vslc66 vslc66 komentáře u knih

Kniha filozofie Kniha filozofie Peter J. King

Perfektná kniha pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o filozofi, ale nevedia kde začať. Trefné vyobrazenie a bližšie vysvetlené myšlienky najväčších filozof ľudstva.

Strach ze svobody Strach ze svobody Erich Fromm

Preindividualizovaná spoločnosť postavila človeka do ťažkej pozície. Namiesto komfortu a bezstarostného slobodného stavu, - ktoré boli poskytnuté prvotnými väzbami (napr. v stredoveku to bol pocit spolupatričnosti k určitej vrstve spoločnosti - sedliactvo, malomešťianstvo) - človek nachádza v kapitalistickej a silno individualizovanej spoločnosti presný opak: úzkostlivosť a bezmocnosť. Ak ako ľudstvo budeme sústreďovať našu kolektívnu pozornosť na "ja", namiesto "my", veľmi ľahko sa môžeme dostať do stavu neslobody, ktorí pocítili naši predkovia v 20. storočí; hlavne počas nadvlády totalitných režimov.

Racionalita, samostatnosť a prosperita individualizmu zažili najväčší rast počas epochy osvietenstva v novoveku. Tieto faktory položili elementárny základ toho, ako vyzerá a kam sa uberá novodobá spoločnosť; no aj napriek tomu by sme nemali zabudnúť na starú slovesnú múdrosť: ... "všetkého veľa škodí" ....
Podobnú myšlienku hlása aj jeden z popredných filozofov 20. storočia, ktorý väčšinu svojho času sústredil na obhajobu pluralitnej demokracie - Isaiah Berlin. Hovorí o tom, že práve pokrok a vyzdvihovanie individuality, ktoré so sebou priniesla racionálna osveta novoveku, sa nepriamo podieľali na vzniku totalitných režimov - ideály jedného indivídua boli vysoko nadradené nad názormi a pocitmi daného národa.

Autor - ako známy sociálny psychológ, člen Frankfurtskej školy a jeden z popredných predstaviteľov humanistickej psychológie - sa snaží poukázať na to, ktoré psychologické a spoločenské aspekty, resp. zmeny v chovaní nemeckej spoločnosti doviedli NSDAP k víťazstvu v demokratických voľbách. Ako je možne, že sa raz z poprednej demokratickej krajiny kontinentálnej Európy stalo rodisko najkrvavejšieho režimu v dejinách ľudstva.

09.10.2023 5 z 5

V bouřích ocele V bouřích ocele Ernst Jünger

Opis vojnových zážitkov prvej svetovej vojny v podaní Ernsta Jünger - známeho člena nemeckého ideologické smeru "Konservative Revolution" - vo mne miestami vyvolával skľučujúce pocity. Autor pri opise každodenného života, buď v zákope, alebo v dedinách v blízkosti fronty, si určite servítku pred ústa nedáva. Sonda do života plného neistoty a úzkosti, ktorú vyvolávajú šrapnely letiace nad helmami zúčastnených. Tento denník poukazuje na krutosť a neférovosť vojnového konflikt, na zbytočnosť a bezvýznamnosť vojny - vyhasnuté životy mnohých, ktorí padli v zákopových vojnách, kde sa existencia na každom metri štvorcovom snažila o svoju fyzickú manifestáciu.

Ernst Jünger je mnohými považovaný za kontroverznú osobnosť - na budovaní tejto reputácie dopomohla aj táto publikácia. Dalo by sa konštatovať, že dielo je glorifikácia stavu, ktorý vojna vyvoláva - vojenský konflikt je neodvrátiteľný a slúži ako očista generácie; no zároveň aj jej zocelenie.
Aj napriek všetkým negatívam, ktoré adrenalín pri tanci so smrťou v človeku evokuje, našli mnohí práve vo vojne svoj zmysel života.

29.09.2023 4 z 5

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Dojemný príbeh toho, ako môže konvenčné myslenie rodičov a okolia dohnať myseľ človeka do zatratenia. K tomu ešte pridajte striktné dodržiavanie rodinných tradícií, bez akejkoľvek možnosti odchylky a život človeka sa môže veľmi rýchlo premeniť na nočnú moru.
Simone bola jedným z hlavných predstaviteľov myšlienkového hnutia existencionalizmu v 20. storočí, pri čítaní knihy som sa zamýšľal aj nad tým, či by si rovnakú cestu vybrala aj Zaza, ak by jej bola ponúknutá príležitosť - myslím si, žeby mala čo povedať.

24.09.2023 4 z 5

Korczak: Pokus o biografii Korczak: Pokus o biografii Joanna Olczak-Ronikierová

Úprimne ani neviem, ako slovami vyjadriť životný príbeh Doktora. Hrdinstvá a symbolika, ktoré reprezentujú Henryk Goldszmit, Stefani Wylczińska a vlastne každý, kto sa podieľal na úspešnej organizácii Domova Sirôtkou, sú vlastnosti nami, už skoro zabudnuté; nezištnosť, sebazaprenie, sebaobetavosť.
Inšpiratívny príbeh, ktorý sa točí okolo pedagogického zboru, jeho korešpondentov, ale hlavne ich zverencov, ktorí pobývajú väčšinu času v Domove Sirôtkou, kde viera a nádej v lepší zajtrajšok nikdy nezhasla, práve naopak, viala do posledného okamihu ich rozlúčenia.

20.09.2023 5 z 5

Galerie světových pedagogů I. Galerie světových pedagogů I. Miroslav Cipro

Prvá kniha z trojdielnej séria, kde sa v každej jednej publikácii stretávame s autorom vybranými, poprednými predstaviteľmi pedagogického konsenzu.
Autorom vyobrazená osobnosť, nemusí byť nutne pedagógom od povolania. V knihe sa stretávame s postavami, ktoré prostredníctvom svojho uvažovania a odvážných činov (ktoré niekedy mohli znamenať aj skorú smrť), pomohli k utváraniu konsenzu pedagogické myslenia naprieč celým svetom; filozofi, humanisti, reformátori, dokonca aj prezident, osobnosti ako: Aristoteles, Johann Bernhard Basedew, Ján Hus, Thomas Jefferson a mnohí ďalší.

17.09.2023 4 z 5

Kráľ v žltom Kráľ v žltom Robert W. Chambers

Knihu som si už dávnejšie kúpil za základe jedného milého odporúčania môjho priateľa, s tým, že je to riadny horror a kúpu ľutovať určite nebudem - nedovolím si tvrdiť, že by som kúpu knihy ľutoval, ale "horror" sa vytratil skôr, ako som to očakával. Ak by bola kniha ukončená po takej piatej kapitole - považoval by som tento počin od Chambersa za jedno z najzaujímavejších čítaní, to sa ale bohužiaľ nestalo. Kvalita druhej polovici knihy je takmer neporovnateľná s úvodom a prvými štyrmi/možno piatimi príbehmi. Prišlo mi to, ako keby autor stratil svoju magickú auru, a rovnako aj záujem, s ktorým kniha bola zo začiatku písaná a zrazu sa kormidla chopil niekto iný. Viac krát som sa nútil, aby som to dočítal do konca. No aj napriek takémuto biednemu zakončenie, nedokážem knihu ohodnotiť horšie, ako štyrmi hviezdami, a to len preto, aký kvalitný úvod tejto knihy v skutku je.

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Impérium očami človeka, ktorý sa v ňom narodil a vždy sa doň aj napriek všetkým negatívam, ktoré z neho vyžarujú, vždy s láskou a rovnako fascinovaný, aj vrátil. Zistenie, či si tzv. homo sovieticus prešiel nejakou zmenou, alebo všetko ostalo po starom.
Kniha je poprepletaná historickými faktami, rozhovormi s ľuďmi v centre diania, v človeku vzbudzuje pocit, akoby sedel vedľa pána Kapuścińskeho vo vlaku, letel s ním v lietadla, alebo mrzol pred gulagom vo Vortuke - v skratke, perfektná žurnalistická robota od autora.
Každému, kto je akýmkoľvek spôsobom zainteresovaný do obrazu toho, ako mohol vyzerať život človeka nachádzajúceho sa v bývalom Sovietskom zväze, až pod pád železnej opony, túto knihu vrelo odporúčam.

10.09.2023 5 z 5

Fašizmus Fašizmus Jakub Drábik

Jedna z najlepších knih čo sa týka popisu fašizmu, od jeho zárodkov, až do úplného pretavenia v 20. storočí, ktorú je možne dohľadať na českom/slovenskom trhu - prelomová publikácia čo sa týka tejto tématiky v našich končinách, je vidno, že sa autor učil od tých najlepších (napr. Griffin).
Kniha sa číta s nesmiernou ľahkosťou, a tých 600 strán, Vám zbehne veľmi rýchlo. Pán Drábik zvládol opis a vysvetlenie problematiky s názvom "fašizmus" bravúrne; knihu vrelo odporúčam každému, kto ma v obľube históriu a dejiny vo všeobecnosti.

10.09.2023 5 z 5

Základy psychologie, sociologie Základy psychologie, sociologie Ilona Gillernová

Tak ako iné diely z edície, kniha pomôže čitateľovi so zoznámením sa so základom daných oborov. Mne osobne táto kniha pomohla s prípravou na prijímačky na vysokú školu.

17.09.2023 2 z 5

Základy filozofie; etiky Základy filozofie; etiky Vladislav Dudák

Kniha je vhodná pre tých, ktorí sa chcú bližšie oboznámiť s oborom - taktiež vie poslúžiť na prípravu k prijímacím konaniam (knihu som využíval ako pomôcky k přijímačkám na VŠ). Môže to byť odrazový mostík k ďalšiemu štúdiu toho, čo človeka zaujalo počas čítania. Samozrejme, ak sa chce človek dozvedieť viac, alebo prehĺbiť svoje vedomosti, je nutné siahnuť po iných publikáciách.

17.09.2023 2 z 5

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Alena Plháková

Oceňujem, že sa autorka snaží poukázať aj na mená autorov z 16., 17., alebo 18. storočia, ktoré podstatne ovplyvnili vznik psychológie ako takej. Aj napriek tomu si ale myslím, že sa niektoré psychologické smery (a aj osobnosti) dali opísať o dosť prehľadnejšie. Pre osobu, ktorá sa stretáva s danou problematikou po prvý krát, môže táto publikácia miestami pôsobiť metúco, alebo dokonca zavádzajúco.

12.09.2023

Přehled psychologie Přehled psychologie Hans Kern

Ja osobne by som nezachádzal až tak ďaleko, žeby som danú publikáciu neodporúčal. V knihe sú vysvetlené (miestami menej zrozumiteľnejšie ako inde) fundamentálne základy oboru a toho, čo robí psychológiu psychológiou. No aj napriek tomu som sa pár krát ocitol v situáciu, kedy som sa v texte stratil a niektoré pasáže som musel čítať viac ako dva krát.
Kniha môže poslúžiť ako dobrý pomocník pri prehĺbení už získaných vedomostí, no po hlavnom zdroji informácií by som sa pozrel už niekam inam.

Kniha psychologie Kniha psychologie Nigel C. Benson

Perfektná publikácia, ktorá poslúži aj začiatočníkom - resp. pre tým, ktorí by sa chceli bližšie oboznámiť s myšlienkami velikánov, ktorí dopomohli k vzniku a vytvarovaniu psychológie ako takej; ale aj tým, ktorí sú s daným oborom do značnej miery oboznámení.

Vychovatelství Vychovatelství Stanislav Bendl

Kniha sa zameriava na fundamentálne aspekty vychovávateľstva, respektíve toho, čo všetko toto poslanie obnáša, vysvetlenie základných teoretických a praktických aspektov daného oboru. Pri čítaní publikácie sa človek nestratí; definície sú jasne a zrozumiteľne vysvetlené, taktiež pre lepšie predstavenie si daného problému, sú použité príklady z praxe - hlavne v časti o autorite učiteľa, napr. ako efektívne pracovať s fenoménom autority v praxi - ako sa ju nebáť využiť. Autori knihy sa okrem iného zamerali aj na objasnenie a vymedzenie významu pedagogiky ako vedy samotnej, jej filozofického aspektu a všetkého, čo pomáha utvárať pedagogiku ako takú (napr. ako prostredie formuje klímu triedy, posvietenie si na sociálnu a špeciálnu pedagogiku).

Po prečítaní knihy sa človek nestane najlepším pedagógom v kraji, je to ale jeden z prvých krokov, ktorý vás môže dostať bližšie k naplneniu tohto ideálu.

Psychologie celoživotního vývoje Psychologie celoživotního vývoje Marek Blatný

Prehľadný úvod do štúdia psychológie, konkrétne oboru vývojovej psychológie. V úvode knihy sú prehľadne rozpísané najdôležitejšie, najvplyvnejšie, alebo najznámejšie vývojové teórie - či už je to Freudova psychosexuálna vývojová teória, alebo Eriksonova teória, ktorá svoju pozornosť sústreďuje viac na širšiu sociálnu sféru jedinca.

Najdôležitejšia časť knihy je samozrejme zameraná na vývojové etapy človeka; každá vývojová etapa je bližšie rozpitvaná do menších detailov - napr. socializácia v určitom veku, kognitívne a emocionálne zmeny, sexuálna reprodukcia a podobne (pre prípad ďalšieho štúdia, je na konci danej etapy vždy rozsiahli počet doporučenej literatúry, do ktorej sa človek môže ponoriť). Kniha je výstižne zakončená časťou o zmysle ľudského života (zmysel života v detstve, zmysel života v adolescencii, zmysel života v dospelosti, zmysel života v staršom veku) - daná autorka z kolektívu autorov sa konkrétne odvoláva na známe autority ako sú: Viktor E. Frankl alebo I. Yalome, ale taktiež aj mnoho ďalších.
Knihu vrelo odporúčam budúcim pedagógom, psychológom, alebo v podstate každému, kto je fascinovaný ľudskou psyché :).

10.09.2023 4 z 5

44 dopisů z tekutého moderního světa 44 dopisů z tekutého moderního světa Zygmunt Bauman

Tématika, ktorú ma pán Profesor zvládnutú na jedničku (len tak mimochodom, podobná idea je načrtnutá aj vo ôsmich smrteľných hriechov sveta od Konrada Lorenza), problémy, ktoré sú autorom odprezentované v knihe, pretiekli aj do ďalšieho desaťročia, a ak s tým nič nespravíme, diera v potrubí sa sama neopraví . Kniha bola pôvodne vydaná v roku 2010, ale už dávno predbehla svoju dobu. Neschopnosť byť so samým sebou, s vlastnými myšlienkami; žrút času, ktorým sú sociálne siete; problematiky online sveta a neschopnosť naplnenia nezmyselných ideálov, ale aj situácia na západnom svete - len niektoré z problémov, na ktoré je poukázané v publikácii.

Sto filozofů Sto filozofů Peter J. King

Autor sa snaží o vyobrazenie diel 100 najznámejších/najväčších filozofov (podľa neho) ľudských dejín, na jednu, maximálne na dve strany (mne osobne v knihe chýbajú niektoré kľúčové mena, ktoré napomáhali tvorbe myšlienkových prúdov 20. storočia; ako napr. Simone Weill, Simone de Bevauvoir alebo Albert Camus, hlavne čo sa týka politického a etického myslenia- záber autora na ponímanie filozofie 20. storočia je viac analytický, takže asi preto boli tieto mená vynechané). Tento koncept niekedy funguje a niekedy nie, človek sa vie veľmi ľahko stratiť v tom, akú myšlienku chce autor predstaviť a načrtnúť a ako to teda celé spolu súvisí (hlavne u komplexnejších filozofických teórii a konceptov filozofov ako Kanta, Hegela alebo Wittgensteina). Zhrnutie myšlienok niektorého filozofa, alebo filozofky môžu v hlavne spôsobiť väčší guláš, ako pred čítaním.
Ak by ste sa chceli hlbšie ponoriť do štúdia dejín filozofie, tak vrelo odporúčam diela od Fredericka Coplestona.

10.09.2023

Psychopatologie všedního života Psychopatologie všedního života Sigmund Freud

zabúdanie, prerieknutia, chybné čítanie, mýlenie si slov - tieto "náhody", ktoré sa dejú každému z nás, sa Freud pokúša objasniť na základe príkladov z jeho života, alebo života jeho priateľov a snaží sa nájsť nejaký psychopatologický dôvod, prečo k týmto freudovským lapsusom dochádza - a že nie všetko musí byť klasifikované ako obyčajná náhoda, ale podstata sa skrýva hlbšie, v podvedomí každého z nás

Dějiny pedagogiky Dějiny pedagogiky Dana Kasperová

Kniha perfektne vyobrazuje tradíciou pedagogického myslenia a jej vývoj ako vedy v Európe. Myslenie a to, ako bola pedagogická tradícia a zmysel výchovy vo všeobecnosti chápaný a vnímaný, je dôkladne popísaný u rôznych velikánov pedagogiky - následne ich konkrétnou analýzou diel. Možno jediná vec, ktorá by sa dala vytknúť je, že dielo začína až od Jana Ámosa Komenského.