vmatusko vmatusko komentáře u knih

Krotitelia displejov Krotitelia displejov Slávka Kubíková

Autorka knihy kvalitne zhodnocuje ako moderné technológie - sociálne siete, mobily, počítače ovplyvňujú deti.
"Dopamín sa v ľudskom mozgu uvoľňuje pri príjemných zážitkoch. Ľudský mozog je extrémne bystrý a veľmi učenlivý orgán. Dobre si zapamätá, čo bola tá vec, ktorá vyvolala prijemne pocity. A bude nabádať človeka na to, aby si to zopakoval." Tak je to s mobilom, počítačmi, darčekmi, hrami... Dieťa sa na to teší a keď to dostane, nestačí mu to, ešte chce, ešte...
V knihe autorka ponúka návod pre jednotlivé vekové kategórie detí, ako ich zaujať, čomu sa vyhýbať, na čo dať pozor.
Je zaujímave že pri čítaní knihy sa tam môže hocikto nájsť - teda nieje to písané len pre deti ale vieme si tam nájsť aj obraz svojho správania.

22.03.2020 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Výborná kniha.

14.01.2019 4 z 5

Vyriekli krivé svedectvo Vyriekli krivé svedectvo Rodney Stark

Táto kniha sa hlbšie pozerá na protikatolícke nepravdy, konkrétne niektoré kapitoly: Hriechy antisemitizmu, Zamlčanie evanjeliá, Prenasledovanie pohanov, Temný stredovek, Križiacke výpravy, Inkvizícia, Vedecké herézy, Otroctvo, Autoritárstvo, Protestantizmus.
Americký autor ich podrobne rozoberá a pomenúva v čom sa mýlia. Na knihe je dobré, že je doplnená mnohými citáciami, je dosť odborná.
Kiež by sa tieto veci začali učiť správne aj v školách.

29.12.2018 4 z 5

Benediktova voľba Benediktova voľba Rod Dreher

Perfektná kniha, ktorá opisuje aktuálny stav kresťanstva v Amerike, vo veľa veciach je to podobné ako aj na Slovensku. Autor vysvetľuje prečo vznikla kríza viery, rozpráva o tom že ľudia si často krát vytvárajú svojho Boha - Boha podľa svojich predstáv. Ako kresťania zabúdame na našu minulosť, nepoznáme základy našej viery, náboženstva, čo spôsobuje že sa utápame vo falošnej slobode.
Autor na viacerých miestach prizvukuje že by sa kresťania mali vrátiť naspäť ku vytváraniu spoločenstiev, kde sa budú navzájom obohacovať, rozprávať o Bohu, zdieľať sa. Vystríha tiež pred hrozbou nových technológií, ktoré ovládajú mladú generáciu.
Pre mňa to bola jedna z najlepších kníh, ktorá vedela zhodnotiť súčasný stav kresťanstva.

29.07.2018 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Výborná kniha určená hlavne mladým kresťanom, ktorí ako keby vyhasínali. Kniha dokázala nakopnúť a ukázať že treba život žiť, nielen prežívať. Autor poukazuje na to aby sa mladí ľudia prestali točiť okolo svojich hriechov ale aby išli ďalej, lebo im unikajú vzácne chvíle života. Obrazne zdôrazňuje to aby dokázali odviazať svoju loďku a vydať sa na more. Aby sa nebáli púšťať do rôznych vecí.
Autor (kňaz) konštatuje ako ho mrzí to keď vidí ľudí v kostole ako mŕtvych, bez života. Ponúka rady ako to zmeniť.

06.06.2018 5 z 5

Blčiaci oheň Blčiaci oheň Wilhelm Hünermann

Život kňaza, ktorý to dotiahol až na pápeža, taký bol otec Sarto. Životopisná kniha sa veľmi dobre čítala. Zachytávala život kňaza, ktorý sa veľmi rád obetoval a dal by ľuďom aj to posledné. V každom videl Boha a myslel to veľmi dobre.

15.02.2018 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Ishiguro si ako hlavný námet knihy vybral život s ROBOTOM - úpečkom. Klára ako robot čaká v predajni že si ju niekto kúpi. Prichádza mladá dievčina so svojou matkou, ktorá je chorá, no na prvý pohľad si Kláru zamiluje. Odnáša si ju domov. Klára jej pomáha, je s ňou...
Kniha je písaná zo strany robota, opisuje čo všetko zažíva, ako sa na svet pozerá...
Je to sci-fi čítanie, no ničím zvláštnym ma to nezasiahlo, čakal som nejaké väčšie zvraty, gradáciu ale nič sa nedostavilo.

05.05.2024 3 z 5

Nepriateľ Nepriateľ Erich Maria Remarque (p)

6 Remarqových poviedok opisujúcich život počas vojny. V dnešnej takmer bezpečnej dobe nám to skoro nič nehovorí. Žiaľ osudy ľudí zasiahnutých vojnou boli ťažké. V poviedkach sa dočítame - ako si vojaci na bojisku s nepriateľom vymieňali veci, ako po vojne hľadali na miestach kde boli boje železo, objavia aj cintorín s množstvom krížov - ukazujúcich na veľký počet padlých vojakov. Strata pamäte, či lásky počas vojny a väznenie i návrat po 15 rokov domov nám ukazujú drsnú tvár vojny.
Je to oddychové čítanie z ktorého jemne mrazí.

29.03.2024 4 z 5

Muži sú z Marsu, ženy z Venuše Muži sú z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Počúval som ako audio knihu.
Odporúčam každému, kto chce lepšie chápať vzťahy medzi mužom a ženou. Autor podrobne rozoberá rôzne situácie zo života - najskôr teoreticky a neskôr aj prakticky na konkrétnych príkladov. Pri počúvaní som si povedal aha, tak to je preto tak.
Muž a žena by mali do vzťahu investovať a myslím že toto môže byť jedna z možnosti - pochopiť jeden druhého.

30.08.2023 5 z 5

Chlapec v pásikavom pyžame Chlapec v pásikavom pyžame John Boyne

Vaaaau, krásne a smutné. Pohľad na ťažkú dobu, v ktorej žid nebol považovaný za človeka. Príbeh dvoch chlapcov medzi ktorými bol plot koncentračného tábora je veľmi silný. Len 9 ročný chlapec sa zaujímal ako to vyzerá na druhej strane - v tábore. Návšteva tábora sa mu žiaľ stála osudnou a končí svoj život s jediným dobrým kamarátom, priateľom - ktorého mal.

"Stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať. Nie dnes, nie v tejto dobe."

19.03.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Zaujímavý príbeh o Alešovi ktorý vychováva nevlastné dvojčatá. Opisuje 15 rokov v ktorých prežíva radosti i starosti... Veľmi dobre sa to číta - ako odychovka.

Pri čítaní tejto knihy som si uvedomil aké je vzácne to že ešte žijem v usporiadanej rodine a nemusím zažívať rozvody, vzájomné podvádzanie sa či iné podobné excesy u mojich blízkych. Začína to už byť bežné, nielen vo veľkých mestách ale aj na vidieku - striedanie partnerov, večne byť s niekým nespokojný a len tak si bezhlavo užívať. Myslím si že to nie je cesta správnym smerom.
Život nie je len o tom aby sme si len užívali ale prichádzajú aj ťažšie chvíle, ktoré vyžadujú od druhého obetu a niekedy aj veľký seba-zápor. Zvládnutie týchto situácií vie partnerov zceliť a posunúť ďalej. Len treba vytrvať...

14.01.2023 4 z 5

Obeť spovedného tajomstva Obeť spovedného tajomstva Joseph Spillmann

Úžasný príbeh o odvahe kňaza neprezradiť spovedné tajomstvo. Aj keď to vyzeralo rôzne, nestrácal nádej a dôveru v Boha. Bolo to pre mňa veľkým povzbudením...

17.12.2021 5 z 5

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Láska, láska ach ta láska. Werter sa zamiluje do Lotte a nevie z nej spustiť oči. Trávi s ňou čas, má ju úprimne rád, len škoda že sa vydá za iného.
Páčili sa mi tie úprimne opisy ako ju ľúbi, ako je nadšený z jej prítomnosti. Stačilo mu že je s ňou. Škoda že to končí tragicky.
Knihu asi viac pochopia mladí, zamilovaní...

31.10.2021 4 z 5

Nezabíjajte vtáčika Nezabíjajte vtáčika Harper Lee

(SPOILER) V knihe obvinia černocha zo znásilnenia dievčiny. Jeden miestny právnik Atticus ho zastupuje a snaží sa mu pomôcť. Popri tom sa opisuje život Atticových detí - ich vnímanie sveta. Už v detskom veku sú vystavené tomu že vnímajú ako sa v ich meste odsudzujú černosi.
Kniha, ktorej trochu trvalo kým sa rozbehla ale mala viacero zaujímavých momentov hlavne zo súdneho pojednávania či na záver z napadnutia detí...

07.02.2021 4 z 5

Antiturista Antiturista Are Kalvø

Kniha ma nejako moc nechytila. Autor je najskôr nešťastný z toho že veľa jeho priateľov už s nim nechodieva do spoločnosti - na drink, len tak posedieť si na káve. Zistil že je to preto, lebo sú v horách, na turistike.
A tak sa vyberá do prírody aj on aby to preveril aké to je, o tom je celá kniha - kde opisuje ako sa na túry pripravoval, opisoval jednotlivé miesta ktoré navštívil. Snažil sa to podať vtipne - mne to prišlo ironické.
Pre mňa to bolo len nejaké rozprávanie od človeka, ktorý nemá žiadny hlbší vzťah k prírode ale musí v nej byť.
Keby som bol niekedy v Nórsku, určite by som chcel navštíviť spomínané turistické miesta...

16.01.2021 1 z 5

Daj láske šancu Daj láske šancu Gabriele Kuby

Známa nemecká autorka sa pripomína mladým, opisuje situáciu z minulosti - pred rokom 1968, keď slovo sex nemalo taký veľký vplyv ako v súčasnosti. Súčasna doba rozpráva neustále o slobode, ktorá v mladom človeku predstavuje že si môže robiť čo chce, žiť ako chce, užívať čokoľvek chce. Ale v konečnom dôsledku sa tak dostáva iba do otroctva, samoty a depresie.
Riešením je veriť že Boh ma aj s mojim životom svoj zámer a nenechá ma len tak napospas. Rozhodnime sa pre tie správne hodnoty a neberme všetko to čo nám život ponúka - môže to byť zradné!

16.12.2019 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Fajn kniha, ale musím sa priznať film bol zaujímavejší. Síce kniha išla viac do podrobnosti, nedočítal som ju.

19.06.2019 4 z 5

Dýka a kříž Dýka a kříž David Wilkerson

Kniha zachytáva strhujúci príbeh Davida Wilkersona, kazateľa, ktorý prichádza do New Yorku medzi mladých keď videl aký zlý život tam žili - drogy, alkohol, bitky, rôzne gangy. Tento pastor pôsobí medzi mladými na uliciach New Yorku a snaží sa rozprávať o Bohu, modliť sa s nimi, no nie vždy je to jednoduché, vybudujú aj nejaké centrum(v roku 1960), kde títo ľudia prichádzajú. Pastor tak dáva nádej a verí mladým ľuďom, ktorých už mesto dávno odsúdilo.
Veľmi ma oslovil tento pastor tým ako nekonečne dôveroval Bohu aj v najťažších situáciach (keď nemali už žiadne peniaze a výdavky napriek tomu vznikali). V modlitbe hľadal silu ísť ďalej a veril že do všetkého čo konal ho pozýva Boh, ktorý je neustále s ním. Po prečítaní knihy som mal v sebe silný pocit robiť niečo dobré pre druhých, tiež by tento pocit v nás stále bol - byť vždy pripravený byť tu pre druhých keď nás potrebujú.

01.03.2018

Rázcestia Rázcestia Wm. Paul Young (p)

Pekný, vymyslený príbeh do ktorého bol vsadený Boh, Ježiš a Duch Svätý.
Príbeh ktorý nám hovorí aký je dôležitý návrat - návrat k Bohu, návrat k tomu čo je naozaj dôležité. V živote sa môžeme mať až moc dobre, až sa úplne stratíme.
Neveriaci si povie výmysel, no my ostatní vieme že pravé a jediné šťastie nájdeme iba v Bohu. Kiež by sme sa vždy držali toho správneho smeru.

26.11.2023 4 z 5

Serendipity Serendipity Viliam Král

Wau, toto bolo super čítanie - za 4 dni zmaknutné, išlo to strana za stranou. Pritom som sa knihe dlho vyhýbal, myslel som že to nie je môj štýl.
Autor ma záľubu v cestovaní a v knihe prerozpráva zážitky z jeho ciest. Pri čítaní si uvedomujem aký je môj život monotónny - len práca, práca a nič iné, raz čas nejaká malá dovolenka.

Do jeho cestovateľských zážitkov som sa dokázal vžiť, prežíval som s ním napätie ale aj pohodu ktorú zažíval. Život si doslova vychutnáva, nikde nevydrží dlho, stále ho to ťahá ďalej a ďalej objavovať nepoznané. Na cestách stretáva množstvo ľudí, zo Slovákov má takmer vždy negatívne skúsenosti - či už s turistami alebo pri vybavovaní na ambasádach. Naopak domáci boli vo väčšine nadšení že vidia cudzinca, často sa s nim dávali do reči...

Aj keď väčšina miest ktoré navštívil mi nič nehovorili, mal som aspoň aku-takú predstavu o oblasti ktorú prešiel.

15.11.2023 5 z 5