valentýna valentýna komentáře u knih

Elmer Gantry Elmer Gantry Sinclair Lewis

Vydání této satirické knihy obrátilo Ameriku téměř " vzhůru nohama ". Knihy s náboženskou tématikou nemám ráda, ale četla se mi dobře a i když byla napsána cca před 86 lety je toto téma stále aktuální. Připomnělo mi to nedávný rozvoj různých náboženských sekt u nás.

14.04.2013

Poslední ráj na zemi Poslední ráj na zemi Jeffrey Moussaieff Masson

Na běžné čtení tato kniha není, potěší spíš ty co se na Nový Zéland chystají. Nejvíce mě zaujalo autorovo setkání a rozhovor s Edmundem Hillarym, a to jak popisuje kde bydlí, kdyby se náhodou čtenář zatoulal do těch míst, aby se s ním mohl třeba setkat nebo mu jen zamávat. V závěru knihy uvádí i svůj email a nabízí pomoc a rady pro získání pracovního povolení ( jeffreymassone@paradise.net.cz ).

05.04.2013

Dcera polární noci Dcera polární noci Margaret Balderson

Mně se kniha líbila, i když při poslední části jsem uronila nejednu slzu. Líbil se mi popis života na malém hospodářství norského ostrova a tažení Laponců se soby a popisování atmosféry dlouhých nudných, tmavých a vleklých zimních dnů, s kontrastem k dlouhým letním dnům plných dřiny, což si jen těžko dovedeme představit.

28.03.2013

Paní, tady jste na Středním východě...! Paní, tady jste na Středním východě...! Stanislava Brůhová

Proklamovaný humor jsem v této knize nenašla, nicméně četla se dobře,ale doporučila bych ji ke čtení pouze těm kdo chtějí do této oblasti vycestovat. V knize jsou uvedeny i méně navštěvované památky, je doplněna krásnými fotografiemi.

26.03.2013

Gejša Gejša Liza Dalby

Prima čtení pro milovníky Japonska, ve kterém " poodhrnou závoj " tradičního života nám tak tajemných gejš a přiblíží nám kulturu a myšlení japonců.

24.03.2013

Serpico Serpico Peter Maas

Autor se inspiroval autentickým příběhem newyorského policisty, který v 60. letech min. století vystupoval proti korupci policejního sboru. Nejedná se o napínavou detektivku, ale jde o praktiky a korupční systém sboru a o téměř marný boj Serpica o nápravu, kdy mu nejedenkrát bylo ze strany kolegů vyhrožováno i usilováno o jeho život. V této knize mě chybělo napětí ....

21.03.2013

Frigidní ženy Frigidní ženy Sue Riches

Zajímavé vyprávění, doložené fotografiemi, o pobytu ženské expedice v nelítostných podmínkách Arktidy a o dobytí severního pólu.
Autorka se expedice zúčastnila po operaci rakoviny prsu a tyto dvě skutečnosti ji pomohly přehodnotit život a jeho hodnoty, doporučuji.

16.03.2013

Ostrovy šťastného mládí Ostrovy šťastného mládí Jarka Stibralová

Oddechové čtení, které mi však nic nepřineslo.

14.03.2013

Napoleonovo egyptské tajemství Napoleonovo egyptské tajemství Javier Sierra

První třetina knihy se mi nečetla moc dobře a na chvilku jsem ji odložila, ale potom dostaly události spád. O tomto Napoleonově období toho moc nevím a tak jsem si o něm udělala obrázek. Kniha není převratná, nicméně stojí za přečtení.

Soumrak Hadlasuc rodu - II. díl Soumrak Hadlasuc rodu - II. díl Jan Vrba

Odstavce psané nářečím jsem si užívala, knihu doporučuji ke čtení jako součást naší historie, pro mě místy zajímavá zjištění o tehdejším životě.

Slasti a strasti života s doktorem Slasti a strasti života s doktorem Mary Bard

Oddechové, místy humorné čtení, které mi však nic jiného nepřineslo a ke knize se již nevrátím.

Z dávných dob Z dávných dob Leontina Mašínová

Prima čtení hlavně pro školáky, kdy se dozví zábavnou formou o našich dějinách.

Návrat Návrat Victoria Hislop

Autorka vylíčila tento příběh tak mistrně a barvitě, že se mi při čtení před očima odvíjel jako film.... Mám ráda takové romány, ze kterých se dozvíte o dějinách i běžném životě lidí a vezmete si z nich i ponaučení, aby se již nic takového neopakovalo.

05.03.2013

Ubožáci Ubožáci Yiyun Li

Nádherné i poučné čtení, ač se jedná o kruté období z čínských dějin. Jsem ráda, že takové knihy vznikají a vycházejí a otevřeně nás tak seznamují s fanatismem i touhou po osobních a materiálních výhodách funkcionářů strany a s bídným a krušným životem obyčejných občanů a o jejich krutém napadání a pronásledování při sebemenším projevu ( i smyšleném ) proti komunismu. Po tzv. kulturní revoluci to bylo další z krutých období, kdy se lidé báli i obvinění z řad svých rodinných příslušníků, kteří neváhali pro sebemenší výhodu udat své blízké.

04.03.2013

Skalní plemeno Skalní plemeno Jan Morávek

Čtivý román o životě dělníků v žulových lomech v Posázaví kolem roku 1930, kde jednou z klíčových postav je vesnická prostitutka zvaná Anka Metrák. Oddychová četba, z které čiší autorova láska k tomuto kraji i lidem, doporučuji.

26.02.2013

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Kniha by byla vcelku věrohodná až na zabití lidí, které vysílené děvčátko spáchalo. Četla se sice dobře, ale od začátku jsem byla na pochybách o věrohodnosti příběhu a nevěděla jsem co si o tom myslet, až zde jsem se dozvěděla, že se nejedná o skutečný prožitek jak je deklarováno v knize, což je podvod na čtenáře a jde jen o hloupý trik ke zvýšení prodejnosti, což mě naštvalo.

25.02.2013

Pět neděl v ráji Pět neděl v ráji Svatopluk Bílý

Škoda, že tato kniha nemá více stran. Velice čtivý a záživný cestopis z putování po Nepálu vás seznámí nejen s přírodou, rostlinami a zvířaty, ale i s domorodými obyvateli a jejich problémy, se stravováním a úrovní ubytování. Místy úsměvné zážitky, které zná každý kdo cestuje " po své ose " za pomoci místních dopravních prostředků a ti co se teprve na cestu chystají nebudou pak zaskočeni : cituji :
"Zbytek cesty jsem měl na krosně vedle sebe usazenou starou Nepálku, která neustále kouřila marjánku a plivala okolo sebe, u nohou mi seděla její dcera či vnučka, která mi celou cestu zvracela na kalhoty a za krkem jsem měl koš se slepicemi, takže jsem byl za chvíli podělaný jako žebřík do kurníku....."

11.02.2013

Devátá vlna Devátá vlna Ilja Erenburg

Dočetla jsem ji, ale mě nenadchla. Je poplatná tehdejší době, a to komunismu. Některé kapitoly ze schůzí jsou moc rozvláčné a nezáživné, nemám to ve zvyku, ale jenom jsem je přelétla .... Ke čtení bych ji nedoporučila.

09.02.2013

Až za hranici možností Až za hranici možností Göran Kropp

Strhující a dramatické vyprávění tohoto dobrodruha o cestě na vrchol. Při jeho sólovém výstupu zde zahynulo více než 10 špičkových horolezců z jiných výprav. Cením si jeho odvahy i silné vůle, ale i jeho čestnosti, pravdivosti a lidskosti, která kontrastuje s chováním horolezců z jiných výprav, " skřípala jsem zubama " při čtení o tom jaký za sebou nechávají nepořádek a odhazují plechovky a nepotřebné či poničené věci...

03.02.2013

Zdivočelá země / Aukce Zdivočelá země / Aukce Jiří Stránský

Seriál jsem neviděla a se čtením knihy jsem neměla problém, moc se mi líbila, problémem spíš bylo se od čtení odtrhnout. Ke čtení ji doporučuji, vždyť bychom měli znát naše dějiny a tenhle jejich úsek byl dlouho zakázaným a zamlžovaným tématem.

27.01.2013