varanbooks varanbooks komentáře u knih

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Vážení mongoloidi, tohle je největší humoristický román všech dob. Kdo nerozumí, tomu chybí smysl pro morálku a geometrii.

06.08.2015 5 z 5

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

...co ty můžeš vědět o sadomasochistické derivaci odipovského koplexu...

20.04.2015 5 z 5

Rusticalia Rusticalia Jan Křesadlo (p)

Majitek kořalny v Gavelově Legotě byl Armén. Já vím, že u nás Arméni normálně nejsou a že majitelé krčem a kořalen v selských románech jsou tradičně - ale když ono, jaksi - že ano.

20.08.2015 5 z 5

Existuje bytost odpornější než člověk? Existuje bytost odpornější než člověk? Vladimir Karlovič Kantor

Žádný Západ nás kriminálnicky prospěchářskému zvěrstvu neučil. Domácí tradice jsou dostačující.

19.06.2015 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nádherně obžerné.

...a ta vaše slavná žurnalistika vytlačuje křesťanství z role nástroje ovládání mas. Nutno dodat, že církev alespoň stavěla katedrály, kdežto včerejšími novinami si můžete nanejvýš vytřít záď.

29.09.2015 4 z 5

Naplivu na vaše hroby Naplivu na vaše hroby Vernon Sullivan (p)

Jak tak sleduju předchozí šokované komentáře, hodnotitelé asi neznají slovo humor a nedochází jim, že jde víceméně o parodii na americké laciné krváky a drsnou školu detektivek. Nebuďte takoví korektní šprti a uvědomte si, že autor nemusí všechno myslet smrtelně vážně a zastávat stejný světonázor jako jeho postavy. A že se - stejně jako já při čtení - prostě královsky bavil.

PS pro Wercayka: Vian a Bukowski byli oba ročník 1920. Vian ale zemřel v roce 1959, zatímco Bukowskému vyšla první kniha až v roce 1960 (proslavil se na starší kolena). Takže to, že Naplivu na vaše hroby je jakousi mladší verzí Bukowského, bych netvrdil.

06.08.2015 5 z 5

Ad acta Ad acta Patrik Ouředník

Nesnáším detektivky, o to víc mě tahle senilní detektivka nadchla!

Nekonečný striptýz Nekonečný striptýz Zdeněk Zapletal

Někteří lidé už byli takoví.

10.02.2017 3 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pila je rušička.

18.09.2016

Karla Klenotníka cesta na Korsiku Karla Klenotníka cesta na Korsiku Filip Topol

Smrt ve vedlejším pokoji nemilosrdně pracuje jako vosa na shnilém jablku.

18.09.2016 4 z 5

Lou Reed: Waiting for the Man – Život a hudba Lou Reed: Waiting for the Man – Život a hudba Jeremy Reed

Autor Jeremy Reed celého Loua Reeda nahlíží a vysvětluje prizmatem jeho homosexuality a vychází mu z toho ledabylé, zplošťující intelektuální cvičeníčko. Překladatelka Sylva Ficová neumí česky ani anglicky a Loua Reeda zjevně nezná. Nebrat.

18.06.2016 1 z 5

Smetanová revoluce Smetanová revoluce Ivan Landsmann

Blbec, že byste ho zabili. A pak vám ho začne být až líto. Majstrštyk.

06.11.2015 5 z 5

Teplé škvarky Teplé škvarky Marian Palla

Óda na báječné manželství.

19.06.2015 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Cyrus Smith na ostrově zřídil sklárnu, hutě, cihelnu, loděnici, farmy, chovy, plantáže, chemickou výrobu třaskavin, telegrafní síť i výtah a všichni mu proto právem neustále lezou v řiť. (Po Ledové sfinze moje nejoblíbenější verneovka.)

Uctivý kolotoč Uctivý kolotoč Ivan Wernisch

Kdybych uměl hezky vzpomínat,
Pořídil bych si těžký stůl,
Pevné křeslo,

Blbecká poezie Blbecká poezie Ivan Wernisch

Šla Nanyka do zelí
s natrženou prdelí

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Geniálně uplatněné první pravidlo pátera Knoxe.

Hedvika a Ludvík a jiné povídky Hedvika a Ludvík a jiné povídky Karel Poláček

Poláčkův experimentální úlet a totální kult: Tatíček a mamička mají Hedviku a Ludvíka. Mamička umře. Tatíček přivede domů novou mamičku. Tatíček umře. Nová mamička přivede nového tatíčka atd. Až je dětem přes osmdesát a rodičům kol dvacíti.

Za štěstím Za štěstím Karel Klostermann

Oproti ostatním Klostermannům vysloveně červená knihovna: krásná Bětuška, z níž se stane tajemná operní diva, dychtivý student medicíny, mladík horující pro naši národní věc, souboj v Bad Ischlu...

Těšil jsem se na reálie z dob, kdy Češi coby ekonomičtí migranti odcházeli za prací do Vídně, protože to je téma jako fík... a dostal plochou milostnou historku, která postrádá téměř vše, co dělá Klostermanna Klostermannem.

04.01.2018 2 z 5

Zlatomodrý konec stařičkého léta Zlatomodrý konec stařičkého léta Ivan Wernisch

I ty jeden Hálku, ty ty ty...

16.11.2016 5 z 5