Turlogh Turlogh komentáře u knih

Tleskač Tleskač David Jan Žák

Souhlasím, že je to pro děti dosti náročné čtení, spíše mládež či dospělci. Každopádně ucházející pojetí Stínadel, hutná atmosféra, zajímavé, čtivé. Radost jsem měl z hlavních postav, hlavně z Vojtěcha Vonta, ten mi byl velmi sympatický coby osobnost, již z původní Foglarovy trilogie. Trošku mě rušilo při čtení to, že jsem již znal předem tragický osud Jana Tleskače i Berta Komoura, ovšem za to autor pochopitelně nemůže. I když to, že z Komoura udělal sirotka, bylo vzhledem k původnímu dílu poněkud zvláštní. Kniha je samozřejmě napsaná úplně jiným stylem, než psal Jestřáb, spíše bych ji stylově přirovnal ke knize Princ a chuďas, nicméně jsem rád za výlet formou této knihy do Foglarova světa. Ilustrace vcelku povedené, mnohem lepší než třeba v knize Zkáza Jezerní kotliny. Howgh.

19.12.2022 4 z 5

Zkáza Jezerní kotliny Zkáza Jezerní kotliny Petr Hugo Šlik

Velmi povedený román navazující na Jestřábovu Chatu v Jezerní kotlině, akční, napínavé, čtivé. Zajímavé je, že do popředí vystupuje spíše Ludva, Pavel mu spíše hraje druhé housle. Řekl bych takový Sherlock Holmes a Dr. Watson...Samozřejmě všem přátelům světa Jaroslava Foglara vřele doporučuji. Snad jen tu poctu Zdeňkovi Burianovi jsem moc nepochopil, jediné, co bylo na této knize slabší, byly ilustrace...Howgh.

19.12.2022 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Další povedený Vondruškův román, který sice nepatří mezi příběhy Oldřicha z Chlumu k absolutní špičce, ale přesto je velmi čtivý a napínavý. Howgh.

28.08.2022 4 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Jeden z nejpovedenějších románů z řady Oldřicha z Chlumu od mistra Vondrušky. Zde je ještě celá trojice, tj. Oldřich, Ota a Diviš v plném lesku slávy, což již se bohužel nedá říci o románech úplně nejnovějších... Howgh.

26.08.2022 5 z 5

Strážci Strážci Vlastislav Toman

Další z mých oblíbených komiksových seriálů, samozřejmě až po Rychlých Šípech, stejně jako Modrá Pětka, Mimozemšťané anebo 13 ze staré čtvrti. Ale přiznávám, že Strážci byli po RŠ ti druzí nejlepší! A koneckonců, dva z RŠ se v příhodách Strážců objevují, mám tím na mysli Mirka D. a Jarku M. Prostě, Strážci patří na čestné místo do galerie českého komiksu a tak díky Hadži za vše. Měj se tam nahoře dobře. Howgh.

06.08.2022 5 z 5

Démon přichází v mlze Démon přichází v mlze Martin Nesměrák

Další vynikající historický příběh série Strážců z Landštejna od Martina Nesměráka, Akční, čtivé, zajímavé. Fandům historických románů ve stylu pánů spisovatelů Vondrušky, Niedla, Hrdličky doporučuji k přečtení všemi deseti. Howgh.

29.07.2022 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Další výborné pokračování příběhů podrychtáře Václava, tentokráte o samotném začátku Václavovy kariéry ve službách starého města Pražského. Skvěle napsané, čtivé, napínavé, prostě znamenité. Přečteno bleskově za dva a půl hodinky jedním dechem. Howgh.

11.07.2022 5 z 5

Poklad ve Stříbrném jezeře Poklad ve Stříbrném jezeře Karel May

Starý dobrý Karel May a jeho dva stateční hrdinové Old Shatterhand a Winetou, krásné dobrodružné klasické příběhy mého dětství. Nezapomenutelné zážitky nad romány této dvojice hrdinů. Howgh.

13.03.2022 4 z 5

Hvězda jihu Hvězda jihu Jules Verne

Další povedená dobrodružná Verneovka slušné úrovně, není to nejlepší z Verneovek, ale takový zlatý střed, pro fanoušky knih Julese Vernea. Howgh.

23.01.2022 4 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Souhlasím s tím, že děj knihy je poněkud překombinovaný, navíc objevení ženských nindžů ve středověku v českých kotlinách zní krapet neuvěřitelně, jinak se ale kniha čte vcelku dobře... i když patří spíše ke slabším páně Vondruškovým románům v této sérii, řekl bych. Howgh.

10.10.2021 4 z 5

Život v poklusu Život v poklusu Jaroslav Foglar

Moc povedený autorův životopis. Četl jsem jej, jako chlapík zasažený Jestřábovou střelou již v osmi letech, mnohokrát. Dokonce jsme si před lety podle této knihy natočili s několika kamarády a kamarádkami z našeho skautského oddílu a ze SPJF o Jestřábovi film pro vlastní potřebu. Nazvali jsme jej: "S motýlem ve tváři. " Jednalo se o 45 minutový snímek, natáčený v Praze na pro Jestřába významných místech a moc jsme si to natáčení tehdy užili... podařilo se nám přemístit se na čtyři dny úplně do světa JF se vším všudy.
Knížka je velmi popisná a pro přátele JF moc zajímavá, jelikož vypráví nejen o Jestřábovi, ale i o době, ve které žil svůj dlouhý život. Howgh.

04.09.2021 5 z 5

Pozdravy záhrobí Pozdravy záhrobí Veronika Fiedlerová

Znamenitě napsaný román, který lze jen doporučit k přečtení. Má totiž vše, co má správný román mít a to spád, napětí, zajímavého a spíše kladného hlavního hrdinu, několik odporných novodobých padouchů, sympatickou budoucí partnerku hlavního hrdiny a spoustu mystiky, magie a tajemna... A proto vzhůru do čtení! Přelouskl jsem knihu jedním dechem, doporučil ho partnerce, která tolik nečte, ale ani ona se od knihy nemohla odtrhnout, dokud ji nedočetla! Howgh.

26.06.2021 5 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích Vítězslava Klimtová

Velmi dobře napsané povídání o strašidlech, až by tomu jeden úplně věřil...doprovázeno nádhernými ilustracemi od samotné autorky, věru stojí za přečtení. Šlo by podle toho udělat i nějakou stolní hru či terénní fantasy hru pro děti. Howgh.

23.05.2021

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Pravý Gaiman, podivné, mystické, kouzelné, tajuplné... Člověk se začte a přeje si aby kniha nikdy neskončila. A stejně tak nějak všechno úplně nepochopí. K textu velice znamenité, atmosféru knihy doplňující ilustrace. Doporučuji všem snílkům. Howgh.

20.02.2021 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Na začátku knihy bych řekl výborná fantasy, takových jen houšť a více. Bohužel, po prvních zhruba 100 stránkách se to začne cyklit, hlavní hrdinové usilovně chlastají, bard navíc pořád někoho klátí. Je tam pár zajímavých myšlenek, které občas problesknou, ovšem i několik dějových nelogičností, které znechucují při čtení. Mě osobně celkem hodně dále například vadilo, jak seveřan neustále v mysli řeší: " ona pro mě není, byl jsem jenom otrok, nic nemám" a tak dále. Člověk by už zase jednou měl chuť po nějaké době na čisté fantasy, kdy ocel řinčí, šípy sviští, hlavní hrdina o sobě nepochybuje a jde do akce naplno, jestli mi rozumíte. (Ano, něco ve stylu barbara Conana, Turlogha O´Briana či Cormaca Mc Arta.) Méně keců, žádné psychologické úvahy o nesmrtelnosti chrousta a více akce. Myslel jsem si zpočátku, že Píseň oceli bude právě taková čistá fantasy meče a magie, bohužel jsem se spletl, není tomu tak. Přesto se to číst dá docela dobře a nějaké napětí a akce je tam také. A souhlasím, bard ochlasta a sukničkář je klišé. Howgh.

29.01.2021 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Snad jediné co bych vytkl, jen taková drobnost, autor občas v detailech zapomíná, co uvedl v minulých dílech, což při čtení lehce rozhodí. Jinak opět všemi deseti doporučuji! Howgh.

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Všemi deseti doporučuji! Howgh.

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

11.12.2020 5 z 5

Evangelium podle Jaroslava Foglara Evangelium podle Jaroslava Foglara Pavel Hošek

V úvodu svého komentáře se musím pomyslně omluvit kolegovi ze SPJF a spisovateli této knížky Pavlu Hoškovi za své počáteční nepochopení jeho úmyslu v této knize. Kdesi jsem totiž před časem četl jakousi recenzi knihy, ze které jsem pochopil, že autor se chce bavit o tom, zda JF byl nábožensky založený či nikoli a navíc ve smyslu náboženství římsko-katolického. Toto mi přišlo zbytečné a zavádějící. Proto jsem si původně knihu nezajistil, ač drtivou většinu knih o JF mám ve své knihovničce a poctivě a opakovaně je studuji. Domníval jsem se, že knížka bude jakýsi katolicky vyznívající náboženský blábol. Ach, jak jsem se mýlil... Na první stopu mě přivedlo, když jsem před nedávným časem shlédl na netu záznam, tuším z knihovny v Praze, o besedě nad dílem JF. Mezi diskutujícími hlavními účastníky besedy byl i Pavel Hošek. Po shlédnutí celé akce, jsem si řekl, ten chlapík vůbec nemluví špatně, jeho promluvy jsou zajímavé a inspirativní a je vidět, že světu JF opravdu rozumí a zajímá ho. A tak jsem si tuto jeho knížku sehnal, pečlivě a se zaujetím pročetl a pochopil jsem některé velmi zajímavé souvislosti o světě JF. Pro mě moc důležité a silně inspirativní, hned jsem zapracoval nad svými úvahami o JF, připravil si teoretické podklady pro jednu velikou akci o JF, kterou snad v budoucnosti v SPJF uskutečníme. A hlavně jsem si rozšířil své pochopení, pohledy a znalosti o světě JF, za což Pavlovi Hoškovi moc děkuji. Takových knih jen houšť. S pozdravem Turlogh.

17.11.2020 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Další z mnoha znamenitých románů od Vlastimila Vondrušky. Tajemné prostředí katakomb Znojma, starý nevyřešený zločin, myslím, že kriminalisté tomu říkají pomník, viď Oldřichu z Chlumu? Přátelé, nečtěte knihu sami doma za temné noci, budete se bát... Věřte mi, vím o čem mluvím, dočetl jsem knihu ve dvě hodiny ráno. Jinak bych řekl, jako věrný čtenář všech románů tohoto spisovatele, velice povedený příběh, řadím jej k těm nejlepším. Howgh.

17.10.2020 5 z 5