vaclav3708 vaclav3708 komentáře u knih

Dostavník do Lordsburgu Dostavník do Lordsburgu Ernest Haycox

Nejlepší povídky určitě ty první dvě: Dostavník do Lordsburgu a Pozemková horečka. Jinak spíše průměr, nuda. Některé jako Nebeský jezdec úplně mimo. Jinak je ale takováto sbírka poměrně raritou, takže svou hodnotu má.

27.12.2022 3 z 5

Spartakus Spartakus Raffaello Giovagnoli

Náhodou jsem na ni narazil v knihobudce a jelikož mám slabost pro příběhy z období antiky, tak jsem to zkusil. Je vidět, že to je poměrně zapomenuté dílo, což je, myslím, škoda. Pro mě bylo rozhodně čtivější než díla J. Loukotkové nebo R. Gravese (ty se nedaly číst vůbec).
Velmi dobře je popsán život v Římě, syrově a bez příkras, seznámíme se se všemi tehdejšími osobnostmi, bohaté latinské názvosloví a také se mi líbilo využívání citátu antických historiků pro vyprávění. Dále je kniha doplněna seznamem vysvětlivek, jednou mapkou Spartakových tažení a druhou starověkého Říma. Tedy poměrně slušný obsah pro proniknutí do prostředí románu.
Bohužel jsou slabší romantické pasáže, také tažení gladiátorů je posléze nudný stereotyp, který je zbytečně roztahaný. Naštěstí se to čte dobře, takže těch 600 stránek se přečte rychle.

06.11.2022 3 z 5

Letní kursy Letní kursy Ludmila Freiová

Začátek vypadal zajímavě, neotřele a s napětím jsem četl dál. Bohužel autorce zřejmě neříká vůbec nic vývoj příběhu. Od začátku až do konce se to v podstatě nepohlo z místa, neustále se jen dokola přemílalo jedno a totéž...a ten způsob vyprávění se brzy stane otravným. Doufal jsem, že to alespoň zachrání nějaké rozuzlení, konec, ta sci-fi stránka knihy, ale bohužel. Dočetl jsem víceméně z povinnosti a úplný konec vlastně ani moc nedává smysl, celý příběh se nějak rozpadl do ničeho. A ohledně té sci-fi budoucnosti se vlastně nedovíme nic konkrétního, jen hodně zvláštní náznaky, neurčité tlachy, tlachy...
Hodně špatná kniha, škoda...

11.01.2021 odpad!

Ptáci na zemi a ryby ve vodách Ptáci na zemi a ryby ve vodách Alžběta Šerberová

Velmi mě zaujala už ta anotace a překvapivě to bylo nebývale poutavé čtení. Opravdové, lidské, niterné, intimní...Kateřina Rybářová je jedinečná, neopakovatelná a zajímavá dívka, objeví se, náhle zmizí a vždy za jiných okolností. Dívka, která sama hledá své místo v životě. Okolí se zdá neproniknutelná, nezařaditelná, s hlavou v oblacích, kráčející v jiném světe...žádná tuctová dívka - taková kterou v dnešní době jen tak nepotkáte.
Škoda, že je tahle četba zapomenutá...
Něco podobného už se dneska nepíše a masový čtenář by to označil za bezbřehou nudu.

Doporučuji rovněž knihu Letní kursy ze stejné edice Eva.

02.01.2021 5 z 5