Veggi Veggi komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha se mi krásně trefila do noty! Příběh mnohovrstevnatý, propletený do sebe, kde se postupně odvijí nitky, jedna za druhou, i na přeskáčku. Pasáže z výslechů, citace nařízení či dopisy, které jsou do příběhu vloženy ho podle mě krásně doplňují a obohacují.
Není to literatura faktu, jedná se o inspiraci,což je v knize i uvedeno, proto bych toto autorce určitě nevyčítala.
Jsem moc ráda, že mě tato kniha doprovázela během dovolené a zpříjemnila mi večery.

03.07.2023 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Ráno Vám před nosem ujel autobus? Vaše kolegyně v práci má nový sestřih a Vy jste u kadeřníka nebyla ani nepamatujete? U doktora jste čekala hodinu? Manželův zpruzený obličej, když vidí párky k večeři a děti otrávené domácími úkoly Vás už z míry ani nevyvedou. Při Ordinaci žehlíte kupu prádla a říķáte si, zda to máte zapotřebí? No v Afghánistánu se Vám to nestane. Do práce nesmíte chodit, protože jste žena. Nový účes nevidíte, protože přes burku nevidíte téměř nic. Dětí neprudí se školou, protože máte dcery a ty tam chodit nesmí. Když vstoupí Váš manžel, kterému Vás v 15.letech dali a jemu už táhlo na 50, sevře se Vám žaludek, protože nevíte, zda Vás zmlátí za to, že i přes ustavičné znásilňování jste mu neporodila syna nebo prostě jen ze zvyku. Ten zub co Vám dneska vyrazil se stejně viklal a navíc doktoři už pro ženy ani nejsou a nebo nemají ani vitamíny natož antibiotika či anestetika, takže aspoň o starost míň. Ano, i tak dnes ženy žijí ...

12.08.2019 5 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Ufff, člověk by řekl, že to nemůže být pravda, ale je. Čtené se zatajeným dechem. S řadou kroků, které paní Tereza vůči Lukáši udělala nesouhlasím, ale v žádném případě nesoudím! Pokud to člověk neprožije na vlastní kůži nemá ponětí o co jde. Kniha vyznívá velmi pesimisticky a opravdu by mě zajimalo, kolik romských děti v adopci/pěstounské péči i přes veškerou snahu dopadá obdobně jako Patrik s Lukášem. Vzhledem k tomu, kolik jsem jich potkala na střední nebo vysoké škole si myslím, že moc příběhů "happy endem" nekončí.

10.01.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla v rámci výzvy a chtěla jsem ji zařadit, jako knihu jejíž děj se odehrává v Ostravě (podle žebříčku). Ovšem kniha tam zařadit nejde, děj se NEodehrává v Ostravě, je tam pouze zmínka na 1 straně!!! Každopádně nelituji, příběh je děsivý, někdy sice hraničí až s kýčem (celá zápletka je až neuvěřitelná), ale strhne vás, chytí vás a nepustí.

18.08.2019 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zajímavý vhled do života farářky. Byla jsem překvapena, že i farářky mohou být nedochvilné a často absolutně nepřipravené. Co mě otravovalo bylo neustálé se opakující důraz na rtěnku a boty. Trochu jak Sex ve městě, jen bez toho sexu :D

15.05.2023 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Ne, nečtěte tuto knihu! Ne, pokud nemáte ocelové nervy a nejste smířeni! Hlavně ji nečtěte pokud máte děti a obzvláště ty ještě malé! Myslím, že rodiče to zasáhne mnohem silněji.
Letošní výzva se u mě, byť nechtěně, proměnila ve výzvu, kolik krutosti z války zvládneš přečíst. Už končím, teď už jen něco lehčího ke čtení.
Tento příběh je nejsilnější, který jsem kdy četla. Možná proto, že je tam tak velký kontrast mezi dobrem a zlem. Mezi tím životem před a po. Většina příběhů na Vás hned valí hrůzy, krutosti a smrt, ale tenhle Vám ukáže krásný, naivní, sladký a bezstarostný život, který se z minuty na minutu změní v čiré zoufalství.

04.10.2019 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

První 2/3 knihy jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout a jen nutnost ranního vstávání s dětmi do školky mě přinutila zhasnout lampičku. Při čtení jsem měla příjemné mrazení na těle v tmavém a tichém domě. Obrovsky mě přiběh pohltil, kombinace přírody, historie, kronik a folklóru mi sedla.
Co mě naopak zklamalo byla poslední třetina knihy, kupily se chyby a ten konec? Ten mě vyloženě rozesmutnil. To je jako vše? Takto odbyté? Chybí mi vysvětlení, proč zrovna tato osoba?

20.03.2024 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Knihu si z dětství nevybavuji, ale na doporučení kamarádky jsem ji zakoupila. Je to opravdu velmi povedené! Krásné rymovacky, snadno se zapamatují a synovi se líbí i ilustrace.

20.03.2020 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

I přes řadu negativních kritik jsem si knihu přečetla a nepřišla mi vůbec nudná a nezáživná, jak zde píše řada čtenářů. Podle mě je plná rad, mouder a životních hesel, která všichni známe a říkáme si, jak bychom podle nich měli žít, ale nežijeme. Nejspíš je to nedostatkem sebekázně, jak se píše v knize, protože vše se musí trénovat, i to jak správně žít : ) Když se podívám kolem sebe (i na sebe), tak si uvědomím, kolik lidí nežije, ale pouze přežívá. Možná mnoha lidem přijdou Juliánovy rady a hesla směšná, ale podle mě jsou pravdivá, jen si to možná nechceme připustit a opustit "pohodlný" život plný výmluv typu "na to budu mít čas v důchodu", "to můžu dělat jen s mnoha penězi" atd. a ani si neuvědomujeme jak nám život utíká mezi prsty a další šanci už mít nejspíš nebudeme : )

07.05.2016 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou jsem četla již vícekrát.
Miluji starověký Egypt se všemi jeho památkami, takže můj komentář není úplně nestranný.
Příběh je psaný neskutečně poutavě a čtivě a úplně cítíte sálat rozpálenou poušť nebo vůni koření z trhu.

01.10.2023 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Když jsem zjistila, že tato kniha existuje, tak jsem ji prostě musela mít :) Udělala jsem tu chybu a řekla si o ní Ježískovi a musela čekat do Štědrého dne, ale vyplatilo se! K těmto samotářům jsem měla mnohem blíže než k těm šumavským, přece jen většina z nich byla tak říkajíc více méně normálních. Ti šumavští byli více "exoty", ne všichni samozřejmě. Co mě na knize uchvátilo byly fotografie. Neskutečné povedené a dotvářely perfektně atmosféru.

03.01.2020 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Knihu jsem poprvé četla v dětství a to jsem jí zhtla jedním dechem. Nyní při druhém čtění jsem mírně řečeno zklamaná. Dílo je to jistě úžasné a Verne byl skvělý spisovatel, ale přijde mi to vše přetažené za vlasy.
Na ostrově se všichni nekriticky spoléhají na inženýra, který vše dovede a na vše najde odpověď (samo o sobě trochu naivní). Jsou na ostrově, kde je všechno!!!! Zvířata, rostliny všech různých druhů (léčivé, plodonosné,...), mají všechny prvky, které potřebují k jejich "průmyslu" atd. Mix zvířat, který si neumím představit ani v ZOO! Jsou tam jaguáři, pekari, orangutáni, ovce, kozy, tučňáci, papoušci, lososi, mufloni,.... Orangutan na ostrově, kde v zimě klesá teplota hluboce pod nulu?! Stejně tak papoušci! Vždyť by tam v zimě umrzly a co by jedly? O šelmách se mluví jako o škodných a popisují jejich hojné počty (vždyť by je ten ostrov neuživil!). Teritoria velkých šelem jsou i desítky km2 a i kdybychom připustili, že ostrov je hodně úživný, tak i přesto by jich tam nemohlo být tolik.
Sopečný ostrov na kterém je uhlí? Uhlí bývá obvykle třetihorní (spodní hranice 66 mil. let), jak by se vyskytlo na sopečném ostrově, který musí být mnohem mladší.
To vše by šlo jistě přičíst tomu, že přírodovědné znalosti nebyly na takové výši jako nyní. Ovšem způsob popisu Naba a Jupa mi přijde dost podobný (trocha rasismu?).
Mnohe bližší mi je Robinson, i když to není také úplně podle pravdy, ale jsou zde i popisy jeho nezdarů, jak se propracoval "z nemehla" k šikovnému trosečníku.
Tato kniha je na mě trochu moc sluníčková a růžová: ) Podaří se jim vše na co sáhnout... Kéž by to tak fungovalo i v reálném životě : )

06.09.2017 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

První 2/3 knihy mě vůbec nebavily. Myšlenka, "co by kdyby" listopad 89 dopadl jinak, podle mě, nepadlo na úrodnou půdu. Příběh by se mohl odehrávat v Polsku, Maďarsku,... chybělo mi větší zasazení do reálií ČSR.
Život hlavní hrdinky byl smutný a plný paradoxů, ale takové jsou všechny z této doby či režimů.
Hodnocení zvyšuji za poslední 1/3 knížky. Ta mi sedla do noty. Bohužel krásně vykreslené lidské povahy.

13.04.2024 4 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

V podstatě povinna četba pro všechny milovníky Šumavy. Po přečtení této knihy dostávají známá místa úplně nový rozměr.
Pro mě největší překvapení je, že na Filipově Huti žilo 500 lidí. Z dnešního pohledu téměř nepředstavitelné.

01.01.2022 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Úplně jiné než film. Dokonce i charaktery jednotlivých postav. Poprvé v životě můžu říct, že filmová verze je lepší než ta knižní. Od Gumpova návratu do USA z Vietnamu mě to nebavilo, přišlo mi to už trochu moc.

01.09.2020 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Stejně jako Silo, mě to moc neuchvátilo a tak se skoro bojím napsat sem své hodnocení : ) Základní myšlenka je velice zajímavá, ale to zpracování, není prostě pro mě zajímavé a přijde mi to spíš jako politický thriller než klasické sci-fi. Navíc pokud jste četli Silo, tak od poloviny Turnusu už víte kam se to bude upírat a popis situací je takový nudný a předvídatelný. Z žádnou postavou jsem se prostě neztotožnila. Četla jsem na doporučení známého. Tuším, že to má mít pokračování "Prach", nevím zda to budu číst, ale když už mám 2 knihy za sebou, tak se uvidí : )

03.04.2016 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Překrásný příběh! Co dodat? Pastýř je asi tím nejšťastnějším člověkem na světě ...

31.03.2016 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Tak bohužel. Navnadily mě zdejší pozitivní komentáře, hodnocení a taky to, že mám ráda sci-fi, ale Silo mě zklamalo a to teda hodně. Zajímavá to byla kniha zhruba prvních pár desítek stránek (asi do druhého čištění), i když popis sestupu starostky a šerifa jsem protrpěla, pak už to není sci-fi, ale spíše politický thiller. Největší zápor této knihy spatřuji v rozvláčných kapitolách, kdy už 5 stránek dopředu víte, co se stane a autor to nedokáže "zamaskovat" a nebo nějak "vyšperkovat", takže se čtením nudíte. Kdyby to mělo o 50% méně stránek, tak by to šlo, takhle to byla děsná nuda a konec příběhu byl patrný dlouho dopředu ....

10.08.2015 2 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

(SPOILER) Zajímavý pohled na uprchlici z KLDR, která je vlastně uprchlicí proti své vůli a i přesto, že se dostane do svobodné země, žije spoutána podobnými pravidly jako v rodné zemi, ale s rozdílem, že za jejich porušení jí nehrozí trest smrti nebo koncentrační tábor. Hraje roli, která jí byla přisouzená, předstírá, lže a vlastně si i stýská.

26.02.2024 5 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Jednoznačně nejzajímavější kniha, kterou jsem v roce 2023 četla. Zvládne přečíst i laik v oboru. Ukazuje se, že v 21.století nemáme stále absolutní ponětí, jak funguje příroda a že houby nejsou jen hříbky k obědu :)

01.01.2024 5 z 5