ufak ufak komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

moje oblíbená kniha

14.04.2020

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Na film se podívám vždycky rád, ke knize se vracím. Naštěstí sem ji po dvaceti letech sehnal papírovou. V knize je toho víc, např. "najednou dostala příšernou chuť nabourat tu maloměstskou selanku" (sorry, parafrázuju) a vlítla tam a hrábla do cukroví. Lehce vtipná, prima oddychová, prostě milá kniha.

Koule Koule Michael Crichton

Kouli jsem si přečet, protože mě zaujal film. Kniha je samozřejmě lepší. Tajemství, napětí a sdělení. Crichtonovské budování atmosféry miluju.

Hmlovina Andromedy Hmlovina Andromedy Ivan Antonovič Jefremov

Mlhovina v Andromedě a Hodina býka jsou pro mě i po letech super knížky. Samozřejmě je znát období a kontext, kdy jsou psané. Jediné, co se mi nelíbilo, že děti žijou v internátě. Líbila se mi vážnost učitelského povolání - dneska .... (radši nebudu psát).

Čtyři z tanku a pes Čtyři z tanku a pes Janusz Przymanowski

Ano nostalgie ze seriálu i čtení. Knihy se mi libily i po letech. Propagandy se mi tam moc nezdá, spíš takové to vlastenectví a odhodlání, které vyplývá z války. Na dnešní dobu naivní. Dnešní děti mají Simira, který udělá za dvacet minut šíleně krkolomné věci, a Rexe. A ani ty už je nebaví, jsou málo action.

15.04.2020

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Asi nejsem normální, ale je to moje oblíbená kniha. Přečet sem ji po létech, nedávno po dloooouhých létech a objevil, že je úžasně napsaná.

14.04.2020

Vlny ztišují vítr Vlny ztišují vítr Arkadij Strugackij

Obydlené ostrovy mě nebavily, připadaly mi spíš jako fantazy, Brouk v mraveništi byl super a tahle třetí se mi líbila nejvíc. Obsahuje záhadu, vysvětlení, překvapení i neotevřené tajemství. A vždy, když někdo kritizuje bez znalosti (a ochoty znát) věcí, vzpomenu si na slova (nevím zda ve dvojce nebo trojce, zda Sikorského nebo Maxima): "Můžeme být za blázny, mohou se nám posmívat (, nikdo o nás neví), ale jediné, co nesmíme, je podcenit nebezpečí. Když ucítíme pach síry, musíme být připraveni zorganizovat výrobu svěcené vody v průmyslovém měřítku."
(jak příznačné pro epidemii koronaviru 2019/2020). A Gorbovskij byl můj oblíbenec.

13.04.2020

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Třetí Odyseu jsem četl z úcty k autorovi a zvědavosti "co vymyslel" a co je s monolity. Do čtení jsem se nutil. Čtvrtou jsem čekal výrazně lepší než ten třetí blábol. Nic moc. Na dovolené jsem si přečet zgruntu celou sérii a byl jsem zklamaný. Z příběhu, konce, oživení Poola, najednou nevadilo přistání na Europě. Spousta keců o společnosti.

06.04.2020

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Už podle úvodu a blábolů na time-theory.info a popisu principu relativity jde poznat, že je to blábol. Bohužel moje setra si to přečte jako vrchol vědy. Škoda.
Už jsem takového chytrého jednou zažil. Na rodinu udělal dojem hezkou rádoby-zasvěcenou mluvou.

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Můj první Crichton. Jako dítě jsem to zhltnul, zklamalo mě samovyřešení problému, ačkoli ten virus nebo bacil už někde je a může se probudit nebo zmutovat. Z toho sem měl dost depku. A předpokládám, že krizové plány pro různé situace jsou někde připravené (např. epidemický plán pro pandemii - psáno 2020/04).

13.04.2020

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

trilogie Nemova říše se mi líbila, popis technického světa. Jen mi bylo divné, že má jediný zdroj energie. A co bude, až mu bude 200 let a umře.

Vzpomínky Ijona Tichého Vzpomínky Ijona Tichého Stanisław Lem

Jako u všech Tichoniád mám pocit, že byl autor spíš zhulený než opilý. Ale vše je vtipné, napnuté, spousta nápadů. Zase se k nim vrátím. Satira jak svina.

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Jako dítě jsem se moc nechytal, jen matně si pamatuju fantasmagorie. Ted po dlooouhých letech jsem si přečet celou sérii. Super, vtipné, zábavné. Těší mě, že se snažili film opravdu podle knížky a neprznili to - můj hold Trillian a Marvinovi.
Velice zajímavé nápady i souvislosti. Celá série vypadá jako hluboce promyšlená, ale takhle prý Adams nepracoval, prostě psal. Pozadí, které neprozradí, měl asi intuitivně v hlavě. Dodnes si vzpomenu na větu: Padající květináč si pomyslel "Sakra, už zase!". Kdyby lidé věděli, co a proč si to myslí, asi by chápali Vesmír mnohem lépe. A Odpověď na Základní Otázku Života a vůbec, 42.

Kto by už kradol nohy! Kto by už kradol nohy! Gert Prokop

Zatím nejlepší, co jsem ve sci-fi četl.

Hodina Býka Hodina Býka Ivan Antonovič Jefremov

Dodneška si myslím, že to byla špičková knížka. Samozřejmě psaná v tehdejší době (myslím vědu, styl sci-fi a politiku), ale super. Horší bylo, že podle ní byl natočený film V prachu hvězd, paskvilácky, humus. Jedině Janička jako Fai Rodis je super.

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Jako vždy, kniha je lepší a je v ní víc vnitřku postav, motivace, pohnutek, vzpomínek. Člověk je více chápe a více se ptá. Film holt musí byt hodne action, aby se na něj někdo díval.

Maxim Kammerer Maxim Kammerer Arkadij Strugackij

@Kory98: to předělávání mě taky dost zaujalo. Lidé se cpou všude, předělají řeku a pak se diví. Kam přijedou, to je jejich (tady se jen vnucujou a neví, jestli to je dobře), snaží se vše přerobit k obrazu svému a drancovat - viz ANglie a ostatní kolonisté - jsou to jen divoši, tohle je naše území, "lidé, honem přijeďtě, budeme rozdávat cizí půdu".

13.04.2020

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Vesmírnou trilogii jsem jako dítě přečet jedním vrzem, bylo to zajímavé, napínavé. Jen mi (už jako dítěti) připadalo hloupé, že všude, kam přiletěli, něco žije. A měl sem strach, že Smrtonoš unikl jako skupinka buněk.

Hvězdné deníky II Hvězdné deníky II Stanisław Lem