Vé_ Vé_ komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Ještě jsem nečetla něco podobného, kde by forma byla tak silně provázaná z obsahem. Tohle je naprosto skvěle zvládnuté řemeslo. A o tom, co ve vás kniha vyvolá, ani nemluvě.

02.11.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Naprosto geniální. Pokud se člověku podaří najít něco z těch dílčích témat, kterými je kniha přímo prošpikovaná, může z toho chytnout slušnou depku.

02.11.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Právě proto, že je to alegorie, jsou zde prostě a jednoduše vysvětleny jednotlivé mechanismy diktátorským režimů. Tak milé děti, nějak tak se to všechno semlelo. Kniha nejde tak do hloubky jako 1984, ale neztrácí nic ze své uvěřitelnosti.

22.11.2018 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Ze začátku jsem z knihy byla naprosto nadšená. Autorova práce s čtenářovou fantazií je neskutečná. Obzvlášť u Martinovy dějové linky jsem hltala všechny ty jeho halucinace, a téměř nikdy jsem si nebyla jistá, co je reálné a co se mu skutečně děje. Jenže pak došlo na týrání a mě docházel dech. Chápu, že je kniha inspirovaná skutečným případem a nešlo to jinak, ale nemám ráda samoúčelné násilí(ale to je spíše můj problém, jen jsem málem nedočetla a to vydržím docela dost). Jenže pak se všechno rozplynulo, když se autor vytasil s nadpřirozeným vysvětlením a já si připadala podvedená. Schoduji se s názorem, že závěr knihy ke zbytku vůbec nesedí, jako by někdo přehodil výhybku a celé to vyznělo kamsi do ztracena. Celá věc ztratila svou vážnou tvář, protože jste došli ke zjištění, že čtete jen další fantasy. Každopádně smekám před autorovým stylem, ten začátek byl naprostá jízda a v momentě, kdy mi došlo, jakou spojitost má obálka s dějem, jsem se knihy doslova štítila.
Je to za mě někde mezi 3 a 4 hvězdami.

07.12.2018 4 z 5