VerronikaH VerronikaH komentáře u knih

Noc v Orient expresu Noc v Orient expresu Veronica Henry

Nenáročné a odpočinkové čtení, které sice ničím nenadchne, ale taky neurazí. Atmosféra slavného vlaku s nádechem 20. let minulého století dokáže vtáhnout, stejně jako romantické Benátky. Za mě rozhodně nejlepší způsob jak se vypravit na oddychovou dovolenou, když zrovna nemůžete vytáhnout paty z baráku.

25.09.2022 3 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Pana Murakamiho si velmi vážím a jeho Norské dřevo si určitě někdy v budoucnu přečtu ještě minimálně jednou. Ovšem tahle povídková sbírka mě příliš neuchvátila. Náhled do mužských myšlenkových pochodů o životě, ženách a lásce byl sice zajímavý, ale bohužel ne příliš poutavý.

16.09.2022 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Sice předvídatelný, ale krásný oddechový příběh.

14.05.2022 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Ačkoliv jsem narazila na pár jazykových i příběhových nesrovnalostí, plnila kniha přesně ten účel, který od ní očekávám. Přenesla mě do fantasy světa a místo slov jsem vnímala obrazy, pocity a vjemy. Samotný svět Grišů mě hodně zaujal a už se těším na pokračování, které právě leží vedle mé levice.

06.04.2022 5 z 5

Tak trochu lesana Tak trochu lesana Veronika Hotová Roncová

Knihu mi půjčila mamka, která se nebyla schopná do děje začíst a dostat přes prvních pár kapitol. Já už na konci první kapitoly věděla, že mi tahle kniha změní život. Možná je to tím načasováním nebo faktem, že jsem v posledních letech podvědomně hledala hlubší smysl života a občas zabrouzdila k těm "alternativním" mystikám. Tak jako tak mi příběh s každým otočením stránky znovu otvíral oči a učil mě novému pohledu na celý svůj život i okolní svět. Líbilo se mi, jak autorka na příkladech úkázala zhoubné myšlení "moderních" lidí a zároveň stejným způsobe poskytla i návod, jak k těmto lidem nepatřit a naučit se žít život po svém. Po každé kapitole jsem si připadala jako znovuzrozená a očištěná duše připravená žít v pravdě a v souladu s nastavením vesmíru. Vřele doporučuji každému, kdo se chce vymanit ze začarovaného kruhu dospěláckého života a pracovat na svém vlastním vývoji.

10.01.2022 5 z 5

Lesk soumraku Lesk soumraku Hanna Caspian

Mám tenhle žánr opravdu ráda a už jen díky tomu mám tendenci vše hodnotit dosti nadprůměrně. U této knihy jsem však zpočátku byla dosti v rozpacích. Není to ani tak množstvím postav jako tím, že až na pár hlavních protagonistů mi všechny postavy lezly na nervy svým chováním. Třeba paní hraběnku jsem vážně nemohla vystát. Taky mě zarazilo mládí komtesy, kolem které se buduje jedna z romantických linek. Vím, že tehdy byla jiná doba, ale stejně mi to nějak nesedlo. Zhruba od půlky mě kniha začla opravdu bavit, ale stejně jí nemůžu dát vyšší hodnocení - to množství gramatických chyb bylo do očí bijící a dost mě to rušilo, i když za to vlastně kniha sama nemůže. Přesto si další díl moc ráda jednou přečtu. :)

28.12.2023 3 z 5

Císařovna Orchidej Císařovna Orchidej Anchee Min

Zajímavý vhled do ne zrovna lehkého života v císařské společnosti v Číně v polovině 19. století. Pozlátko, iluze božské moci a za tím vším jen samota, utrpení a intriky. Boj o lásku jediného muže a nástrahy soupeřek na každém kroku. Vážně neuvěřitelné, když si uvědomíme, že stále existují kultury, kde je něco takového běžné.

22.11.2023 4 z 5

Dámská volenka Dámská volenka Larissa Zageris

Otřepané, neoriginální, literárně nezajímavé a přesto... něco na tom je. Možnost zvolit si, jakým směrem se bude příběh vyvíjet, kterou cestou se vydat, mě moc baví. Navíc je to díky tomu kniha na vícero použití. A taky je to dobrý zdroj erotiky pro ženy, ke kterému se můžete dámy opakovaně vracet. Dějové linky kopírují známé klasiky jako je Cizinka nebo Pýcha a předsudek, což může někomu vadit, ale spoustě z nás bude příjemné zaujmout na chvíli místo našich oblíbených hrdinek a užít si trochu té nezkrotné romantiky. Obecně vzato mě kniha bavila, ale rozhodně se to nedá považovat za významný literární počin. Kdyby ale bylo více takových gamebooku pro zábavu, taky bych se nezlobila.

06.08.2023 3 z 5

Čarodějnictví pro každý den Čarodějnictví pro každý den Deborah Blake

Kniha jednoduše podává filozofii života a duchovní cesty novopohanství. Jelikož je mi tento životní směr velice blízký a knihu jsem si vybrala hlavně proto, abych v ní našla jisté vodítka, svůj účel splnila.

27.07.2023 3 z 5

Nový začátek Nový začátek Michaela Grünig

Jako skalní fanoušek Panství Downton jsem si v knize našla to své. Je tam tak akorát postav aby to dávalo smysl a člověk se v tom neztratil. Osudy postav jsou možná trochu moc spletité a komplikované, ale jelikož se má jednat o několikadílnou ságu, tak mi to i dává smysl.

01.06.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poetické vykreslení polského zapádakova. Moc nechápu, co se nám autorka snažila knihou říct a kdyby nebyla tak tenká asi jí ani nedočtu. Časté přeskakování v událostech, ve kterých jsem se velice rychle ztrácela a mnohokrát jsem se musela vrátit o pár stránek zpět, abych si připomněla o čem ta pasáž vlastně má být.

15.05.2023 2 z 5

Sklíněné korálky Sklíněné korálky Petr Sýkora

Pozoruhodný příběh jedné z nejtemnějších dob našich dějin. Je smutné, kolik zla dokáže člověk napáchat z pouhé chamtivosti. Autorovi se povedlo velmi dobře vykreslit obrázek doby i myšlení jak panského, tak prostého lidu. Kniha ve mě sice nezanechala přehnaně silné pocity, ale její čtení jsem si i tak užila.

10.01.2023 3 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

(SPOILER) Vybrala jsem si ji v domění, že se jedná o fantasy příběh, což svým způsobem vlastně i je, jen mi připadá spíše pohádkový. Máme zde zlého čaroděje, slabého krále, moudrou matku, které je třeba se rychle zbavit, odvážné prince i jeho přehlíženého bratra, věrného přítele, draky a kouzla. Během čtení jsem si několikrát živě představila, jak tuto knihu jednou předčítám svým dětem. Pro mě samotnou to nebylo úplně plynulé a přirozené čtení.

22.10.2022 2 z 5

Zmije a křídla noci Zmije a křídla noci Carissa Broadbent

Tuhle knihu jsem si vybrala především kvůli všem těm úžasným recenzím, které se kolem ní šířily na Instagramu. A musím říct, že mě rozhodně nezklamala. Hlavní hrdinka mi výjimečně nebyla protivná, do romantického protějšku jsem se zamilova dřív než ona a s napětím jsem sledovala nevyzpytatený vývoj událostí. Konec dopadl trošku jinak, než jsem čekala a právě proto jsem zvědavá na to, jak si s tím autorka poradí v dalším díle, na který se už teď těším.

24.05.2024 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Vlastně jsem ani nevěděla, co od toho čekat a byla jsem příjemně překvapená. Posloucháno jako audiokniha a samotný přednes Filipa Jančíka byl naprosto dokonalý a dokázal úžasně vtáhnout do děje i vykreslit rozpoložení postav. Ve zkratce je to příběh o "zlém" rusovi, ze kterého se stane loajální přítel, a o "hodném" polákovi, ze kterého se stane mocný politický hráč. Historické reálie se zde krásně prolínají s magickým světem a dohromady tvoří velmi poutavý svět. Druhý díl si rozhodně nenechám ujít.

12.05.2024 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Hodně zvláštní kniha. Hrůzy 2. světové války zde jsou popisovány jistým poetickým způsobem, přesto z nich mnohdy mrazí a zvedá se z nich žaludek. Člověk musí hodně číst mezi řádky, aby si domyslel, co tím chce autorka vlastně říct. Je tam hodně náznaků, hodně přeskakování a časových rovin. Občas to docela mate, ale na konci jsem měla takový ten pocit, že to předalo to poselství, jaké mělo, i když forma není úplně pro každého.

12.05.2024 3 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Já tomu vlastně nemám co vytknout. Sice jsem to četla na můj vkus dlouho, ale za to může příliš mnoho povinností, které můj život zachvátily. Dovedu si představit, že jinak bych tuto knihu slupla jako malinu během několika dnů. Postavu Nikolaje jsem si oblíbila už v první trilogii o Alině a když jsem se dověděla, že existuje duologie, kde je hlavní postavou, musela jsem jí mít. Nehledě na to, že ta obálka je vážně úchvatná. Užívala jsem si průběh příběhu z Nikolajova i Zojina pohledu a docela mě bavil i Isaak. Jediné, co mě tam rušilo, bylo přepínání do příběhu Niny. Přesto jsem si to užila a už jsem zvědavá na druhý díl.

24.03.2024 5 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Tahle kniha se mi hodnotí velice těžce. Příběh to byl velice zajímavý - popis života v Rusku před, během a po válce, za vlády největšího masového vraha v dějinách, mě bavil a ukázal mi, jak to tehdy mohlo vlastně být. Přesto jsem se do knížky nedokázala začíst. Přišlo mi, že některé pasáže tam ani nemusely být, protože příběh nijak neobohacovaly ani neposouvaly. A ten konec už byl vážně zbytečně natahovaný. Vyprávění probíhá ve více časových rovinách, takže od začátku víte, jak to dopadne a postupně odkrýváte, co všechno k tomu vedlo. Proto mi těch posledních 50 stran přišlo už docela zbytečných.

11.05.2023 3 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Jsem nadšená. Asi nejlepší fantasy, na které jsem v poslední době narazila. Má to všechno, co si nenáročný čtenář jako já, může přát - zajímavé fantasy prostředí, zajímavé protagonisty, intriky, zrady, přátelství, napětí, překvapivé zvraty. Při první příležitosti kupuji druhý díl, abych zjistila, jak to celé vlastně dopadne.

21.12.2022 5 z 5

Neznámý Neznámý Simon Toyne

Nejsem úplný fanoušek tohoto žánru, ale tahle kniha mě i docela bavila. Při čtení krátkých kapitol jsem měla pocit, že sleduji scénu amerického filmu a ve výsledku tak působil i celý příběh - skoro jako filmový scénář. Překvapil mě tam nádech nadpřirozena, který by však zasloužil více rozvinout, a střípky z minulosti mě bavily nejvíce.

08.11.2022 3 z 5