Strach ze svobody

Strach ze svobody

Knihu autor napsal po osmi letech exilového pobytu ve Spojených státech, kam musel utéci před Hitlerovým fašismem. Vzhledem k tomu, že lidem z demokratických společností se navzdory faktům zdálo neuvěřitelné, že by nacistickou ideologii i praxi aktivně podporovaly široké vrstvy německého národa, považoval Erich Fromm za nutné vysvětlit psychologické kořeny tohoto úděsného jevu...

Kniha, která vyšla prvně v roce 1941, je především Frommovou snahou vysvětlit nástup a pevné pozice nacismu v Německu, ze kterého Žid Fromm pocházel. Vzhledem k časnému vydání (1941) kniha nemůže reflektovat ani koncentrační tábory a konečné řešení, ani poválečnou zkušenost například se stalinským kultem osobnosti. Ovšem ani tyto okolnosti by závěry knihy, která nachází odpovědi ve společenských změnách, ke kterým došlo v minulých staletích, nijak neovlivnily. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/45_/4561/strach-ze-svobody-4561.jpg 4.656

Escape From Freedom

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1941 ...více

Nighty

Poměrně tenká knížka, která je však nabita velmi zajímavými myšlenkami. Fromm se zabývá svobodou z mnoha úhlů a provádí její analýzu od středověku až k postupnému vyčlenění člověka jako "individua" v dnešní moderní společnosti. Co mě zaujalo je, vztah svobody a izolovanosti jedince, současně jeho snaha této "svobodě" uniknout.

LordSnape

Asi nejlepší kniha o svobodě a nutnosti ovládat/být ovládán. Nečte se to zrovna dvakrát lehce, ale podnětů je tam neskutečně mnoho.

17.06.2015

K Erichově smůle jsem jeho Strach ze svobody začala číst až po jeho Mít nebo být. Oba tituly jsou takový sourozenci, které spojuje čtivá psychologická linka. Přesto Mít nebo Být osobně hodnotím jako čtivější, srozumitelnější a v předkládání svého stanoviska je zde Erich Fromm více otevřenější. Jakoby dával více ze sebe. Strach ze svobody tak o chlup zůstává v závěsu. Jde více o popisné dílo, které i když velmi výstižně analyzuje historická fakta, tak mi tam prostě něco chybí. Obě knihy však stojí za přečtení. Erich Fromm je klenot.
----------------------------------------------
„ Svoboda není jen dar, ale i umění. Nevzdat se jí ani v situaci vydírání vyžaduje dlouhou sebekultivaci. “
„ SVOBODA JE VĚC, U NÍŽ NEEXISTUJE NÁVOD K POUŽITÍ “
Erich Fromm

meera13
17.02.2015

Podnětná kniha. Škoda, že se autor v závěru opět pouští do naivního ekonomického a politického teoretizování. Dokud se pohybuje v oblasti psychologie, je to perfektní.

totalySICK
05.12.2014

Když se mi nějaká myšlenka líbí, nebo s ní souhlasím, mám protivný zvyk si ji, pokud je kniha moje, tužkou podtrhnout. Výtisk, který mám doma, je podtrhaný prakticky celý... kdybych řekla, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, nejspíš bych vůbec nepřeháněla.

fanous21
24.04.2011

Velmi zdařilé počtení, které vás donutí se zamyslet nad fenoménem svobody. Některé Frommovy myšlenky jsou odzbrojující, místy se kniha ovšem čte dosti náročně. Vřele doporučuji.