soustátí. Centrální mocnosti Německo a Rakousko- Uhersko uznali v lednu 1918 Ukrajinu jako samostatný stát. Bolševici dobyli Kyjev 8. února 1918, vláda ukrajinská se přesunula do Žitomiru a požádala o pomoc centrální mocnosti, následovala intervence německých a rakouských vojsk na Ukrajinu a boj s bolševiky. V dubnu Němci rozehnali ukrajinskou levicovou vládu a dosadili jako hejtmana kozáka Pavla Skoropadského, který vládl na Ukrajině až do prosince 1918, když Ukrajinu dobili bolševici, emigroval do Německa. Kniha je nabita málo známými informacemi z občanské války v Rusku. V první části knihy je krátký popis bojů bitvy u Bachmače , v druhé polovině je popsána situace v tehdejším Rusku, kde po říjnové revoluci vládl chaos, anarchie, neorganizovanost. Kniha je čtivá i po 94 letech, kdy vyšlo její první vydání v roce 1930.

12.03.2024 5 z 5

Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku? Viktor Suvorov (p)

Suvorov bezpochyby psát umí, ale upraví fakta pro sebe a svojí potřebu, pár knih jsem od něho už četl, tak vím co mě čeká a beru některé jeho informace a teorie z rezervou. V této knize glorifikuje dosti často Žukova, jako geniálního vojevůdce, který nebyl nikdy poražen, což není pravda, se Suvorovem nesouhlasím. Porážku Žukov utrpěl už v prosinci 1942 útočná operace sedmi armád nesla kodové označení Mars, souběžně s operací Mars , probíhala u Stalingradu operace Uran, do podvědomí spíše vstoupila jako třetí bitva u Rževa, rževský mlýnek na maso. Bitva kde utrpěl Žukov těžkou porážku od generála Modela, sovětská strana po desetiletí zamlčovala a lze označit jako bílé místo druhé světové války. Ve svých pamětech ji i Žukov opominul a napsal o ní jako o podpůrné operaci k operaci Uran o Stalingradu. Doporučuji knihu Operace Mars David M.Glantz , která je skvěle napsaná a opírá se o dostupné prameny ruské i německé strany. Operaci Mars zametl pod stůl i Stalin, ruské ztráty se odhadují na 335 tisíc z toho 100 tisíc mrtvých, 225 tisíc raněných a nezvěstných a ztrátu 1600 tanků.

23.02.2024 4 z 5

Domácí konzervování ovoce a zeleniny Domácí konzervování ovoce a zeleniny Libuše Vlachová

Dnes v době internetu, kdy jakýkoliv způsob konzervace můžeme najít během pár minut na Internetu, řekne někdo, že kniha nemá cenu, zabírá místo. My jsme u nás doma zatíženi na knihy a šustot papíru. Stará dobrá klasika, která se v knihovně neztratí.

03.02.2024 5 z 5

Mafie po česku, aneb, Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku, aneb, Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

V devadesátkách byla Frýbová pomalu povinná četba, časem tenhle druh literatury ztrácí na aktuálnosti. Jsem po pár letech přečetl znovu, ale už to nebylo ono.

02.02.2024 3 z 5

Opožděné reportáže Opožděné reportáže Ladislav Mňačko

Silné a smutné čtení 11 povídek z období kultu osobnosti, politických čistek, nadšeného budování socialismu na Slovensku. Po procitnutí z revolučního nadšení byl Mňačko nekompromisním kritikem tehdejšího režimu, jeho knihy končili v trezoru. Kniha Opožděné reportáže se dá přirovnat k povídkám Solženicina.

31.12.2023 5 z 5

Ženy ve Třetí říši Ženy ve Třetí říši Paul Roland

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, některé použité informace musíme brát z rezervou, ale autor to vysvětluje, také se povídá, spíše se domnívám atd. Něco doplním ke kapitole německá kinematografie v období Třetí říše, autor uvedl jen nejznámější propagandistické filmy, ale zapomenul na film Titanik z roku 1943, který na objednávku Goebbelse natáčel režiser Herbert Selpin, poté byl uvězněn a dokončil Werner Klingler. Šlo o silně propagandistické dílo, které ukazovalo naprosto neschopné a degenerující Američany a Angličany a rozpínavost kapitalistů, zkázu Titaniku zaviní zaviní Žid svoji chamtivostí, film byl promítán i v protektorátu Čechy a Morava.

17.12.2023 2 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

první setkání s autorem a kniha nebyla špatná, jsem starší ročník , některé kriminální případy pamatuji v době kdy vystřílel vojenský zběh motorest Kadrnožka, byl jsem jako voják na útvaru v Sokolově , oba útvary spadaly do tzv. vojenského západního okruhu. Po incidentu , byla ve strážní a dozorčí službě upravena a zpřísněna některá nařízení. Nejvíce mě zaujal příběh Hudec, ten jsem vůbec neznal.

06.12.2023 4 z 5

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

pořád máme v knihovně, četl jem já, děti, nyní už vnoučata a kniha se líbí, je hezky zpracovaná a testy u každého měsíce jsou i poučné, škoda že takové knihy už dnes moc nevychází

10.11.2022 5 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

kniha navazuje chronologicky na knihu Šunkový nářez, vypukla druhá světová válka Chinaski nebyl odveden a shání práci, zaměstnání v knize vystřídal opravdu hodně, nejlepší je když se ucházel v L.A. o místo taxikáře a později vyšlo najevo, že byl 18x souzen za opilství a jednou za zákaz řízení pod vlivem alkoholu, samozřejmě ihned vyhozen :-) úsměvných a drsně napsaných epizod jak najít práci je zde více, skvělá kniha

01.04.2022 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Skvělá kniha, kde se autor stylizoval do role soukromého detektiva,, peklo je to z čeho si ho uděláme,, to je další nesmrtelný citát od Bukowského v této knize (str. 18)

07.03.2022 5 z 5

Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů Marie Janků Sandtnerová

tohle je klasika české kuchyně o tom svědčí počet vydání , v knihovně máme vydání z roku 1941 po babičce

29.04.2024 5 z 5

Dovolená s moderním fotrem Dovolená s moderním fotrem Dominik Landsman

Poslechnuto jako audio kniha , banální popis dovolené mladé české rodinky v Bulharsku, občas pokus o humor, jsem rád že jsem to z donucením u vaření doposlechnul, už žádného D. Landsmana

18.04.2024 2 z 5

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Autoři napsali vše natvrdo, lhostejnost, diletantismus, naprostá ekonomická negramotnost, příkladů v knize o tehdejším hospodaření v bývalém SSSR je opravdu hodně. Náš bolševik v té době nás krmil v tisku, v televizi, rádiu atd. o úspěších sovětských pracujících neustále, nezapomenu na filmový týdeník ze 60. let, kde se dovíme, jak sovětští soudruzi v kolchoze rozdojili kozla :-):-) :-)

07.04.2024 4 z 5

Hledání přírody Hledání přírody Karel Patočka

Knihu měli rádi moje děti, podobně jako od V.V.Bianki Lesní noviny, také jsem ji přečetl a poučná kniha i pro dospělé, dnes vychází podobné knihy v nakladatelství Kazda , bohužel né od českých autorů ani se v podstatě nezabývají českou přírodou, některé nedosahují ani kvality této české publikace staré 40 let. Dnes Hledání přírody studují vnoučata takové knihy už dnes těžko vyjdou.

13.03.2024 5 z 5

Dlouhá bílá přerušovaná čára Dlouhá bílá přerušovaná čára Ladislav Mňačko

Autorovo putování po německé autostrádě a jeho postřehy, nejlepší je setkání s Ernestem a jeho předpověď , ( musel jsem se smát) Němci vás vyžerou jsou jak kobylky vyžrali Itálii, Francii atd. , podrážkama obrousí Tatry, poserou všechny lesy, sežerou všechen sýr, vychlastají činžicu atd. Tak jsem si vzpomněl na východní Němce z bývalého NDR, jak smradlavé dvoutakty trabant a wartburg jezdili po českých silnicích okupovali v 70. 80. letech české kempy, přehrady a města. Ono to trvá i dnes po Labi před víkendem plují německé výletní lodě Saxonia, Königstein plují do Prahy za sexem a naládovat se českou kuchyní.

07.03.2024 5 z 5