Christus vivit přehled

Christus vivit https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428290/bmid_christus-vivit-sdl-428290.jpg 5 17 17

Publikácia Christus vivit je posynodálna apoštolská exhortácia Svätého Otca Františka mladým a celému Božiemu ľudu. Kristus žije. On je našou nádejou i tou najkrajšou mladosťou tohto sveta.“ Týmito slovami začína pápež František svoju posynodálnu apoštolskú exhortáciu Christus vivit, podpísanú v pondelok 25. marca v Lorete a adresovanú „mladým a celému Božiemu ľudu“. Text inšpirovaný minuloročnou synodou o „mladých, viere a rozlišovaní povolania“ publikovali v utorok 2. apríla vo vatikánskom Tlačovom stredisku. Exhortácia pozostáva z 9 kapitol a obsahuje 299 článkov. V mimoriadne srdečne ladenej exhortácii, ktorú by si mal prečítať každý mladý človek, sa pápež zaoberá nasledovnými tematickými okruhmi: Čo hovorí o mladých Božie slovo; Ježiš Kristus, stále mladý; Mladí sú Božie „teraz“; Úžasná správa pre všetkých mladých; Cesty mladých;, Mladí s koreňmi; Pastorácia mladých; Povolanie a Rozlišovanie.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Spolok svätého Vojtecha (SSV)

Esortazione apostolica post-sinodale Christus vivit , 2019

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Christus vivit. Přihlašte se a napište ho.

Josh
24.04.2023 4 z 5

Zajímalo mne, mimo povinnou teologickou literaturu co si současný papež myslí o současnosti a jak to prezentuje. Jeho exhortace (povzbuzení) jako nedoktrinální dokument, který je navíc určen mladým, a to po synodu (setkání) s nimi, takže má na co reagovat byl ideální volbou - nezklamal. Tedy ani papež nezklamal:o)) Moc zajímavé čtení a kéž by si to (nejen) mladí a nejen katolíci přečetli.

Papež František je opravdu hodně jiný než předchozí papežové, a to už jich pár pamatuji.... Jako protestantovi je pro mne hlava katolické církve člověk, který má respekt a od něhož očekávám, že bude sdělovat nejen svůj názor líbivý, ale i ten co může vyvolat diskuzi, protože se vyslovuje k problémům společnosti i morálky. Není pro mne ani doktrínou ani idejí, nic nad Bibli. Tím, že je však papežův názor ukotven ve víře v Boha mi to dává další rozměr, a to lze poznat. Jeho srdečnost a láska je nejen ve vyjádření, ale také v hloubce myšlenek - to by musel být jeden hodně slepý, aby člověka na tomto postu neměl za toho, kdo je na správném místě a dává světu příklad víry a věřícího. To v dnešním světě v omezené duchovní víře (v jednotlivce, majetek, peníze, moc věří kdekdo) považuji za světlo a povzbuzení v často tmavých chvílích běžného života i života věřících křesťanů.

Lucienka
17.04.2023 5 z 5

Papež František tak svěží vánek do církve, který rozumí a snad i oslovil mladé lidi. Povzbuzuje k následování, života přátelství v Kristu. Často se za něj modlíme, aby se mu obnova církve podařila a vlastně nám všem.

Matematicka
27.03.2021 5 z 5

V tomto velice osobním textu k mladým lidem papež František cituje různé církevní dokumenty i své předchůdce, využívá biblické citáty i citáty svatých, ale také cituje jihoamerické básníky a používá příměry z běžného života – například z přírody, ale využívá i přirovnání k nejmodernější technice:

"Vždyť „život, který nám Ježíš dává, je příběh lásky, životní příběh, který se chce propojit s naším životem a zapustit kořeny do půdy každého z nás. Tento život není nějaký záchranný program, který visí v ‚cloudu‘ a čeká na to, až si ho někdo stáhne, ani nějaká nová ‚aplikace‘, kterou člověk musí objevit, nebo nějaké cvičení na způsob techniky mentálního seberozvoje. A tento život už vůbec není nějaký ‚tutorial‘, návod na vyhledávání nejnovějších zpráv. Záchrana, kterou nám nabízí Bůh, je pozvání k účasti na love story, která se spojuje s našimi osobními příběhy; ona žije dál a chce se zrodit mezi námi, abychom mohli přinášet užitek takoví, jací jsme, kdekoli jsme a s každým člověkem kolem nás. Tam přichází Pán, aby sázel a aby byl sám zasazen.“

Připojuji se k papežovu velice osobnímu přání mladým lidem, na kterých stojí budoucnost nás všech:

"Drazí mladí lidé, mojí radostnou nadějí je, že vás uvidím, jak běžíte běh, který je před vámi, a že předbíháte ty, kdo jsou liknaví a bojácní. Běžte „přitahováni tváří Krista“, kterého tolik milujeme, kterému se klaníme v Nejsvětější eucharistii a kterého poznáváme v těle našich trpících bratří a sester. Kéž vás v tomto běhu žene Duch svatý. Církev potřebuje vaši hbitost, vaši intuici, vaši víru. Potřebujeme je! A až dospějete tam, kam my jsme se ještě nedostali, mějte prosím trpělivost a počkejte na nás.“

Myslím, že k této knížce nabité myšlenkami už není potřeba více dodávat. Vezměte a čtěte!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Christus vivit v seznamech

v Právě čtených3x