Tyn_a Tyn_a komentáře u knih

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Jako vzdy, Kepler. Naprosta srdcovka! Miluju jeho knihy, jak dokazi vtahnout do deje a nepustit. Zacnete cist a najednou mate 50 stran za sebou. Pribeh neskutecne napinavy, dej ma spad, clovek se nenudi ani sekundu. Za me plny pocet hvezd a tesim se na dalsi. Doporucuji!!

09.01.2021 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Knize musím dát plný počet hvězd. Příběh jsem si naprosto zamilovala, je temný, záhadný a lehce se do něj člověk vžije. Stačilo jen otevřít knihu, začít číst a najednou jsem byla jinde. Naprosto úchvatné!
Moc se mi líbil nápad s drogou, zápletkou, bylo to "něco" nového, s čím jsem se jinde nesetkala. Postavy mi byly všechny sympatické, vybere si každý, ať už stojí na straně dobrých, nebo zlých. Ostatně nikdo z nich není úplně na dobré straně, každý z nich má své "minusy", které využívá ve svůj prospěch.
Knihy 2x většinou nečtu, ale k této sérii se velmi ráda vrátím.

Aneb...
"Svět se skládá ze zázraků, nečekaných zemětřesení, bouří, jež se zničehonic objeví a změní tvar kontinentů."
Díky jedné úžasné, nezapomenutelné, a pro mě důležité, ženě, která mi tento svět ukázala se vším všudy. :)

11.03.2021 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Popravdě..kde najít vhodná slova? Když to vezmu popořadě.
V prvních chvílích jsem se mi honilo hlavou, že námět je super, neotřelý, jiný, tak trochu temný. Byl temný, ALE! tak ukrutně špatně zpracovaný. Já opravdu nechápu jakto, že se kniha stala tak propagovanou. Psána byla fajn (četla se fajn), ale jakmile jsem se ponořila do hloubky a začala uvažovat co a kdy, jaké jsou souvislosti, jaký je vůbec TEN děj. Ke konci jsem hledala stále nepřicházející pointu. Asi se ztratila v překladu, netuším.
Možná kdyby kniha měla víc stran, možná kdyby autorka popsala události a celkový námět jinak, možná pak by to bylo mnohem lepší, ale možná a coby kdyby.

Veliké zklamání byl ale konec, který ten malý kousek pointy, který jsem nakonec našla, totálně zabil. Doslova a do písmene.

Takže, eh, od této autorky už nezkusím nic jiného.

30.11.2022

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jak už napovídá název, téma je z oblasti zdravotnictví. Pro mě neprobádaná oblast a první kniha s tímto tématem. Byla jsem příjemně překvapená. Tušila jsem, že to bude boom (od autorky jsem již četla Vrány), ale že takový boom, to ne.
Příběh je až moc čtivý, napínavý a tak skvěle napsaný, že se člověk horko těžko odtrhne.
Pecka! :))

23.04.2022 4 z 5

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

(SPOILER) Krásnější knihu jsem dlouho nečetla.

Nejsem milovník koní, knihu jsem se rozhodla přečíst proto, že měla opravdu skvělé ohlasy a byla dost propagovaná. Byla jsem víc než mile překvapená.
Hned po pár stranách jsem věděla, že ji zhltnu za dva dny a hned po probuzení budu chtít číst dál.

Zaujaly mě tři dějové linie, kdy každá z nich byla výjimečně čtivá. Líbil se mi jejich zápal pro jednu a tatáž věc, nikdy by mě nenapadlo takhle smýšlet, uvažovat.
Hlavní byl pro všechny jeden cíl, sice pro každého jiný, ale bez cílevědomosti by nedosáhli čeho chtěli.

Je to jedna z těch knih, u kterých si přeji abych ji zapomněla a mohla ji tak číst opět jako "poprvé".
Opravdu dokonalé, opravdu..

15.01.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

(SPOILER) "Medvědi z Medvědína!"

Tak zní heslo hokejového týmu. Každý člen byl jiný. Někdo si místo v týmu vydřel, někdo se pro něj narodil, někdo ho získal právem a někdo ne. Jenže v týmu si byli všichni rovni. I když...

Čekala jsem knihu pouze o hokeji, ale postupem času jsem zjistila, že má hlubší smysl a myšlenku. Ta myšlenka byla poučná a zdrcující..
Maya vyrostla v silnou ženu a Kevin v uvědomělého muže, který ví, že některé věci udělal špatně. Hlavně tu jednu.

Líbil se mi celkový děj, zápletky. Taky jak události autor přeskakoval, aby v jedné kapitole nastínil jak a kdo se zrovna cítí a jak jedná.

Těším se na druhý díl :))

13.11.2021 3 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Je to génius.
Tahle věta mi projela hlavou jakmile jsem knihu dočetla. Nesbo je můj oblíbenec už dlouho, sériovky má úžasné, mimo sériovky se mi některé líbily a některé méně, ale! tahle, to je něco víc než úžasného!

Příběhy byly neskutečně čtivé. Ponořila jsem se do nich a vnímala každý nádech, výdech, vztek nebo zklamání hlavní postavy. Samozřejmě i ta žárlivost (jak hlásá název) byla prioritním vjemem. V každém příběhu byla pojata jinak, odlišně, ale nakonec se spojila v jedno skvělé dílo.
Panejo...až teď si uvědomuji, jak moc mi autor chyběl. Píše neopakovatelně a za dobu, co čtu, jsem se nesetkala s jeho nástupcem nebo někým, kdo by ho nahradil v době jeho nepřítomnosti.

Budu netrpělivě čekat na další dílo! Už teď mám pocit, že ho nutně potřebuji. :))

09.09.2021 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Konečně dotčeno...tento styl psaní opravdu není pro mě.

Jak se říká...sto lidí, sto chutí.
Ja vím, že od Kundery už si v budoucnu nic nepřečtu..:))

07.09.2021

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Knihy od Colleen, moje srdcovky.

Není to jenom romantika, je to něco mnohem víc než to. Ano, láska hraje značnou roli, ale to i sám život. Osudy, které v jejich knihách potkávám, šťastné i nešťastné lásky a příhody, ponaučení a neúmyslné rady, které si každý přebere po svém.

Z téhle si beru to, že upřímnost je mocná.
Opět díky autorce, na konci jsem měla husinu! :))

"Trpělivost patří mezi ctnosti."

27.08.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Strašně milý příběh plný nezvyklých přirovnání. Zusak píše tak nějak odlišně. Po přečtení pár stran jsem byla ale příjemně překvapená. Jeho styl psaní mi nakonec sedl a hltala jsem každé slovo.
Pokud hledáte něco, co je zcela jiné, určitě po knížce sáhněte :).

Trošku mě zklamal závěr, s postavou Maxe jsem doufala, že se dozvím, jak to nakonec celé dopadne a že autor jeho příběh popíše ještě víc. Snesla bych klidně dalších sto stránek.
Co mě naopak šíleně bavilo, byly jeho popisy běžných věci. Byly popsány jinak...
Nechyběly ani vtipné chvíle, kdy jsem se smála nahlas a na závěr pár slz...

Každopádně i přes, podle mě, ne úplně dokončený závěr, knihu doporučuji. Ráda se k ní v budoucnu vrátím..

29.04.2021 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Opravdu děsivý příběh.
Jak kdyby autor vzal názvy všech svých knih a dal je dohromady do jedné, mnohem víc děsivější, knihy. Přesně to jsem cítila...strach, smršť, tmu.
Nevím, co je horší, jestli samotný příběh nebo to, že ho opravdu někdo mohl zažít?

Kniha je napsaná formou vyprávějící osoby, což je mnohem víc autentičtější a osobnější. Igor mě svým vyprávěním stáhl do příběhu a nepustil, dokud jsem nepřestala číst. Trošku mě zamrzelo, že bral drogy. Člověk pak má tendenci příběhu nedůvěřovat, přece jen, jejich požití má na mysl odlišné účinky. Ovšem jak se říká "na každém šprochu, pravdy trochu". Tyhle, řekněme, paranormální věci mě vždycky fascinovaly a zajímaly. Spíš se přikláním k tomu, že příběh je uvěřitelný. Jak si někdo mohl něco takového vymyslet až do takových detailů, s takovou propracovaností? Je to těžko uvěřitelné, ale myslím, že určitě ne nepravděpodobné.

Od sté stránky jsem se nestihla nadechnout, každou chvíli jsem měla husí kůži a strach ani nezmiňuji.

Prostě a jednoduše...byla to bomba a já díky za to, že autor podmět neznámého člověka nezahodil, jako kus papíru, ale všechna fakta si ověřil, uvážil a nakonec vydal. Bylo to skvělé čtení na pár hodin, které si budu hodně dlouho pamatovat. :))

21.04.2021 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

(SPOILER) Taky vás zvládne Colleen tak emočně vymačkat, až vám na konci knihy padají slzy?
U mně to zvládá naprosto bravurně. Nevím, možná je to tím, že knihy čtu ve špatnou dobu nebo je taková čarodějka emocí. Pokaždé mě příběh pohltí. Není to moje první kniha od ní a myslela jsem, že mě nic nepřekvapí, ale sakra jo!

Děj byl skvělý.
Muzikant a dívka se zlomeným srdcem a talentem. Na začátku to vypadalo, že to bude klasický příběh o lásce, kdy ona zjistí, že aktuální přítel pro ni není dost dobrý (věta "zlato, dones mi prosím pivo" mě dostávala do kolen, moje odpověď by nejspíš byla "a ty nemáš nohy...zlato?!) a zamiluje se do kluka z protějšího balkonu. Ale ne, takto to rozhodně nebylo.
Autorka do příběhu vsadila sice sexy kluka, který miluje kytaru a svoji nemocnou přítelkyni nade vše, ale i to, že je neslyšící. Vážně?!
Moc se mi líbilo, jak spolu vnímali tóny kytary, svoje hlasy, svoje srdce a jejich tlukot. Líbilo se mi, že láska může být i věrná a ne tak jednoznačná. Šíleně se mi líbila jejich loajalita, oddanost a ten konec...
Aaaah, ten mě dostal snad nejvíc. Byla jsem opět u té trpělivosti. Bylo nezvykle fajn, že neskočili z "jedné řeky do druhé", ale čekali na sebe. Být v jejich postavení, zachovám se jak Ridge. Nevydržela bych čekat až tak šíleně dlouhou dobu na svojí lásku, ač bych přesvědčovala sama sebe, že to zvládnu.
I v tom netrpělivém čekání je určitá naléhavost..

"I když jsme se tomu tolik bránili, všechny ty věci mezi námi se staly proto, že naše vzájemné city začaly být silnější než naše touha. S touhou se bojuje snadno. Zvlášť když je její jedinou zbraní přitažlivost. Ale když se snažíte bojovat se svým srdcem, vůbec to není tak snadné."
Možná jednou...

Nezbývá mi, než dát plný počet hvězd. Nemůžu jinak...

10.09.2021 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Colleen dokáže mezi řádky snad vše. Dokáže v jedné knize ve čtenáři vyvolat smutek, pocit štěstí, zármutek, vztek, lítost, bolest, pochopení.
V každé z jejich knih je nějaké poselství. Skryté, ale je tam a já si vždycky říkám, co by, kdyby hlavní postava změnila to a to, co by, kdyby se špatné chování projevilo dřív, nebo později. Situace z jejich knih nejsou až tak smyšlené, můžeme je potkat v reálném životě, kdekoliv kolem nás..

V "Na obtíž" jsem vystřídala emoce snad všechny...od smíchu až po slzy. Hlavní postavy mi bylo chvílemi líto, ať už proto, jak smýšlí o životě jako takovém, ale i proto, že v sobě nenalézá chuť něco změnit...aby se její, rádoby, špatný život přesunul na jinou, pozitivnější kolej.
Je obdivuhodné, že i přes všechny překážky (které se dají vyřešit jinak, efektivněji) Mer všechno zvládla na jedničku! Nakonec jsem ji i fandila...

Fanoušky Colleen kniha určitě neodradí, naopak :))

05.08.2021 5 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Tenhle žánr naprosto zbožňuji a autorku taky. Četla jsem od ní sérii "Medvěd a slavík" (do které jsem se naprosto zamilovala) a další kniha nebyla zklamáním, právě naopak.
Je to...naprosto...geniální.

Ráda se bojím. Ráda se bojím v pohádkách a obzvlášť v takových, které jsou mnohdy lehce uvěřitelné a čtivé, vtáhnou čtenáře do děje.

"Proč zrovna strašáci?"
"Lidi se jich bojí a to já miluju."

Jooo! Chci další. :)

21.07.2021 5 z 5

Rez a záře hvězd Rez a záře hvězd Tammy Greenwood

Už dlouho jsem v rukou neměla knihu, ke které bych bych chtěla tolik říct.

Je nutné a nezbytné číst knihy tohoto typu, nezavírat oči nad podobnými tématy (ať už zneužívání nezletilých, holocaust, vraždy, týrání lidí či zvířat, otroctví atd..). Neříkat si, že třeba konkrétně mně, a mého okolí, se to netýká. Týká, a jak. Je to kolem nás, nemusí to být třeba poblíž, ale někde, někde určitě ano. Je to kruté, nesmyslné a zrůdné.
Neexistuje na to spolehlivý a stejně krutý trest. Je to něco, co potrestat nejde. Nejde oběti vykompenzovat všechny minuty utrpení, nejde jen tak nechat zmizet všechny myšlenky před a po, nejde to jen tak shodit ze stolu jako drobky z pečiva, jednoduše ne. Je to bezmoc, kterou si mnohdy nejde ani představit.

Teď k samotné knize.
I přes to, jakou tématiku si autorka vybrala, i přes sexuální scény, které "citlivě" (pokud to jde) popsala, i přes bezmoc, která na mě sálala hned po prvním zneužití, i přes to všechno je kniha skvost. Je tak perfektně napsaná, že se vám chce brečet a číst zároveň. Mnohdy jsem měla slzy na krajíčku, nechuť na jazyku, zděšení v očích, ústa plná hanlivých slov a pocity jako bezmoc, strach, nechuť.
Ani si nedokážu představit, jak dítě v jejím věku TOHLE VŠECHNO zvládlo unést, vytrvat a přežít, nakonec i nějakým způsobem vstřebat. Vrátit se do běžného života, protože neexistuje jiná cesta, než jít dál a neohlížet se. Sally byla TAK statečná, vytrvalá a silná. Patří ji všechna čest. I přes to, že ji někdo vzal velký kus jejího dětství a dospívání, z ní "vyrostla" pozoruhodná žena, který svůj život nemohla žít dál a alespoň částečně napravit ztracený čas.

Je tolik věcí, co jde, a co bych mohla ke knize a samotnému děsivému příběhu, napsat.
Je toho ve mně tolik, tolik na entou! Nemluvě o trestu, který bych byla schopna vinnému udělit a že by nebyl zrovna příjemný.

"Co se stane, když hvězda umře? Její světlo se prostě po nějakém čase vytratí?"

12.06.2021 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Ke knize jsem se dostala uplne omylem. Zaujala me anotace a "musela jsem ji mit", coz nejspis spoustu knihomolu zna.

Jakmile jsem se zacetla, doslo mi, ze jsem videla kdysi daaavno film, ktery me bavil.
S naprostou jistotou muzu rict, ze obe zpodobneni pribehu jsou jedinecne, jak film, tak kniha.
Jenze jak to vetsinou byva, kniha vyhrala na plne care, az me mrzelo, ze ma tak malo stran.
Pribeh jsem si zamilovala. Neni sice uplne pozitivni a zaver uz vubec ne, ale prece jen skryva neco, co me pohltilo.
Porad se nejak nemuzu rozhodnout, jak pribeh trefne zhodnotit a asi to ani nepujde, ale zasahl me.

To, ze neumela cist a byla schopna spolehlive to skryvat.
To, ze se do sebe zamilovali, ale pritom nebyli schopni dat to plne najevo, natoz ve spolecnosti (vekovy rozdil atd..).
To, ze se zucastnila holocaustu a nakonec za nej pykala, krute ale statecne.
To, ze ji i pres to vsechno miloval dal a neustale (i kdyz obcas nevedomky) ji svoji naklonnost daval najevo. Cetbou. V jednoduchosti je totiz krasa. A jaka! Sama vim, ze kdyz mi nekdo predcita, citim se spokojene, obzvlast kdyz je hlas predcitajiciho prijemny jako pohlazeni, jako nezny dotek letniho vanku. Bylo to vsechno tak strasne krasny, smutny, srdceryvny, srdcervouci, laskyplny.
Ta laska umi ale delat divy, i kdyz muze vyhasnout, ale i nemusi (prvni varianta je samozrejme mnohem lepsi).

Podtrzeno...knihu hodnotim vic nez kladne. Stala se moji oblibenou...velke diky autorovi.

"Vrstvy naseho zivota k sobe prilehaji natolik tesne, ze se nam v pozdejsim stale vybavuje i drivejsi, nikoliv jako hotove nebo vyresene, ale soucasne i zive."

10.06.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Na Kariku nedám dopustit, ať si říká kdo chce, co chce. Pro mě je to král strachu.

To neskutečný napětí by se dalo krájet, obzvlášť v této knize. Přečetla jsem od něj už dvě a zatím vyhrává Smršť, na plné čáře. Strašně se mi líbí jeho styl psaní, je to tak nad věcí, protkané trefně časovanými vulgarismy, které mě vážně baví.
Jaká škoda, a budu se opakovat, že má tak málo stránek. Za pár hodin je po všem a člověk jen stačí vydechnout a tiše prosit o další nálož.

Doporučuji všemi deseti :))

19.04.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Jako první jsem viděla film, pak až četla knihu.
Popravdě ani jsem nevěděla, že kniha existuje, jaká škoda.
Byl to úchvatný, skvěle propracovaný, poutavý příběh naprosto odlišný od filmu. V knize bylo spoustu jiných zápletek, úkolů, dějů a tím pro mě příběh představuje mnohem větší bombu.
Chce to velikou představivost, což autor splnil na víc než jedničku...pak už se jen čtenář doslova "zažere" do děje, který ho jen tak nepustí :)).

Mám ráda tenhle žánr a kniha se řadí mezi mé top, určitě doporučuji.

06.04.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Klasika, ktera nikdy neomrzi. Mam rada Krysare a "zamilovala" jsem se do nej uz ve skole a rada se ke knizce vracim. Naprosta srdcovka :)

03.02.2021 4 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

(SPOILER) Maasová je pro mě jedna z nejlepších fantasy autorek. Píše jedinečně a poutavě.

Je pravda, že příběh je maličko podobný sérii Dvorů, ale vůbec neubírá na jedinečnosti této knihy.

Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale jakmile jsem překročila hranici 100 stran, příběh se začal pořádně vyvíjet a postupem času gradovat. Začal mě bavit. Hlavní postavy mi byly najednou blízko a já chtěla vědět jaký bude jejich osud, hlavně teda Bryse a Hunta že jo. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrává, taky popis různých členů klanu, příšer.
Byla to fakt jízda!
...a závěr? Překvapivý, díky za to!

"O tom v životě jde. Žijeme, milujeme a víme, že to celý může zítra pominout. Proto je všechno najednou mnohem vzácnější."

Budu se těšit na další díl, aneb "s láskou je vsechno možné" a tím já se už dlouho řídím. :)

28.01.2022 5 z 5