Vojslava Vojslava komentáře u knih

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Oblíbit si hrdinku, neoblíbit... těžké řešení. Rozhodně je to jeden z nejlépe pospojovaných a vyvíjejících se souborů povídek-románů. Určitě stojí za přečtení, udělené ceně se nedivím. Jen mne na konci hodně pobavil ten soubor otázek k rozboru díla...

31.08.2017 4 z 5

Církev, tradice, reforma: Odkaz Druhého vatikánského koncilu Církev, tradice, reforma: Odkaz Druhého vatikánského koncilu Tomáš Petráček

Co k této práci říci? Kvalitní souhrn a reflexe nejen samotného koncilu, ale i dlouhých let, které mu předcházely, zároveň s mnohými detaily, které svědčí o jasném vhledu do problematiky, a k tomu čtivá forma. Tuhle publikaci ocení nejen studenti teologie!

14.02.2017 5 z 5

Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Thérèse de Lisieux

Kdybych měla šestou hvězdu, novému překladu z Karmelitánského nakladatelství bych ho s chutí dala, protože je to text lepší, lépe revidovaný, mnoho věcí objasňuje už sám o sobě...

12.01.2017 5 z 5

Vyznání Vyznání Aurelius Augustinus

Co dodat k takové srdcové knížce? Konečně se mi ji povedlo, opět s větším pochopením, zvolna dočíst do konce - zásluhu na tom mají nejen fundované úvody a poznámky, ale hlavně neobyčejně kvalitní překlad, kde jsem si vychutnávala každou stránku. Pokud někoho od Vyznání odrazovaly starší překlady, téměř jistě se zde do toho bohatého textu začte. Kdyby bylo hvězdiček šest, budou v hodnocení tady.

14.09.2016

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Jeden z nejčtivějších románů o válečné generaci Američanů - krásná dávka nostalgie, hudba a intenzivně prožívané vztahy čiší z každé stránky. Vřele doporučuji k přečtení. Na mne to mělo minimálně ten efekt, že jsem zase začala poslouchat hudbu velkých big bandů té doby... :-)

16.08.2013 5 z 5

Daniel Stein, tlmočník Daniel Stein, tlmočník Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Kniha, která bere dech; mnoho osudů a z každého si můžeme vybrat část vlastního života, získat nějakou zkušenost nebo odpověď na otázku. Četba není na rychlost, ale na pozorné přemýšlení... ale dobrat se až do konce stojí za to!

26.05.2013 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Velmi nadprůměrné čtyři hvězdy a jsem velmi ráda, že mi tuhle knihu synovec doporučil - o tématu jsme si několikrát povídali a on objevil tohle. Vysoce čtivá literatura faktu (každý autor tenhle styl neovládá), která se nevyhýbá kontextům, což vysoce oceňuji, pro pochopení celé problematiky je potřeba mít opravdu široký vhled do spousty oborů. A přiznávám, že v pasážích popisujících průběh katastrofy se mi fyzicky skoro dělalo zle, sugestivnost líčení textu nelze upřít. Za mne skoro za plný počet a má-li čtenář dost trpělivosti prokousat se úvodem, rozhodně nebude litovat.

09.12.2023 4 z 5

Případ ukradené soli Případ ukradené soli Stanislav Češka

Čtyři hvězdy na rozloučenou, autor všechno přehledně uzavřel... a tak ani nevadilo, že případ byl opět prosté a jednoduché vyprávění. Všechno do sebe tak nějak zapadlo, jediná výtka: občas si měl redaktor všimnout, kdo s kým vede rozhovor, sem tam jsou připsány repliky špatným osobám... ale srozumitelnosti to neubírá. Tak jo, díky za pár příjemných dní na Velké Moravě!

20.02.2023 4 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Tak nakonec i tady jsme se dobrali k moderním důkazním prostředkům! Ale jinak příběh v zásadě dobře skloubený (ta paralela řešení, kde se v zásadě obě linie doplní tak, že jedna bez druhé by řešení nedala, ujde) a méně nepřirozeně rozvíjený, byť stále hnaný až příliš tryskem. Ale titul mne uspokojil víc než dost dlouhá řada autorových předchozích děl, byť i tak to nebylo nic jiného než hodně lehká víkendová četba.

03.10.2022 4 z 5

Vařila jsem pro Picassa Vařila jsem pro Picassa Camille Aubray

Příjemná četba, která byla sice postavena na hodně obvyklém schématu, ale nepostrádala půvab. Osobně mne nejvíc bavila první třetina, vztah Ondine - Picasso, ale z některých aspektů byl zajímavý i současný příběh. Zase jsem se dozvěděla něco o provensálské kuchyni, zatoužila po Francii... a užila si pár příjemných hodin nad knížkou.

01.05.2022 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Jednoduchý příběh do jednoduchého rámce; nečetla jsem ho skoro jinak než jako vysvětlivku toho, co známe z pozdějších dílů, kdy už je King`s Bridge něčím zcela jiným. Je pravda, že mi chyběly propracovanější charaktery - kdo je kladná postava, není ani v náznaku jiný, a na opačném pólu je to totéž. Nicméně stále velmi přitažlivé čtení do volných vánočních dnů, rozhodně tedy času nelituji!

02.01.2022 4 z 5

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

A Malin nezklamala. Běsi se transformovali do jiných postav a každá by se mstila ráda a každá by měla proč. Vlastně mi nahrazení promluv mrtvých Malininou intuicí hrozně vyhovovalo a napjatá jsem byla až do konce... i když jsem tak nějak tušila, kdo, proč a jak. Výborné napětí na klidnou dovolenou!

11.08.2021 5 z 5

Bretaňský odkaz Bretaňský odkaz Jean-Luc Bannalec (p)

I s dalším bretaňským dílem naprostá spokojenost, i když změna překladatele byla znát - přiměřené napětí, přiměřený popis kulinářských zážitků, tučňáci zmíněni - a navíc ten odkaz na Simenona! Užila jsem si to ve všech liniích a díky tomu, že jsem odkazovanou detektivku neznala, jsem si užila i odhalování pachatele (princip mi celkem rychle došel, jen jsem si špatně vsadila). Ještě bude nějaký díl???

20.06.2021 5 z 5

Augustin z Hipponu Augustin z Hipponu Peter Brown

Kdybych měla hvězdu navíc, je tam. Nejsem augustinovskou tematikou nepolíbená, protože je to můj oblíbenec, pracovala jsem s různými texty a při studiích se nedalo na tuto knihu nenarazit, takže jsem ráda, že jsem se jí v češtině dočkala. Byl to sice běh na dlouhou trať, ale otevřel mi hodně nových obzorů, ukázal Augustina i z jiných úhlů pohledu, než na které jsem byla zvyklá, a koneckonců se tento hutný text i docela dobře četl. Velmi jsem ocenila dodatky s novějším stavem bádání a autorovy sebekorekce, které aplikoval na místa, která i u mne vzbuzovala dost otazníků. Takže vysoce pravděpodobně kus, který bude muset přistát v mé knihovně.

08.06.2021 5 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Typické autorčiny obrysy příběhu v tak netypickém prostředí... ale ano, ano, může být. Skoro by venkovské egyptské sídlo mohlo být venkovským anglickým sídlem, tolik se případ podobně rozvíjí, a ačkoliv tu není jediný geniální detektiv, přesto lze celkem dobře pátrat se všemi postavami po vrahovi. A oceňuji přiměřený důraz na psychologické pohnutky hrdinů... a nakonec i ten závěr, tomuhle řešení jsem fandila!

17.03.2021 5 z 5

Smrt z milosti Smrt z milosti Peter Tremayne (p)

Někdy se vraždí v Orient Expresu, někdy na Divoké huse - cestovní detektivní příběhy jsou půvabné v tom, že zaplést příběh na omezeném prostoru s omezeným počtem lidí, ovšem s neomezenými motivy, skýtá poměrně dost možností. Motiv byl jasný v zásadě od začátku a vrah přibližně od poloviny; ale četbu jsem si užila opravdu až co konce!

20.02.2021 5 z 5

Bretaňské tajemství Bretaňské tajemství Jean-Luc Bannalec (p)

Tajemné, mystické a krvavější než obvykle... A přesto pořád krásná Bretaň, spousta kávy a bleskurychlé úspěšné pátrání v poněkud obskurní vědecké komunitě. Příjemné a napínavé počtení; jenom doufám, že hlavní hrdina nabídku na konci knihy nepřijme...?

25.07.2020 4 z 5

Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Za války, 1914: Sbohem, Piccadilly Cynthia Harrod-Eagles

Jako věrný fanda Morlandů jsem nemohla pominout novou ságu: je to sice trochu naředěnější, ale najdeme tam leccos, co lze ocenit - zejména příběh připravený na další pokračování, takže nezbývá než jít v četbě dál, až bude trochu volněji. I když se dá odhadnout, kdo jak skončí, stejně se těším... :-)

10.05.2020 4 z 5

Sága rodu Reissových Sága rodu Reissových Hana Whitton (p)

Příjemné čtení jak z hodin literární historie. O Antonii Reissové - Bohuslavě Rajské jsem věděla, o jejích sestrách nikoliv, ale o to příjemnější bylo zjistit kontexty v takovémto čtivém formátu. Výhledově od autorky mohu zkusit i nějaký další titul.

31.03.2020 4 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Tak tento román jsem velmi ocenila: jednak jsem vždycky toužila přečíst si beletrizovaný životopis mé oblíbené světice, navíc byl sepsán čtivě, působivě a vlastně dost věrohodně. Zvlášť první část z poustevny je velmi zajímavá, už jen pro to pomyšlení, že se hlavní hrdinka naprosto nezbláznila. A s chutí jsem si připomněla některé její texty a pustila nahrávky pro dokreslení. Přečtěte si sami...

14.03.2020 5 z 5