VeDny VeDny komentáře u knih

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Vydání z roku 1919 má neskutečné kouzlo - papír, imitace kůže, text není strojový, ale podle ručně psané předlohy, dokonce je jedna stránka ručně vybarvená. Kultura knihy byla tehdy úplně jiná.
Takový nádech pokladu dodal příběhu ještě větší osobitost.
Když jsem byla dítě a paní učitelka nám tuto pohádku četla, vím, že mě konec hodně zasáhl a dodnes si pamatuji, jak se ve mně něco hnulo.

17.09.2021 5 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Knížku jsem četla v originále a musím říct, že angličtina byla velmi dobře stravitelná i pro tehdy ještě puberťáka, který jazyk nijak zvlášť nestudoval. Hodně se tam toho děje, přesto je naprosto zřejmá dějová linka.
Cath mi byla až podezřele podobná, byla jsem ráda, že čtu o někom, ke komu vyloženě nevzhlížím, byly jsme si ve většině situací vlastně rovny. Její psaní a ukázky toho příběhu jsem ovšem moc nedávala, ke konci už jsem je úplně přeskakovala, nebyly nudné, jenom jsem byla příliš zvědavá na pokračování hlavního příběhu.
Banda extrovertů kolem hlavní hrdinky dávala všemu spád a já se radovala. Upovídaný Levi je postavou, kterou bych ráda potkala, příjemný a vtipný týpek už od strany jedna. :)

11.05.2021 4 z 5

Ilustrovaná Ústava České republiky Ilustrovaná Ústava České republiky Adam Berka

Knížku jsem si koupila samozřejmě pro nádherné ilustrace spojené s důležitým obsahem, který by měl každý aspoň mlhavě znát. Jediné, co mě na knížce mrzí je, že ilustrace jsou naskládány do středu všechny dohromady a nijak zvlášť se k textu nevážou, doufala jsem, že ilustrace budou na určité části reagovat. Že tak ozvláštní průběžně pročítání. Na druhou stranu i mimo ilustrace je vizuál krásný, papír příjemný, kniha se dobře čte i drží. :)

06.04.2021 4 z 5

Stručný příběh umění Stručný příběh umění Susie Hodge

Kniha je neskutečně krásně navržená a příjemně se v ní listuje. Název už naznačuje, že to budou informace hodně stručné. Zkoušku z dějin umění s tím asi neuděláte, ale pokud vás umění zajímá jako úplného začátečníka, náhodného kolemjdoucího, nebo chcete mít k ruce menší knížku s přehledem, určitě doporučím. Pro základní přehled určitě stačí. Chybí detailní popis uměleckých praktik každé doby, povídání o jednotlivých umělcích (jsou rozvedení jenom někteří) atd.

10.03.2021 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Poslední díl je z celé série nejlepší. Stránky mi letěly pod rukami neskutečnou rychlostí. Autorka dávkovala akci a oddechy s takovou mistrností, že jsem se nemohla odtrhnout, protože se pořád dělo něco, co mě upřímně zajímalo.
Autorka dobře zná své čtenáře, sdělovala nám vše, o čem jsme toužili číst.
Byla jsem ale moc ráda, že se celá série neskončila obrovským šťastným koncem (jenom takovým přiměřeně velkým), spoustu se toho pokazilo, spoustu toho Rose nemůžu napravit, i když se její život vrátil k normálu.
Vývoj postav byl jemně vykreslován a nikdo nezůstal stejný, nikdo nezůstal dokonalý. To umím ocenit.
Je mi líto, že spousta lidí nad touto sérií mávne rukou, protože jsou v ní vampýři. Je napsána skvěle a dokonale se vymaňuje z braku, který se o svět upíru také snaží (marně).

23.02.2021 5 z 5

Stínem políbená Stínem políbená Richelle Mead

Začnu klasicky tím, jak je ta obálka hrozná. A kniha opět skvělá.
Tento díl mě bavil, ale nemám ráda, když se lidi v knihách/filmech nesvěří s důležitou informací minimálně těm nejbližším. Rozhodnutí mlčet bylo Rose dlouho řešeno a nakonec vysvětlováno, ono se jí to taky úplně nevyplatilo, když to nakonec řekla.
Akce jsou častější, i když občas jenom cvičné, děj odsýpá, Dimitrij už jen těžce odolává.
Skvělou částí je výlet na královský dvůr, opět nové postavy, nové záhady, přestože nejsou servírovány jako klasické záhady. Skvělé.
Konec samozřejmě srdcervoucí. Nemohla jsem tomu uvěřit.

02.02.2021 5 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Tahle kniha, přestože má hroznou obálku, jako vlastně i zbytek série, je poklad. Téma vampýrů už možná neletí a je to rozhodně pro mládež, ale napsáno je to skvěle.
Postavy se chovají na svůj věk, Rose je možná občas trochu spratkovitá, ale to v tom věku děcka umí být. Celý děj je promýšlený, každá akce má svůj důvod.
Četla jsem kdysi a čtu opakovaně, protože je to dobrá kniha. Vlastně mě inspirovala natolik, že jsem jako děcko sedla k wordu a začala sama psát.

Děj je rozjížděcí, jednodušší, nových slov je jenom pár a jsou v úvodu čtivě vysvětlena. Vlastně se vše točí jenom kolem toho, jak to na akademii chodí a Rose s Liss se snaží zjistit něco o tom jejich poutu. Do toho se zaplete i Dimitrij, postava dokonalého chlapa... kdysi mi přišlo, že je to takový ten opravdový dospělák, ale v knize mu je 24, což je skoro můj ročník. Už mi nepřipadá jako takový dospělák :))
Líbí se mi, že je Rose schopná a odvážná, přesto není úplná Mary Sue.

02.02.2021 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Opět přečteno přes noc. Mělo to spád, žádné vycpávky, všechno šlo k věci. Jelikož jsem poslední rok věnovala Maas a jejím sériím, jsem úplně v šoku, že to jde vlastně jinak, že se nemusí všechno popisovat, opakovat, nemusí se zmiňovat všednost. Díky tomu byla tato trilogie příjemně krátká, stravitelná a srozumitelná. Ovšem zase mi, ze stejného důvodu, chyběl lépe prokreslený vztah hlavních hrdinů, byla hrozná škoda, že v celé trilogii spolu mají jen pár scén, takže mi ta jejich láska na konci přišla taková nedopečená. Zasloužilo by to pokračování.
Ale nevnímám to vyloženě negativně, styl autorky je senzační, moc dobře se to četlo, zasmála jsem se. A ačkoli jsem se snažila odhadovat jejich kroky, téměř vždycky jsem byla překvapená. A všechny proběhly tak přirozeně, kvůli různým lidem, různým náhodám a plánům, že jsem neměla pocit, že čtu o mary sue.

Pár detailů, u kterých jsem se zarazila, že jsou podivné, neuvěřitelné nebo nekorespondují s předchozími díly, tam samozřejmě bylo. Ale nechávám být, celkový dojem z knihy to naprosto přebíjí.

Další knížky od autorky určitě přečtu a tuhle sérii vřele doporučuji.

31.03.2024 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Přečteno jedním dechem. Konečně YA, kde hlavní postavy nejsou dokonalými povahou i schopnostmi, kde mají odvážné činy vážné důsledky, kde se chování blíží realitě. Velmi jsem ocenila, že mě jednání jednotlivých postav překvapovalo, zvykla jsem si u YA předpokládat stereotypní reakce, ale tady to prostě přicházelo jinak. Hlavní postava není hrdinou, není padouchem, je někde mezi tím, což si uvědomuje ona i ostatní. Skvělé.

Svět mi také přišel fascinující, ovšem nedokázala jsem si ho dobře představit - hlavně to, kde žijí všechny ty dvory. Na ostrovech to být nemůže, když dvojčata chodí (podle mapy) do školy z jižního cípu na severní. Možná to tam někde bylo zmíněné a nevšimla jsem si, ale hodně by mi pomohlo, kdyby se to tam někde důkladněji vysvětlilo.

Děj nehorázně letěl kupředu, kniha neměla žádné hluché pasáže, což je příjemná změna. Po prologu v minulém čase jsem se úplně dojala, jak je to skvělé napsané, tenhle styl mi hrozně sedí. Pak se teda přešlo do toho přítomného času, který je mi jako drátem do oka, ale rychle jsem si zvykla a kvalita knihy mé kostrbatější čtení násobně vynahradila.

29.03.2024 5 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Dvě hvězdy dávám pro výborný a originální svět bohů a pár povedených zvratů, které jsem popravdě úplně nečekala. Dobré na knize je, že se čte velmi rychle a docela se i začtete.
Méně pozitivně vnímám nevyvážené a spíše nesympatické postavy (samozřejmě jim člověk fandí a jsou svým způsobem zajímavé, ale chovají se jako malé děti a občas jsou jejich pohnutky vycucané z prstu). Vedlejší postavy jsem si až na Nektase a Bele pořádně s ničím nespojila, nedokázala jsem si je zařadit, nevěděla jsem, jak vypadají - tedy jsem příliš nesmutnila, když se jim děly různé hrůzy.
V tomto díle bylo také ještě o kus patrnější, že jejich vztah je třeskutě toxický. Špehování, tajnosti, urážení se, zákazy a příkazy, agrese fyzická i psychická, vše založeno jen a jen na sexu a jakémsi vnitřním pocitu, že to tak má být (což sami přiznávají, že způsobují jiskry). To, že on nemůže milovat, víme od začátku, ona milovat může, ale moc jí to nejde. Výsledkem je škaredý, složitý a toxický vztah, který by snad nikdo nechtěl. A to by bylo v pořádku, kdyby se v každé kapitole neodkazovalo na to, že vše spasí pravá láska, na kterou se to nejspíš opravdu nakonec uhraje. Na tu jejich lásku. Pravou lásku. Ideál. Aha.
Další díl si samozřejmě přečtu, jelikož autorka ukončuje knihy cliffhangerem takového rázu, až mám pocit, že to není ke čtenářům úplně fér, když si do vydání pokračování vyrvou všechny vlasy. Ovšem penízky to asi sype pěkně. :)

07.01.2024 2 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Hrozně mi to připomíná Maas a její dvory. Objevují se detaily i slovní obraty, které jsou téměř totožné, takže ve výsledku tahle kniha působí jako laciná fanfikce na svět Dvorů.
Obdivuji autorku, že toho stihla napsat tolik, ale je to bohužel na úkor kvality. Spousta věcí je uspěchaných, obrovské množství pohnutek vůbec nedává smysl, postavy jednají iracionálně a hystericky. Hrdinky, které se neumí zorientovat v situaci a drze odfrkávají při každé příležitosti jsou už mi proti srsti.
Také je to zbytečně dlouhé, hodně věcí se opakuje a scén, které nechaly hranici lechtivosti v prachu, je tam tolik, že knihu nepovažuji ani tak za fantasy, ale za porno :) s fantasy zápletkou...protože každá důležitá vážná věc i maličkost byla jednoznačnou záminkou skočit na sebe...

Velmi se mi však líbil nápad s bohy, bestie jsou nové, prostředí je taky zajímavé a je mu jaksi dána duše. Smrtelníci a jejich rituály pro bohy byly zpestření, problém s hnilobou byl taky pěkně vymyšlený.

Trochu mě mrzí, že dobrý nápad působil jako vykrádačka - různé mytologie, jména, osudy, opět dvory, dvory dvory. Ne všechno, ale dost na to, aby to poutalo pozornost a nutilo ke srovnávání. Ačkoli Dvory taky nejsou dokonalé, tohle vedle nich opravdu dostává nádech na koleni spíchnuté fanfikce. A je to škoda.
Dvě hvězdy dávám za svět a pár napínavých momentů (včetně finiše, díky (kvůli?) kterému jsem si musela ve tři ráno koupit druhý díl.

06.01.2024 2 z 5

Brány pekla Brány pekla Leigh Bardugo

Kniha je od prvního dílu poměrně odlišná - děj běží chronologicky (většinou), postavy už jsou spíše známé, víme, co zhruba čekat od objevujícího se paranormálu. Podobu shledávám v tom, že se k jádru věci opět klestíme skrze veledetailní popisy míst, vzpomínek a detektivní počiny všech postav.
Nejsem si jistá, jak na to nahlížím. Na jednu stranu bych byla radši, kdyby se k věci šlo svižněji. Na stranu druhou si z knihy odnáším velmi vzácný dojem opravdovosti - jako bych viděla seriál či tam skutečně pobíhala s nimi. "Vidím" ta místa, scény, postavy velmi zřetelně.
Dočetla jsem se, že Bardugo plánovala sérii s Alex o 12 dílech, což by při takovém tempu rozvíjení děje a postav a vztahů dávalo smysl. Ovšem pak to okrouhla na 5 dílů a nyní jsou v plánu 3. A to mi přijde jako hrozná škoda, 12 by tomu tempu odpovídalo opravdu víc. I těch 5.
Moc se těším na další díl, doufám, že ukáže více Darlingtona, jeho interakce s Alex jsou výborné a obecně mě jeho postava v čemsi baví. Navíc by mohla opadnout ta zprostředkovaná frustrace, když Alex neustále klopýtala - vlečena povinnostmi Vergilia.

23.11.2023

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Jsem rozpolcená. Na jednu stranu to bylo hrozně svižné a zábavné čtení, na stranu druhou to mělo tolik chyb a uspěchaností, nelogických momentů a neuvěřitelného chování, že musím dát tři hvězdy. I když se to četlo dobře.
Nestu jsem neměla nikdy ráda, přišlo mi, že její arogance a pasivita v dobách jejich chudoby je naprosto neomluvitelná. Ale mám ráda hrdinky, které se umí ovládat (většinou), hledět zpříma do očí přátel i nepřátel, které reflektují své chování a milují zprvu opatrně. Na pohled chladné knihomolky.
Scény, které už se nedají popsat mírněji než vílí porno, byly sice občas úsměvné, ale nějak méně než v dříve vydaných knihách. Ovšem pořád jich bylo přehršel. Účelově byly montovány do děje, aniž by měly ambici posunout děj či vývoj postav. Ale po tolika knihách od autorky už jsem s tím asi vnitřně v míru.
Co mi u této knihy vadilo velmi, byly kličky kolem pravidel jejího světa (i když byla chabě vystavěná, pořád tam byla). Nejčastěji to byly věci okolo magie, ale porušovaly se i nastavené vlastnosti postav nebo jejich schopnosti.
Abych to shrnula. Bylo to čtivé, zábavné a jiné. Ovšem mělo to i spoustu chyb a do jisté míry jsem ráda, že si od stylu autorky po 11 či 12 masivních knihách odpočinu. AVŠAK věřím, že jednoho dne ráda sáhnu po budoucích dílech či sériích.

18.10.2023 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Po skleněných trůnech jsou dvory příjemná změna. Jediná dějová linka netříští zážitek, postavy jsou značně nedokonalé, dělají chyby a chovají se tak nějak uvěřitelně (když trochu přimhouříme oči). Prostředí bylo zajímavé, tak podobné trůnům a přesto úplně jiné. Zvrat s nákazou mě skutečně překvapil. Jediné, co bych knize vytkla, co jsem si neuměla užít, bylo, jak se Feyre první polovinu knihy chovala. Zpětně dává smysl, proč se tak podivně, naivně a neuvěřitelně chovali ostatní. Ale její reakce na jejich milost, pohostinnost a milosrdenství či obrovský zájem vůbec nedávaly smysl. Žádný vděk za darovaný život, žádná pokora, žádná hrůza z tak bizarního neopodstatněného zájmu prastarých víl, které jí dělaly 24/7 chůvu. Pak už lepší, ale rozjezd trochu zklamání.

12.08.2023 4 z 5

Básně noci Básně noci Vítězslav Nezval

Nehodnotím, autorův styl mi nesedl, v jeho slovech jsem nenacházela krásu ani významy, které tam nejspíš byly.

09.07.2023

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

(SPOILER) Sérii dočítám tak trochu ze setrvačnosti. Sice mě zajímá, jak to dopadne, kvalita knih je však bídná. Tento díl jsem si ještě více všímala krkolomných popisů, které byly hrozně nepřesné, nepřirozené nebo vůbec nedávaly smysl ("Lorcan pohodil sekerou v ruce - poprvé, podruhé-, až se kovově rozezněla v hustém lese"...pohodí si jí v ruce a ona vydá kovový zvuk? Která část? Jak? O co?) Nebo se třeba zbytečně opisovaly jednoduché a nedůležité činnosti, čímž vznikl zmatek a balast. Těch opisných slov mi přišlo opravdu hodně a měla jsem z nich dojem, že autorku pohltila kreativita a snažila se opsat drama až skoro poeticky, ne zrovna kvalitně a hodnotně, takže výsledek působí jako od studenta, který používá velká slova, myslí si, jak z toho všem vstanou chlupy na pažích, a přitom je to úsměvné.

Neméně úsměvně působily lechtivé scény, to jsem se opravdu smála... tisíce předchozích stran se hrálo v náznacích, které samozřejmě mají sílu, a tady to napálila přímo...a ty popisy..."ocel obalená v sametu" je moje nová noční můra. :D

Chybí mi taky vysvětlení některých věcí - Lysandra si zmenší prsa a změní se v netopýra, ale jizvička zůstane? Proč?

SPOILER ZDE: Finální část v zrcadle byla zklamáním. Přišlo mi, že čtu fanfikci Harryho Pottera - jedině ona ví, že musí zemřít, zemřít musí jenom ona, aby byl temný záporák zničen. Pak ještě požádá ducha, aby s ní byl, až na to dojde... napsáno úplně ve stejném duchu a se stejnými obraty.

A pak už bych zmínila jen klasiku - všechny postavy dokonalé, nejchytřejší, mají plán, vše jim vychází. Atd atd.

Pozitivně vnímám, že se vydali do světa. Mnohé fantasy mají super mapu a pak se pohybují jenom na kousku. Tady mě bavilo poznávat krajinu, i když to mohlo být popsáno záživněji. Taky jsem si oblíbila postavu Elide, protože (zatím) nic moc neumí a je velmi lidská. Zajímavé mi přijdou konce světa, jejichž řešení jsou servírována tak nějak "za pět dvanáct", takže se buduje napětí do poslední chvíle. Plány, které byly uvedeny do pohybu dříve v knize, jsou pěknou hrou se čtenářem... i když teda to, jak to nakonec všechno vyšlo do puntíku je takové zbytečně pozitivní. Moc se mi líbil konec s Mave a jejím dlouholetým působením na Aelinin život.

Věž úsvitu snad překonám, protože tohle zakončil ukázkový cliffhanger, Chaola moc nemusím od jeho strany 1. Ale jsem zvědavá na místa a kulturu, kterou to přinese.

08.06.2023 3 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

(SPOILER) Nejsem si jistá jak hodnotit. Na jednu stranu, zlepšení oproti minulým dílům je obrovské. Ovšem pořád jsem si všímala věcí, které se mi nezdají.
Co mi vadilo, byl nekvalitní překlad a korektura vydání z 2016 - překlepy, nesmysly, narychlo. Chování postav mi taky připadalo přitažené za vlasy a nekonzistentní - snad až na Manon, Lysandru a Arobbyna...a pár dalších. Ostatní měly momenty, které jsem urychleně zapomínala, abych si to nekazila. Na co se ovšem zapomenout nedá, je chování Chaola a Aelin - pokrytectví, zbytečné problémy, nekonzistentnost, neuvěřitelnost. Vůbec jsem to nebrala. V reálu jsou někteří lidi samozřejmě různí, ale tohle byl moc velký kolotoč...

Jako pozitivum vnímám, že obsahu bylo opravdu hodně, nekončila jsem hladová a neutěšená - vše se vyjasnilo, každá postava byla uzavřena, každá záhada, která se měla odkrýt, byla odkryta. Maas to měla propojené a promyšlené, ale často dost vykonstruované a neuvěřitelné. Čtenáři zatajené plánování mi vyhovovalo a trochu mi to připomínalo linku Šesti vran a hlavně Prohnilého města, ovšem tohle nemělo takové kvality... ale vyloženě špatné to nebylo. Až na pár (čti: více) momentů. Například Aelinina provokace čarodějek byla úplně zbytečná a téměř osudná. Vzhledem k tomu, jak se o všechny bála, jak si dávala pozor...tenhle krok smysl nedával. Stejně tak jsem asi někde minula pádnější důvod, proč osvobodit magii až budou před králem - to načasování nemohlo nikdy být úplně přesné a ten risk byl neskutečný a opět dost zbytečný.

S návratem magie jsem ale spokojená, chyběla mi a jsem zvědavá, co to přinese. Zakončení fajn, zvrat s králem, Morathem, Dorianem a Chaolem tu poměrně dlouhou jednotvárnost oživil.

14.05.2023 3 z 5

Pedagogická encyklopedie Pedagogická encyklopedie Jan Průcha

Obrovská kniha s naprosto vším, na co člověk při studiu narazí. Pojmy se jednoduše hledají a obsahově není nic příliš okleštěno. Každý pojem/téma čerpá z určité literatury, která je na konci kapitolky vždy rozepsána, takže se dá použít i jako zdroj dalších zdrojů.

18.04.2023 5 z 5

Deště Maierniggu Deště Maierniggu Klára Goldstein

Nebudu hodnotit hvězdami, jelikož jsem se nepochybně přehmátla při výběru. Obálka mé oblíbené designérky mě zaujala, náhodně vybraná strana mě nadchla. Přečetla jsem polovinu a nechytám se. Sice jsem věděla, že jde o náročnější poezii, ale tohle bylo pro mě příliš neuchopitelné. Velká slova bez zjevné spojitosti, vír pojmů a záblesky dojmů, ponor do čistého básnictví, který jsem neuměla ocenit.
Pokud četbu zvažujete, doporučím přečíst si recenzi tady na DK, už prvních pár slov vám jistě napoví, zda je to něco pro vás.

13.04.2023

Příběh života: Evoluce Příběh života: Evoluce Fiona Munro

Knihu jsem si koupila hlavně kvůli ilustracím, sbírám je, inspiruji se. Každopádně téma evoluce mě také velmi zajímá, tak jsem byla nadšená, že je to tak krásně zpracováno. Krásné ilustrace s rozumnou mírou stylizace, texty příjemně krátké, i když spíše pro druhý stupeň, případně menší nadšence. Bohužel první věta oznamuje, že je Země stará 45 miliard let. Neřeknu, kdyby se objevila chyba u něčeho méně známého, ale stáří Země se učí pořád dokola. Taky to nebylo tak přehledné, jak jsem doufala. Časová osa se musela dlouho hledat, označení Ma (miliony) mě neoslovilo, a kapitoly byly rozředěné tak nějak nerovnoměrně, že to ztrácelo tu jasnou posloupnost - kapitoly stejné úrovně: Kambrická exploze, Kambričtí lovci, Ordovik, Silur, Devon, Acanthostega, Dřevnaté rostliny, Karbon...
Ovšem často se autorce také povedlo období na sebe pěkně napojit, zdůvodnit, proč se něco změnilo, proč nastává vymírání, nastínila i jakousi zákonitost tohoto fenoménu. Takže já jsem ve výsledku velmi spokojená, něco nového jsem se dokonce i i dozvěděla. :)

22.03.2023 4 z 5