valentýna valentýna komentáře u knih

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Kniha by byla vcelku věrohodná až na zabití lidí, které vysílené děvčátko spáchalo. Četla se sice dobře, ale od začátku jsem byla na pochybách o věrohodnosti příběhu a nevěděla jsem co si o tom myslet, až zde jsem se dozvěděla, že se nejedná o skutečný prožitek jak je deklarováno v knize, což je podvod na čtenáře a jde jen o hloupý trik ke zvýšení prodejnosti, což mě naštvalo.

25.02.2013

Devátá vlna Devátá vlna Ilja Erenburg

Dočetla jsem ji, ale mě nenadchla. Je poplatná tehdejší době, a to komunismu. Některé kapitoly ze schůzí jsou moc rozvláčné a nezáživné, nemám to ve zvyku, ale jenom jsem je přelétla .... Ke čtení bych ji nedoporučila.

09.02.2013

Bouře Bouře Ilja Erenburg

Tenhle román mě nijak " nechytl ", autor popisuje dobu a boje ve Francii, Rusku a Německu, a to za účasti více postav. Vystupují zde továrníci, komunisté, generálové, vojáci i partyzáni, doktoři i obyčejní obyvatelé, největší potíž jsem měla v tom, že autor střídá v delších kapitolách země a rozehrává osudy lidí, aby je pak opustil na několik dalších kapitol a čtenář se tak těžko orientuje. Na mě je tam moc chaosu, druhá polovina knihy je už přehlednější, nejspíš protože hodně postav padlo během války.

21.01.2013

Rozrušená země II Rozrušená země II Michail Alexandrovič Šolochov

Četla jsem jen I. díl této knihy z roku 1958, zakládání družstev, vyhnání kulaků to vše řízené sověty, kteří posílali své soudruhy z řad dělníků i do nejodlehlejších vesnic zabírat majetek kulaků a hospodařit na společném ve družstvu. Takto vyslaní dělníci často nevěděli nic o životě na vesnici a o pracech v zemědělství také ne. Kniha se dala číst, nudná mi nepřipadala, ale nadšená z ní také nejsem, podprůměrná, snad by mi něco řekla kdybych ji četla v dané době, nevím.

18.01.2013

Sníh z Bogoty: Dva roky v Kolumbii Sníh z Bogoty: Dva roky v Kolumbii Jiří Roth

Moc hezké čtení o životě, lidech a přírodě v Kolumbii doplněné nevšedními zážitky podnikavého studenta.

08.01.2013 5 z 5

Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Pamela Oldfield

Tento příběh doporučuji ke čtení hlavně školákům, kdy získají výbornou představu o životě v Londýně zasaženém morovou epidemií.

06.01.2013

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Perfektní čtení, ač rodina žila v těžkých a otřesných podmínkách je třeba si uvědomit, že rodiče dětí ač vyznávali styl hippies byli poměrně vzdělaní lidé a i když jejich děti neměli moc příležitostí navštěvovat školu a a žili v nuzných podmínkách předali jim hodně vědomostí, zkušeností a znalostí.

Horký vítr nad Mississippi Horký vítr nad Mississippi Mildred D. Taylor

Tuto knihu jsem četla až nyní kdy se můj věk pomalu přibližuje k důchodovému a jsem z ní nadšená, i když je to místy smutné čtení o rasové nesnášenlivosti bělochů k černochům.

06.01.2013

Sophiina tajná válka: Deník dívky z druhé světové války (1939-1940) Sophiina tajná válka: Deník dívky z druhé světové války (1939-1940) Jill Atkins

Je to výborný nápad, tak jak jsem již napsala u jedné z knih této série, seznámit se z historiií II. světové války, i když jen okrajově v oblasti Francie. Jeden z hrdinných příběhů vlastenců končí výčtem časové osy průběhu války a pár fotografiemi z popisované oblasti. Budu se opakovat, ale je to lepší než učit se suchopárné dějiny.

20.12.2012

Vzdálené modré hory Vzdálené modré hory Louis L'Amour

První díl této knihy jsem nečetla, ale vůbec to nevadilo. Autor nás seznamuje dobrodružnou formou se začátky osidlování Ameriky. S rodinou a přáteli Barnabáše objevujeme neznámé americké divočiny kam ještě běloši nepronikli a kde hledají svobodu a nezávislost, bojujeme s indiány a piráty. Určitě vyhledám i další díly této ságy.

11.12.2012

Maskot Maskot Mark Kurzem

Velice silná kniha, nikoli tak svou objemností, jako obsahem. Zpočátku mi připomínala Drdovo Práče - malého chlapce, který strávil válku s vojenským oddílem, ale velmi brzy jsem byla vyvedena z omylu.Jedná se o skutečný příběh malého židovského chlapce, který se útěkem z domova zachránil od smrti. Nalezl ho a přijal lotyšský oddíl SS vraždící židy. Chlapec byl nucen přihlížet krutostem a vraždění, sám ani netušil co to znamená slovo žid, ale záhy pochopil. Vojáci z něj udělali svého "maskota" a využívali ho k propagandě. Až na sklonku života přiznal svoji minulost rodině, kterou založil po válce v Austrálii, trápilo ho kdo vlastně je, nevěděl jak se původně jmenoval a pociťoval vinu za to, že se musel jako "divák" zúčastnit masakrů, na což se snažil po celý život zapomenout a potlačil v sobě vzpomínky. Jeho syn mu pomohl v pátrání a i navštívili jeho zbylou židovskou rodinu v Bělorusku. Tuto knihu doporučuji číst !

22.11.2012 5 z 5

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Moje první kniha, kterou jsem od autorky četla. Ač má hodně stran, četla jsem jí také téměř jedním dechem. Líbila se mi popisovaná atmosféra té doby, život šlechty a její skandály a intriky v kontrastu s rytířským a čestným chováním, Napoleonovy bitvy a jejich dopad na život francouzů.

14.11.2012

Upálená zaživa Upálená zaživa Souad

Emotivní výpověď o tom jak to chodí v kmenových klanech v opuštěných oblastech, nebylo by na škodu, kdyby si ji přečetl každý z nás a zamyslel se i nad tím jaký život žijeme my, jak se honíme za bohatstvím a slávou a neúspěch druhých mnohé z nás spíš potěší ....... vždyť i u nás jsou týrané a opuštěné děti. Jsem ráda, že takové knihy vycházejí.

06.11.2012 5 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Knihu mám rozečtenou již 2 měsíce a moc se mi k ní nechce vracet, i když jí určitě dočtu. Film jsem neviděla, cestování po světě miluju, ale tohle čtení mi přijde dost nudné a nezáživné. Jediné co oceňuji je, že se autorka nebála z gruntu změnit svůj život, rozhodla se poznat svět i jinou kulturu a chtěla se učit cizí jazyky, ale tím jak nám vše podává by mě nestrhla k podobnému činu nebo jen k návštěvě popisované země...

29.08.2012

Zpěv velryb Zpěv velryb Wally Lamb

Zpočátku, při líčení ranného dětství Dolores, jsem nechápala jak může být tato kniha tak kladně hodnocená, ale pak se mi Dolores"dostala pod kůži" a už jsem se neodtrhla. Doporučuji.

14.08.2012

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Úžasná kniha, výborný způsob jak se dozvědět o současném životě v Afganistánu.

11.08.2012

Soumrak rytířů pouště Soumrak rytířů pouště Michael Asher

Také se přikláním k zařazení knihy do literatury faktu, v tzv. kmenových územích jsou dodnes nepokoje a obyvatelé se těžko sjednocují pod vlády jednotlivých zemí....kniha stála za přečtení, i když ji řadím mezi ty, ke kterým se podruhé nevrátím.

11.08.2012

Rybí muž Rybí muž Martin Strel

Ač mám ráda cestopisy, k tomuhle jsem přistupovala se směsicí nechuti a snad i nudného čtení, no co by asi tak mohlo být zajímavého na čtení téhle knihy, kdy hlavní hrdina jen plaval a plaval. Je však napsána " živě a čtivě " a ani chvilku se nenudíte, naopak se zamyslíte co všechno je člověk schopný vydržet a dokázat za podpory stejných nadšenců.

05.07.2012

V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně Robert H. Davies

Tuhle knihu jsem četla jedním dechem, z první třetiny je tak trochu i cestopisná a něco málo v ní najdeme i z novodobých čínských dějin. Autor dobře poznal Kašgar, kdysi významné místo na Hedvábné stezce, kde urgujské menšiny žijí takřka stejným způsobem jako před 100 lety. Díky znalosti prostředí i lidí pomohl několika menším dealerům z řad "turistů" sehnat hašiš. Netrvalo to dlouho a byl zatčený. Tuhý režim a komunistická převýchova ve vězení, špiclování a donašečství spoluvězňů vypovídá o systému komunistické společnosti, neméně zajímavý je i přístup jednotlivých ambasád a jejich konzulů ke svým vězněným občanům. Kniha je nyní v prodeji v Levných knihách za 59,- Kč a rozhodně ji doporučuji ke čtení.

02.07.2012 5 z 5

Proudy z červené země: Můj život lovkyně velké zvěře v Africe Proudy z červené země: Můj život lovkyně velké zvěře v Africe Natasha Illum Berg

Jako lovkyně se žena prosazuje všude těžce, zvlášť v černé Africe, kde ženy zaujímají jiné postavení a roli v životě. Lovec je i ochráncem přírody a musí si u domorodců získat respekt a uznání. Autorka si Tanzanii a její obyvatele zamilovala a seznamuje nás se životem obyčejných lidí, prací lovců i s turisty dychtivými získat svou trofej....

19.06.2012