vendy246 vendy246 komentáře u knih

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Nádherná knížka, kterou jsem přečetla asi za týden. Vyprávění o životě v Jeruzalémě před vznikem Izraele i potom. Osudy autorova široké rodiny a jejich přátel, kteří odešli nebo utekli z Evropy. Zajímavé názory různých lidí na mnoho věcí, skutečné události a historické postavy a obsáhlé knihovny plné autorů té doby. Inspirativní, zajímavé, hluboce lidské vyprávění. Jak jsem stará, tak jsem si nikdy neuvědomila muka těla dospívajícího chlapce.

18.09.2020 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem - zajímavý námět, krásné fotky a rozhovory miluju. A teď nutně potřebuju žít v přírodě, mít svůj zdroj vody a 10 řádek brambor:) Nemohu se ale ubránit dojmu, že většina mužů z této knihy se akorát celý život zaobírali sami sebou a jsou líní jako veš.

07.09.2020 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tak to bylo nádherné čtení. Poetický příběh o tom, že jediné na čem záleží je láska a to, čemu člověk v životě věří.

Laura a její tygři:)

08.10.2019 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Události popsané pohledem malého dítěte, kdyby mělo sdělovací schopnosti spisovatele. Krásná knížka o vztahu vnučky a babičky, dcery a matky, rozvedených rodičů a dítěte. O osudech lidí žijících v jednom domě. Dojatá k slzám, nejen proto, že jsem taky měla babičku...

17.10.2018 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Ta doba byla tak strašná, že jsem se knížku bála číst. Pro někoho byla kniha příliš povrchní, ale já jsem za to vděčná. Myslím, že větší ponor by mohl být k nečtení. Stačila ta pasáž o zacházení s (prvně březí) krávou těmi, kdo zabavovali statky. Oni neměli vztah ke zvířatům, k půdě... Sedlákům záviděli majetek, ale těžkou práci ne. Přečetla jsem knížku ze soboty na neděli, hluboce mne zasáhla.

05.02.2018 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Mladý, krásný, ale chudý a nevzdělaný Martin Eden se zamiluje do bohaté a vzdělané Ruth. Aby jí byl hoden, začne za cenu ukrutného živoření, se samostudiem a psaním, avšak nesetkává se s pochopením a uznáním. Postupně poznává, že lidé z lepší společnosti, o kterých měl vždy vysoké mínění, nejsou hodni úcty. Že veškerá jejich nadřazenost je podložena jen majetkem, kterým disponují. Martin se nakonec stane úspěšným spisovatelem a všechno oč usiloval mu leží u nohou. Jeho už to ale nezajímá. Poznání se mu stane osudným. Krásná kniha, smutná od začátku do konce.

04.10.2022 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Čím jsem starší a čím větší časový odstup je od vydání této knihy, tím víc mě zasahuje. Dílo výborně napsané, čtivé a zajímavé. Jako bych četla časopis. Obdiv polskému autorovi za schopnost dát dohromady tak obrovské množství informací a zasadit je do kontextu, nic podobného jsem od českého autora dosud nečetla. Kniha je jak jsem již uvedla parádní a popisované věci jsou příšerné. PŘÍŠERNÉ! A jak jsme se s tím jako Češi vypořádali? Nijak...

10.05.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ mi celá léta nějak nic neříkal. Nyní, naprosto unešena četbou Nočního letu, Země lidí a Válečného pilota, jsem si (s vědomím toho všeho z předešlých knih) přečetla znovu i Malého prince a jsem dojatá. Z Exupéryho.

02.11.2020 5 z 5

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a zároveň jsem ji už chtěla mít za sebou, tak zle mi bylo z toho, co autor tak brilantně sesumíroval. Jak málo a zkresleně zná dějiny nejbližších sousedů téměř padesátileté Husákovo dítě, pro které je tudíž popisovaná historie až neuvěřitelně nedávná! Pociťuji bezmeznou lítost ke zdevastovaným národům, kterým nikdo nepomohl, k zavražděným, týraným a znásilněným a ke všem lidem donuceným jít proti svým. Celou dobu jsem přemýšlela o tom, jak se jim žilo a žije s takovou zátěží. Jak se žije v zemi, kde bylo srovnáno se zemí 2500 "Lidic". Co zbylo z národů zbavených inteligence a co vzešlo z přeživších, kteří byli svědky něčeho tak příšerného nebo byli přímo vrahy?
... a odpověď najdu v Černé zemi

11.10.2020 5 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

O této knize jsem věděla dlouho a díky recenzím (že je prý depresivní) se mi do ní nechtělo. Jakmile se mi ale dostala do ruky, přečetla jsem ji během pár dní. Koho by nebavilo číst cizí myšlenky... V pocitech matky, manželky, ale i spisovatelky jsem se nejednou našla. Strašně mě to bavilo – životní příběhy známých a kamarádů, trocha české historie promítnutá v konkrétních osudech a plno zajímavých tipů na divadelní představení, knihy, hudbu. Super napsaná, obdivuhodně otevřená výpověď inteligentní, silné a zoufalé ženy, která má při tom všem štěstí v neštěstí – díky svému muži a jeho možnostem a ochotě rodinu zabezpečit.

28.04.2020 4 z 5

Jíst zvířata Jíst zvířata Jonathan Safran Foer

Tak tohle zasáhne každého, jak by také ne... Je to příšerný a pod naší úroveň. Polomrtvého psa necháváme operovat, bereme si dovolenou a pláčeme a ten samý den si nacpeme břicha prasetem a krávou. Jediný co řešíme, že je kilo za kilo. Jezme jen zvířata, která známe osobně. A zabijme je sami. To je cena za maso. Amen.

11.11.2019 5 z 5

Hlava 22 Hlava 22 Joseph Heller

Prvními 150 stranami jsem se musela prokousat, ale pak! Naprosto dokonalé dílo. Pro mne ani ne tak o válce jako o lidské společnosti vůbec. Jak zbytečně vynakládáme úsilí, energii a kapitál, aby to někdo jiný, zcela bez uzardění, mařil - kvůli vlastnímu zisku, povýšení, uspokojení nebo hlouposti... Mistrný popis toho, jak se věci vyvíjí jinak, než by se dalo logicky očekávat. Jaký klíč k pochopení mj. politických počinů v naší zemi a třeba i k poměrům v práci. Chtěla jsem uzavřít smajlíkem, ale nemohu.

19.08.2019 5 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Tolik osudů a myšlenek v necelých 400 stránkách! Každá vydá za pět. Snad ještě nikdy jsem nečetla tak hutný text. O vzdělaných a nevzdělaných lidech, o černých a bílých, o Vietnamu, zneužívání, boxu, školství, Clintonovi. O lidských touhách a smyslu bytí... Úžas nad autorovým potenciálem.

16.01.2019 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Tak to byl pro mne dokonalý posun v čase, protože jsem také vyrůstala na vesnici. Zahrada, zahrádka, domácí zvířata a nikdy nekončící práce. Poměry mezi lidmi, kteří se znají odjakživa. Znali se už jejich předci a všichni o vás a vaší rodině všechno ví a často víc než vy sami...
Pouto k rodné hroudě - půdě a domu, které není jen vztahem k majetku, jak ho často vnímáme dnes, ale smysl života děděný po generace. Protože půda nás živí a každý člověk by měl mít své místo, někam patřit.
Kniha podněcuje k úvaze, do jaké míry jsou naše životy ovlivněny osudem a rozhodnutím druhých a do jaké míry vlastním konáním.
Hvězda dolů za "taneční zábavu", "vatovaný kabát", stáj pro krávy a pohrabáč. Chodili jsme na zábavy, nosili vaťáky a krávy jsou ve chlívě nebo v kravíně, kde se používá skopováč nebo skopáč (takové ty ohnuté vidle).

09.11.2018 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

V době, kdy byla kniha napsaná to musela být naprostá bomba. Ještě před 10 - 20 lety bych byla u vytržení. I dnes si při četbě uvědomíte, jak moc žijí ženy v područí mužů. A když se ženy chovají k mužům jako muži k ženám, je to ponižující, strašné a šokující. Kniha o světové pandemii, totalitě a nerovnosti žen a mužů. Vymírají plodní muži, vládnou ženy a přejímají chování mužů, touhu po moci, sexismus, aroganci... Ženy bezostyšně mlsně koukají a komentují muže, časopisy plné polonahých vyvinutých mladíků. Svět naruby a skutečná pandemie za námi.

02.03.2023 4 z 5

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Zajímavá kniha o Slovanech, o kterých se toho moc neví, protože neměli písmo ani ambice něco zapisovat. To, co víme, víme díky jiným národům, které se se Slovany stýkaly a zanechaly nějaké písemné zmínky. Památek se dochovalo minimum také proto, že byli Slované přírodní, zemědělný lid a i své modly dělali převážně ze dřeva. Vědcům tedy nezbývá než zkoumat jazyk (což je fascinující), ve kterém se zachovalo více informací, než by si laik mohl představit. Původ slov sahá daleko hlouběji do historie, než dokládají první písemné a archeologické památky (tzn. před 1000 n.l.) Překvapilo mě, kolik výrazů v češtině je přejatých od našich prasousedů z Íránu a kolik zvyků a pohanských tradic, které jsme si přinesli s sebou (z území na rozmezí Ukrajiny, Běloruska a Polska) přežívá dodnes. Říkám si, kolik je v nás českého?

18.11.2022 4 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Četla jsem podruhé. Před pěti lety jsem byla naprosto nadšená, tentokrát jsem měla v jednu chvíli pocit, že na to "nejsou má nervová zakončení dost silná a shoří". Tolik odkazů na tolik nám, ovšem v jiném kontextu, známých věcí! Mojžíš, jóga, židovská hvězda, zvěrokruh, paramidy, čarodějnická hůlka, Ježíš, reinkarnace, vnímání času... Každopádně zajímavá a pěkně napsaná kniha od obdivuhodné autorky. PS: Vypisovala jsem si myšlenky a, mimo jediné, byly uplně jiné než minule.

28.10.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Já nějak nevím, četlo se to dobře, ale kdyby to nebyl ten superlativy opředený Kafka, řekla bych si, co to jako je? Kluk se promění v brouka a kupodivu s tím má on i všichni okolo problém?! Dokud živil rodiče a sestru, bylo vše ok, ale když se proměnil na brouka a oni museli začít sami pracovat, byl jim syn jen odporným hmyzem. Jenže on jím doopravdy byl a jeho smrt ve finále rodině zjednodušila život. (Nebylo to tedy úplně takto černobílé) ale napadala mne převážně jedna otázka: jestli nás má někdo doopravdy rád.

28.10.2020 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Nádherná, nádherná, nádherná. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Kniha plná pocitů a citů, světla a barev. Příběh o dospívání dvojčat Noeha a Jude, o jejich rodičích a o lásce. A moje srdce je taky větší než srdce plejtváka obrovského.

24.07.2020 5 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Tak to bylo super počteníčko o nás lidech, o našich možnostech a představách o životě a o tom, jak to nakonec všechno je jinak. Možná je to i lepší. Rozhodně ale ne ideální...

11.03.2020 5 z 5