vendy246 vendy246 komentáře u knih

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Nádherná knížka o životě na slovanském venkově za časů ranného křesťanství, kdy ještě pohanské zvyky a pověry prostupovaly každým pórem. Krutý řád křižáků bojujících o spásu duše, která chce být volná a žít a příběh, ve kterém se tyto dva světy střetávají.
"Nejkratší cesta je cestou nejzrádnější, příliš láká k cíli"
"Včely jsou jako lidé ... také se bojí neštěstí"

24.01.2024 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Miluju rozhovory. A vyptávat se faráře by mě bavilo úplně nejvíc, takže aspoň takhle zprostředkovaně. Na Zbigniewa bych asi chodila i do kostela, byla by to událost. Přečteno na jeden zátah. Zábavné a povznášející.
Jinak mě zaprdění katolíci v kostelech vydekorovaných jako mučírny neberou (muzeum dobrý, ale jako duchovní prostor uplně mimo, hlasuji pro Krista ne na kříži ale vzkříšeného)

21.11.2023 4 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Poslouchala jsem audio. Povídky mají své kouzlo a dávají představu běžného života v polovině devatenáctého století na Malé Straně. Autor zachytil známá místa a popsal chování a uvažování tehdejších obyvatel staré Prahy. Oceňuji atmosféru, ale moc mě to nebavilo. Čím nesnižuji kvality a význam sbírky.

09.10.2023 3 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Poslouchala jsem jako audio. První věc LNT. I v dnešní době skoro až nepřijatelně upřímná sonda do manželského života. Úvahy o manželském sexu, dětech a vztahu muže a ženy. O tom, že když se ti dva pro sebe vyloženě nenarodili, spíš to dře než jde. Kapka po kapce až jednoho dne bouchnou saze.

11.09.2023 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Moc dobré čtení o mladíkovi a slečně Stříbrné. On chce její tělo, ona je tajemná. Příběh z časů chvíli po válce, kdy někteří žili s na ruce vytetovaným číslem a kdy soudruzi vládli světem. Měla jsem to číst zamlada, to mužské myšlení by mi v mnohém otevřelo oči...

31.07.2023 5 z 5

Výstup na Eiger Výstup na Eiger Ota Pavel

Vůbec mě nezajímá sport, tím méně sportovci, ale povídky Oty Pavla jsou především o lidech, jejich osudech, úsilí a životech v kontextu doby. Zejména mne potěšila povídka ze Zbiroha a zmínka o "počmistrovi" Dubském ze Skryj, protože jsem ho jako malá znala. Krásně napsané. Jen pohádka o Raškovi se mi moc nelíbila, ale oceňuji autorovu invenci. Úsilí sportovců a podmínky za jakých trénovali jsou dnes nepředstavitelné. Povídka o Zátopkovi - prostě neskutečný, autor i běžec.

21.10.2022 4 z 5

Cesta Cesta Jack London

Jack London prostě píše skvěle. A ani Cesta mě nezklamala, ikdyž jsem od bible českých trampů čekala trochu něco jiného. Tohle bylo hodně drsné a s našimi čundry nesrovnatelné. JL popisuje vězení, krádeže, loupení, žebrání, zimu a hlad a nekonečně mnoho černých jízd vlakem, tedy spíš na vlaku. Hobo a tlupy hobos, které se v touze po svobodě a dobrodružství chovaly spíše jako zločinci. Moc romantiky v tom není přesto ten pocit...
"Blahobyt patří tomu, kdo si ho urve"

15.09.2022 4 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Díky mému oblíbenému Mariuszovi Szczygiełovi jsem tentokrát objevila Violu Fischerovou, sochaře Tomasze Górnickeho, malíře Charlese Bosserona Chamberse. MS vypráví příběh o majitelce Mullerovy vily, o dívce, která byla chlapcem, o ženě ze vzorné rodiny, která utýrala dítě a také o muži, který se připravoval na konec světa, který nepřišel.
Autorovo nesmírně zajímavé postřehy o lidech, v jejichž životě už něco N E N Í...

07.03.2022 5 z 5

Ovčí pramen Ovčí pramen Lope De Vega

Čtení ve verších, které dávají příběhu kouzlo a přidanou hodnotu. I po 400 letech opravdu pěkné, zajímavé. Nadčasové dílo o moci a bezmoci a právu první noci...

12.08.2021 4 z 5

Kulhavý poutník Kulhavý poutník Josef Čapek

Niterná kniha o všem, co člověk vnitřně prožívá a co ho napadá. Krásné a věčně platné hodnoty v podání Josefa Čapka a jeho téměř sto let starém díle. Zamýšlení nad smyslem a naplněním života.
Dávné tušení, že je správné upřednostnit potřeby Duše nad chtěním Osoby a zájmy Druhu nad touhami jednotlivce.

Nad vaším dílem a osudem, Josefe Čapku, srdce usedá. Bůh s vámi.

18.06.2021 5 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Barvy a vůně, exotické prostředí, církev, pověry, otroci... Četla jsem zamlada a kniha se mi líbila - nejspíš, že je plná bizarností. Po dvaceti letech mě to moc nebavilo, rušilo mě množství španělských jmen, neznámé termíny. Všechny postavy nějak vyšinuté. Kouzlo magického realismu na mne již zřejmě nepůsobí.

04.03.2021 3 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Tak to byla jízda, velmi bavilo. Pekně napsané, inspirativní, zajímavě provázaný obsah. Pohled Poláka na nás Čechy. Na to, jaký jsme ve víře, v lásce i umírání. V kontextu informace o našich slavných (Tiege, Bondy, Saudek, Pawlovská, Havel a Klaus, David Černý) a také něco o Polácích. Třeba to, že u nich jsou také Rusáci, ale nikdy by si nedovolili mluvit v kavárně nahlas.

30.01.2021 5 z 5

Četla jsem podruhé po mnoha letech a knížka mne opět oslovila. Jaroslav Dušek přemýšlí nad stejnými věcmi jako já. Občas není od věci se pozastavit. Proč nevnímáme Zemi jako živou bytost? Jaký je doslovný překlad bible? Proč zneužíváme svůj intelekt a sílu k hromadnému vraždění zvířat?

29.01.2021 4 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Četl se lépe než Xaverius, ale i toto romaneto pro mne zůstává velkým otazníkem. Hvězda navíc za úchvatný a děsivý seznam válek za posledních pár století.

23.01.2021 3 z 5

Cestovatelé ve Třetí říši: Vzestup fašismu očima obyčejných lidí Cestovatelé ve Třetí říši: Vzestup fašismu očima obyčejných lidí Julia Boyd

Zajímavé čtení o Německu po první světové válce, během nástupu Hitlera až do konce druhé světové. Pohledem cizinců, kteří v Německu studovali, byli zde na dovolené, služebně nebo se do Německa přiženili/vdaly. Ať už to byli sympatizanti nebo skrytí odpůrci nacizmu. Svědectví každodenního života - jídlo, příroda, zvyky, němečtí muži, ženy a děti a jako pozadí nacistické převzetí země, přípravy na válku a válka. Zdá se, že z velké části se o okolní dění cizinci ani nezajímali, dokud měli čerstvé pečivo s máslem na stole a nezačali je bombardovat. Zajímavý počin autorky, pro ty kdo znají trochu souvislosti.

31.12.2020 3 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Jedním dechem. Poutavý děj, krásný jazyk, popis prostředí, charakterů a doby. Pohled na svět očima chudého, ač na tu dobu vzdělaného chlapce, který touží zapadnout mezi chlapy v dolech.

21.11.2020 4 z 5

Pád Pád Albert Camus

Niterná sonda do lidské duše. Autor, potažmo čtenář, sám sobě soudcem. Pohnutky, pocity, důvody... Není-li Bůh, pak kdo je měřítkem všeho?
"Stál jsem na holé půdě pravdy. A pravda je, vážený příteli, k nesnesení."

23.08.2020 4 z 5

Utopie pro realisty Utopie pro realisty Rutger Bregman

Velice zajímavé, inspirativní a pěkně napsané. Přečteno jedním dechem. Mám o čem přemýšlet.

30.06.2020 5 z 5

Putování Putování Hermann Hesse

Nádhera... Když dočtete, můžete začít od začátku a stále dokola. Je to jako dýchat, létat, cítit čerstvě posečenou trávu... Veškeré bytí na necelých sto stránkách. Říkám si, jak se asi žilo autorovi mezi ostatními smrtelníky? A odpovídám si, jako nám všem.

15.05.2020 5 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Málo písmen na to množství papíru (a to i přesto, že má kniha slabých 200 stran). Děj jakože v Praze, ale jenom jako. Četla jsem po Coelhovo Jedenácti minutách a bylo to tak podobné (sado-maso prostituce), že mi to nebavilo. Opravář osudů? Já nevim...

14.04.2020 2 z 5