Tyyynab Tyyynab komentáře u knih

Smutek Země Smutek Země Bohuslav Reynek

Někde jsem četla, že Reynek ve svých prvních sbírkách hledá svůj vlastní osobitý výraz, což je tu krásně vidět - básně jsou opravdu formálně různorodé, dalo by se říci "každý pes jiná ves", a ještě když je jich tolik... No, člověk se v tom trochu ztrácí. Jsou nicméně spojeny alespoň tematicky a motivicky, již zde je to v tomto ohledu Reynek, kterého známe. V kontextu jeho díla si ovšem myslím, že o nic až tak zásadního nejde - jeho pozdější sbírky jsou zajímavější :-)

27.10.2020 3 z 5

Gumy Gumy Alain Robbe-Grillet

(SPOILER) Tato skvělá kniha, která opravdu není parodií na detektivní román, ač z něj vychází a transformuje ho, se snaží nikoliv zesměšnit, co tady bylo před tím a co bylo jejím předobrazem. Snaží se ukázat, že to, co bylo, již nemá modernímu člověku co dát. Kdo říká, že detektivní román musí vždycky stát na nějakých schématech? Zde se veškerá schémata rozpadají (parodie je spíše přehání a akcentuje, zde jsou zcela změněna pravidla hry) a cítíme jen úzkost z toho, že ani sám vyšetřující neví nic, není to ten úžasný génius, který na všechno přijde, ba dokonce se sám stává vrahem (v detektivním světě téměř neskutečné). Čtenář vždycky čeká na rozuzlení, na to, až mu kniha vše pěkně vysvětlí... A ono se tak nestane a tápeme ještě více. A tak je to přece i v životě - kolik případů zůstalo nedořešených? Jak již někde napsal Kundera: román nemá být ulicí, která vede pouze k rozuzlení zápletky. A to tento román opravdu není, je spíše labyrintem, ze kterého ovšem není cesta ven.

21.10.2020 5 z 5

Ježíš Ježíš Hans Küng

Obsahově výborná kniha, bohužel překlad trochu pokulhává - německy sice neumím, ale je naprosto evidentní, že se do něj promítla německá stavba věty, což někdy velmi ztěžuje porozumění poměrně dlouhým a myšlenkově složitým větám. Jinak doporučuji racionálnějšímu typu věřících - je to takový spíše vědecko-filosofický přístup, není to jistě kniha pro každého. Oceňuji také, že se Küng pouští do mnohdy z církevního hlediska ne úplně košer výkladů významu Ježíše a jeho učení, což je důležitou součástí knihy. Doporučuji také z toho hlediska, že tolik zajímavých a ne příliš známých souvislostí mezi Ježíšem, jeho dobou a myšlením jeho doby asi jinde nenajdete.

30.07.2020 4 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Absolutně brutální jízda. Nesmírně mě těší, že byly "pomočeny" (ať už symbolicky či skutečně) všechny ikony a živoucí i mrtvé fosílie literární teorie - to máte za ta léta utrpení při studiu!

18.05.2020 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Absolutní nuda. Asi u žádné povídky jsem se příliš nezasmála, humor mi bohužel přišel hodně pitomoučký... A ani mi tak nevadil pan Kaplan (takových učím u nás ve škole hodně) jako spíše prof. Parkhill, který se mi zdál velmi omezený, neschopný přijmout úkol, který není napsaný bez chyb, a neschopný ocenit snahu a vynalézavost. Často se mi zdálo, že jednotlivé povídky ani pointu nemají, prostě jen skončí klábosení o chybách... Možná jsem zdeformovaná svým povoláním, ale smát se špatně utvořeným tvarům mi prostě nejde, zvláště když na tom stojí celá kniha. Hvězdička navíc za překlad - musel to být oříšek... Ale ani tak se do knihy nepodařilo přenést určitou hravost, kterou bych očekávala.
Další věc, která mi vadí - jsou tam dospělí lidé, již vzdělaní ve svém jazyce... Nechápu, proč jsou prezentováni jako úplní idioti a pan profesor jako ten s patentem na pravdu. Zvláště mě o tom přesvědčila kapitola o slovech řeckého původu - proboha, každý evropský jazyk je má! Nevěřím, že by se dospělí lidé chovali takto pitomě!

13.05.2020 2 z 5

Medzi nebom a peklom Medzi nebom a peklom Štefan Hríb

Až na poslední kapitolu (o církvi), která přinesla zajímavé a docela originální poznatky, mi to přišlo slabé - takové "tlacháníčko o nebíčku" - nikdo z nás o tom nic neví, ale zaplnila se tím větší část knihy, což je škoda. Kdyby se kniha soustředila právě na to, co bylo zachyceno v poslední kapitole, hodnotila bych jistě lépe...

22.04.2020 3 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

(SPOILER) Není to až tak dobré, jak jsem očekávala. Místy možná až rozvláčné a nudné - několikaodstavcové popisy květin mě fakt nebraly, ale chápu, že to asi sloužilo k natahování děje a dávkování napětí, což ale paradoxně na mě mělo opačný účinek - čím dál víc mě to přestávalo bavit. Myslela jsem si, že půjde o klasickou detektivku, kde se bude pátrat, ale ono to tak úplně nebylo - vlastně mě velmi zklamalo, že se vrah přiznal tak rychle a sám, bez větší snahy hlavní hrdinky dopátrat se pravdy. Od tohoto okamžiku mi přišel zbytek knihy téměř zbytečný - sledujeme pocity postav, jak to dopadne, ale jakožto čtenáři si to už moc neužíváme, neboť vše víme. Oceňuji překvapení, které se nakonec o Rebece dozvídáme, ale to je tak asi vše. Kniha vyznívá tak, že vlastně je vše ok, vrah zabíjel právem a začne nový život bez problémů (i když vím, že na začátku je naznačeno, že se vzpomínání vyhnout nelze a že si to Max nese s sebou tak jak tak a jeho žena to chtě nechtě nese s ním). Nakonec se musím ztotožnit s řečmi pana Favella, třebaže všem připadal odporný, zdá se mi, že měl ohledně Maxe pravdu - bohatému člověku se známostmi projde vše.

13.04.2020 4 z 5

Hirošima Hirošima František Hrubín

Docela zklamání. Čekala jsem, že si s tou Hirošimou víc vyhraje, že to bude apelativnější atd. Škoda, to téma mělo fakt potenciál.

30.03.2020 2 z 5

Zpíváno z dálky Zpíváno z dálky František Hrubín

Hrubín je moje láska již od dětství, leč tyto sbírky se mi zdají těžce uchopitelné (tím se velmi blíží poezii Zahradníčkově, jak často upozorňovala dobová kritika). Leč bohužel, když jsem si četla texty moudrých literárních hlav, jak mám tuto poezii chápat, nic z toho jsem v těch verších neviděla. Možná moje chyba. A středoškolákům nedoporučuji.

30.03.2020 3 z 5

Musím říci, že kniha je obrovským zklamáním. Je to moc dlouhé a při takové délce je obtížné udržet čtenářovu pozornost, aby chtěl číst dál. Film vytěžil to nejlepší a kniha po filmu tak nepřináší vůbec nic - to, co film nezachytil, mě nijak neobohatilo a za týden o tom již nebudu vůbec vědět. Pár vtipných momentů bylo, ale nejsem si jistá, jestli to za tu námahu stálo...

30.03.2020 2 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Kniha, která by bez Duška zapadla mezi miliardu podobných ezo-blábolů. Dušek tomu dal duši.

25.02.2020 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, že mnohem více dosáhl pocitu beznaděje a hrůzy asi film. Kniha není špatná, ale čtená po filmu nic nového, co film nezachytil, nepřináší. Myslela jsem si, že bude zajímavá tím, že to vypráví Náčelník, ale žádné velké překvapení se nekoná.

25.02.2020 4 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

To zmatení byl asi záměr, ale způsobil, že jsem si četbu neužila, změnil ji v půlroční utrpení. Oceňuji experimentálního ducha... Ale pro nevědecky naladěného čtenáře to skutečně není. Jsem velmi zklamaná také proto, že mi přišel nápad udělat z Číhošťského zázraku detektivku naprosto výborný, avšak byl udušen, utlučen, utopen v tom všem ostatním, co bylo v přesile a nedalo mu moc šanci se prosadit.

29.10.2019 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Kniha je fajn, ale pokulhává za svou divadelní adaptací. Čte se to rychle, dobře, je to lehké a svěží... Ale pro divadlo nebo rozhlas se to hodí více. Jako text mě to tak nenadchlo. Ale možná, kdybych adaptaci neznala, bych to viděla jinak.

10.06.2019

Basic Czech Basic Czech Zdeněk Rotrekl

Neřekla bych, že jde úplně o jazykovou hru, ale spíše o vyprázdněnost slov, jazyka obecně... Když skloňujete slovo, soustředíte se na jeho tvar a nikoliv na význam a o tom to celé je. Když se změní předpona, co se změní? Slova znějí pořád podobně a v řadě vedle sebe vytvářejí dojem, že jsou pouze odříkávána nazpaměť, že jsou pořád opakována s obměnou, ale jejich podstata zůstává stejná. Gramatika je systém pravidel, podle nichž jazyk funguje a díky nimž je možné se dorozumět. Zde ovšem jde pouze o ta pravidla, o nesmyslná cvičení a procvičování, která ale nevedou k porozumění a ovládání jazyka, nýbrž k ještě větší nesrozumitelnosti. A gramatické chyby pak k ještě větší distanci mluvčího od jazyka, kterého využívá k vyjádření. Podstata života je nevyjádřitelná. A gramatika jsou jen další pravidla v té přehršli pravidel, která se v totalitě promítala do každodenního života. Pravidla, která brání rozvíjet myšlení (ideozločin?), pravidla, která jazyk spoutávají a deformují. A o tom to celé je.

25.02.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Trochu zklamání, to nejlepší je zaneseno ve filmu, který je lepší než kniha sama. Nevím, co si z toho odnést, kdovíjak vtipné to nebylo... Opravdu jeden z mála případů, kdy doporučuji spíše film než četbu.

26.11.2018 3 z 5

O jelenovi s kulometem a jiné trampské zkazky O jelenovi s kulometem a jiné trampské zkazky Alois Mikulka

Když pominu, jak chabé a špatné byly příběhy (po každém z nich se mi vkrádala na mysl otázka "Proboha proč?"), vadilo mi hodně, jak Mikulka používá nevhodně stereotypní představy (Romové kradou a blázni se zavírají do klecí, aby byl klid), případně hodně zvrácené představy, které bych před dětmi snad nikdy neprezentovala (Dětský domov vychoval z dětí řádné občany). Krásným lidem vše vychází a těm, co kradou a podvádí taky. Kde to jsme??? Takhle to v pohádkách nefunguje. A ani v těch "moderních" by nemělo (i když toto má s pohádkami pramálo společného). Občas jsem měla pocit, že to autor "odfláknul", zvraty jsou naprosto ne-uvěřitelné a nepravděpodobné... Dětský čtenář není blbý čtenář! Není tu žádné poučení ani nijak zajímavá nebo vtipná pointa. A už vůbec jsem nepochopila, co mají tyto slátaniny společného s trampimgem - trampové a skauti měli alespoň nějaké ideály a snažili se dodržovat určité zásady. Tato výchovná složka ovšem v knize absentuje.

16.04.2018 odpad!

Karkulka v maskáčích Karkulka v maskáčích Alois Mikulka

Obrovské zklamání - kvůli názvu, který mě ohromil a který mnoho sliboval, ale bohužel sliby nesplnil. Snaha o moderní pohádku dopadla strašně - žádné zápletky, prostě jen popisy toho, jak se Karkulka s někým potkala. NUDA. Je to přeplácané, mnoho skvělých nápadů je zde nerozvinuto a výsledek je splácanina bez nějaké větší myšlenky...

06.04.2018 odpad!

Amarú, syn hadí Amarú, syn hadí František Křelina

Čtenářsky poměrně náročné dílo, přesto se však Křelinovi podařilo důvěryhodně vykreslit prostředí, postavy, indiánskou mentalitu i souboj dobra se zlem, který se odehrává v nitru každého člověka, ať už je na kterékoli straně barikády.

23.11.2017 3 z 5

Čas kopřiv Čas kopřiv Josef Knap

Škoda, že je tato sbírka povídek jaksi pozapomenutá. Téma odsunu Němců a osidlování Sudet je dnes i po takové době poměrně živé. Knap se snaží tuto problematiku zachytit z různých úhlů pohledu ( z pohledu Němců, z pohledu těch, kteří pohraničí osidlují, i z pohledu lidí, jichž se to v podstatě netýká), avšak ani jednu, ani druhou, ani jinou stranu nehodnotí - jednotícím prvkem pro něj je LIDSTVÍ, které mohou lidé ztratit bez ohledu na národnost. Nejdelší povídka díla Nevěsta s jeřabinami je skutečně mistrovským dílem - nejvíce pak proto, jak věrohodně Knap dokázal vykreslit postavu mladé ženy.

23.11.2017 5 z 5