vklidu vklidu komentáře u knih

Věda, víra, Darwinova teorie a stvoření podle knihy Genesis Věda, víra, Darwinova teorie a stvoření podle knihy Genesis Marek Vácha

Vědecky pojednaná kniha o střetu vědy a víry, který vlastně není. Srozumitelně vysvětluje, že věda a víra si kladou jiné otázky, používají jinou metodologii a vzájemně se tedy neprotínají. Jedno nepotvrzuje ani nevyvrací druhé - z principu to není možné.
Přesto že ji napsal kněz vědec v jedné osobě, snaží se být maximálně objektivní a předkládá rozličné názory. Kniha bohatě cituje různé autory i známé ateisty.
Nutno říci, že kniha není o dokazování existence či neexistence Boha. Jde pouze o to objasnit, jaký je vztah vědy a víry a to se povedlo.

26.04.2018 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Silný příběh, který by si měl každý přečíst. Často kritizovaný způsob psaní, kdy je příběh přerušován autorovým komentářem k režimu není na škodu. Čtenář si dá příběh lépe do kontextu doby.

13.08.2014 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Většina knihy doprovází vztek nad chováním některých lidí. Kupole je zde spíše pro vytvoření situace, ve které se odehrávají lidské osudy, než že by šlo o to nejdůležitější v knize.
Ve srovnání se seriálem je to dost jiné. Zejména překvapují změny v "technických" věcech ohledně kupole. Uvidíme kam se bude ubírat seriál. Teď bych řekl, že obě díla jsou velmi dobrá, i když je každé trochu jiné. Kniha mi přijde drsnější v chování záporných postav.

08.01.2014 4 z 5

Milované Znojmo Milované Znojmo Jiří Kacetl

Pokud znáte dobře Znojmo a chcete vědět jak vypadalo dříve, tak je to must have.

23.01.2022 5 z 5

Včela a úl Včela a úl Lorenzo Lorraine Langstroth

Úžasný pohled na včelařství, respektive jeho nejnovější objevy před 160 lety. Ještě nebyl objeven medomed ani mezistěny, největším škůdcem včel byl zavíječ a o moru (hnilobě - zřejmě v té době ještě nerozlišovali) autor četl pouze z německé literatury.
Autor právě objevil včelí mezeru a díky jeho úlu učinil mnohá zajímavá pozorování a usoudil z nich věci, které stále platí.
Z dnešního pohledu to nelze brát jako učebnici, protože některé věci bysme považovali za bludy. Je nutné mít nejprve přečteno nějakou moderní knihu o včelách, aby se předkládaná fakta mohla kriticky hodnotit. Na druhou stranu je vše popisováno velice detailně, což je výhoda pro začátečníky. Dnešní autoři berou základní věci za příliš samozřejmé, než aby jim věnovali více času.
Kniha je psána velmi květnatě, poeticky s různými odbočkami do duchovní, občanské, politické, ekologické ... sféry.
Je to takové milé, nostalgické a zároveň poučné čtení o včelařství.

02.03.2016 5 z 5

Včelařství Svazek I. Včelařství Svazek I. kolektiv autorů

Kniha mě opravdu mile překvapila. Po dlouhé době původní česká kniha o včelařství. Obsahuje aktuální vědecké poznatky o boji s varoózou - zootechnické postupy i chemické ošetřování. Zejména oceňuji, že se autoři nezastavili na hranici toho, co současná česká legislativa dovoluje/nařizuje, ale popsaly i postupy ošetřování pomocí organických kyselin, které vyhláškou zatím nejsou schválené, ale ve světě se již běžně používají a jsou vědecky ověřené.
Nové pro mě byly také některé postupy ohledně odebrání plodu na omezení kleštíka. Chyběla mi zde ale zmínka o tepelném ošetřování plodu. Skvělé jsou taky četné fotografie a ilustrace - opravdu názorné. Těším se na další díly.

24.01.2016 5 z 5