vikaa vikaa komentáře u knih

Kdo je bez viny Kdo je bez viny Benjamin Black (p)

Tak detektivka to opravdu nebyla. Spíš psychologický román s přesahem do nechvalně proslulé historie Irska. Počáteční rozjezd byl pomalý, ale tak za půlkou se začaly dít věci!!! Nechte se překvapit, rozhodně času stráveného nad touto knihou nebudete litovat. Quirke byl sympatický samorost a nevylučuji, že se k němu někdy vrátím v dalších dílech. Zajímalo by mě, jak bude pokračovat jeho soukromý život dál:-) Za mě poctivé 3,5 hvězdy.

11.02.2022 4 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Takový pěkný a milý thriller pro ženy:-) Mně se to líbilo. Děj byl celkem napínavý, hlavní hrdinové sympatičtí, konec překvapivý. Na můj vkus trochu moc červené knihovny, ale je to román pro ženy, takže se tam nějaké to okořenění romantikou a erotikou očekává. Za mně fajn čtení a možná sáhnu i po nějaké další knize autorky.
Jen těch "chraplavých" hlasů tam mohlo být míň. Překladatelka mohla použít občas nějaké to synonymum:-)

12.01.2022 4 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin. Film se mi ale líbil o moc víc, především zásluhou Ivana Trojana. Šarlatán je přepis filmu, ne knižní předloha, proto nepřináší oproti filmu mimo doslovu nic nového. Postava Jana Mikoláška je ale velmi zajímavá a už se těším, až si přečtu knihu Životní příběh Jana Mikoláška.

27.12.2021 3 z 5

Náš dům Náš dům Louise Candlish

Kniha o tom, jak se ze slušných obyčejných lidí mohou docela snadno stát zločinci mě pobavila. Závěr knihy oproti ostatním nevnímám jako otevřený, bohužel. Děj byl napínavý a mírná překombinovanost mně nijak nevadila, vždyť i sám život píše neuvěřitelné příběhy, které by si žádný spisovatel nevymyslel. A poučení na závěr: nikdy se nenechte vydírat a kopie dopisů na rozloučenou rozhodně neposílejte na policii:-)

01.11.2021 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Napínavá jednohubka. Na 319 stran se toho vlezlo opravdu hodně. Kniha mě bavila, jen těch úchylných a zvrácených lidí, kteří neváhají někoho zabít bylo na jednu ospalou díru až příliš...

26.08.2021 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Zajímavý psychologický román, ve kterém je jeden zajímavý příběh nahrazený druhým, neméně zajímavým, aby se nakonec ukázalo, že věci nejsou nikdy takové, jako se zdají být... Pohled do bolavých, zraněných duší těch, kteří si musí vytvořit novou realitu, aby přežily svá traumata. Co je pravda a co je fikce? Odpověď na tuto otázku naleznete až v samotném překvapivém závěru knihy.
Silný příběh!

23.07.2021 4 z 5

Zpráva od nebožtíka Zpráva od nebožtíka Joanna Chmielewska (p)

Knížka byla po dlouhá léta jednou z mých nejoblíbenějších. Četla jsem ji milionkrát a znala ji skoro nazpaměť. Po mnoha letech jsem se k ní vrátila a to jsem asi neměla dělat. Za ty roky jsem si pořád děj pamatovala, ale kniha mi už nepřidala zdaleka tak čtivá a vtipná jako kdysi. Buď stárnu, a nebo za komunistů to byl svěží závan, který časem svoji svěžest někde ztratil. Stejně jsem ale ráda, že jsem kdysi dávno na tuto nenápadnou knihu natrefila a z nostalgie nechávám původní hodnocení!

01.11.2020

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Dobrá kniha, ale já osobně ji beru jako nejméně zajímavou od Mornštajnové.

07.10.2020 3 z 5

Knihu čtu podruhé, ale třetí díl Dítě svoboděnky, který byl ke knize připojený později, (a předchozí dva díly byly zároveň autorkou trochu přepracovány), je dle mého názoru nejslabší a ubírá knize na čtivosti. První dva díly bych hodnotila jako velmi povedené, podle nich byl natočen i skvělý seriál s úžasnou Helenou Růžičkovou a Stanislavem Zindulkou v titulních rolích. Třetí díl už kvalit předchozích dílů dle mého názoru nedosahuje. Do své knihovny bych rozhodně zařadila starší vydání s Posledním vlakem z Frývaldova a Pluky zla z roku 1990 s fotkami z Kachyňova seriálu.

04.08.2020 4 z 5

Kapka štěstí v ranní kávě Kapka štěstí v ranní kávě Agnès Martin-Lugand

Kniha mě pobavila, předvídatelný děj při tomto žánru nevadí. Hlavní hrdinka mně byla sympatická a krásný francouzský venkov lákal k cestování a životě v přírodě... Určitě si od této autorky ještě nějakou tu oddechovku přečtu!

28.05.2020 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

První knížka od Formánka a taková jízda. To jsem nečekala. Básně v textu byly geniální. Příběh byl vyprávěn civilně, spíše jako reportáž. Zajímavé téma, ale asi ne pro všechny...

14.05.2020 4 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Knihu čtu už podruhé, poprvé se ke mně dostala víceméně náhodou před mnoha lety. Dnes jsem si ji chtěla "zopakovat" v rámci čtenářské výzvy a civilní líčení osudů ženského orchestru v Březince, jak je vylíčila Fania, mně znovu "rozsekalo".
Už první kapitola mně vehnala slzy do očí a dál už jsem se nechala vtáhnout do doby, kterou by nikdo z nás rozhodně nechtěl zažít na vlastní kůži. Fania a ostatní členky táborového orchestru zažívaly válku trochu jinak než ostatní vězni, přesto ani jejich privilegované postavení je neuchránilo od toho, aby zažívaly dnes a denně krutosti, které byly běžnou součástí táborového života. Všudypřítomný strach je ale nezlomil a smích, pocit sounáležitosti a vzájemná podpora byly tím, co jim pomohlo přežít posledních několik měsíců po rozpuštění orchestru. Zároveň jsme svědky proměny některých děvčat v krutá monstra. Ukazuje se, že mezní situace dokáží odhalit charakter až na kost. A jak dokážou Ti "zlí" (byť jsou zlí ve jménu strachu ze smrti) žít v poválečné vlasti sami se sebou???

22.11.2019 5 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Detektivka z prostředí psychiatrické léčebny, ve které došlo k sebepoškozování pacientů a zvláštnímu úmrtí. Vypadá to, že léčebnou obchází duch. Věci ale nejsou takové, jaké se zdají být...Brilantní závěr. Dobrá detektivka, vhodná na dovolenou nebo v případě, že se chcete odpoutat od běžné reality. Detektiv Jack Caffery je sympaťák se srdcem na pravém místě.

02.09.2019 4 z 5

Ve stínu erbu Ve stínu erbu Hana Marie Körnerová (p)

Typicky ženská romantická literatura. Pokud si chcete odpočinout od všedních starostí a nechat si trošku "vymýt" hlavu, je tato kniha to pravé ořechové. Historická romance z 18. století Vás rozhodně nezklame, zvlášť pokud se Vám líbila autorčina Andělská tvář. Jednohubka na dovolenou - v rámci žánru 3,5 hvězdy!

10.06.2019 4 z 5

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Na tuto knihu, která se platí "zlatem" jsem byla hodně zvědavá. Příběh několika generací žen, z nichž všechny byly krásné, sebevědomé a silné (mimo Annu) mě pohltil. Tematika malomocenství pro mě byla neprobádaná - o ostrově Spinaloga na Krétě jsem slyšela poprvé. Čtení bylo poutavé a knihu jsem přečetla za tři dny. Nicméně jde pořád o ženskou literaturu, i když se zajímavým přesahem do historie nemoci, o níž se mnoho nemluví, přestože na světě stále není vymýcena. Příběh čtyř generací žen je vylíčen s mnoha romantickými i tragickými zápletkami, tak jak to v životě chodilo a pořád chodí... Rozhodně doporučuji. Kniha mě obohatila především obeznámením se s nemocí, která je pořád pro nás Evropany zahalena tajemstvím.

01.06.2019 4 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Knížku jsem měla doma asi rok a ne a ne se do ní pustit. Detektivky Lenky Chalupové mám moc ráda, ale tentokrát mě odradila jakási anotace knihy, v níž se hodně mluvilo o ptácích. A ptákům opravdu moc nerozumím a nějak to zrovna ani není téma, kde bych si chtěla rozšiřovat své obzory. Abych byla upřímná, ke čtení mě popostrčila skutečnost, že Lenka už vydala další knihu... No ale k věci. Od prvního okamžiku mě knížka vtáhla do děje a to tak, že jsem si vůbec neuvědomila, že v knize chybí vražda - a to už jsem měla knihu skoro dočtenou:-) Ale nakonec jsem se dočkala a přestože jsem rozuzlení tušila pár stránek dopředu, rozhodně jsem se nenudila. Moc se mi líbilo magično spojené s bábou Black. Takže pokud máte rádi rodinná tajemství a věříte, že existují věci mezi nebem a zemí, je tato kniha pro Vás to pravé ořechové. A těch ptáků se bát nemusíte:-)

09.11.2018 4 z 5

Fleur Fleur Cynthia Harrod-Eagles

Mám ráda romány, které se odehrávají v Rusku a nejsou psané Rusy. Anna se mi asi líbila víc, přesto jsem se u Fleur (až na pár stránek podrobného líčení bojů) rozhodně nenudila. Nemůžu říct, že by mě Fleur byla nějak moc sympatická, to už mi bylo bližší chování mladé Miločky, která dokázala jít svému štěstí naproti. Toho by asi Fleur, kterou Sergej pomalu ale jistě omotával pomyslnou pavoučí sítí, nebyla schopná...
Za mě tři a půl hvězdy.

09.12.2017 3 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Moc se mi do této knihy nechtělo, četla jsem ji hlavně kvůli čtenářské výzvě (první věta, která začíná otázkou), ale byla jsem příjemně překvapená. Kniha mi přinesla opravdový čtenářský zážitek. Z knihy jsem si odnesla především to, že na pravdu může být nahlíženo mnoha způsoby a přesto zůstává pořád pravdou. Pravdu měla Trixie a pravdu měl i Jason, proto bych nikdy nechtěla být soudcem a rozhodovat o vině a trestu. Otcovská láska Daniela k Trixie je zcela bezvýhradná a bezpodmínečná, je to taková láska, jakou bychom chtěli být milováni svými rodiči a jakou bychom chtěli milovat své děti. Děti před ranami osudu ochránit nemůžeme, ale naše láska jim může pomoci se zase zvednout, když jim osud uštědří nějaké rány. P.S. Milovnicí komiksů nejsem a ani se jí v budoucnu nestanu:-)

21.11.2017 4 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Pěkný, nenáročný historický příběh, který je podle mého názoru určený spíše mládeži. Líbilo se mi líčení středověké Prahy, autor nám čtenářům poskytl živý obrázek toho, jak žili lidé, kteří se sdružovali v cechu a jak se prosazovalo středověké právo. Platnéřské řemeslo mi až do přečtení této knihy mnoho neříkalo. Hlavní hrdina byl sympatický a bylo lehké mu držet pěsti, aby vyvázl ze všech úkladů bez větší újmy. Za mě poctivé 3 a půl hvězdy.

18.10.2017 4 z 5

Terezín, tři roky v předpeklí Terezín, tři roky v předpeklí Carlo Ross

Svědectví o tom, jak se žilo v ghettu v Terezíně tentokrát překvapivě z pohledu německého žida. Vyprávění bylo živé, někdy se tam člověk úplně viděl. I když ghetto nebylo koncentračním vyhlazovacím táborem a podmínky v něm byly o mnoho snesitelnější, přesto se tam umíralo, byla tam zima, bída a hlad. A nad všemi visel Damoklův meč transportu. Osobně se mi líbil závěr knihy, kdy se David se svojí přítelkyní vrací nazpět domů a přemýšlí o tom, jaká bude jejich budoucnost. Zajímalo by mě, zda se nakonec opravdu vzali a žili spolu šťastně až do smrti... Pátrala jsem na internetu, ale marně.

11.07.2017 4 z 5