ujira ujira komentáře u knih

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Moderní, lyricko-epický, jazykově bohatý(asi také dobrý překlad), místy humorný román v e-mailech popisující vývoj zcela náhodného vztahu muže a ženy.

28.12.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Horší než červená knihovna, celou dobu jsem čekala nějakou gradaci děje, něco nepředpokládaného, něco zajímavého, teprve v závěru autorka zachránila této knize reputaci nastolením otázky ,,co je pravda,,. Ale jinak docela ztráta času.

28.11.2021 2 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Vynikající historický román od skvělé české autorky.

14.11.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Až přespřílíš vrstevnatý příběh , co do počtu postav a jejich životních příběhů i zápletek kriminálnich, čtenář se trochu v něm potácí, nevěda která postava ho provede až do závěru a rozuzlení. V tomto případě je ,,méně více,,. A vyšetřovatel se tu jen tak trochu mihne.

29.05.2021 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Vůbec nepochybuji o tom, že ve válce se brutalita projevovala nejen v koncentračních táborech, ale i ve vesnicích, kterými procházela fronta, či partyzáni. A dovedu si představit, že ve východní východní Evropě se uprchlík, který navíc vypadá dost negermánský, je opuštěný, malý chlapec může prožít tyto hrůzy. Pro mne zajímavé setkání s neznámým polským spisovatelem, který svým románem vzbudil v literárním světě kontroverzní reakce.

08.07.2020

Básně I Básně I Jan Skácel

Skácel mi mluví z duše a protože básnít nedovedu, čtu jej pro radost, pro porozumění, pro úlevu.

05.01.2020 5 z 5

Dvojí život Heleny Grahamové Dvojí život Heleny Grahamové Anne Brontë

Jsem ráda, že se mi dostala tahle kniha do ruky a že jsem poznala i nejmladší a nejméně známou, ze tří sester spisovatelek Anglie by nebyla tím, čím je, kdyby neměla tyto autorky. Nedovedu si anglický venkov v 19.stol. představit jinak, také témata, se zaměřením na postavení žen v tehdejší společnosti, než jak jej ony popisují. Mohla to být stejně tvůrčí a dobrá autorka, nebýt její předčasné smrti a román je stejně čtivý a zajímavý, jako ostatní romány sester Brontëových.

02.08.2018 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Ačkoli je to román staršího data, nic mu to neubírá na čtivosti a není out. Děj je zajímavý, mnohovrstevný, akční a s detektivní zápletkou, navíc postavy jsou psychologicky bohaté a je jich poměrně dost a přesto se člověk v dějové lince ani v postavách nepřestane orietnovat. Autor patří k těm lepším na americkém literárním poli.

27.05.2018 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Ze severských detektivních románu spíše průměrná, možná je už těch vražd, úchylných a divně v dětství pošramocených individuí, která páchají zločiny na Severu, přespříliš. Lze to číst, má to spád, jen to působí trochu vynuceně vypocené autorem.

27.12.2016 3 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Skvělý námět, pomalejší a méně dramatické, ale stále zajímavá dvojice Callanach
a Ava, kteří s každým novým společným případem zrají, znovu vtáhnou čtenáře do děje.

13.11.2023 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

To lepší z autorovy tvorby.

29.06.2022 4 z 5

Matka Noc Matka Noc Kurt Vonnegut Jr.

Absurdně vtipný, absurdně reálný příběh o vině a smyslu pro spravedlnost, o bezcharakternosti a hrdinství v absurdní době. Howard Campbell je zde typickým příkladem netypického amerického hrdiny druhé světové války.

16.02.2022 4 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Bizarní, ztřeštěné, ale zároveň krásné čtení o jednom velkém snu a jedné velké rodině.

19.01.2022 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Dávám 4 hvězdičky, za námět, styl psaní, neotřelý jazyk a vypocený a téměř dokonalý vhled do mužského světa.

05.11.2021 4 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Mnoho rezonujícího a absurdního se odehrává v útlé norské novele. Je třeba vydat se novou cestou. Sžít se s lesem, samotou, potomstvem a losy, jen tak být sám sebou a být k smíchu i k politování.

04.11.2021 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Novodobý průvodce českou politickou situaci. Autor uceleně, systematicky a pragmaticky předkládá pohled na to, kam směřovala a směřuje česká společnost a její politická garnitura v rámci Evropy i s ohledem na celosvětové směřování. Naše společnost se potácí mezi touhou po demokracii a touhou po poslušnosti vůči silné vůdcovské osobnosti, byť bude vedena do pekla. Doporučuji přečíst před volbami.

08.08.2021 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Českou,, Agátu CH.,, jsem začala objevovat od této knihy a předpokládám, že ostatní knihy budou vyšetřovatele Bergmana více pouštět k práci a budou z Čech. Nicméně za mne dobrá detektivka, srovnatelná se zahraničními.

19.05.2021 4 z 5

Zajímavý rozhovor se zajímavým mužem, oddaným své práci a vlasti.

05.03.2021 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Opět vzrušující příběh rytíře Tase z Boru, zasazený do období válečných tažení husitů proti Zikmundovi. Pohled z druhé strany (než např. nabízí Jirásek)na nelehkou a neobyčejnou část dějin českého národa.

30.01.2020 5 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Úžasné počtení, skvělý britský humor,stylově nabité jako letní bouřka, jazykově čisté jako vzduch po bouřce. Wodehouse mi trochu připomíná Jirotkova Saturnina, kdoví jestli ho nemá pan Jirotka mezi oblíbenými autory?

19.09.2018 5 z 5