Fašizmus

Fašizmus https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422870/bmid_fasizmus-ccM-422870.jpg 5 15 4

Za fašistov už boli označení takmer všetci. Termíny „fašizmus“ a „fašista“ patria k najpoužívanejším termínom druhej polovice 20. storočia a okrem iného v našom slovníku plnia funkciu univerzálnej nadávky. Historik Jakub Drábik vo svojej knihe objasňuje, čo fašizmus v skutočnosti je, ako ho definovať, koho možno za fašistu označiť, ako sa fašizmus navonok prejavuje i čo z toho všetkého vyplýva. Rôzne národné mutácie fašizmu sa objavili v každej európskej krajine, milióny ľudí fašistov volili v slobodných a demokratických voľbách. Mnohým sa zdala fašistická vízia a sľubovaný nový poriadok lákavé. Nedokázali rozkódovať nevyhnutne genocídnu podstatu fašizmu. Prvá veľká kniha svojho druhu v slovenskom jazyku vysvetľuje dôležité pojmy aj konkrétne prejavy fašizmu. Objasňuje motivácie a ideológiu fašistov a vysvetľuje, ako je možné, že milióny ľudí vábeniu fašizmu podľahli a žili, poslúchali, pracovali, obetovali sa, bojovali a umierali v službách jednej z najzhubnejších ideológií ľudských dejín. Na príklade štyroch európskych krajín (Taliansko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Československo) ukazuje, ako fungovali historické fašistické hnutia a režimy a v rozsiahlej samostatnej kapitole vysvetľuje i peripetie a transformáciu fašizmu po druhej svetovej vojne až po dnešok.... celý text

vslc66
10.09.2023 5 z 5

Jedna z najlepších knih čo sa týka popisu fašizmu, od jeho zárodkov, až do úplného pretavenia v 20. storočí, ktorú je možne dohľadať na českom/slovenskom trhu - prelomová publikácia čo sa týka tejto tématiky v našich končinách, je vidno, že sa autor učil od tých najlepších (napr. Griffin).
Kniha sa číta s nesmiernou ľahkosťou, a tých 600 strán, Vám zbehne veľmi rýchlo. Pán Drábik zvládol opis a vysvetlenie problematiky s názvom "fašizmus" bravúrne; knihu vrelo odporúčam každému, kto ma v obľube históriu a dejiny vo všeobecnosti.

ruzer
12.03.2022 4 z 5

vyčerpávajúca publikácia, ktorá mi zabrala takmer rok. musel som si viac x od nej ,,oddýchnuť,, niečím ľahším. ako laikovi mi prišla miestami moc idúca do hĺbky. osobne by mi viacej vyhovovala lite verzia v polovičnom rozsahu. problém avšak nebude v autorovi ale vo mne. množstvo prameňov, ktoré autor pri písaní použil je obrovský. kniha stojí rozhodne za prečítanie, avšak treba mať v danej problematike už nejaký prehľad. čo som ja v podstate nemal a tam bol kameň úrazu. záver sa mi páčil asi najviac.

LordByron
12.09.2020 4 z 5

Knižka ku ktorej som pristupoval trochu s nedôverou či nepôjde o štandardnú protiextrémistickú propagandu ako to dnes býva. A nešlo.
Je to naozaj vedecká práca, fundovaná a autor si dal záležať a zhromaždil ku takmer hocičomu obrovské množstvo zdrojov, čísel, informácií. Často tiež spomínal viaceré hypotézy a to že si historici nie sú celkom istí čo bolo čoho príčinou - a to sa mi ľúbilo.Napríklad podľa jednej teórie bola motivácia útoku na Poľsko v 1939 ekononická a nebyť tohto útoku a koristi Nemecku by hrozilo zrútenie. Naopak iní píšu,že to tak nebolo a motivácia bola len ideologická...
Zaújmavé boli tiež štatistiky o členstve sociologických skupín v nacistickej strane a dozvedel som sa, že (a to som nečakal) v pomere k ich zastúpeniu v obyvateľstvo bolo medzi nacistami len veľmi málo skutočných robotníkov a naopak disproporčne veľa členov vyšších vrstiev(!).Propaganda o,, robotnickej strane "teda bola klamstvom.
No a ako jedna z mala knih u nas sa venuje aj fašizmu v Anglicku a Československu, Mosleymu, Vlajke atď..
S autorovými závermi pravda občas nesúhlasím.
Napríklad nie som ani len veľmi priaznivec teórie o nejakom,, čistom" z neba spadnutom absolútnom fašizme(co ako je to nosná myšlienka knihy) pod ktorý patrí všetko od Hitlera cez Mussoliniho po Kotlebu. A myslím, že sa vonkoncom mýli v tom, že by Strasserovci boli,, skoro rovnakí "lebo oni boli práve esenciálne a triedne zásadne iní, ale neva.
To ze s nim takto často nesúhlasím neznamená, že si ho nevážim a ze mi kniha nedala toho veľa.. Vážim si tiež ,že vedel zmieniť aj opačné názory a protiargumenty a rôzne odlišné poňatia .
Skvelá kniha fakt. Popravde ju však trošku špatí pár podkapitôl na konci.. Niežeby to čo Drábik píše o neonacistoch a neofašistoch bolo vonkoncom zlé. Yockeyho spracoval obstojne, ale ako sa blížime k súčasnej dobe tak sa vedecká práca približuje už len štandardnej a nie nestrannej novinárčine. Kotlebu a Jobbik spracoval prakticky podľa informácií z (nie nestrannej) tlače a jej záverov - holt o nich ešte žiaden historik nič nenapísal. Je to jednoducho totálny kontrast keď ku Hitlerovi cituje desiatky fundovanych a objektívnych štúdií a ku Kotlebovi novinárske kydy... A prdnutie si do Irvinga o ktorom zjavne moc nevie si mohol odpustit.
Inak skvelá kniha. Fakt doporučujem a to aj tým čo o tejto téme už prečítali veľa. Častokrát je to vyložene na zamyslenie dielo.

Miro.slav
03.09.2020 5 z 5

Viac než zaujímavá kniha! Hoci sa môže zdať, že autor bude nakoniec podsúvať svoj názor a skĺzne k moralizovaniu, tak pri tomto počine sa tohto netreba báť. Myslím, že autor bol vedecky objektívny. Škoda len, že sa nedozvedáme aj o fašistických režimoch v iných krajinách, ako v tých štyroch analyzovaných prípadoch. Napriek tomu kniha nie je žiaden povrchný dríst a ide do hĺbky. Odporúčam.