turcmen turcmen komentáře u knih

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Mel jsem moznost precist vsechny autorovi knihy a musim rict, ze tahle je zatim nejkomplexnejsi a v mnoha ohledech nejlepsi. Ctive, zabavne, vtipne ironicke... Po vynikajici epicke stredni casti pribehu prichazi meloncholicka katarze v zaveru, ktera sedne jako prdel na hrnec a knihu posunuje do hornich pater soucasne ceske tvorby.. rozhodne by tohle dilko zaslouzilo mnohem vice pozornosti! (ale ne mainstream, to bych mu nepral)

23.05.2018 5 z 5

Hrobař Hrobař Jaroslav Irovský

Velice čtivé dílo ze zajímavého prostředí (hřbitov i kapela) s množstvím až filozofických zamyšlení, které příběh povznášejí na úplně jinou úroveň. Stylově je kniha trochu odlišná od autorových předchozích, nejenom tím, že je psaná v Er-formě, ale také jelikož se víc noří do hloubky postav, ke kterým více přilnete (obzvlášť k hlavní postavě Jindřicha). Místy ponurá šedivá zimní atmosféra dotváří velmi silní zážitek ze čtení.
Jsem nadšený, že jsem měl možnost si knihu přečíst mezi prvními a proto dalším určitě doporučuji! Zatím rozhodně Irovského nejlepší kniha, doufejme, že ne poslední...

26.11.2020 5 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Knížku jsem přečetl už několikrát a pokaždé mě zase překvapí, rozesměje a dojme. Co se mi na ní líbí nejvíc je, že skvěle funguje v několika rovinách:
- v Irovského charakteristické, satiricky současnou společnost kritizující;
- v groteskní, typické zejména pro jeho ranější tvorbu;
- v dojemně dramatické, kterou mě překvapil jednoznačně nejvíce... a musím říct, že velice pozitivně.

Všechno tohle dohromady perfektně funguje a já zase dočítám s knedlíkem v krku, spokojeně drbu za ušima svého hafana Oldu (podobnost se zmíněným Oldou, expertem na ojíždění nohou všech páníčkových návštěv, čistě náhodná?), kterému zase rozumím o něco líp. Nebo ne?

Malá kniha s velkým (psím) srdcem. Doporučuji všem pejskařům i těm studeným psím čumákem nepolíbeným.

30.04.2023 5 z 5

Švédský Forest Gump :) chvílkama celkem naivní ale setsakramentsky zábavné

04.06.2017 4 z 5

Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky Jaroslav Irovský

Přesně ten typ knížky, který není moc dobré číst na veřejnosti, protože většina lidí asi nebude mít pochopení pro vaše záchvaty smíchu a vytlemený výraz. Autor si mě svým stylem vyprávění plným nadsázky a barvitě vylíčených komických situací okamžitě získal. Perfektní oddychové čtení.

28.12.2014 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

První dvě třetiny mi přišly hodně zdlouhavé. Ze začátku jsem se poměrně těžko orientoval v postavách, které byly na první pohled nevýrazné. Ale v poslední třetině kniha nabírá na obrátkách tak čtivým způsobem, že si mě naprosto získala. Po dojemném konci nebývalo nic než zamáčknout slzu a říct si, že J.K.R. je asi fakt dobrá vypravěčka...

29.10.2014 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Příjemné čtení, které ale v porovnání s Brownovými předchozími knihami občas ztrácí na tempu. Celkově má ale velmi rychlý spád a u některých pasáží jsem při čtení snad ani nemrkal.

23.02.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Už dlouho se mi nestalo, abych četl knížku opravdu celou noc... Posledních 150 stran je v takovém tempu a tak napínavých, že jsem při čtení prakticky nemrkal. Pro milovníky kriminálek jednoznačně nezapomenutelné dílo.

12.09.2013 5 z 5

Kočka v botách / Dům, co postavil Jack / Tři slepé myšky Kočka v botách / Dům, co postavil Jack / Tři slepé myšky Ed McBain

Soubor tří chronologicky na sebe téměř navazujících případů. V širším pojetí reaguje každá kniha na tři ožehavá témata - pornografický průmysl, pozici homosexuálů v tehdejší USA a situaci veteránů z války ve Vietnamu. Všechny tři knihy jsou poutavě pojaté a čtivé. Ani se neodvažujte hádat kdo je vrah, McBain vás zase překvapí.

11.02.2013 5 z 5

Skvělé zakončení vynikající trilogie. Po napínavém začátku kniha trochu ztrácí na tempu, což mě původně velice zklamalo. Pak ale s blížícím se soudním procesem nabírá akce čím dál více na obrátkách. Perfektní vyvrcholení a očekávaná satisfakce pak celý příběh bravurně korunuje. Na trilogii Milénium je hlavně nejzábavnější to, že každá z knih je svým stylem a pojetím příběhu tak trochu jiná. Nemůžu jinak než 5*.

21.06.2015 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Moje první kniha od Kinga, takže bude hodnocení možná trochu zkreslené, protože to, jak mě každý příběh vtáhl do děje se mi už dlouho nestalo, možná nikdy... Všechny příběhy jsou tak poutavé, že opravdu nejde přestat číst (je to sice otřepaná fráze, ale je to tak!), obzvlášť první příběh, který svou surovostí a realistickým popisem nutí čtenáře hltat jedno slovo za druhým. 1922 a Dobré manželství jednoznačně top.

26.02.2013 5 z 5

Tři slepé myšky Tři slepé myšky Ed McBain

Velmi realisticky podaný detektivní román z advokátního prostředí, který překvapí svým nečekaným rozuzlením. McBain udržuje čtenáře v napětí až do poslední chvilky, proto prakticky není možné přestat číst.

11.02.2013 5 z 5

O(byčejný) život O(byčejný) život Jaroslav Irovský

Nabízí se srovnání s předchozí autorovou sbírkou "Příběhy sráče". První dojem je takový, že jsou si hodně podobné, ale po hlubším ponoření se do čtení, musím říct, že na mě působí tak trochu jinak. Většina povídek je protkána sarkasmem autorovi vlastním, který zaručeně baví od začátku až do většinou hořkosladkého konce. Je tu ale i několik povídek, které ve mně zanechaly mnohem hlubší pocity a troufnu si říct, že mě emocionálně zasáhly. Jednoduše velmi pestrá sbírka dvaadvaceti dobře vystavěných příběhů, olemovaných básněmi. Rozhodně doporučuji.

29.12.2014 5 z 5

Útočník, Překupník, Zabiják Útočník, Překupník, Zabiják Ed McBain

Perfektní uvedení do prostředí 87. revíru. Každá ze tří knih má skvělý spád, přečetl jsem je jedním dechem. Nejvíc se mi líbilo rozuzlení "Útočníka". Kdo má rád detektivky, tak je tenhle omnibus pro něho povinností.

04.01.2012 5 z 5