vmatusko vmatusko komentáře u knih

Strata spojenia - Odhaľte pravé príčiny depresie Strata spojenia - Odhaľte pravé príčiny depresie Johann Hari

Vynikajúca, veľmi dobre čitateľná kniha. Autor v minulosti prežíval depresiu, na ktorú mal nasadené antidepresíva, časom sa ale začal zaoberať tým, či majú nejaký účinok.

V knihe sa hlbšie zaoberá vznikom depresie a dáva aj reálne príklady ako s ňou "zatočiť". Cestuje po svete a oslovuje viacerých uznávaných odborníkov na danú tému. Vyvracia tak fakt že za vznikom depresie je chemická zmena v mozgu, upozorňuje že práve sociálne a psychologické príčiny boli dlho ignorované.

"Nie si stroj, v ktorom je niečo pokazené. Si bytosť, ktorej potreby neboli naplnené. Potrebuješ mať svoju komunitu. Potrebuješ mať zmysluplné hodnoty, nie tie nezdravé, ktoré do teba pumpovali celý život, keď ťa presviedčali, že šťastie príde vďaka peniazom a kupovaniu vecí. Musíš mať zmysluplnú prácu. Potrebuješ prírodu. Potrebuješ cítiť, že ťa rešpektujú. Potrebuješ bezpečnú budúcnosť. Potrebuješ prepojenie so všetkými týmito záležitosťami. Potrebuješ sa zbaviť hanby, ktorú možno cítiš za to, že s tebou zle zaobchádzali."

Snáď aspoň niekomu pomôže zastaviť, prehodnotiť svoj život a uvedomiť si že iba ladovanie liekov do seba nie je zmysel.

16.08.2023 5 z 5

Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Kathrin Hartmann

Smutné čítanie, ale plné faktov o tom ako nás veľké firmy klamú a schovávajú sa pod rúškom "udržateľnosti". Dočítal som sa tu o ropných haváriách na mori, palmovom oleji, hovädzom mäse... Každá z týchto vecí si vyžiadala svoju daň a veľké koncerny sa neboja ísť ďalej aj za cenu životov. Detská práca, často nespravodlivo ohodnotená práca, zaberanie území Indiánov len preto aby tam niekto mohol ťažiť či pestovať.
Toto čítanie mi rozšírilo obzor, pri ktorom som si uvedomil aké máme šťastie - kde žijeme. Spomínali sa mnohé známe firmy H&M, McDonalds, Tesco...

12.03.2023 5 z 5

Spotify Spotify Sven Carlsson

Je to sila, klobúk dole. Kniha popisuje s čím všetkým sa musel Daniel Ek potykať kým vybudoval taký kolos ako je Spotify. Je to spísané veľmi presne, plné konkrétnych mien, stretnutí, doplnené fotografiami. Nebolo to jednoduché - čo popisujú aj viaceré zložité stretnutia s nahrávacími spoločnosťami, nespokojnosť s umelcami či rôzne predstavy ľudí na riadiacich pozíciách.
Nakoniec to dokázal a tak si vieme pod jednou aplikáciou vypočuť kvanta dobrej hudby za málo peňazí. Posunul trh s hudbou ďalej, za čo má môj obrovský obdiv. Teraz keď budem počúvať hudbu cez Spotify, v mysli si budem uvedomovať aká bola ta cesta zložitá.
Veď len taká predstava že pred pár rokmi sme mali zopár CD alebo kaziet a počúvali dookola to isté. Teraz môžeme počúvať čokoľvek a spoznávať rôzne žánre...

11.03.2023 5 z 5

Rukopis z Akkry Rukopis z Akkry Paulo Coelho

Fantastické, prečítané za jeden večer. Nie je to písané formou príbehu (nemá to konkrétny dej), ale formou krátkych poučných zamyslení nad prehrami, porazenými, samotou, osobným zmyslom, zmenou, krásou, láskou, oddanosťou, úzkosťou, budúcnosťou...
Z celého čítania si vyberám že môj život by mal byť naplnený láskou už pri prebúdzaní, veľkým darom je uvedomovať si jedinečnosť každého jedného dňa. Výhrou je naplniť svoj život radosťou, o každom zmýšľať dobre a nedať priestor negatívnym myšlienkam. Z nášho života by malo vyžarovať svetlo, ktoré ostatných, ani nevieme ako - pozitívne ovplyvní.
Myšlienok bolo veľmi veľa, boli zaujímavé a obohacujúce asi so všetkým sa da súhlasiť. Určite po knihe ešte hocikedy siahnem a len tak náhodne si niečo prečítam, veď život je krásny, netreba na to zabúdať.

14.01.2023 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Počúval som ako audioknihu. Tentokrát obsahuje viacero strašidelných príbehov odohrávajúcich sa v rôznych častiach Slovenska - Ružomberok, Vysoké Tatry...
V jednej novele mi vadili komentáre, ktoré sa mi zdali až moc fyzikálne odborné a v ďalšie nadávky, ktorým sa mohol tiež vyhnúť.
Podľa mňa to nebolo až také geniálne ako som bol zvyknutý z jeho iných diel - kde vždy vedel prekvapiť záverom - napr. v Trhline, Tme či Strachu.

31.12.2021 4 z 5

Spovedal som Slovensko - Rozhovor o stave slovenskej duše Spovedal som Slovensko - Rozhovor o stave slovenskej duše Michal Zamkovský

Zaujímavý rozhovor, v ktorom sa prechádza život tohto významného misionára pátra Michala. Opisuje svoju rodinu, mladosť, štúdia na vysokej škole, futbal, tajnú kňazskú vysviacku, pôsobenie v Podolinci, Oázu v Poľsku, misie...
Dotýka sa aj ťažších tém ako sú charizmatické spoločenstvo či bývalého biskupa Bezáka.
No najznámejší je asi z misií po Slovensku, ktoré koná so svojím tímom Rieka života. V rozhovore často spomína potrebu malých, aktívnych spoločenstiev a angažovanie sa v cirkvi.

12.12.2021 5 z 5

Neobyčajný príbeh Mary's Meals: Malé skutky lásky, ktoré nasýtili milión detí. Neobyčajný príbeh Mary's Meals: Malé skutky lásky, ktoré nasýtili milión detí. Magnus MacFarlane-Barrow

Úžasná kniha, v ktorej Magnus ešte kedysi ako mladý chalan z oblasti Škótska zareagoval na potreby pomáhať ľuďom v krajinách ktoré zasiahla vojna v oblasti Bosny a Hercogoviny. Organizoval zbierky oblečenia a tovaru potrebného v týchto zasiahnutých krajinách.
Po jednom dojímavom stretnutí s Edwardom, ktorý mu prezradil že túži mať dostatok jedla a raz mať možnosť chodiť do školy, zareagoval, uvedomoval si že množstvo detí na svete trpí hladom a nedostatkom vzdelania. To bol začiatok veľkej myšlienky Mary´s Meals. Dali si za cieľ poskytnúť každému dieťaťu stravu v mieste kde sa vzdeláva.
V knihe okrem toho spomína rôzne príbehy s deťmi, rôzne krajiny ktoré navštívil, Medjugorje... Bolo cítiť, že dielo ktoré buduje, Boh si požehnáva.

03.12.2021 5 z 5

Varovanie: Svedectvá a proroctvá o osvietení svedomia Varovanie: Svedectvá a proroctvá o osvietení svedomia Christine Watkins

Kniha plná svedectiev ľudí ktorí už varovanie zažili. Svedectiev zasvätených a kňazov, ktorým dal Ježiš a Matka Božia podrobnejšie poznať Varovanie.

Každý človek uvidí všetko dobré čo neurobil a všetko zlé čo urobil.

"Pripraviť sa na varovanie znamená konať pokánie, veriť v evanjelium, milovať Boha celou svojou mysľou, srdcom, dušou a silou a milovať svojho blížneho ako seba samého. Pripraviť sa znamená odpustiť a žiť dobrý, spravodlivý a jednoduchý život. Proroci varovania a Preblahoslavená Matka nám vo svojich nedávnych zjaveniach dali konkrétne duchovné praktiky, ktoré máme zachovávať: častá spoveď, svätá omša, pôst, čítanie Biblie, modlitba zo srdca - najmä ruženec, rodinná modlitba, návštevy pred Najsvätejšou sviatosťou a zasvätiť seba i rodiny Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Sú to "nebeské recepty", vďaka ktorým budeme žiť naplno životom v milosti. Pomôžu nám pripraviť sa na moment, keď uvidíme seba samých takých, akí naozaj sme."

18.11.2021 5 z 5

Princ Kaspián Princ Kaspián C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Deti sa proti svojej vôle vracajú do Narnie - Narnia ich potrebuje - privolali ich trúbením na roh. Svoje bývalé kráľovstvo našli spustošené. Vládu zlého kráľa Miraza chce nahradiť Kaspián, pred tým sa ale musí uskutočniť boj.
Deti a samozrejme Aslan pomôžu Kaspiánovi stať sa kráľom.

08.11.2020 4 z 5

Lev, šatník a čarodejnica Lev, šatník a čarodejnica C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Peter, Susan, Edmund a Lucy odchádzajú na vidiek, domov k jednému profesorovi. Pri hraní sa na skrývačku sa cez skriňu v jednej z jeho izieb dostávajú do Narnie, kde vládne zla čarodejnica. V celej krajine je stále zima, neslávia sa tam Vianoce. Čarodejnica žije na zámku.
Deti v Narnií spoznávajú Aslana a musia bojovať s čarodejnicou, postupne sa jej kliatba prelomí, zima ustúpi a do krajiny prichádza život. Na trón nastúpia tieto 4 deti.
Napokon sa ale vracajú opäť cez šatník domov.

07.07.2020 5 z 5

Mezi duší a Duchem - enneagram a křesťanská spiritualita Mezi duší a Duchem - enneagram a křesťanská spiritualita Denisa Červenková

Dobra kniha na oboznámenie sa s eneeagramom. Okrem klasických popisov 9 typov dopĺňa ku každému typu aj príklady ľudí z ich kresťanského života, ktorí sa našli v jednotlivých typoch.

17.01.2020 4 z 5

Christus vivit Christus vivit papež František (p)

Pápež František venuje knihu najmä mladým. V jednotlivých kapitolách sa obracia na mladých s nádejou, že my nie sme budúcnosť Cirkvi, ale jej súčasnosť, podporuje nás aby sme sa zapájali do diania v Cirkvi, v našom okolí, nebáli sa výziev a spolu s Ježišom kráčali dopredu.
Pozýva nás žiť život nielen z pozície pozorovateľa z gauču ale aby sme my boli tými, ktorí priamo ovplyvnia naše okolie.
"Drahí mladí, budem šťastný, keď vás uvidím bežať rýchlejšie ako tí, čo sú pomalí a ustráchaní. Bežte, "priťahovaní Svätou tvárou, ktorú tak milujete a ktorú adorujeme v Najsvätejšej sviatosti a spoznávame v tele trpiaceho brata. Nech vás Duch Svätý poháňa vpred v tomto behu. Cirkev potrebuje váš elán, vašu intuíciu, vašu vieru. Potrebujeme ich! No a keď dobehnete tam, kam sme sa my ešte nedostali, majte trpezlivosť a počkajte na nás."

16.12.2019 5 z 5

Náš ledovec se rozpouští Náš ledovec se rozpouští John P. Kotter

Ako na zmeny v organizácií, v živote - firemnom či súkromnom? Táto kniha Vám k tomu môže pomôcť. Ideálne byť so všetkými na tej istej vlnovej dĺžke.

04.12.2019 5 z 5

Má ma niekto rád? Má ma niekto rád? Henri J. M. Nouwen

Fakt že sme milovaní, je základnou pravdou o našej existencii. Čakať na nejakého človeka, vec či udalosť, ktoré by prinieslo vytúžený pocit šťastia = cesta do duchovnej záhuby. Stať sa milovaným znamená dovoliť, aby sa pravda o našej obľube u Boha hmatateľne prejavila vo všetkom čo si myslíme, čo hovoríme a čo konáme.
Autor prostredníctvom slov VZIAŤ, POŽEHNÁVAŤ, LÁMAŤ, DÁVAŤ poznal ako sa stať Bohom milovaný!
VZIAŤ - sme Bohom vyvolení, milovaní! Svet ti toho o tebe veľa naklame. Treba vyhľadávať ľudí a miesta, kde ti budú pripomínať kto si! Ak prijmeme že sme vyvolení, budeme to chcieť povedať aj druhým!
POŽEHNÁVAŤ - potrebujeme počuť o sebe dobré veci a to buď cez modlitbu - Boh v tichosti hovorí alebo cez prítomnosť druhých ľudí - pochvala...
LÁMAŤ - prvým krokom k uzdraveniu z bolesti je priblížiť sa k nej, prijať ju.
DÁVAŤ - robiť niečo pre druhých! Náš život nájde naplnenie len v dávaním sa iným. Kto mi dáva najviac? - Ten, kto je ochotný sa podeliť so mnou o svoj život.

Svet je vtedy zlý, keď sa staneš jeho otrokom. Ži vo svete ako niekto, kto do neho nepatrí. Musíš ale veriť, že si povolaný na tento svet. Povieš svoje ÁNO Tomu, ktorý ťa volá milovaný?

19.05.2019 5 z 5

Jedenásť minút Jedenásť minút Paulo Coelho

Zaujímavé, nečakal by som od tohto autora takúto knihu.
Ako pozitívne beriem to, že čitateľ môže nahliadnuť do života prostitútok, rozmýšľať nad ich životom - čo prežívajú, ako berú svoju "prácu".

29.04.2019

Zostaň, kde si, a potom odíď Zostaň, kde si, a potom odíď John Boyne

Pohodová kniha s jednoduchým príbehom, vhodná najmä pre mladých čitateľov.
Otec jednej rodiny odchádza do vojny bojovať. Keď sa nevracia, jeho 9 ročný syn sa matky stále vypytuje kde je. Ona mu rozpráva že je na tajnej misii. Chlapec ale zistí, že jeho otec je v nemocnici kde prichádzajú duševne chorí pacienti z frontu. Chlapec obetuje svoje peniaze aby dostal svojho otca domov. V domácej liečbe sa napokon otec uzdraví.

24.01.2019 5 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Profesor Zimbardo sa v tejto knihe zaoberá mužmi a ich závislosťou na pornografií či PC hrách. Je to zvláštny fenomén, ktorý je značne pozorovateľný v tejto dobe.
Zimbardo v knihe opisuje čo sa deje s mužmi pri častom sledovaní porna. Majú problém nadväzovať vzťahy so ženami, sú často utiahnutí do seba, žijú si vo svojom svete... Kniha je doplnená zdrojmi a citáciami na rôzne štúdie. V poslednej časti sa snaží poskytnúť odpoveď na otázku čo robiť, ako zabrániť tomu aby mladý muž v dnešnej dobe neostal závislý na obrazovke svojho počítača.

02.01.2019 4 z 5

Kráčanie s Bohom Kráčanie s Bohom John Eldredge

Autor - John Eldredge v knihe opisuje svoj rok chodenia s Bohom, kedy sa snaží rozprávať s ním a stále byť napojený na Boha. V knihe ponúka praktické ukážky ako môžme aj my začať kráčať s Bohom a byť na neho napojený neustále.
Chceme v sebe započuť Boží hlas? Treba mať čisté srdce, stíšiť sa do modlitby a dať priestor Bohu, nech koná. Často koná cez to, že chce v nás zničiť staré, falošné predstavy o nás.
Kniha naozaj ukazuje že kráčať s Bohom a mať s ním úprimný vzťah sa naozaj dá.

01.12.2018 4 z 5

Program DANIEL Program DANIEL Daniel Gregory Amen

Zaujímavý program, prichádzajúci od autorov z Ameriky. Sľubuje že vás prevedie 5 oblasťami VIERA, STRAVA, POHYB, MYSLENIE, PRIATELIA. Jednotlivé kapitoly opisujú tieto oblasti. Kniha je doplnená citátmi zo sv. písma.
Je to zvlášť dobre pre spoločenstva - kde je ľudí viacej, lebo sa dokážu vzájomne ťahať a napĺňať jednotlivé body tohto programu.

11.11.2018 4 z 5

Dostaňte nás odtiaľto!!! Dostaňte nás odtiaľto!!! Maria Simma

Fantastická kniha, pútajúco opisuje stretnutie duší z očistca s Mariou Simou. Mária to využíva aby sa ich pýtala na rôzne otázky... a duše odpovedajú.
Kniha ma povzbudila ešte viac si uvedomovať duchovný svet, častejšie myslieť na duše v očistci a konať dobro, lebo sa to oplatí :-)

06.11.2018 5 z 5