vrgulnik vrgulnik komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Do dneška nepřekonaná dystopie. Pro mě má zvláštní důležitost, protože jsem ji viděl jako film v klubu v Kaunicových kolejích pár dnů po 17. listopadu. Se strachem, že tam vtrhne STB a rozpráší nás, to mělo úplně jiný náboj. Silný příběh, sugestivně podaný a pro nás (ruské satelity) zcela realistický.

17.05.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Mám rád tento žánr a Trifidi jsou jeho klasika.

Babička Babička Božena Němcová

Knížka, kterou oceníte s věkem a taky až budete unavení z přetechnizovaného světa, který nás obklopuje.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Pěkně napsané, ale poněkud rozvláčné.

Dracula Dracula Bram Stoker

Kniha, ke které se v různých formách vracím neustále. Hrozně se mi líbí její forma - zápisky jednotlivých protagonistů. Jedná se o “nadžánrovou” klasiku, kterou si stojí za to přečíst.

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Nejlepší kniha všech dob. Tedy pro mě.

Konkláve Konkláve Robert Harris

Přečteno za 3 dny jedním dechem. S tímto autorem skoro nemůžete šlápnout vedle.

Jen ten konec je jaksi poplatný dnešní době... ????

20.02.2021

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nečekal jsem, že mě i v dospělosti chytne tento žánr. Bylo skvělé to číst synovi před spaním - bavili jsme se oba.

17.05.2020 4 z 5

Prokousal jsem se prvním dílem. Asi hold nejsem ten správný Čech a nebo mi nesedí Haškův styl psaní.

17.05.2020 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Četl jsem jako teenager. Dobrá kniha.

17.05.2020 4 z 5

Původ Původ Irving Stone (p)

Jeden z největších zážitků poslední doby. Původ je psán lidsky - o lidech a pro lidi. Nenudí nesmírných množství vědeckých formulací a zaměřuje se na Darwinovo soukromí, lásku k rodině, jeho obavy i touhy. Kdo se chce dozvědět víc o evoluci, měl by si přečíst přímo Darwinovy knihy. Já jsem se tetelil při popisu cesty na Beagle (v této souvislosti doporučuji např. Endeavour), nebo popis anglické společnosti včetně neutuchajícího přátelství skupinky vědců okolo Charlese. Při četbě jsem narazil na spoustu zajímavých skutečností - např. fakt, že Darwinova rodina byla úzce spjata s rodinou Wedgewoodů (vlastnicí světoznámé porcelánky) nebo to, že jeden z hlavních řečníků proti Darwinově evoluci byl Samuel Wilbeforce (syn Williama Wilbeforce - poslance, ktery prosadil zrušení otroctví. Zajímavé bylo také poznat okolnosti narození Bernarda Darwina, se kterým se potkáte např. v knize Golfový sen.

23.04.2013 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Slyšel jsem jako rozhlasovou hru a bylo to úžasné.

Povinná četba. :-)

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Veselé, kultovní, ale sem tam “nutí k smíchu”.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Moje první knížka v angličtině. Srdcová záležitost. Doyle je pro mě klíčový autor, který ovlivnil výběr mých knih na řadu let.

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Základ západoevropské kultury. Kdo nečetl, pochybil.

17.05.2020

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Česká klasika částečně ovlivněna tím, že byla povinnou četbou.

Těžkopádnější, ale dobré.

17.05.2020 4 z 5

Jürgen Klopp: Když diváci bouří Jürgen Klopp: Když diváci bouří Raphael Honigstein

Asi každý fotbalový fanoušek, a zvláště ten liverpoolský, pravidelně sleduje články o tomto novodobém spasiteli severoanglického velkoklubu, ale kolik z nás ví něco víc o něm jako o člověku a jeho hráčské a trenérské minulosti?

Z jakého prostředí pochází, čím se liší od jiných trenérů, kdo byl jeho vzorem a učitelem, proč si vybral Anfield a které kluby mohl trénovat, kdyby se neupsal Liverpoolu?

Spousta otázek, na které v této knize naleznete odpověď. A nejen na ně. Po přečtení mám pocit, že tohoto německého dlouhána znám líp, více si ho vážím jako člověka i jako trenéra a jsem rád, že právě taková osobnost již čtvrtým rokem trénuje náš milovaný klub.

27.12.2019 4 z 5

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Trochu mi to připomínalo filmovou Insomnii s Al Pacinem v hlavní roli. Atmosféra mi seděla, méně už příběh, postavy a zápletka. Není to špatně čtení, ale chce to trpělivost.

04.12.2016 3 z 5