Tupoun Tupoun komentáře u knih

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Až na velmi světlé výjimky nemám severské krimi, nebo jak se dnes píše thrillery, rád. Ale podlehl jsem nálepce bestseller. Co mně trhalo žíly mimo samotný příběh, to byl bedekr švédského názvosloví jednotlivých ulic a čtvrtí měst. Asi tři a půl kilometrová slova se samými přehlasovanými samohláskami a písmeny poskládanými tak, že zaručeně došlo ke zlomenině jazyka (a to i při čtení očima), to bylo něco na mě. Obě hlavní postavy řešily psychologické problémy druhých, ale samy byly přímo excelentními případy pro psychiatry. Samotný způsob vyšetřování a vztahy v systému švédské policie působily jako příběh z rozvojové země. Tak hrubé nedostatky opomenutí ve vyšetřování Jeanette Kihlbergové... Chtěl jsem dát jednu hvězdičku pro sebe, za odměnu, že jsem dočetl do konce. Ale zase nechci tvrdit, že se jedná o odpad. Je to můj osobní názor a pro druhé to klidně může být bestseller. Pro mě ne!

13.11.2020 1 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Arthur C. Clarke byl v mnohém vizionář a řada technických vymožeností, o kterých ve své době psal, se dnes běžně používá. Kdoví, jestli Oumuamua nebyl něco jako první Ráma? Děj knihy je naprosto strhující a v tomto případě je úpně jedno, kdy byla kniha napsána. Tak perfektně je nadčasová. Zde Clarke mírně ubral vědecké složitosti některých svých děl a přidal nádherně dobrodružné pocity opravdových dobyvatelů kosmu. Pokud jste nadšeným čtenářem sci-fi, dokonale barevná představivost zcela ovládne vaši mysl a podobně jako v hororech Stephena Kinga, jste tam, jste v zaprášené chodbě Rámy, a každý metr, který vám odhalí reflektory přináší obavy, očekávání a úžasné pocity z objevování. A co teprve až vstoupíte dovnitř?! Jestliže nezamhouříte při čtení oka a do práce přijdete zničení, tato kniha musí být dostatečnou omluvou u nadřízeného. Co je nějaká práce proti Setkání s Rámou? Jestli chcete prožít pár dní v kosmu, tako kniha vám to umožní. Morgan Freeman kdysi prohlásil, že pokud mu někdo donese kvalitní scénář na Setkání s Rámou, bude jej produkovat. Bohužel, už je to pěkných pár let.

08.11.2020 5 z 5

Temná inteligence Temná inteligence Neal Asher

Neil Asher má velmi čtivé příběhy. Možná sem tam trochu zpomalí a pokulhává, ale zase se pak znovu rozjede. Celkově je každá kniha výborným doplňkem celku. Ovšem, jak se zde opakovaně ozývá, nejlepší je nedat na škatulkování Asherových knih do cyklů a přečíst si všechny. Nejen kvůli návaznosti, ale i proto, že vám pak nebude líto toho kusu vytrhnutého příběhu, ke kterému se budete dodatečně vracet.

18.10.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Když beru knihy Roberta Bryndzy jako celek, jedná se o velmi dobře vystavěné příběhy s nečekanými zápletkami a čtivým vývojem od začátku do konce. V první knize s Erikou Fosterovou se to sice hemžilo homosexuály a lesbami skoro více než desperáty, ale v tomto směru se pak Bryndza "uklidnil" a nestavěl na odiv své životní priority do příběhů až tak násilně. Osobně jsem rád, že začal psát novou sérii, protože Erika Fosterová byla tak rozervaná osobnost, že mně to občas doslova trhalo žíly. Škodila svou psychickou nevyrovnaností nejen sobě, ale dokonce i vyšetřování, a to na policajtku až naprosto nesmyslně. Nicméně, jak píšu v úvodu, detektivní příběhy jsou vystavěny výborně a Kate Marshallová je osvěžením, vítanou změnou. Jen tak dále.

18.10.2020 5 z 5